Counselling

  • | 103 |
  • (2)
      zlomenina krčku stehenní kosti
   radim

   Moje máma, věk 83 roků, zlomenina krčku stehenní kosti+ nalomená ruka. Ruka fixovaná sádrou, noha po operaci, zlomenina fixovaná šrouby. Teplice, Severočeský kraj.
   Co mohu pro ni udělat, jak a kde umístit pro intenzívní rehabilitaci. Jak a kdy s ní začít.

  •    zlomenina krčku stehenní kosti
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   děkujeme za dotaz.
   Bohužel, naše sdružení se zabývá poraněními mozku a jejich následky, Váš dotaz je spíše dotazem na ortopeda či rehabilitačního lékaře. Doporučuji Vám proto obrátit se na ošetřujícího lékaře Vaší maminky v rámci nemocnice, popř. praktického lékaře k získání potřebných kontaktů a doporučení.
   Děkujeme za pochopení,
   držím palce,
   za tým Cerebra
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Rehabilitace
   Dan Č.

   Dobrý den, rád bych Vás touto cestou požádal o kontakt na odpovídajícího terapeuta.
   Maminka prodělala 10.9.2016 těžkou CMP. Měla zavedené dvě drenáže ( levá + pravá strana ). Nyní již odstraněny. V současné sobě má tracheostomii ( dýchá bez ventilátoru ), hybnou pravou stranu těla. Nemluví a mírný oční kontakt. Teď je na DIOPu v Neratovicích. Prosím o vhodný kontakt, na fyzioterapeuta, který by s ní pracoval nad rámec nemocniční péče.
   Děkuji za odpověď

  •    rhb
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   děkuji za váš příspěvek do naší poradny.
   Osobní zkušenosti s konkrétním fyzioterapeutem v Neratovicích a okolí nemáme, proto vám mohu napsat pouze pár kontaktů, které jsem vyhledala na internetu. Jsou to kontakty na ambulantní fyzioterapeuty, to znamená, že záleží na domluvě, zda by byl některý z nich ochoten do nemocnice docházet.
   Zároveň bych se také zkusila domluvit s ošetřujícím personálem, zda by maminka nemohla rehabilitovat častěji (třeba to ale v současnou chvíli její zdravotní stav ani neumožňuje, způsobuje to velkou zátěž pro organismus, apod.).

   http://www.zlatestranky.cz/firmy/Neratovice/H1774084/REHABILITACE+-+RAJNY%C5%A0OV%C3%81+KARLA/

   Přeji hodně zdraví a držím palce!
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      rehabilitace po cmp
   Marie Valentová

   Dobrý den, otec 68 let prodělal 4.6.2016 vážnou cmp, ochrnutí celé pravé strany, špatná krátkodobá paměť, velmi špatná řeč, rehabilituje týden na rehabilitačním oddělení v Litoměřické nemocnici. Oddělení se za 14 dní na 3 týdny zavírá. Po dobu rehabilitace není logoped, má dovolenou. Jazyk jsme rozhýbali ale pokud otec chce něco říct sám, nerozumíme mu ani slovo.Pokud opakuje celkem rozumíme.Hledáme tedy soukromého klinického logopeda a fyzioterapeuta nejlépe se zaměřením na akupunkturu.Prosím nevíte o někom z Litoměřic?Je v okolí Litoměřic nějaký slušný rehabilitační ústav? Pokud ne, jaký rehabilitační ústav by byl pro takto postiženého otce nejvhodnější? Otec spolupracuje!Děkuji za odpověď.

  •    rehabilitace po cmp
   Simona Skřičková

   Dobrý den,paní Valentová,
   V rámci logopedické péče doporučuji v místě bydliště například logopedikou ambulanci Mgr. Irena Preissové (+420 775 941 737), pro fyzioterapeutickou podpůrnou péči je vhodná DH Fyzioterapie. Co se týče komplexní rehabilitace, nejbližší je pak v Ústí nad Labem (Komplexní cerebrovaskulární centrum Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice).

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin, z.s.
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      chroniký subdurální hemarom
   jan pospíšil

   po chirurgickém zákroku nemám žádné informace o tom, jak se mám chovat- životosprávaaalkohol, kofein, fyzické aktivity, řízení auta, práce s počítačem, televize.......
   Můžete mi poradit , prosím.
   subjektivně mohu vše .
   Děkuji za informacs.
   S pozdravem
   Jan Pospíšil

  •    chronický subdurální hematom
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, pane Pospíšile,
   děkujeme za váš dotaz do poradny. Bohužel se nemohu kompetentně vyjádřit - nevím, po jakém zákroku jste, jak dlouho jste po operaci, ani jaké jsou aktuální výsledky vašeho vyšetření, či jaké užíváte léky (užíváte-li nějaké). Vše se odvíjí od těchto informací. Odkážu vás proto na vašeho ošetřujícího lékaře, praktického lékaře, popř. kontaktujte oddělení nemocnice, ve které jste byl hospitalizovaný.
   Přeji vám hodně zdraví!
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Rehabilitace po odstranění Epi ložiska
   Petr

   Dobrý den,
   Zajímal by mne časová náročnost operativního odstranění Epi ložiska. Vím, že před tím mě čeká řada kroků, přesto se ptám.
   Myslím tím pobyt v nemocnici a následnou neschopenku. Stačí mi to řádově.

   Děkuji moc
   Petr

  •    Rhb po odstranění epi ložiska
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Petře,
   na tuto otázku Vám nejlépe odpoví lékař, který Vaši operaci povede, popř. zkontaktujte přímo oddělení nemocnice, v které budete hospitalizovaný. Před operačním zákrokem je nutná informovanost, jistě Vám lékaři vše dobře vysvětlí. V našem týmu bohužel nemáme specialistu tohoto oboru, který by Vám zde mohl kompetentně odpovědět.
   Přeji hodně štěstí,
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Rehabilitace po propuštění po CMP
   Petra

   Dobrý den , zítra by měl jít tchán domů z nemocnice po CMP. Má lehce postiženou PHK .jemná motorika je špatná a pamět krátkodobá také není nic moc a podle testu IQ dopadl také špatně .. Celkově je na tom dobře a má chuť s rukou rehabilitovat , bohužel první termín máme až za 14 dní v Berouně .Nevíte prosím někdo , na jaké pracoviště se mohu ještě obrátit o včasnou rehabilitaci ? Načetla jsem si cviky na internetu ,ale magnety a jiné léčebné postupy nedokážu.. budu ráda za jakýkoli odkaz na Pražskou kliniku i placenou .. nikde není místo ..
   Děkuji za info )Petra

  •    Petra
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Petro,
   předpokládám, že již zmiňovaných 14 dní do prvního termínu rehabilitace uplynulo, proto zřejmě moje odpověď přichází poněkud pozdě. Ale obávám se, že by vás jinde stejně neobjednali dříve - fyzioterapie a rehabilitace jsou velmi vytížené obory. Aby ale moje reakce byla přeci jen něco platná - píšete, že má tchán problémy s krátkodobou pamětí - zvažte tedy i rehabilitaci této oblasti. Vzhledem k tomu, že píšete, že má postiženou hybnost PHK, napadá mě, jak je na tom s řečovými funkcemi? Pokud byste chtěla pomoci s vyhledáním kontaktů na logopeda a neuropsychologa, ozvěte se nám.
   Mějte se co nejlépe,
   s pozdravem za tým Cerebra
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      dotaz podekovani
   IRENA BARTONOVA

   Mila pani doktorko,moc Vám děkuji za odpověd a podporu. Jste uzasni. Irena

  •    dotaz poděkování
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Ireno,
   děkujeme za uznání a pochvalu, velmi si toho ceníme!
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      poradit
   IRENA BARTONOVA

   Muj bratr je po mozkove prihode,ochrnzta leva ruka a leva noha. Byl tyden na rehebil. oddeleni ve Fn Olomouc,a po teto dobe už ho prevezli na ldn do ČERVENÉ VODY. je to od nas 120km. Dle lekare stav se moc nelepsi,pritom v Olomouci chodil s choditkem,i ruka se trochu lepsila. Po prevozu se i psychicky zhorsil . Nevím,jestli je vina na oddeleni,zda rehabilituji dostatecne. Prosím ,jak mam postupovat,aby pacient mohl byt nekde pobliz Olomouce,nebo Prostejova,nebo Prerova. Bydlime na rozhrani techto /byvalych/ okresu.Ktere zarizeni by vyhovovalo. Normalne mluvil,a nyni je nekdy trosku zmateny. Ale nevim ,zda mu nedavaji nejake leky. Ajeste prosim ,mohou si dovolit dat narizrni,ZÁKAZ UŽÍVANI RADIA /NA BATERIE/. vŽDYT TO JE OMEZOVANI OS. SVOBODY. Prosím moc prosím poradte,mám pocit,ze z nej nechaji lezaka. Irena

  •    poradit
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Bartonová,
   děkuji za Váš dotaz do naší poradny.
   Cévní mozková příhoda je nejčastějším neurologickým onemocněním v ČR. Dochází k ní při uzávěru některé z tepen vyživujících mozkovou tkáň, popřípadě prasknutím cévy a zakrvácením do mozku. V důsledku toho nastává situace, v které není tento důležitý orgán dostatečně vyživován a okysličen. Z toho pak vyplývají různě závažné následky, pacienti mívají problémy s pohybem (na opačné straně těla, než kde CMP vznikla), pamětí, řečí - vždy ale záleží na lokalizaci, rozsahu a závažnosti poranění mozkové tkáně. Z toho se pak odvíjí i možnosti rehabilitace a terapie. To znamená, že léčba, respektive její dopady, jsou velice individuální. Záleží zde na mnoha faktorech. Zdravotní stav některých pacientů se navrátí alespoň do podoby přibližné stavu, v kterém se nacházeli před mozkovou příhodou, častější je ale bohužel situace, kdy následky přetrvávají (ve větší či menší míře). Každopádně v léčebném procesu můžeme zaznamenat období pokroků, ale i delší časové úseky, kdy se zdánlivě "neděje nic", někdy dokonce může dojít i k mírným propadům. Rehabilitace je velmi "živý" proces, v kterém neexistuje linearita a s prognózami je třeba být vždy velmi opatrný. A trpělivý.

   Nepřísluší mi hodnotit postup pracoviště, které neznám, pokud však nejste spokojeni, máte možnost s personálem celou situaci prohovořit. Zeptejte se, zda zdravotní stav Vašeho bratra vůbec dovoluje větší zátěž, poptejte se na možnost spolupráce s logopedem, má-li bratr potíže s řečí. Rehabilitace by měla odpovídat aktuálnímu stavu pacienta, někdy je to proto velmi dlouhý proces a pro všechny zúčastněné náročná cesta.
   Přeji Vám, ať ji zvládáte co nejlépe!
   Pokud byste měla další otázky, neváhejte nás opět kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      rehabilitace po CMP
   Martin

   Dobrý den
   obracím se na Vaší poradnu s dotazem ohledně mého kolegy(44 let) který utrpěl v lednu tohoto roku CMP. V současnosti je již zpět v práci takže vše vlastně dopadlo dobře, ale stále u něj přetrvávají následky. Postiženou pravou stranu(ruka, noha)se snaží ze svých činností vynechávat. Úkony které běžně dělal pravou rukou(telefonování, pití ze sklenice, placení, psaní na počítači)provádí levou rukou. Pokud ho na to upozorním a chci aby i pravou rukou tyto úkony prováděl odpověď zní že je to dobrý takhle. Přetrvávají i problémy s mluvením, někdy je mu rozumět a artikuluje velmi dobře , někdy musí větu i několikrát opakovat abych mu porozuměl.Paměť je v pořádku pouze mu občas vypadne slovo nebo nemůže najít správný výraz nebo přeskočí písmenko. Stále mu říkám, že by měl ruku cvičit, doma nahlas číst a snažit se, ale nevím zda dělám správně aby toho nebylo moc najednou. Lékaři mu při odchodu z nemocnice ohledně rehabilitace neřekli nic, na logopedii řekli že je to dobrý a žádná doporučení. Mám ho tedy nějak ,,pérovat" nebo tomu nechat volný průběh? Spousta lidí co ho viděla po návratu z nemocnice a znovu po měsíci tvrdili že se zhoršil.Omlouvám se za dlouhé psaní, ale chtěl bych mu nějak pomoci aby něco nezanedbal.děkuji s pozdravem Martin Klíč

  •    rehabilitace po CMP
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Martine,
   děkuji, že se obracíte na naši poradnu.
   Je od Vás pěkné, že si děláte starosti o zdravotní stav Vašeho kolegy, kéž by to tak bylo běžnou praxí!
   Čtu, že si Vy i ostatní lidé v okolí všímají, že by kolega potřeboval následnou rehabilitaci a sami nevíte, co mu nabídnout. Otázka k zamyšlení ale zřejmě vězí v něčem jiném - stojí vůbec kolega o rehabilitaci? O Vaši pomoc? Chce se dále zlepšovat, nebo není motivovaný a nevěří případným dalším pokrokům? Co jeho rodina? Obávám se, že Vy jako kolega mnoho nezmůžete, ale rozhodně mu můžete pomoci s hledáním vhodného odborníka (bude-li chtít). Problematikou paměti, pozornosti, každodenního fungování se zabývá neuropsycholog, popřípadě ergoterapeut. Kontaktovat můžete i jiného logopeda, není na škodu mít pohled dalšího specialisty. Výhodou spolupráce s těmito odborníky je, že přesně vědí, jakým způsobem a jakými úkoly pacienta zatěžovat. Znovu se ale vrátím k tomu, co jsem psala již na začátku - zda bude nebo nebude Váš kolega spolupracovat, záleží jen na něm, zodpovědnost za jeho zdraví nemůže nikdo jiný převzít.
   Kontakty na příslušné specialisty lze nalézt na internetu, dobře poradit umí i obvodní lékař, cenné bývají osobní zkušenosti a reference. Použít můžete také vyhledavač na našich stránkách, kde zadáte požadovanou službu a region, v kterém se má hledat.
   Pokud Vám můžeme s něčím pomoct, neváhejte nás kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      Manželka
   Miloš Janů

   Manželka je po CMP a má těžkou formu epilepsie. Tím že na ní české lékařství kašle, Logopedka jí poslala do háje a na lázně nemá nárok když je na plínách. V každém rehabilitačním pobytovém zařízení jí též ze stejného důvodu odmítli a tak keci o nějaké následné péči nejsou pravdivé. Za těch 8 let mám dost důkazů že je to jen propaganda. Já sám jsem invalidní důchodce a nemohu tudíž dělat zázaky a do LDN jí nedám ani za nic je tím jediným koho mám a tam by byl její konec. Manželce je 66 let a na staré lidi se tu kašle. Kdyby šlo o malé dítě tak by se všichni přetrhli. Stát dá příspěvek na péči a tím to pro něj končí. Omlouvám se ale po tolika letech a marné snahy jsem už zoufalý. Janů.

  •    manželka
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, pane Janů,
   je mi líto, jaké máte zkušenosti a chápu Vaše pocity, ale nepokládáte žádnou otázku, na kterou by bylo možné odpovědět.
   Přeji vše dobré,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      otrava CO
   Eva Ondráková

   Dobrý den,

   bratr v lednu utrpěl pracovní úraz - otrava CO. Byl hospitalizovaný kvůli otoku mozku ve FN Bohunice Brno, následně přemístěn po měsíci do Znojma na ARO. V březnu absolvoval 30 ponorů v hyperbarické komoře v Kladně. Potom byl přemístěn ve Znojmě na rehabilitační oddělení, kde byl tři měsíce (víkendy trávil vždy doma). V tuto chvíli využívá zbylé ponory (30) v hyper.komr.v Kladně. Bratr chodí bez pomoci, ruce zvedá, ale neumí správně používat ruce - úchopy prsty. Největší problém je teda s mluvením. Dochází za ním logoped a bratr se lepší. Snažíme se řešit nějaký rehabilitační ústav Klimkovice, Slapy atd. Nikdo nám vůbec ale neřekl, zda má na to nárok a jaký ústav by byl vůbec vhodný. Proto se obracím na vás s prosbou, zda byste nám dokázali poradit.

   A další otázka se týká neurologa. Stále nemáme žádnou zprávu od neurologa a ve Znojmě na rehabilitaci se s námi ani nechtěli bavit o návštěvě neurologa. Návštěvu neurologa musí doporučit obvodní lékař (žádanka) nebo se lze domluvit individuálně?

   Děkuji za Vaši odpověď. Eva Ondráková

  •    otrava CO
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Ondráková,
   děkuji za Váš dotaz a příspěvek a zároveň se omlouvám, že odpovídám až nyní - dotaz se někde virtuálně zatoulal.
   Nevím tedy, zda je Vaše situace stále aktuální, ale pokusím se odpovědět.
   V první řadě je dobrá zpráva, že vnímáte u bratra posun v řeči, pokračovat v logopedické rehabilitaci i nadále je důležité. Může se stát, že nastane období, kdy další pokroky nebudete vnímat nebo že se zpomalí - i tehdy je hlavní mít trpělivost a léčbu nevzdávat. Rehabilitace je velmi individuální proces, který u každého pacienta probíhá různým tempem.
   Dále co se týče zprávy od neurologa - z dotazu jsem nepochopila, zda Váš bratr neurologem vyšetřen byl nebo nebyl (pevně ale věřím, že v rámci hospitalizace takové vyšetření proběhlo) a pouze od něj nemáte zprávu - v takovém případě na zprávu samozřejmě máte právo (kontaktní osoba jako manželka, popř. zákonný zástupce, jedná-li se o nezletilou osobu) a měla by být součástí propouštěcí zprávy z nemocnice, popř. jako samostatná zpráva z vyšetření. Další neurologické vyšetření můžete žádat, ale v případě hospitalizace je na posouzení oš. lékaře, zda je takové vyšetření v současné době nutné, nebo nikoli. Pokud už je bratr v domácím ošetření, můžete postupovat na doporučení obvodního lékaře, v některých regionech však pracují i neurologové, u nichž není žádanka potřeba. Doporučila bych vybraná pracoviště/ambulantní specialisty kontaktovat a poptat se na konkrétní postup u nich.
   Stejně je to i s volbou rehabilitačních ústavů - každý z nich má jiné "požadavky" na pacienta, je potřeba probrat to s vybraným pracovištěm, univerzální "návod" neexistuje.
   Držím palce, přeji hodně zdraví a zdárně probíhající rehabilitaci a pokud Vám můžeme ještě nějak pomoci, neváhejte nás prosím znovu kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      tatínek
   Petra Truxová

   Dobrý den, paní Prokopová...děkuji za Vaší odpověď,psala jste kdybych měla ještě nějaké otázky ať se Vám ozvu a já toho zdovolením tedy využiju.Nevím si rady a proto bych se Vás jako odborníka chtěla zeptat na Váš názor a jestli náhodou něco o těchto rehabilitačních center nevíte.Tatínka nám přeložili na rehabilitační oddělení v Chomutovské nemocnici, ale mám pocit,že se sním až tak moc nepracuje,jediná změna je že ho začali na pár minut posazovat, ale točí se mu hlava.Já vím, že zatím se asi nedá nic jiného dělat.Bohužel se nějakých informací nemůžu dobrat, jelikož sestry co tam jsou odpoledne nic neví(a tedy přístup děsný) a rehabilitační sestry už tam nejsou.Obvolala jsem si rehabilitační centra a nabídli nám ho vzít do nemocnice Podbořany, dále pak do Tachova nemocnice Sv.Anna, a nyní jsem dostala kontakt do Kladrub.Bohužel ale vůbec nevím jak zjistit kde by to pro něho bylo nejlepší co se týká péče a opravdu rehabilitování aby konečně viděl nějaké výsledky(začíná propadat depresím).Bojím se ho dát i daleko, aby jsme mohli za ním alespoň 2x až 3x jezdit,ale na druhou stranu kdyby člověk věděl že mu to opravdu pomuže nedalo by se nic dělat. Vůbec nevím co si počít, prosím Vás nevíte tedy která klinika je nejlepší a kde by mu nevíc pomohli??Moc Vám děkuji za odpověď i když asi ne lehkou a za to že Vám můžu napsat.Děkuji moc Truxová Petra

  •    Tatínek
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Petro,

   velmi Vám děkuji, že jste nás oslovila. Kontaktovala jsem kolegyni přímo v Chomutově, zda by mi byla schopna poskytnout bližší informace k Vámi zmiňovaným zdravotnickým zařízením. Konkrétní reference bohužel nemá k dispozici. Nicméně doporučuje Vám, abyste se obrátila na rehabilitační oddělení Nemocnice Ostrov, se kterou má velmi dobré zkušenosti, a to nejen v oblasti úrovně poskytované zdravotní péče, ale i přístupu personálu. Zjistila jsem, že v loňském roce Nemocnice Ostrov získala v rámci celostátního průzkumu první místo v kategorii spokojenosti hospitalizovaných pacientů.

   Paní Petro, doufám, že Vám tyto informace budou ku prospěchu a i v budoucnu se na mě prosím kdykoli obraťte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Vhodná rehabilitace po CMP
   Ája

   Dobrý den,
   můj partner 62 let po CMP dne 8.1.2015.Byla postižena pravá strana. Má postižený zrak (nablízko), neumí číst(písmenka přečte, ale neumí dávat slovo dohromady)nejde mu psaní. Chodí, rukou hýbe, ale vše je nejisté. Rehabilitace potřebuje. I s výrazy slov má někdy problémy. Ví o co jde, ale hledá správné pojmenování, tj. že nazve např. jiným názvem. Chtěla bych poprosit, zda je v Čechách nějaké zařízení na toto postižení včetně rehabilitace. Děkuji za odpověď

  •    Vhodná rehabilitace po CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den,

   děkuji Vám, že nám projevujete důvěru vložením dotazu do poradny. Z Vašeho popisu partnerova zdravotního stavu je patrné, že následná rehabilitace je v každém případě namístě. Váš partner bude potřebovat nejen rehabilitaci v oblasti fyzických následků mozkové příhody (zde Vám pomůže ergoterapeut a fyzioterapeut), ale i terapii poruchy řeči, čtení a psaní (což je v kompetenci logopeda). Poraďte se s partnerovým registrujícím praktickým lékařem, zda mu předepíše léčebně-rehabilitační pobyt v odborné léčebně (rehabilitačním ústavu). Zde poskytovaná péče je multidisciplinární, pacientovi se tedy současně věnuje celý tým rehabilitačních specialistů vícero odborností, což výrazně prospívá výsledku terapie. Výčet některých těchto zařízení Vám uvádím níže:

   o Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly

   o Rehabilitační ústav Hostinné

   o Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí

   o Odborný léčebný ústav Paseka

   o OLÚ Lázně Darkov

   o OLÚ Lázně Slatinice

   o Státní léčebné lázně a OLÚ Jánské Lázně

   o Rehabilitační ústav Hrabyně

   o REMED Meziboří

   o OLÚ Jevíčko

   o Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk

   o Rehabilitační ústav Kladruby

   o Beskydské rehabilitační centrum Čeladná

   o MEDITERRA s.r.o. Praha

   o Vršovická zdravotní a.s. Praha

   o Sanatoria Klimkovice

   o A další …

   Pokud budete mít další otázky, kdykoli mě prosím kontaktujte.
   S úctou

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      těžka mozková mrtvice
   petra

   Dobrý den, tatínek 67let, nekuřák,pracivitý, měl v pátek 10.7.těžkou mozkovou mrtvici,našli jsme ho až kolem poledního,naposledy jsme s ním mluvili kolem 10h večer.Byl pomočený a na levou stranu nehybný.Do 13.7. ležel na JIP v Chomutově a pak nám ho dali na pokoj.Na ruce a noze cítí když ho šimráme nebo škrábeme.Dnes nám řekl doktor že má ucpane obě tepny do hlavy,a že se máme rozhodnout co s ním dál,maminka si ho domů vzít nemůže jelikož by ho ani neuzvedla,nabídly nám LDN což odmítame protože tam s ním nikdo nebude cvičit.Vůbec nevíme co dělat a nikdo nám není schopen říct, jestli se zlepší nebo zůstane nemohoucí. Prosím nevít o nějakém rehabilitačním centrum poblíž Chomutova nebo Mostu,děkuji moc.

  •    Těžká mozková mrtvice
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Petro,

   děkujeme Vám, že jste nás oslovila v náročném životním období. Určit, jakým způsobem se budou vyvíjet následky cévní mozkové příhody, je značně obtížné. Průběh nemoci je u každého člověka jedinečný, proto i lékaři jsou velmi opatrní ohledně vyslovení prognózy.

   Souhlasím s Vámi, že pro tatínka bude nyní důležitá následná rehabilitace. Pokud je tatínek schopen intenzivní rehabilitace, pak by bylo dobré poradit se s ošetřujícím lékařem, zda by mu vystavil návrh na léčebně-rehabilitační péči v odborné léčebně (rehabilitačním ústavu). Na tento typ péče jsou však zpravidla přijímání pouze pacienti relativně soběstační. Nicméně například Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly pečuje i o pacienty upoutané na lůžko.

   Co se týče oddělení následné péče ve Vašem regionu a okolí, podařilo se mi najít například v Nemocnici Ostrov. Na základě informací uveřejněných na jejich webových stránkách, by zde měla být pacientům poskytována pravidelná rehabilitační péče.

   Pokud byste měla další otázky, kdykoli mě prosím kontaktujte.
   Držím palce, aby se tatínkovi brzo vedlo lépe!

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Následná rehabilitace
   Honza

   Dobrý den chtěl bych poprosit o informace, kde bych mohl sehnat profesionální rehabilitaci pro tátu, který v současné době leží na LDN v Brně v nemocnici Milosrdných bratří, již jsem obvolal několik fyzioterapeutů, ale neúspěšně, buď nedělají externí činnost nebo s nemocnicí mají špatné zkušenosti. Táta je paralizovaný na levou půlku těla, je po CMP, v současné době není ještě vše ztraceno, tak se snažím mu dát dostupnou péči, tak aby byl co nejvíce připravený na další pobyt v rehabilitačním centru. Po celou dobu nemoci již od května 2014 tátu postihovali různé překážky, proč nemohl jít do nějakého rehabilitačního centra a byl stále odmítán. V současné době jsme dostali podmínku z jednoho rehabilitačního centra, že táta musí být schopen 4 hodiny denně s přestávkami cvičit a spolupracovat, tudíž hledám profesionálního pracovníka, který by mohl tátu do tohoto stavu alespoň přiblížit. Ovšem jedná se o jen Brno a je nutné, aby tento pracovník docházel na pracoviště LDN Milosrdných bratří. Prosím nevěděli by jste o někom takovém, kdo takto pracuje i mimo ordinace?

  •    Následná rehabilitace
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, Honzo,

   děkuji Vám, že jste oslovil poradnu Cerebra. Kontakt na konkrétní terapeuty, kteří by docházeli za pacienty do nemocnice či domácího prostředí, bohužel nemáme k dispozici. Nicméně se mi podařilo zjistit, že zdravotnické zařízení Hometherapy nabízí ergoterapii a fyzioterapii v prostředí domova pacientů v regionu Brno. Kontakty a bližší informace naleznete pod tímto odkazem:

   http://www.hometherapy.cz/rehabilitace-u-vas-doma.html

   Pokuste se s nimi spojit, zda by bylo z jejich strany možné dojíždět za pacientem hospitalizovaným v nemocnici.


   Pokud máte další dotazy, kdykoli se na nás prosím obraťte.
   S úctou

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      poraněni mozku
   Lidie

   Dobrý den je mi 38.let. a mam poraněné mišni nervy v mozku sem na vozičku a nechodím daji se mišni nervy něčim nahradit nebo obnovit? pry to nahradi v Brně nebo v Praze nebo v Ostravě? vite otom něco? Děkuju

  •    Poranění mozku
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Lidie,

   děkuji Vám za důvěru, s níž jste nás oslovila. Neznám Váš konkrétní případ, mohu se tedy vyjadřovat pouze obecně.
   V současné době bohužel lékařská věda stále ještě hledá způsoby, jak nahradit poškozené buňky v mozku a míše, případně podpořit jejich regeneraci.

   Po poranění mozku a míchy je prvořadá intenzivní rehabilitace, která může do značné míry zmírnit následky poškození nervových buněk.

   Doporučila bych Vám tedy, abyste se poradila se svým neurologem o dalších možnostech léčby a rehabilitace.

   Pokud budete mít další otázky, ráda Vám pomohu.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka

  • (2)
      postižený maly mozeček
   Vladka

   Dobrý den v 17.letech sem utrpělá uraz mam postiženou malou čast praveho mozečku sou tam nervy na chozeni a to mam postižené,nyní je mi 34.let a nechodim. V 17.letech sem byla na rehabilitaci kde mě naučili chodit,pak sem přijela domu a to mi bylo už 18.let a přešla sem k dospělemu doktorovi a ten mi předepsal take leky a ty leky se smicchali s tyma myma a do pul roka sem přestala chodit. Ted sme přešli k mudr. Chalupove a ta řekla mamě i mě že sem v životě nemohla chodit a že mi už nic nepomuže,tak ja kašlu na taku dochtorku ja potřebuju inu dochtorku ktera mi dokaže aspon trochu pomoct a ne taku . Na netu oni pišu moc škaredě. Nevite jestli je naká pomoc? nebo operace? Děkuji

  •    Postižený malý mozeček
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Vlaďko,

   děkuji Vám, že jste se na nás obrátila v nelehkém životním období. Bohužel není možné se vyjádřit k prognóze Vašeho onemocnění bez znalosti konkrétních dat.

   Pokud nejste spokojena s péčí paní doktorky, máte samozřejmě možnost zvolit si jiného lékaře, který Vám bude více vyhovovat. V každém případě bych Vám ale doporučila pokračovat (či znovu začít) v rehabilitaci. Díky rehabilitaci lze dosáhnout jistých pokroků i léta po poranění mozku.

   Držím Vám palce!

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka

  • (2)
      Rehabilitace po CMP
   Martina

   Dobrý den,
   chtěla bych se zeptat na možnosti rehabilitačních zařízení pro pacienty po CMP. Táta (75 let) měl v březnu rozsáhlou CMP a ochrnul na levou polovinu těla. Řeč, myšlení, vzpomínky, orientace v čase - to vše je v pořádku. V současné době je na ONP, kde trochu rehabilituje (už zvládne posadit se, stoupnout s oporou, pár kroků v chodítku). Teď mu ošetřující lékařka navrhla přeložení do rehabilitačního zařízení (Chotěboř, Chvaly). Chtěla jsem se zeptat, zda máte nějaké reference na rehab. zařízení pro pacienty po CMP. Ještě jsem našla Hamozvu léčebnu v Luži a Rehab. odd. v nemocnici v Berouně. Děkuji za odpověď.

  •    Rehabilitace po CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Martino,

   děkuji Vám za dotaz do naší poradny. Mohu Vás uklidnit, návrh ošetřující lékařky je správný. Po cévní mozkové příhodě je nezastupitelná včasná, komplexní a intenzivní rehabilitace. Ideální jsou v tomto případě právě rehabilitační ústavy, kde se pacientovi intenzivně věnuje celý multidisciplinární tým odborníků. Všechna výše jmenovaná zařízení mají velmi dobré reference.

   Pokud byste měla další otázky, kdykoli mě prosím neváhejte oslovit.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka

  • (2)
      ťažká cievna mozgová príhoda
   Barbora

   Dobrý deň, môj otec (45 r.) prekonal ťažkú cievnu mozgovú príhodu. Z toho, čo málo rozumiem viem, že má poškodené kmeňov bunky mozgu. Momentálne je ležiaci, no vníma všetko naokolo, mentálna porucha nebola zistená, a ani pamäť nie je poškodená, poznáva všetkých. Momentálne je teda ležiaci, nemôže rozprávať, má zavedenú kanylu a peg. Dokáže trochu pohnúť nohami, rukami, aj hlavu vie otočiť, otvorí ústa, pohne jazykom ale rozprávať nevie.Očami hýbe v poriadku, vidí dobre, počuje dobre, cíti dotyky a aj bolesť. So zapchatou kanylou dýcha sám, zatiaľ však nikto neskúšal celý deň, iba tak 5-6 hodín denne. Moja otázka znie, kde by bolo možné umiestnenie takéhoto pacienta na rehabilitáciu, aby mohol napredovať aspoň v tom čo sa zachovalo, prípadne obnoviť takéto funkcie ak sa to dá. U nás na Slovensku vraj takéto zariadenie neexistuje ale v ČR áno. Preto Vás prosím o radu a pomoc kde by bolo možné ho umiestniť tak aby mohol napredovať. Samozrejme u nás existujú zariadenia pre dlhodobo chorých ale to by znamenalo, že už mu niet pomoci. Lekári hovoria, že je to zázrak, že žije a robí pokroky, tak Vás pekne prosím o radu, aby sme dokázali, že zázraky sa dejú.

  •    Těžká cévní mozková příhoda
   Štěpánka Prokopová

   Vážená paní Barboro,

   děkujeme Vám, že jste oslovila naši poradnu. V České republice existuje síť specializovaných pracovišť NIP a DIOP. Pracoviště následné intenzivní péče (NIP) slouží k péči o pacienty, u nichž došlo ke stabilizaci zdravotního stavu, jsou však dosud závislí na podpoře základních životních funkcí, obvykle na umělé plicní ventilaci. Pracoviště dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP)se stará o pacienty s poruchou vědomí nebo se závažným, nejčastěji neurologickým, postižením, jejichž stav již nevyžaduje umělou plicní ventilaci, ale je nutná ošetřovatelská péče o dýchací cesty.

   Níže Vám uvádím přehled těchto pracovišť v ČR:

   Přehled pracovišť NIP se smlouvou s VZP k 20. 2. 2013

   Praha
   MEDITERRA s.r.o., Praha 5, U Malvazinky 5
   ETOILE CZ a.s., Praha 10, Šrobárova 1150/50

   Středočeský kraj
   ANESAN, s.r.o., Český Brod, Žižkova 282
   ALMEDA a.s. - Městská nemocnice Neratovice, Neratovice, Alšova 462
   MEDITERRA Sedlčany, s.r.o., Sedlčany, Tyršova 161
   Městská nemocnice Městec Králové, a.s., Městec Králové, Prezidenta Beneše 343

   Plzeňský kraj
   Klatovská nemocnice, a.s., Klatovy, Plzeňská 569
   Fakultní nemocnice Plzeň, Plzeň, Dr. E. Beneše 13

   Karlovarský kraj
   NEMOS PLUS s.r.o., Ostrov nad Ohří, U Nemocnice 1161

   Liberecký kraj
   Nemocnice Tanvald, s. r. o., Tanvald, Nemocniční 287

   Pardubický kraj
   Chrudimská nemocnice, a.s., Chrudim, Václavská 570

   Jihomoravský kraj
   SurGal Clinic s.r.o., Brno, Drobného 38 - 40

   Olomoucký kraj
   Středomoravská nemocniční a.s., Prostějov, Mathonova 291/1
   Vojenská nemocnice Olomouc, Olomouc, Sušilovo náměstí 5

   Moravskoslezský kraj
   Nemocnice s poliklinikou Karviná - Ráj, Karviná - Ráj, Vydmuchov 399/5

   Zlínský kraj
   Uherskohradišťská nemocnice a.s., Uherské Hradiště, J.E.Purkyně 365
   Krajská nemocnice T. Bati, a. s., Zlín, Havlíčkovo nábř. 600


   Přehled pracovišť DIOP se smlouvou s VZP k 20. 2. 2013

   Praha
   S D I s.r.o., Praha 3, Kubelíkova 16/1250
   Ústřední vojenská nemocnice Praha, Praha 6, U vojenské nemocnice 1200

   Středočeský kraj
   Českobrodská nemocnice, s.r.o., Český Brod, Žižkova 282
   Městská nemocnice Městec Králové, a.s., Městec Králové, Prezidenta Beneše 343
   PRIVAMED Healthia s.r.o. - Dlouhodobá intenzivní oš. péče, Rakovník, Dukelských hrdinů 200
   ALMEDA , a.s. - Městská nemocnice Neratovice – DIP, DIOP, Neratovice, Alšova 462

   Jihočeský kraj
   Nemocnice Písek, a.s., Písek, Karla Čapka 589
   Nemocnice Strakonice, a.s., Strakonice, Radomyšlská 336

   Plzeňský kraj
   PRIVAMED a.s., Plzeň, Kotíkovská 17,19

   Karlovarský
   NEMOS PLUS s.r.o., Ostrov nad Ohří, U Nemocnice 1161

   Ústecký kraj
   Nemocnice Louny, a.s., Louny, Rybalkova 1400

   Liberecký kraj
   Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa,a.s., Česká Lípa, Purkyňova 1849
   Nemocnice Tanvald, s. r. o., Tanvald, Nemocniční 287
   Nemocnice Frýdlant, s.r.o., Frýdlant v Čechách, V Úvoze 860

   Pardubický kraj
   Chrudimská nemocnice, a.s., Chrudim, Václavská 570

   Kraj Vysočina
   Nemocnice Třebíč, p. o., Třebíč, Družstevní 1320

   Olomoucký kraj
   OLÚ neurologicko-geriatrický Mor.Beroun, Moravský Beroun, Masarykova 412

   Moravskoslezský kraj
   SZZ Krnov, příspěvková organizace, Krnov, I.P. Pavlova 9
   Nemocnice s poliklinikou Karviná - Ráj, Karviná - Ráj, Vydmuchov 399/5

   Zlínský kraj
   Krajská nemocnice T. Bati, a. s., Zlín, Havlíčkovo nábř. 600


   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      rehabilitační cvičení
   Jana

   Dobrý den, jsem po operaci kolena. Byla jsem na rehabilitaci,kde mi dali vířivky,magnety a cvičení s fyzioterapeutem. Ten prováděl dle mého názoru nevhodná cvičení.Prohmatával krk,břicho a třísla(pod kalhotky).Když jsem se ohradila, co dělá, bylo mi řečeno, že to je kvůli rozproudění žil,že mám koleno nateklé. Myslím si, že toto jednání opravdu není normální a že fyzioterapeut to přehnal.Co mám dělat?

  •    rehabilitační cvičení
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Jano,
   děkuji za váš dotaz do poradny. Nepřísluší mi ale hodnotit práci kolegy s jinou odborností. Pokud nejste s péčí spokojena, popřípadě máte-li k ní výhrady, obraťte se na přímého nadřízeného příslušného pracovníka, popř. požádejte o péči jiného terapeuta. Máte na to plné právo, navíc je důležité, aby váš léčebný program probíhal v klidu a uvolnění.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      CMP mého manžela
   Jiřina Drnovcová

   Dodrý den,prosím o radu! Manžel (53let) je již od 3.6.14.po CMP.Jeho léčba začala v Motole kam byl převezen JIP.Poté pokračoval v Kladně v místě bydliště v nem.na rehabilitaci,dále Garc Kladno,LRS Chvaly,střídavá dom.péče i dom.péče zdrav. sester,ale jeho stav se nezlepšuje(včetně porušení mozkového centra) stálé má ochrnutí pravé pol.těla hlavně HK a DK.Nyní je opět v dom.péčí s amb.cvičením(10x) s dopravou sanitky a mým doprovodem.Jsem zoufalá a nevím jak dál.LRS je pro něj nejideálnějším řešením,ale po návratu do dom.péče se vždy začne jeho zdr.stav horšit a protože jsem zaměstnaná nemám nad ním dozor abych manžela ke cvičení přiměla.Mnoho léků,které ho spíše tlumí a uspávají jsou také překážkou.Prosím o radu kam a na koho se obrátit, když odpověď lékařů je pouze ta, že je to o penězích a pojišťovny mají svůj limit.
   Děkuji předem za odpověď a přeji příjemný den Jiřina Drnovcová

  •    CMP mého manžela
   Simona Skřičková

   Dobrý den,
   Léčebná a rehabilitační střediska hrají velmi důležitou roli při následné péči a efektivita komplexní rehabilitace, kterou zajišťují, je vysoká. Základní péče je hrazena pojišťovnou, pobyt v těchto ústavech je na několik týdnů – v průměru kolem 10ti. Podrobnější informace o přijetí a daších podmínkách pobytu jsou na příslušných webových stránkách. Další možností jsou tzv. LDN - léčebny následné péče, zde je pobyt také hrazen pojištovnou, maximálně na 3 měsíce. Nejlépe Vás bude informovat sociální pracovnice, která Vám pomůže danou situaci vyřešit.
   Níže uvádím kontakty na rehabilitační střediska:
   Výhradně na rehabilitaci po CMP se specializuje Rehabilitační ústav Chotěboř - nedaleko Chrudimi - více informací najdete na www.rehustav.cz - Dalšími rehabilitačními zařízeními s komplexní péčí pro pacienty po CMP jsou např. Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk - www.hamzova-lecebna.cz, Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly – www.lrs-chvaly.cz, Rehabilitační ústav Kladruby u Vlašimi – www.rehabilitace.cz, Rehabilitační ústav Hrabyně, www.ruhrabyne.cz či Vojenský rehabilitační ústav Slapy 252 08 Slapy n/Vltavou tel.: 257 750 071 (zde je čekací doba cca 3/4 roku).

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Rehabilitace při nádoru na mozku
   Ester Vavřinová

   Dobrý den,
   můj táta (ročník 1955) je již po třetí operaci atypického meningeomu. Bohužel další operace již není možná. Vzhledem k lokalizaci nádoru má táta pravostrannou pouchu hybnosti. Pohybuje se za pomocí francouzských holí. To ale jen na velmi krátké vzdálenosti, spíše využívá invalidního vozíku. Chtěli bychom tatínka umístit do nějakého rehabilitačního zařízení, které se specializuje na tuto problematiku. Prosím o radu, které zařízení by bylo nejvhodnější.
   Moc děkuji za Vaši radu.

   S pozdravem,
   Ester Vavřinová

  •    Rehabilitace po nádoru mozku
   Štěpánka Prokopová

   Vážená paní Ester,

   Vážíme si důvěry, s níž oslovujete naši poradnu. Níže Vám uvádím výčet rehabilitačních zařízení, která poskytují péči pacientům s neurologickými obtížemi. Doporučila bych Vám zkontaktovat více zařízení a informovat se, zda splňujete podmínky přijetí konkrétní instituce a taktéž o délce čekací lhůty.

   o Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly

   o Rehabilitační ústav Hostinné

   o Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí

   o Odborný léčebný ústav Paseka

   o OLÚ Lázně Darkov

   o OLÚ Lázně Slatinice

   o Státní léčebné lázně a OLÚ Jánské Lázně

   o Rehabilitační ústav Hrabyně

   o REMED Meziboří

   o OLÚ Jevíčko

   o Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk

   o Rehabilitační ústav Kladruby

   o Beskydské rehabilitační centrum Čeladná

   o MEDITERRA s.r.o. Praha

   o Vršovická zdravotní a.s. Praha

   o Sanatoria Klimkovice

   o A další …

   Držím Vám palce a budete-li mít další otázky, kdykoli nás prosím kontaktujte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   Ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      CMP
   Pavlína Vachulková

   Dobrý den,
   můj otec po CMP trpí poruchou krátkodobé paměti, chtěla bych poradit, na koho se mám obrátit, nebo jak získat informace o možnostech tréninku paměti. Mám se obrátit na psychologa či spec. pedagoga? Jsem ze Strakonic, Jihočeský kraj. Děkuji Vachulková

  •    CMP
   Simona Skřičková

   Vážená paní Vachulková,
   Na našich internetových stránkách http://www.poranenimozku.cz se můžete dozvědět spoustu informací o možnostech stimulace mozku a rozvoji kognitivních funkcí, v sekci publikace máte také možnost si zakoupit např. knihu Jak provádět trénink kognitivních funkcí. přímo zacílenou na tuto problematiku. Při hledání vhodného odborníka, zdravotnického zařízení nebo neziskových organizací, které tyto služby mohou nabízet, je vhodné také použít náš vyhledávač různých zařízení dle místa bydliště http://www.poranenimozku.cz/sluzby/ a osobně je zkontaktovat (neboť ne každé zařízení má do svých služeb zakomponován trénink kognitivních funkcí). Vhodnější je obracet se na specialistu psychologa či neuropsychologa.
   V případě jakýchkoli dotazů se na mě neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      přístroj STIWELL med 4
   Jana Uhrová

   Dobrý den,
   chtěla bych se Vás zeptat, zda máte jakoukoliv zkušenost týkající se přístroje Stiwell med 4, nebo s podobným přístrojem, který se používá pro funkci "biofeedback"? Snažíme se typ takového přístroje sehnat v ČR pro tchána, který je po CMP, ale zdá se, že co je v zahraničí běžné, u nás je nemožné a nesehnatelné:-( Prosím o jakoukoliv informaci. Předem Vám velmi děkuji.

  •    Přístroj STIWELL med4
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Uhrová,

   děkuji Vám za důvěru, s níž se na nás obracíte. Přístroj STIWELL med4 funguje na principu funkční elektroterapie. Pro podporu terapeutického účinku a také aktivní zapojení pacienta do rehabilitace, je jeho součástí i herně motivační aplikace na PC (využívající zmiňovaný EMG biofeedback). Uplatnění biofeedbacku v rehabilitaci pacientů po cévní mozkové příhodě je stále předmětem zkoumání, nicméně některé studie prokazují prospěšnost této metody, zejména v kombinaci s fyzioterapií. Přístroj STIWELL med4 lze aplikovat i v domácím prostředí, jeho ovládání je intuitivní a také, jak uvádí výrobce, není třeba speciálního zaškolení pacienta. Zahájení terapie je však nutno vždy zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.

   Dodavatele v rámci České republiky se mi nepodařilo najít, ale doporučila bych Vám obrátit se na společnost Otto Bock ČR, jež u nás zastupuje firmu Otto Bock HealthCare (http://www.ottobock.cz/cps/rde/xchg/ob_cz_cs/hs.xsl/11648.html).


   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová

  • (2)
      rehabilitace po operaci nádoru mozku
   Markéta

   Dobrý den, sháním fazioterapeuta pro paní na invalidním vozíku po operaci moz. tumoru. Lokalita Brno-venkov

  •    Rehabilitace po operaci nádoru mozku
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den,

   domácí zdravotní péči v regionu Brno a Brno-venkov mají ve své nabídce například TopHelp s.r.o. (http://www.tophelpbrno.cz/domaci-zdravotni-pece.html) a Sanus Brno o.s. (http://sanusbrno.com/). Avšak jedná se zejména o ošetřovatelskou rehabilitaci.

   Ambulantní fyzioterapii poskytuje například nestátní zdravotnické zařízení Recens (http://www.recens.cz/).

   Další případné kontakty lze získat prostřednictvím vyhledávače služeb, který najdete na našich webových stránkách.

   S pozdravem
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      DMO
   Dagmar

   Dobry večer,prosím Vás je u Vás možný pobyt s diagnozou DMO- kvadrupareza, imobilní/věk 25,s doprovodem?Děkuji za odpověď

  •    DMO
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Dagmar,

   bohužel Vás musím zklamat, Cerebrum není lůžkovým zařízením, služby poskytujeme pouze ambulantně.

   Ohledně rehabilitačních pobytů dospělých s DMO, bych Vám doporučila, abyste se obrátila například na sdružení DMO pobyty (http://www.dmopobyty.cz/).

   Dále lázeňskou a rehabilitační péči pro děti i dospělé s DMO nabízí například Sanatoria Klimkovice (http://www.sanatoria-klimkovice.cz/).

   Pokud budete mít další otázky, kdykoli nás prosím kontaktujte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeut
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      rehabilitace po cmp
   miloslava

   Dobrý den,mám dotaz ohledně mého tatínka.Prodělal cmp,je schopen chůze,dobře rozumí,problém má jen s řečí.Někdy je mu velmi dobře rozumět,někdy méně.Ještě má problém s pohybem pravé ruky,spíše prsty.Můj dotaz je,proč tatínka posílá praktická lékařka do lázní a ne do rehabilitačního ústavu.Když jsme se zmínili o VRU Slapy,tak nás přesvědčovala, že lázně jsou mnohem lepší.Což mi si nemyslíme.Stojíme si za rehabilitací.Nevíme na koho se obrátit aby napsal tatínkovi rehabilitace a ne lázně.Rehabilitační ústav se pacientům určitě více věnuje.Poraďte nám prosím,nechceme nic zanedbat.Děkuji Millerová

  •    Rehabilitace po CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Millerová,

   Děkujeme Vám, že s důvěrou oslovujete naši poradnu. Rozumím, že pro tatínka chcete tu nejlepší péči a máte obavy, abyste nic nezanedbali. Avšak chci Vás ubezpečit, že lázeňská péče je obecně na vysoké úrovni, klientům se věnuje multidisciplinární tým a spektrum rehabilitačních procedur je široké. Některá lázeňská zařízení mají dokonce v nabídce specializované programy pro klienty po cévní mozkové příhodě – jako příklad uvedu Iktový program Lázní Darkov. Bližší informace najdete na webových stránkách jednotlivých lázní. Výhodu lázeňských pobytů vidím v možnosti poměrně rychlého nástupu na léčbu – u I. stupně pořadí naléhavosti do 1 měsíce od data vystavení návrhu ošetřujícím lékařem a u II. stupně pořadí naléhavosti nejpozději do 3 měsíců od data vystavení návrhu. Pro srovnání, zmiňovaný RÚ Slapy má čekací lhůtu kolem tři čtvrtě roku.
   K Vaší otázce, na koho se obrátit stran předepsání rehabilitačního pobytu – podání návrhu na léčebně rehabilitační péči je v kompetenci registrujícího praktického lékaře nebo ošetřujícího lékaře v případě hospitalizovaného pacienta.

   Pokud budete mít další otázky, kdykoli nás prosím kontaktujte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   Ergoterapeutka
   Ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Rehabilitační pobyt
   Jan Babka

   Dobrý den,
   mám dotaz ohledně manžela,je po mozkové mrtvici a prodělal 2 epileptické záchvaty,je ochrnutý pravá ruka a noha.Ruka dělá velké pokroky normálně komunikuje,ale má inkontineci.Vzali by ho na rehabilitační pobyt?Je mu 64 a má snahu být na tom líp.
   Děkuji
   Babková

  •    Rehabilitační pobyt
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Babková,

   děkujeme Vám, že se obracíte na naši poradnu. Rehabilitační ústavy mají ustanoveny podmínky, za kterých jsou klienti přijímáni do jejich péče. Co se týče epilepsie, kontraindikací léčebného pobytu zpravidla bývá pouze dekompenzovaná epilepsie, tedy s často se opakujícími záchvaty. Některé rehabilitační ústavy do péče nepřijímají také klienty s inkontinencí. Nicméně bych Vám doporučila, abyste se obrátili například na Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly nebo Rehabilitační ústav Hrabyně, kde inkontinence není kontraindikací přijetí. Jako podstatné plus vnímám motivovanost Vašeho manžela a jeho úsilí o zlepšení zdravotního stavu, což může významnou měrou podpořit proces rehabilitace.

   V případě dalších dotazů nás prosím kdykoli kontaktujte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      bratr ve vigilnim komatu
   kristýna novotna

   Dobry den, nevim jestli sem takova otazka patri, ale zkusim to. Mam btatra. 10 mesicu ve vigilnim komatu, vzhledem k tomu ze stale lezi podkladame ho polstarky ktere jsou vyplneny polystyrenovymi mikrokulickami. Bohuzel se nam tyto polstare nedari moc sehnat. Mohl by mi nekdo poradit kde se daji tyto polstarky sehnat? Predem dekuji za odpoved K.

  •    Bratr ve vigilním kómatu
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Kristýno,

   vážíme si Vaší důvěry, s níž se obracíte na naši poradnu. Polohovací polštáře s polystyrenovými mikrokuličkami nabízí například firma DMA Praha. Více informací a přehled konkrétních výrobků najdete na jejich webových stránkách pod tímto odkazem:

   http://www.dmapraha.cz/katalog/antidekubitni-program/page2

   Podobný sortiment poskytuje též firma SETRANS - zdravotnické potřeby a pomůcky:

   http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/polohovaci-pomucky/

   Pokud budete mít další otázky, kdykoli se na nás prosím obraťte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      poranění mozku
   Bílkovská Jaroslava

   Dcera 38 let je po autonehodě před 3 týdny po poranění mozku na nerologii v Liberci. Už sama chodí, ale nejistě a pomalu, nejde jí psaní rukou, brní ji prsty, má špatnou artikulaci. Dnes by mělo být CT a jestliže dopadne dobře, měla by jít zítra domů, že si má začít zvykat na domácí prostředí. Chtěla bych pro ni co nejdříve nějakou rehabilitaci nebo lázně, ale nemohu nic konkrétního nalézt, co by se pro ni hodilo. Všude jen píšou, že rehabilitovat se má co nejdříve, ale kde? Jsme z libereckého regionu. Děkuji

  •    Poranění mozku
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Bílkovská,

   děkujeme Vám, že s důvěrou oslovujete naši poradnu. Souhlasím s Vámi, rehabilitace má po poranění mozku zásadní význam. Níže Vám uvádím seznam rehabilitačních ústavů z celé České republiky. Může se totiž stát, že budete z kapacitních důvodů odmítnuti, a proto je lépe obrátit se i na zařízení dále od domova. Ještě doplním, že u pacientů, kteří o pobyt žádají z domácího prostředí, žádanku podává praktický lékař na doporučení lékaře specialisty.

   Seznam rehabilitačních ústavů:

   o Vojenský rehabilitační ústav Slapy

   o Rehabilitační ústav Hostinné

   o Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí

   o Odborný léčebný ústav Paseka

   o OLÚ Lázně Darkov

   o OLÚ Lázně Slatinice

   o Státní léčebné lázně a OLÚ Jánské Lázně

   o Rehabilitační ústav Hrabyně

   o REMED Meziboří

   o OLÚ Jevíčko

   o Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk

   o Rehabilitační ústav Kladruby

   o Beskydské rehabilitační centrum Čeladná

   o MEDITERRA s.r.o. Praha

   o Vršovická zdravotní a.s. Praha

   Pokud budete mít další otázky, kdykoli nás prosím kontaktujte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      úraz elektrickým proudem
   Stránská

   Dobrý den před dvěma měsíci kamarád utrpěl úraz elektrickým proudem.Nyní chodí mluví,částečně se orientuje a vzpomíná na lidi kolem sebe,v blízké době by měl být propuštěn do domácí péče.....Chtěla bych se zeptat jestli existují nějaká doléčovací centra nebo stacionáře,lázně.....zkrátka něco kde by mu bylo pomáháno i následně.v oblasti HK,Pardubice,Jičín.Děkuju moc Stránská

  •    Úraz elektrickým proudem
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Stránská,

   děkujeme Vám, že se na nás obracíte s dotazem a velmi nás také těší Vaše ochota pomoci kamarádovi v nelehkém období. Pro pacienty, zejména krátce po úraze, jsou vhodné léčebné pobyty v odborných rehabilitačních ústavech. Tuto péči předepisuje ošetřující lékař v nemocnici, nebo praktický lékař na doporučení specialisty. Délka léčebného pobytu se zpravidla pohybuje v rozmezí
   4 týdnů až 3 měsíců, a to v závislosti na závažnosti onemocnění.

   Uvádím Vám výčet odborných rehabilitačních ústavů z celé České republiky:

   o Vojenský rehabilitační ústav Slapy

   o Rehabilitační ústav Hostinné

   o Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí

   o Odborný léčebný ústav Paseka

   o OLÚ Lázně Darkov

   o OLÚ Lázně Slatinice

   o Státní léčebné lázně a OLÚ Jánské Lázně

   o Rehabilitační ústav Hrabyně

   o REMED Meziboří

   o OLÚ Jevíčko

   o Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk

   o Rehabilitační ústav Kladruby

   o Beskydské rehabilitační centrum Čeladná

   o MEDITERRA s.r.o. Praha

   o Vršovická zdravotní a.s. Praha

   o Sanatoria Klimkovice

   o A jiné …

   Pokud budete mít další otázky, neváhejte nás prosím kdykoli kontaktovat.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Nádor na mozku - rehabilitac
   Magda

   Dobrý den, chtěla jsem odpověď, ale bohužel mě to již nepustilo. Mamka jde na podzim na kontrolu k neuroložce, takže jí o tom, že má problémy s motorikou určitě řeknu. Dívala jsem se na rehabilitační centra, ale nejbližší je ve Zlíně, což je poměrně daleko, cca 40 km od místa bydliště. Potřebuji ji nějak namotivovat, aby začala na sobě pracovat. Nehce slyšet kritiku, vidí v tom, že ji nadávame a nevidí, že to myslíme dobře. Četla jsem, že u lidí s poškozením mozku je to normální.

  •    Nádor na mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Magdo,
   děkuji za Vaši reakci a oceňuji, že máte o maminku zájem. Je dobře, že je v péči neurologa, ten Vám také jistě poradí rehabilitační centrum bližší Vašemu bydlišti. Záleží na potížích, ale vždy se nemusí jednat o rhb v rámci hospitalizace, možné jsou i ambulantní formy péče, například ve větších nemocnicích. Neurologové mají dobrý přehled o službách v okolí a konkrétních lékařích.
   S poslední částí Vašeho příspěvku lze souhlasit - po poškození mozku skutečně často vídáme změny v osobnosti pacientů. Tyto změny mohou mít charakter prohloubení rysů a vlastností, které měl pacient již dříve, ale lépe je "tlumil", nebo může jít o celkovou změnu osobnosti. Jak je to u Vaší maminky, a zda vůbec, se nelze takto na dálku vyjádřit. Odpovědět by Vám mohlo psychologické vyšetření zaměřené na osobnost.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      Rehabilitace po mrtvici
   Markéta Dostálková

   Dobrý den,
   moje maminka (76 let) utrpěla minulý týden infarkt myokardu a mrtvici. Její stav je stabilizovaný, došlo k postižení pravé strany - ruka a noha. S oběma končetinami začíná hýbat. Sraženinu/hematom na mozku nelze rozpouštět ani jinak lékařsky intervenovat. Po týdenním pobytu v nemocnici by měla být převezena na rehabilitaci do Městské nemocnice následné péče v Praze ve Vysočanech. Chtěla jsem se zeptat, jestli toto zařízení je vhodné pro tento typ rehabilitace, případně na jaké zařízení bychom se mohli obrátit. Děkuji

  •    Rehabilitace po mrtvici
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Dostálková,

   děkujeme Vám za důvěru, s níž se obracíte na naše sdružení. Městská nemocnice následné péče ve Vysočanech je zdravotnickým zařízením, jež poskytuje následnou lůžkovou a ambulantní péči. O pacienty pečuje multidisciplinární tým, léčba je tedy komplexní a podle všeho by měla být pro Vaši maminku přínosná.

   Pokud máte další otázky, kdykoli nás prosím kontaktujte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Nádor na mozku - rehabilitace
   Magda

   Dobrý den, moje mamka (ročník 1967) cca 18 let po operaci mozku (jednalo se o levou stranu). Po operaci špatně vyslovuje, a poslední dobou má problémy s motorikou, např, když jde do schodů musí se neustále něčeho přidržovat. Celkově je neobratná. Chtěla jsem se zeptat, zda to může být v důsledku operace a až nyní se to projevuje nebo i tím, že přibrala. A zda je nějaké cvičení, tak se dostat "do formy". Dále bych se chtěla zeptat, zda by pravidelné čtění (nahlas) a opisování textu mohlo mít přínos v tom, že by líp vyslovovala, protože když mluví, tak si nemůže vzpomenout a nebo se nemůže "vymáčknout.Mamce se nechce a musím ji do toho nutit, ale mám strach, že tím, že nebude svůj mozek zatěžovat, může se u ní dříve objevit stařecká demence. Děkuji moc za odpověd.

  •    Nádor na mozku-rhb
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Magdo,
   děkuji za váš dotaz do poradny. Píšete, že je vaše maminka po operaci 18 let - problémy, které popisujete, má maminka od té doby, nebo se objevily nově, popř. zhoršily? Nejvhodnější by bylo, aby maminka navštívila neurologa. Provede potřebná vyšetření, vyloučí případný probíhající proces a doporučí další postup (zřejmě doporučí fyzioterapeuta, který vám i poradí příslušná cvičení). Stran řeči bych se do domácího léčení nepouštěla a svěřila se do rukou klinického logopeda (často pracují při velkých nemocnicích). Pokud byste chtěla doporučit někoho ve vašem okolí, napište nám prosím, za jakého regionu jste a my vám vyhledáme nejbližší pracoviště. Popřípadě můžete zkusit náš vyhledavač na těchto stránkách (záložka "Služby").
   Držím palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      Nádor na mozku - rehabilitace
   Magda

   Dobrý den, moje mamka (ročník 1967) cca 18 let po operaci mozku (jednalo se o levou stranu). Po operaci špatně vyslovuje, a poslední dobou má problémy s motorikou, např, když jde do schodů musí se neustále něčeho přidržovat. Celkově je neobratná. Chtěla jsem se zeptat, zda to může být v důsledku operace a až nyní se to projevuje nebo i tím, že přibrala. A zda je nějaké cvičení, tak se dostat "do formy". Dále bych se chtěla zeptat, zda by pravidelné čtění (nahlas) a opisování textu mohlo mít přínos v tom, že by líp vyslovovala, protože když mluví, tak si nemůže vzpomenout a nebo se nemůže "vymáčknout.Mamce se nechce a musím ji do toho nutit, ale mám strach, že tím, že nebude svůj mozek zatěžovat, může se u ní dříve objevit stařecká demence. Děkuji moc za odpověd.

  •    Nádor na mozku - rhb
   Cerebrum o.s.

   Již zodpovězeno (dotaz vložen dvakrát)

  • (2)
      mozek - rehabilitace
   Tomáš Kolský

   Dobrý den,

   rád bych Vás požádal o radu. Můj otec měl asi před dvěma měsíci rozsáhlý infarkt. Došlo k resuscitaci, která bohužel trvala všehovšudy asi 30 minut.
   Byl převezen do pražského Ikemu, kde se postupně probral s vigilního kómatu. Začal se pomalu hýbat a začíná pomalu chodit. Bohužel, dlouhá doba resuscitace způsobila poškození mozku, takže byl následně převezen do léčebny v Bohnicích. Neustále ho s matkou navštěvujeme a snažíme se, aby se co nejvíce rozpomněl, ale je to velmi těžké. Žije ve "svém světě", kdy celý život jako stavbař strávil na stavbě a zde se také probudil. Vybavuje si jména za staveb, stavbařské práce, ale vlastní rodinu nepoznává. Není si sám schopen dojít na záchod a dělá zkrátka věci, při kterých vidíte, že neuvažuje správně. Velmi špatně jí a prakticky ho nemůžete nechat bez dozoru.
   Neříkám, že prostředí a přístup personálu v Bohnicích je špatný, nicméně měl bych představu aktivnějšího léčení jeho stavu, jako například denní rozhovory s psychiatrem, rehabilitace ve formě krátkých procházek (nemůže chodit bez podpory ošetřovatelů). Vždy, když jsem u něho na návštěvě se mu chce na záchod. Ani když na to sestru upozorním, vždy ho nutí vykonat potřebu do plíny s odpovědí, že na záchod už zkoušeli a že neví, co tam má dělat a potřebu nikdy nevykoná. Přitom plína mu evidentně vadí a jsem přesvědčen, kdyby s ním někdo více pracoval, že by se jí brzy zbavil. Znovu podotýkám, že si tímto na zařízení v Bohnicích nijak nestěžuji, ani na jeho personál, starají se o pacienty hezky, ale jak píši, představoval bych si aktivnější rehabilitaci především té mozkové části (vlastně ani nevím, jak se to přesně nazvat neurologická rehabilitace???). Nejsem si vlastně vůbec jist, zda nějaká rehabilitace a snaha o znovu naučení základních životních návyků probíhá. Jestli to celé není založeno pouze na tom, budeme se o ně starat a buď si vzpomenou nebo ne.
   Chtěl bych Vás proto požádat, zda by jste mi mohli napsat Váš názor na výše uvedená fakta a doporučit zařízení v Praze, i placené, kde se takto aktivně snaží pacienty uzdravit.

   Předem děkuji za Vaší odezvu.

   Tomáš K.

  •    mozek-rehabilitace
   Simona Skřičková

   Vážený pane Kolský,
   V prvé řadě děkujeme za Vaši projevenou důvěru v naše zařízení. Z popisu zdravotního stavu Vašeho otce je patrné, že vzhledem k míře postižení mozku bude dlouhodobě potřebovat intenzivní a komplexní péči. Samozřejmě jsou různá zařízení, ve kterých kvalita péče o pacienta, v porovnání s jinými zařízení obdobného typu, může být nižší nebo rozsah poskytovaných služeb je menší. Pokud se Vám jeví péče v léčebně v Bohnicích jako nedostačující, je vhodné Váš náhled a požadavky ohledně péče o Vašeho otce nejprve zkonzultovat s ošetřujícím lékařem, rovněž Vám níže uvádím několik kontaktů na zařízení, která poskytují ucelenou, komplexní rehabilitační péči se zaměřením na neurologickou problematiku jako možnou alternativu.
   Rehabilitační klinika Malvazinky
   http://www.malvazinky.cz/rubrika/48-Hospitalizacni-pece-Luzkova-rehabilitace/index.htm

   Klinika Na Košíku
   http://www.klinikanakosiku.cz/cs/

   MONADA - Klinika komplexní rehabilitace
   http://new.monada.cz/?page_id=8

   Nemocnice Na Žižkově - následná lůžková péče
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-2-patro.html
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-4-patro.html
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-5-patro.html

   Je také možné zvážit využití odborné péče formou rehabilitačních ústavů:
   Např. Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk - www.hamzova-lecebna.cz, Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly – www.lrs-chvaly.cz, Rehabilitační ústav Kladruby u Vlašimi – www.rehabilitace.cz, Rehabilitační ústav Hrabyně, www.ruhrabyne.cz či Vojenský rehabilitační ústav Slapy 252 08 Slapy n/Vltavou tel.: 257 750 071 (zde je čekací doba cca 3/4 roku).

   V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      rehabilitace po iktu
   Tereza Červinková

   Dobrý den,

   mám dotaz na možnosti rehabilitace po iktu pro mou tetu (82). Teta ztratila schopnost číst a je "zmatená". Řečové i pohybové centrum je v pořádku, teta je zcela soběstačná.

   Děkuji

  •    Rehabilitace po iktu
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Červinková,

   zvláště v prvních měsících po cévní mozkové příhodě je pro pacienty velmi efektivní rehabilitační pobyt v odborném léčebném zařízení. Pobyt předepisuje ošetřující lékař v nemocnici nebo praktický lékař na doporučení lékaře specialisty (u pacientů v domácím prostředí). Délka léčebného pobytu bývá zpravidla okolo čtyř týdnů až tří měsíců. Výhodou těchto pobytů oproti ambulantní péči, je komplexní a intenzivní rehabilitační program, včetně terapie logopedem.

   Níže Vám uvádím přehled rehabilitačních zařízení, která nabízejí léčebné pobyty pacientům po iktu:

   o Rehabilitační ústav Chotěboř
   o Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly
   o Rehabilitační ústav Kladruby
   o OLÚ Paseka
   o RÚ Hostinné
   o Vojenský rehabilitační ústav Slapy
   o Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk
   o Rehabilitační ústav Hrabyně
   o RÚ Brandýs nad Orlicí
   o Volyňská léčebna
   o OLÚ Darkov
   o OLÚ Slatinice
   o OLÚ Jevíčko
   o Beskydské rehabilitační centrum Čeladná
   o a další


   S pozdravem a přáním hezkého dne

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      KAM? Rehabilitace pro lezici pacientku.
   Kveta Morgan

   Dobry den. Moje maminka, donedavna zdrava a samostatna 74 leta zena, utrpela v sumperske nemocnici krvaceni do mozku, jehoz nasledkem je ochrnuta na pravou polovinu tela, nemluvi a jeji vnimani je omezene. Neni na zadnych pristrojich, levou polovinu tela ma aktivni a je mozno ji krmit lzickou. Na neurologii, kde pobyva od poloviny kvetna, uz ji z dusledku kapacity a pojistovacich praktik nemohou dale mit. Rehabilitacni zarizeni v Pasece u Sternberka, kam ji udajne nahlasili, stale nema kapacitu. Pry si mame sami vybrat na kterou mistni LDNku maji maminku nechat prevezt. My trvame na nutnosti rehabilitace, ale na tu ji musi napsat osetrujici lekar a osetrujici lekarka na sumperske neurologii tvrdi, ze
   - mistni zarizeni maji dlouhe cekaci doby
   - mamince stejne zadna rehabilitace nepomuze.
   Prosim poiradte nam rehabilitacni zarizeni v Ceske republice, ktere by bylo pro tuto pacientku nejvhodnejsi, a jak tam maminku nahlasit. (Za dobrou radu Cerebrum radi podporime).

  •    Rehabilitace pro ležící pacientku
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Morgan,

   děkujeme Vám, že se na nás obracíte s dotazem. Pro Vaši maminku by byl jistě prospěšný léčebně rehabilitační pobyt v odborné léčebně. Pobyt předepisuje ošetřující lékař v nemocnici nebo praktický lékař na doporučení lékaře specialisty (u pacientů v domácím prostředí). Některé rehabilitační ústavy, kromě pobytů hrazených zdravotními pojišťovnami, nabízejí navíc i samoplátecké programy. Doporučila bych Vám podívat se např. na webové stránky Sanatorií Klimkovice - http://www.sanatoria-klimkovice.cz/

   Dále můžete oslovit tato zdravotnická zařízení:

   o Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly
   o Rehabilitační ústav Kladruby
   o OLÚ Paseka
   o RÚ Hostinné
   o Rehabilitační ústav Chotěboř
   o Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk
   o Rehabilitační ústav Hrabyně
   o RÚ Brandýs nad Orlicí
   o Volyňská léčebna
   o OLÚ Darkov
   o OLÚ Slatinice
   o OLÚ Jevíčko
   o Beskydské rehabilitační centrum Čeladná.

   Bohužel nemáme informace, jak dlouhá je čekací lhůta v případě jednotlivých léčeben.

   Pokud budete mít další otázky, kdykoli se na nás prosím obraťte.

   S pozdravem a přáním hezkého dne
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      CMP - prasklá žíla v mozku - následná rehabilitace,bazální stimulace
   Marta

   Dobrý den,
   obracím se na Vás s prosbou. Manžel je již 2 měsíce v nemocnici po velkém krvácení do mozku. Nyní je již po všech nezbytných operacích a chceme se pokusit formou bazální stimulace nastartovat jeho mozek. Jsme z Olomouce. Můžete mi doporučit státní i soukromé pracoviště, které by nám pomohly i s případnou následnou dlouhodobou péčí? Děkuji moc za pomoc a radu.

  •    CMP-následná rehabilitační péče
   Simona Skřičková

   Vážená paní Marto,
   Bazální stimulace je v této fázi nesmírně důležitou součástí intenzivní rehabilitační péče a je skvělé, že se touto cestou, v rámci péče o manžela, ubíráte. Doporučuji se nejprve obrátit na zdravotní sestru či fyzioterapeutku proškolenou v bazální stimulaci, která vám poradí, jak můžete v rámci bazální stimulace pomoci. Podrobnosti a kontakty naleznete na http://www.bazalni-stimulace.cz/bazalni_stimulace.php

   Níže uvádím aktuální přehled pracovišť následné intenzivní péče (NIP) a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), které jsou v olomouckém kraji:
   • Středomoravská nemocniční a.s., Prostějov, Mathonova 291/1
   • Vojenská nemocnice Olomouc, Olomouc, Sušilovo náměstí
   • OLÚ neurologicko-geriatrický Mor.Beroun, Moravský Beroun, Masarykova 412


   V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      po operaci malformace
   Lenka

   Dobrý den,
   prosím o informaci, zda existuje v rámci ČR nějaké specializované rehabilitační zařízení, ať už veřejné či soukromé, které by přijmulo pacienta (69 let) po operaci mozku (prodělané krvácení do mozku v důsledku prasklé cévní výdutě), prozatím zcela ležícího na LDN, nesoběstačného, plně závislého na péči druhého; které by se zaměřovalo na pokusy o navrácení základních schopností takovým pacientům, tzv. pomoc "postavit se na nohy".
   Děkuji za odpověď.

  •    po operaci malformace
   Simona Skřičková

   Vážená paní Lenko,
   Děkuji za Váš dotaz. Předně bych Vám nejprve doporučila podívat se na náš vyhledávač služeb a zařízení na našich stránkách: http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/nebo http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html., abyste se zorientovala v nabídkách zařízení a typu služeb v rámci ČR a u nejvhodnějších alternativ prostřednictvím osobní návštěvy zjistila možnosti a kapacitu těchto zařízení. Pacient, dle Vašeho popisu jeho zdravotního stavu, vyžaduje rozhodně intenzivní, komplexní péči v zařízeních typu DIOP (dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče). Např. v Praze je poměrně dobrý výběr, záležet bude na doporučení lékaře, volné kapacitě a následně Vašich preferencích. Podívejte se například na následující:


   Přehled pracovišť DIOP se smlouvou s VZP k 20.2.2013

   Praha
   • S D I s.r.o., Praha 3, Kubelíkova 16/1250
   • Ústřední vojenská nemocnice Praha, Praha 6, U vojenské nemocnice 1200

   Středočeský kraj
   • Českobrodská nemocnice, s.r.o., Český Brod, Žižkova 282
   • Městská nemocnice Městec Králové, a.s., Městec Králové, Prezidenta Beneše 343
   • PRIVAMED Healthia s.r.o. - Dlouhodobá intenzivní oš. péče, Rakovník, Dukelských hrdinů 200
   • ALMEDA , a.s. - Městská nemocnice Neratovice – DIP, DIOP, Neratovice, Alšova 462

   Plzeňský kraj
   • PRIVAMED a.s., Plzeň, Kotíkovská 17,19

   Karlovarský
   • NEMOS PLUS s.r.o., Ostrov nad Ohří, U Nemocnice 1161

   Ústecký kraj
   • Nemocnice Louny, a.s., Louny, Rybalkova 1400

   Liberecký kraj
   • Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa,a.s., Česká Lípa, Purkyňova 1849
   • Nemocnice Tanvald, s. r. o., Tanvald, Nemocniční 287
   • Nemocnice Frýdlant, s.r.o., Frýdlant v Čechách, V Úvoze 860

   Pardubický kraj
   • Chrudimská nemocnice, a.s., Chrudim, Václavská 570

   V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      poranění mozku
   Jan Honzík

   Dobrý den.
   Moje partnerka si při pádu z kola poranila hlavu a už týden leží po operaci mozku na v umělém spánku. Již sama dýchá, ale stále nekomunikuj. Hýbe nohama a rukama, ale v obličeji žádný pohyb. Lebeční kost má uloženou v břiše a po opadnutí otoku bude navrácena. Doposud jsem se s nikým takto postiženým nesetkal. Může mi někdo napsat co mohu očekávat po probuzení partnerky. Jak s ní komunikovat a pod.
   Děkuji Honza

  •    poranění mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Vážený pane Honzíku,
   děkuji Vám za důvěru projevenou našemu sdružení. Pokusím se podat Vám informace, které žádáte. Na Vaši otázku je velmi těžké odpovědět konkrétně, jelikož se vše odvíjí od aktuálního stavu zraněného člověka. Záleží na mnoha faktorech, jako je rozsah a lokalizace poranění mozku, délka trvání kómatu, a další. Proto je důležitá komunikace s ošetřujícími lékaři, kteří mohou o aktuálním stavu informovat přesněji. Poranění mozku s sebou přináší různé projevy. Po probuzení z kómatu, které může být různě dlouhé (opět záleží na charakteru poranění mozku), se může objevit (a často se tak stává) tzv. posttraumatická amnézie – to znamená, že si člověk nevybavuje události kolem nehody (výpadky v paměti mohou být v různém rozsahu – např. pouze na danou událost, nebo dále do minulosti). Potíže mohou být i s udržením pozornosti, tím pádem s krátkodobou pamětí. Po probuzení bývají lidé zmatení – nevědí, kde jsou, jak se tam dostali, co se stalo. Někdy se může stát, že nepoznávají blízké osoby. Mohou se objevit také řečové obtíže, kdy člověk – zjednodušeně řečeno - nemůže mluvit, popřípadě nerozumí slyšenému (to pak řeší logoped). Po poranění mozku se také setkáváme s tím, že se člověk „změní“ osobnostně – rodinní příslušníci popisují například, že je daná osoba hněvivější, plačtivější, pasivnější, apod. – projevy jsou různé a mohou být přechodného rázu. Může se měnit emocionalita, prožívání a chování člověka. Mohou nastoupit úzkosti a deprese (řeší psychiatr, psycholog). Napsala jsem Vám pouze výčet možných příznaků a projevů, rozhodně to neznamená, že se všechny u Vaší partnerky projeví, samozřejmě je ve hře možnost, že nic z toho nezaznamenáte, a nebo jen v náznacích a mírné formě. Stran této problematiky Vám doporučuji publikaci od T. Powella Poškození mozku, kde najdete mnohé odpovědi na Vaše otázky. Také bych Vám chtěla nabídnout možnost osobní konzultace, jste-li z Prahy, popř. blízkého okolí.
   K té aktuálnější otázce: píšete, že je partnerka nyní v kómatu. Choďte za ní na návštěvy i nadále, mluvte na ni, vyprávějte, vzpomínejte. Vyhněte se emocionálně náročným tématům a řešení citlivých témat. Nevíme stále, co všechno může člověk v kómatu vnímat, proto bychom se k němu měli chovat tak, jako by v bezvědomí nebyl. Rozhodně to není zbytečná práce. Dále bych Vám doporučila metody bazální stimulace )poptejte se v nemocnici, kde Vaše partnerka leží), popř. bychom Vám nějaké kontakty sehnali i my, nebojte se nás v této věci oslovit.
   Držím Vám palce ve Vaší nelehké situaci,
   hodně zdraví a sil přeje
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog

   CEREBRUM o.s.

  • (2)
      otec po cmp
   Jana Bízová

   Dobrý den, prosímo radu:
   Otec 76 let, 3 týdny po CMP zákl. diagnóza I635 Mo. infar.zp.neu.okl.n.st.m.te. Disgnóze nerozumím, při propuštění nebyly podány žádné informace o diagnóze a stavu lékařem i když souhrn diagnóz je na 9 řádků latinských slov, kterým nerozumím. Přesto chci požádat o radu,co dál s otcem. je schopný částečně chodit. Chtěla bych stav zlepšit, prosím o radu, co dál bych měla udělat. Bydlíme okres Hodonín. Děkuji, Jana.

  •    Otec po CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Bízová,

   podle mezinárodní klasifikace nemocí kód I635 představuje „Mozkový infarkt způsobený neurčenou okluzí nebo stenózou mozkových tepen“. Pro vysvětlení, pojem okluze znamená uzávěr a stenóza je jinými slovy zúžení. Cévní mozková příhoda byla tedy u Vašeho otce způsobena uzávěrem nebo zúžením mozkových tepen, což následně, vlivem poklesu prokrvení mozkové tkáně, vedlo k mozkovému infarktu.

   Léčba následků cévní mozkové příhody je dlouhodobá a klíčovou roli zde hraje rehabilitace. V prvních měsících po mozkové příhodě je vhodný např. léčebný pobyt v rehabilitačním ústavu. Výhodou je intenzivní rehabilitační program, ale je třeba počítat s tím, že rehabilitační ústavy mají řadu podmínek pro přijetí (více informací naleznete na webových stránkách jednotlivých RÚ). Návrh na pobyt podává ošetřující lékař (u hospitalizovaného pacienta), nebo praktický lékař na doporučení specialisty (v případě pacienta v domácím prostředí).

   Výhradně na rehabilitaci po CMP se soustřeďuje Rehabilitační ústav Chotěboř, mezi další zařízení, která poskytují péči pacientům po CMP patří:
   o Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly
   o Rehabilitační ústav Hrabyně
   o Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk
   o Vojenský rehabilitační ústav Slapy (tam je ale čekací doba 3/4 roku)
   o RÚ Hostinné
   o OLÚ Paseka
   o RÚ Kladruby
   o a další...

   Pokud budete mít další otázky, kdykoli se na mě prosím obraťte.
   S pozdravem

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      rehabilitace po cmp
   milan chládek

   Dobrý den, můžete mně poradit nejlepší
   rehabilitační kliniku v čr po těžké cmp?
   Pravá strana ochrnutá, vč.poruchy řeči.
   Zavedena cévka a končí pobyt na jip po 14ti
   dnech. Věk 66 let.
   Děkuji za odpověď.

  •    rehabilitace po CMP
   Simona Skřičková

   Vážený pane Chládku,
   děkuji Vám za projevenou důvěru, pokusím se Vám odpovědět na Váš dotaz a touto cestou Vám tak poradit. Není jednoduché poskytnout objektivní náhled na základě referencí na kvalitu služeb v jednotlivých zařízeních, protože každý má jinou zkušenost, jiná očekávání a hodně také záleží na personálu, se kterým se setkáte a který se může často měnit. Rozhodující bude tedy kapacita zařízení, dále např. vzdálenost pro vás, rodinné příslušníky a známé. Vybrané zařízení je nejlepší osobně navštívit a seznámit se spektrem poskytované péče.

   Služby následné rehabilitační péče ve Vašem okolí (a v celé ČR) najdete na http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ nebo na: http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html
   Vybrané zařízení je nejlepší osobně navštívit a seznámit se spektrem poskytované péče.

   Vzhledem k těžkému zdravotnímu stavu po CMP (jak uvádíte v dotazu) je nejvhodnější následná péče v DIOPu (dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče). V Praze je poměrně dobrý výběr, záležet bude na doporučení lékaře, volné kapacitě a následně Vašich preferencích. Podívejte se například na následující:

   Přehled pracovišť DIOP se smlouvou s VZP k 20.2.2013

   Praha
   • S D I s.r.o., Praha 3, Kubelíkova 16/1250
   • Ústřední vojenská nemocnice Praha, Praha 6, U vojenské nemocnice 1200

   Středočeský kraj
   • Českobrodská nemocnice, s.r.o., Český Brod, Žižkova 282
   • Městská nemocnice Městec Králové, a.s., Městec Králové, Prezidenta Beneše 343
   • PRIVAMED Healthia s.r.o. - Dlouhodobá intenzivní oš. péče, Rakovník, Dukelských hrdinů 200
   • ALMEDA , a.s. - Městská nemocnice Neratovice – DIP, DIOP, Neratovice, Alšova 462

   Plzeňský kraj
   • PRIVAMED a.s., Plzeň, Kotíkovská 17,19

   Karlovarský
   • NEMOS PLUS s.r.o., Ostrov nad Ohří, U Nemocnice 1161

   Ústecký kraj
   • Nemocnice Louny, a.s., Louny, Rybalkova 1400

   Liberecký kraj
   • Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa,a.s., Česká Lípa, Purkyňova 1849
   • Nemocnice Tanvald, s. r. o., Tanvald, Nemocniční 287
   • Nemocnice Frýdlant, s.r.o., Frýdlant v Čechách, V Úvoze 860

   Pardubický kraj
   • Chrudimská nemocnice, a.s., Chrudim, Václavská 570

   Rehabilitační klinika Malvazinky
   http://www.malvazinky.cz/rubrika/48-Hospitalizacni-pece-Luzkova-rehabilitace/index.htm

   Klinika Na Košíku
   http://www.klinikanakosiku.cz/cs/

   MONADA - Klinika komplexní rehabilitace
   http://new.monada.cz/?page_id=8
   Níže uvádím několik kontaktů na vhodná zařízení rehabilitačních ústavů:
   Výhradně na rehabilitaci po CMP se specializuje Rehabilitační ústav Chotěboř - nedaleko Chrudimi - více informací najdete na www.rehustav.cz - Dalšími rehabilitačními zařízeními s komplexní péčí pro pacienty po CMP jsou např. Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk - www.hamzova-lecebna.cz, Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly – www.lrs-chvaly.cz, Rehabilitační ústav Kladruby u Vlašimi – www.rehabilitace.cz, Rehabilitační ústav Hrabyně, www.ruhrabyne.cz či Vojenský rehabilitační ústav Slapy 252 08 Slapy n/Vltavou tel.: 257 750 071 (zde je čekací doba cca 3/4 roku).


   Přeji hodně sil a zdraví. V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      částečné ochrnutí po operaci mozkového nádoru
   Jana Kolová

   Dobrý den, jsem již rok a půl po operaci velkého mozkového nádoru astrocytomu. Jsem částečně ochrnutá na pravou stranu.Protože mi zatím žádná rehabilitace na kterou chodím nepomohla, chtěla jsem se zeptat, jestli je někde ve Středočeském kraji rehabilitační pracoviště, které se na tuto rehabilitaci specializuje. Jsem z Kolínska.Děkuji za odpověď.

  •    částečné ochrnutí po operaci mozkového nádoru
   Simona Skřičková

   Vážená paní Kolová,
   děkuji Vám za projevenou důvěru, pokusím se Vám odpovědět na Váš dotaz a touto cestou Vám tak poradit. Služby následné rehabilitační péče ve Vašem okolí najdete na http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ nebo na: http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html

   V rámci středočeského kraje níže uvádím zařízení, která poskytují komplexnější rehabilitaci, zkuste se zde informovat o možnostech péče, která Vám může být nabídnuta s ohledem na Váš aktuální zdravotní stav. Vybrané zařízení je nejlepší osobně navštívit a seznámit se spektrem poskytované péče.


   Středočeský kraj
   • Českobrodská nemocnice, s.r.o., Český Brod, Žižkova 282
   • Městská nemocnice Městec Králové, a.s., Městec Králové, Prezidenta Beneše 343
   • PRIVAMED Healthia s.r.o. - Dlouhodobá intenzivní oš. péče, Rakovník, Dukelských hrdinů 200
   • ALMEDA , a.s. - Městská nemocnice Neratovice – DIP, DIOP, Neratovice, Alšova 462

   Případně můžete zvážit rehabilitaci na klinikách v okolí Prahy:
   Rehabilitační klinika Malvazinky
   http://www.malvazinky.cz/rubrika/48-Hospitalizacni-pece-Luzkova-rehabilitace/index.htm

   Klinika Na Košíku
   http://www.klinikanakosiku.cz/cs/

   MONADA - Klinika komplexní rehabilitace
   http://new.monada.cz/?page_id=8


   Přeji hodně sil a zdraví. V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      auneurisma
   svata

   dobry den chci se zeptat mel jsem auneurisma ktere me prasklo a prodelal jsem operaci tet se neuzu dostat doprace nikde me nezamestnaji na fizickou praci jsem furt slabej a zapominam .mam narok na invalidni duchod

  •    podporované zaměstnávání
   Simona Skřičková

   Dobrý den,
   Řešením by mohlo být podporované zaměstnávání, kde je náplň a režim práce přizpůsoben individuálním potřebám. Mohla bych Vám pomoci nějaká zařízení ve vašem okolí vyhledat, ale bohužel nepíšete, odkud jste. Uvádím alespoň odkaz na webové stránky, kde se dočtete řadu důležitých informací o této problematice.
   Práce pro zdr. postižené - helpnet.cz‎-www.helpnet.cz/‎
   Česká unie pro podporované zaměstnávání- www.unie-pz.cz/‎

   Co se týče možností získat invalidní důchod, žádosti o důchod sepisují okresní správy sociálního zabezpečení, jejichž posudkový lékař následně prověří zdravotní stav žadatele (s ohledem na práci, kterou žadatel vykonává či vykonával, a jiné relevantní okolnosti) a rozhodne o jeho nároku na stupeň invalidního důchodu.
   Ozvěte se mi na níže uvedený kontakt a já Vám pošlu více informací. Zatím Vám přeji pěkné dny.
   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (3)
      ambulantní rehabilitace
   Hana

   Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o pomoc nevím kam se obrátit.
   Manžel 40 let prodělal v prosinci CMP s krvácením do mozku.Postižená pravá strana těla.Od ledna je v rehabilitační klinice Malvazinky kde by měl být do konce března a já nevím co dál,- po propuštění.Manžel chodí s pomocí hole,ale ruka je zatím nehybná, domluví se i když si hodně plete čísla a sem tam něco poplete.Hledám fyzioterapeuta a logopeda v okolí (Úvaly u Prahy)nevím kam se obrátit,když už tak mají plno. A ještě chci poprosit jestli není nějaká brožurka podle které bych s ním mohla doma cvičit.Můžeme ještě zažádat o jinou rehabilitační kliniku?A mezitím někam docházet ale kam?Děkuju moc. Ctiborová Hana.

  •    Ambulantní rehabilitace
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Ctiborová,

   děkujeme Vám za důvěru, s níž se obracíte na naši poradnu. Odpovím Vám na část dotazu týkající se literatury, která se zaměřuje na rehabilitaci po cévní mozkové příhodě. Informace o rehabilitačních klinikách Vám pak poskytne kolegyně.

   V každém případě Vám doporučuji knihu "Rehabilitace po cévní mozkové příhodě, včetně nácviku soběstačnosti - Průvodce nejen pro rehabilitační pracovníky". Knihu vydala Grada Publishing. Ve většině knihkupectví je již bohužel rozebrána, proto bych Vám doporučila poptat se po knihovnách. Řadu praktických informací také naleznete v publikaci "Cévní mozková příhoda - prevence a léčba mozkového iktu" od Dr. Valery Feigin.

   S pozdravem
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka sdružení Cerebrum
   ergo@cerebrum2007.cz

  •    mozková mrtvice
   Simona Skřičková

   Vážená paní Ctiborová,
   K Vašemu dotazu ohledně vhodné literatury se vyjádřila již kolegyně. Já doplním zbývající část Vašeho dotazu spojený s možnostmi následné rehabilitace.
   V naší zemi bohužel nejsou vytvořeny standardy, jak by péče o pacienty po poškození mozku měla vypadat, jak by měla být návazná, kontinuální atd. Tzn., že jak bude vypadat další péče o Vašeho manžela je hodně na ošetřujícím lékaři a na rodině
   Po propuštění z rehabilitačního ústavu (pobyt trvá obvykle 2-3 měsíce) buď následuje domácí péče nebo např. v Praze denní rehabilitační stacionář, nějaké ambulantní služby, kterých je málo a nebo naše centrum. Nebo poté můžete zkusit jinou rehabilitaci např.
   Nemocnice milosrdných sester - rehabilitace - http://www.nmskb.cz/oddeleni/rehabilitace/specializace-8/ a další.

   Rehabilitační oddělení Zelený pruh http://www.mediconas.cz/cs/nemocnice/klinika-nasledne-pece-zeleny-pruh/zakladni-informace/kdo-jsme/.

   Další možností jsou tzv. LDN - léčebny následné péče. Zde je pobyt také hrazen pojišťovnou, maximálně na 3 měsíce. Pokud je pacient v natolik dobrém stavu, že je z nemocnice propuštěn do domácího ošetřování, pak je nutné kontaktovat praktického lékaře a domluvit se na dalším postupu - praktický lékař má možnost na napsat tzv. domácí péči, která také může zahrnovat rehabilitační cvičení - i několikrát týdně, zde záleží na tom, zda jsou v místě bydliště agentury tuto péči nabízející. V případě, že byste měla manžela v domácí péči, můžete mít podporu typu- home care (např. Home Care Services & Supplies - Úvaly - Praha východ, Telefon:281861396,olina.moravcova@homecare.cz,www.homecare.cz/kontakt.html), dále pečovatelskou službu, asistenci atd. nebo pomoci najít nejvhodnější pobytové zařízení dlouhodobé ošetřovatelské péče.
   Dále pak praktický lékař může vypsat žádost o lázeňskou péči. Komplexní lázeňskou léčba je poskytována na doporučení neurologa nebo rehabilitačního lékaře, co nejdříve po odeznění akutního stadia, opakovanou léčbu do 24 měsíců po vzniku onemocnění, u pacientů se závažným postižením, kde lze očekávat od RHB další zlepšení funkce.

   Na tomto odkaze, po zadání města, naleznete všechna zařízení v okolí:
   http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   Níže uvádím několik kontaktů na vhodná zařízení:
   Výhradně na rehabilitaci po CMP se specializuje Rehabilitační ústav Chotěboř - nedaleko Chrudimi - více informací najdete na www.rehustav.cz - Dalšími rehabilitačními zařízeními s komplexní péčí pro pacienty po CMP jsou např. Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk - www.hamzova-lecebna.cz, Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly – www.lrs-chvaly.cz, Rehabilitační ústav Kladruby u Vlašimi – www.rehabilitace.cz, Rehabilitační ústav Hrabyně, www.ruhrabyne.cz či Vojenský rehabilitační ústav Slapy 252 08 Slapy n/Vltavou tel.: 257 750 071 (zde je čekací doba cca 3/4 roku).
   Sdružení CMP pořádá 14ti denní pobyty pro pacienty i jejich rodinné příslušníky, více info na www.sdruzenicmp.cz
   Co se týče logopedické péče a ambulantních logopedu, jejich seznam v jednotlivých městech najdete na stránkách Asociace klinických logopedů - www.klinickalogopedie.cz.

   Vybrané zařízení je nejlepší osobně navštívit a seznámit se spektrem poskytované péče.
   Přeji hodně sil a zdraví. V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Růžička
   Pavel

   Dobrý den o víkendu měla moje matka těžký ůraz a otec když to viděl dostal mozkovou mrtvici.Je nehybný na jedné straně a nemluví,ted ho převezli na interní oddělení.Potřebuji poradit kam na rehabilitaci jsme ze stř.kraje,moc děkuji předem za informaci a pomoc s pozdravem Růžička

  •    Růžička-následná péče
   Simona Skřičková

   Vážený pane Růžičko,
   Děkujeme Vám za projevenou důvěru v naše sdružení. Co se týče Vašeho dotazu ohledně následné péče (rehabilitace), doporučila bych Vám zeptat se na prvním místě ošetřujícího personálu, jaké jsou nejlepší možnosti vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu Vašeho otce, pokud Vám nebudou schopni poradit, můžete zahájit vyhledávání např. na našich stránkách http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/nebo http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html.
   V Praze je poměrně dobrý výběr, záležet bude na doporučení lékaře, volné kapacitě a následně Vašich preferencích. Podívejte se napřiklad na následující:
   Geriatrická klinika 1.LF UK a VFN
   http://geri.lf1.cuni.cz/profil-kliniky-3959

   FN Královské Vinohrady
   http://www.fnkv.cz/klinika-rehabilitacniho-lekarstvi-o-klinice.php

   Nemocnice Na Františku
   http://www.nnfp.cz/oddeleni/oddeleni-dlouhodobe-nemocnych

   ÚVN - oddělení následné péče
   http://www.uvn.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=787&Itemid=551&lang=cs

   Městská nemocnice následné péče
   http://www.mnnp.cz/

   Nemocncie Milosrdných sester
   http://www.nmskb.cz/oddeleni/osl/specializace-6/ - ošetřovatelská lůžka
   http://www.nmskb.cz/oddeleni/rehabilitace/specializace-8/ - lůžková rehabilitace

   Nemocnice Na Žižkově - následná lůžková péče
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-2-patro.html
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-4-patro.html
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-5-patro.html

   Rehabilitační klinika Malvazinky
   http://www.malvazinky.cz/rubrika/48-Hospitalizacni-pece-Luzkova-rehabilitace/index.htm

   Klinika Na Košíku
   http://www.klinikanakosiku.cz/cs/

   MONADA - Klinika komplexní rehabilitace
   http://new.monada.cz/?page_id=87   V případě dalších dotazů nás neváhejte opět kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Těžký úraz hlavy
   liba

   Dobrý den, kamarád měl před 14 dny nehodu (pád z velké výšky) a těžce si poškodil mozek. Měl krvácení do mozku, otok. byl v umělém spánku nyní ,už ho pomalu probouzejí, začal reagovat na bolest, mrká, ale lékaři říkají, že začal propínat horní i dolní končetiny a že to signalizuje velké poškození nervového systému.nevíme jestli je to stav ktrý se může lepšit? a co se může stát při probuzení?
   předem Vám moc děkuji za odpověď nashledanou Liba

  •    Těžký úraz hlavy
   MUDr. Radek Kaiser

   Dobrý den,
   mrkání a reakce na bolest je reflexní záležitost, takže vůbec nemusí být při vědomí. Pokud propíná končetiny, je to nepříznivé znamení a opravdu může vyústit v apalický syndrom... Ale je to ještě brzy.
   Držím Vám palce

   MUDr. Radek Kaiser

  • (2)
      Postup léčby po CMP
   Martina Pátrová

   Dobrý den,

   moje maminka (věk 63let) měla před 7 dny CMP |(cévní zúžení) a byla odvezena na Homolku. Bohužel to bylo asi až po osmi hodinách a u maminky nastala Afásie a nemůže hýbat pravou rukou. Nožkama hýbe, takže předpokládáme, že i částečná hybnost pravé ruky by se časem mohla dostavit. Nicméně mamku nám po 5 dnech přeložili z oddělení JIP na lůžkové oddělení s tím, že má vysoký tlak (do té doby tím netrpěla) a další den pojede do spádové nemocnice (Neratovice, stř. kraj) na internu, kde ji budou léčit vysoký tlak a za dva měsíce se udělá ultrazvuk a uvidí se jestli se dá něco dělat.
   Byli jsme tímto rozhodnutím docela vyděšení, jelikož nás stále informovali, že z hlediska neurologického bude léčba dlouhodobá a nejednou je na interně, kde mi lékařka řekla, že tam nebude ani týden a budou ji léčit medikací... Mamka chudák je na čtyřlůžkovým pokoji pátá, nemá ani stolek kam si dát svoje osobní věci, no docela hrůza a řekla bych, že je z toho i silně rozladěná. Na můj dotaz co dál, mi včera Dr. řekla, že se uvidí zítra a že k ní bude docházet rehabilitační pracovník.Nic víc, toť vše, žádný logoped, nic. Mám pocit, že mamku to, že nemůže mluvit hodně trápí. Myslíme si, že rozumí, poznává nás, v hlavě zdá se všechno ostatní v pořádku. Stále se nám snaží něco říct, ale nejsme schopni porozumnět co. Vytiskla jsem afatický slovník, máme kartičky ano +, ne -, mamka je po vysvětlení která co znamená používá dobře, kreslíme kolečka, zkoušíme kostrbatá písmenka, ale je mi však jasné že potřebuje odbornou pomoc. Když jsem se Dr. ptala kdo podá žádost o přijetí do RÚ, tak mi odpověděla, že by mohli oni, ale že to se dozvíme až zítra.

   Máme velký strach o to, aby nám mamku nechtěli šoupnout do LDN. Vždy dokázala bojovat a byla velmi vytální bez jakýchkoliv jiných zdravotních obtíží, tak se bojím, aby tímto postupem léčby v ní nevyvolali beznaděj a ona na vše nerezignovala.
   Myslíte si, že tento průběh a rychlost léčby je správný? Které RÚ se zabývají i intenzivní klinickou logopedií a nemají dlouhé čekací lhůty? Moc děkuji za informace.

  •    Postup léčby po CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Pátrová,

   děkujeme Vám, že se s důvěrou obracíte na naši poradnu. Bohužel nám nepřísluší vyjadřovat se, či hodnotit postup lékařů.

   V otázce doporučení léčby v rehabilitačním ústavu, Vás lékařka informovala správně. Návrh na léčebně rehabilitační péči, v případě hospitalizovaného pacienta, podává ošetřující lékař. Avšak rehabilitační ústavy mají řadu podmínek pro přijetí pacienta - kontraindikací je například nedostatečnost kardiovaskulárního systému, dekubity, inkontinence, tracheostomie a další.

   Chápu, že Vaši maminku trápí, když nemůže mluvit. Tím, že jste vytvořili kartičky, s jejichž pomocí s maminkou komunikujete, je velmi dobře. Nicméně souhlasím s Vámi, že maminka potřebuje péči logopeda. Rehabilitační ústavy, které poskytují léčebně rehabilitační pobyty pro pacienty po cévní mozkové příhodě, vždy mají ve svém týmu i logopedy.

   Výhradně na rehabilitaci po CMP se soustřeďuje Rehabilitační ústav Chotěboř, dalšími zařízeními, jež nabízejí péči pacientům po CMP jsou: Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly, Rehabilitační ústav Hrabyně, Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk, Vojenský rehabilitační ústav Slapy, RÚ Hostinné...

   Pokud máte další otázky, kdykoli se na nás prosím obraťte.

   S úctou

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   e-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   tel.: +420 774 423 998

  • (2)
      léčení po mozkové mrtvici
   Jitka

   Manžel leží dva týdny po mozkové příhodě v nemocnici na Bulovce a je na pravou stranu ochrnutý. Mám na Vás ty nejlepší reference. Pokud by jste vzali manžela do léčení dle lékařské zprávy z nemocnice Bulovka, prosím sdělte mi jakou formou se léčení hradí a jaké částky na den. Velice Vám děkuji za odpověd. S pozdravem Jitka Všetečková Praha 9

  •    léčení po mozkové mrtvici
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Všetečková,

   velmi nás těší Vaše důvěra a také děkujeme za pozitivní reference.

   Sdružení Cerebrum poskytuje pouze ambulantní služby, klienti k nám tedy na jednotlivé aktivity docházejí. Nabídka služeb je široká, klienti mohou využívat skupinový či individuální trénink kognitivních funkcí, skupinovou a individuální ergoterapii, cvičení na přístroji Armeo Boom, léčebnou tělesnou výchovu a další. Jedinou aktivitou poskytovanou mimo sdružení Cerebrum je ergoterapie v domácím prostředí klienta. Kompletní přehled služeb, včetně ceníku, naleznete na našich webových stránkách.

   Pokud bychom Vám mohli být nápomocni nebo máte-li další otázky, kdykoli se na nás prosím obraťte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75
   186 00 Praha 8
   www.cerebrum2007.cz
   e-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   tel.: +420 774 423 998

  • (2)
      MOZKOVA MRTVICE
   ZDENKA DANCOVA

   DOBRY DEN,PROSIM VAS MOHLA BY JSTE MI PORADIT KDE MUZEME DAT DEDU K REHABILITACI PO MOZKOVE MTRVICI,BYL PO MOZKOVE MRT.8 MESICU NA LDN KDE NEDOSLO K ZADNEMU ZLEPSENI A KDE MEZITIM PRODELAL DALSI,NYNI JE V DOMACI PECI ALE VZHLEDEM K ZHORSENI PSICHICKEHO STAVU,ZACINA BYT AGRESIVNI VYNUCUJE SI JIDLO ATD.NEBOT MA ZAVEDENOU SONDU,JE OCHRNUT NA PUL TELA,NEMUZE MLUVIT JE NEJAKA SANCE NA ZLEPSENI?V LECEBNE HRABYNI PRIJMAJI JEN SOBESTACNE PACIENTY,JSME S OSTRAVY,DEKUJI ZA PRIPADNOU ODPOVED

  •    MOZKOVA MRTVICE
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Dancová,

   děkuji Vám za projevenou důvěru a níže předkládám přehled zařízení v Ostravě a okolí:

   FN Ostrava - lůžková rehabilitace
   http://www.fno.cz/klinika-lecebne-rehabilitace

   Městská nemocnice Ostrava
   http://www.mnof.cz/rehabilitacni-a-fyzikalni-medicina-luzkova-cast--1426.html
   http://www.mnof.cz/geriatrie-a-interna-luzkova-cast-stanice-f-geriatricka-stanice--1230.html
   Nemocnice Krnov
   http://www.szzkrnov.cz/department.asp?mid=3&cid=1&sid=112

   Sanatoria Klimkovice
   http://www.sanatoria-klimkovice.cz/
   Rehab. centrum Čeladná
   http://www.brc.cz/

   OLÚ Moravský Beroun
   http://www.olung.cz/luzkova-pece-oddeleni.php
   - adresesář klinických logopedů
   http://www.klinickalogopedie.cz/index.php?pg=verejnost--adresar-logopedickych-pracovist&kraj=81 a od věci by nebylo ani vyšetření neuropsychologem či klinickým psychologem. Toho najdete např. ve FN Ostrava při komplexním cerebrovaskulárním centru http://www.fno.cz/neurologicka-klinika/komplexni-cerebrovaskularni-centrum

   Přeji hodně síly a zdraví a v případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.
   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Rehabilitace po CMP
   Hana Lusková

   Dobrý den,
   moje známá prodělala CMP. V současné době je umístěna v Rehabilitačním zařízení v Chuchelné. Odtud ale bude muset odejít. Dle ošetřujícího lékaře potřebuje zpevnit zádové a břišní svaly, aby mohla posléze začít s nácvikem chůze. Můžete mi prosím poradit, na jaká pobytová rehabilitační zařízení se můžeme obrátit? Pocházíme z JIHOMORAVSKÉHO KRAJE.
   Děkuji za Váš čas a přeji Vám příjemný den.

  •    Rehabilitace po CMP
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Lusková,

   děkujeme Vám za dotaz a za důvěru.
   Jihomoravskyý kraj je na zařízení podobného typu velmi skoupý. Neuvádíte, odkud přesně jste, ale o pobytových zařízením v JM kraji bohužel nevím, ale lze využít služeb ambulantních, v soukromých ordinacích či při nemocnicích.

   Domácí ošetřovatelskou péči či odlehčovací pobyty poskytuje charita Blansko
   http://blansko.charita.cz/prehled/

   A v okolních krajích se nalézají tato zařízení:

   RÚ Chotěboř
   http://www.rehustav.cz/

   Hamzova odborná léčebna
   http://www.hamzova-lecebna.cz/

   Odbor. léčeb. ústav Jevíčko
   http://www.olujevicko.cz/

   OLÚ Žamberk
   http://www.albertinum-olu.cz/
   RÚ Brandýs nad Orlicí
   http://www.rehabilitacniustav.cz/

   OLÚ Paseka
   http://www.olupaseka.cz/

   Pro vyhledání dlaších zařízení a služeb můžete použít filtr na našich stránkách: http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/
   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      rehabilitačná metodika Dr. Tauba
   Zuzana Ochabova

   Dobrý deň, píšem vám zo Slovenska, dovoľte mi,aby som vás srdečne pozdravila.Zaujala ma publikácia "Váš mozek se dokáže zmenit", ktorá bola vydaná v spolupráci s vašou spoločnosťou Cerebrum. V knihe sa v skratke prezentuje rehabilitačná metodika Dr.Tauba.Z vlastných, interných dôvodov by som sa rada dozvedela, či sa v Čechách táto metodika v rehabilitácii používa, prípadne na ktorom pracovisku-ak môžete túto informáciu poskytnúť. Za vašu láskavosť ďakujem.
   S pozdravom Zuzana Ochabová

  •    Rehabilitační metoda Dr. Tauba
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Ochabová,

   metoda, o které píšete, se označuje jako tzv. Constraint-induced movement therapy (v českém překladu terapie formou vynuceného používání). Byla vyvinuta na University of Alabama v USA, a to výzkumným týmem vedeným Dr. Edwardem Taubem. Základním principem metody je, že omezením používání méně postižené končetiny, se následně zvýší zapojování končetiny postižené.

   V České republice je tato metoda nabízena Sanatorii Klimkovice. Více informací naleznete pod tímto odkazem:

   http://www.sanatoria-klimkovice.cz/www/cz/ci-therapy/

   S pozdravem,

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75
   186 00 Praha 8
   e-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   tel.: +420 774 423 998

  • (2)
      Rehabilitace po CMP - KAM?
   Daniel Peterka

   Dobrý den, děda 3.12.2013 prodělal CMP, momentálně je na neurologii v Chomutově, všechno si pamatuje, přemýšlí normálně, mluví docela dobře (trošku huhňá), ale odnesla to pravá ruka a noha. Sestry s ním cvičí, dělá pokroky, chválí ho. Rukou už trošku hýbe, nohou se snaží taky, sestry ho berou na chodbu a pomáhají mu chodit. Chtěl jsem se zeptat, zda mi někdo doporučí nejlepší rehabilitační centrum, kam by mohl až ho propustí z nemocnice? Jsme z ústeckého kraje, ale není problém aby to bylo klidně 250 km daleko. Díky

  •    Rehabilitace po CMP - KAM?
   Dominika Linhartová

   Vážený Pane Peterko,

   děkujeme za důvěru i za Váš dotaz a mám upřímnou radost z toho, že na dědečkovi pozorujete takové pokroky.
   S výčtem následné péče začnu v co nejbližším okolí, konkrétně s možnostmi lůžkových rehabilitačních oddělení jednotlivých zdravotnických zařízení. Jedno se nachází přímo v Chomutovské nemocnici:
   http://www.kzcr.eu/zdravotnicka-pracoviste/rehabilitacni-oddeleni.aspx?id=89c432e6-2592-4f10-be95-19a2b0ffb03f&group=rehabilitace

   Nemocnice Louny
   http://www.nemlouny.cz/?s=160

   Městská nemocnice Litoměřice
   http://www.nemocnice-lt.cz/index.php?idm=295

   Co se týče rehabilitačních ústavů, doporučení konkrétního zařízení mi nepřísluší​, ale nejblíže k vám jsou:

   RÚ Kladruby
   http://rehabilitace.cz/czech/

   RÚ Slapy
   http://www.volareza.cz/www/index.php?&z=12

   ​Přeji hodně sil a zdraví celé rodině a v případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.​
   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      rehabilitace po CMP
   Jana

   Dobrý den,
   už jsem Vám psala, sestra nyní rehabilituje v reh. ústavu v Chuchelné. Ošetřující lékařka říká, že se každým dnem zlepšuje. Prosím o sdělení, kam bychom sestru mohli umístit poté ( pokud nebude možná domácí péče)co skončí v reh. ústavu, nechceme ji v žádném případě dán na LDN odd., ale někam, kde by s ní dále rehabilitovali. Jsme ze Vsetína. Děkuji moc za Vaši odpověď. Jana

  •    rehabilitace po CMP
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Jano,

   jsem moc ráda, že se zdravotní stav Vaší sestry zlepšuje - jen tak dál!
   Váš kraj je však na rehabilitační zařízení skoupý a musíme tedy okruh hledání rozšířit za jeho hranice.

   Nabízí se tyto možnosti:

   Beskydské rehabilitační centrum Čeladná
   http://www.brc.cz/

   Odborný léčebný ústav Paseka
   http://www.olupaseka.cz/

   Sanatoria Klimkovice
   http://www.sanatoria-klimkovice.cz/
   Lázeňská péče v okolí

   Odborný léčebný ústav Moravský Beroun
   http://www.olung.cz/luzkova-pece-oddeleni-cmp.php
   ----------------------------------
   Lázně Slatinice - lázně a odborný léčebný ústav
   http://www.lazneslatinice.cz/

   Lázně teplice nad Bečvou
   http://www.ltnb.cz/index.php?ln=cs

   Rehabilitace - ambulantní
   ----------------------------
   Nemocnice Vsetín
   http://www.nemocnice-vs.cz/?sekce=oddeleni&text=nasledna-pece&podtext=rehabilitacni

   Reha centrum Nika
   http://www.rehacentrum-nika.cz/

   -----------------------------------------
   Pokud se rozhodnete vzít si sestru domů, doporučuji zažádat si o příspěvek na péči:
   http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek

   - formuláře ke stažení příspěvku na péči a další formuláře žádostí (podávájí se na ÚP):
   https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/welcome/index.jsp

   - příspěvky a dávky pro osoby se zdravotním postižením
   http://portal.mpsv.cz/soc/dzp

   Přeji vám všem hodně zdraví a v případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.
   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (3)
      Trocha naděje
   Simča F

   Chtěla bych přinést trochu naděje do života těm, jejichž příbuzný nebo známý měl difuzní axonálí poranění. Taky se mi to stalo, když jsem spadla z koně. Byla jsem 3 týdny v kómatu a ze začátku mi ani nedávali moc šanci na přežití. Nicméně žiju a znovu se všechno učím. Není to zrovna lehké, ale chci se normálně vrátit do života, dodělat gympl a jít na vysokou. Takže zázraky se dějí a držim palce všem, kdo má podobné zranění.

  •    Trocha naděje
   Štěpánka Prokopová

   Milá Simčo,

   děkuji Vám za příspěvek do poradny. Mnohdy právě víra v zázraky pomáhá překonat nejtěžší chvíle v životě. Vy jste živoucím důkazem toho, že se někdy zázraky opravdu dějí…

   Přeji Vám mnoho štěstí a úspěchů
   v životě!

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75
   186 00 Praha 8
   e-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   tel.: +420 774 423 998

  •    Trocha naděje
   Johana Ridzoňová

   Vážená Simono,

   Velmi Vám děkuji za Váš příspěvek do naši poradny a velmi Vám držím palce při rekonvalescenci.

   Chtěla bych dát i kapku naděje Vám, hlavně pro momety, (které možná přijdou) kdy se bude zdát, že rehabilitace se již neposouvá. Hlavní je vydržet a nevzdat se. Váš mozek je zatim velmi mladý, předpokládám, že ještě plně nerozvynutý, když píšete, že jste ještě na střední škole, tudiž je velmi neuroplastický. Neuroplasticita mozku znamená to, že se dokáže přeučit, či doučit věcí, které "zapomněl" úrazem. I ty lokální neuronové sítě, které se poničili o to snadněji opět navážou kontakt, ať už ve stejném místě mozku, nebo po přesuní do jiné části mozku.

   Je hodně lidí, kteří přišli o celkový pohyb v ranném věku a o pár let později se vůbec nepozná, že nějaký úraz měli.

   Přeji Vám mnoho štěstí a aby tento případ byl i Váš, čemuž pevně věřím.

   MSc. Johana Ridzoňová
   Neuropsycholožka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75
   186 00 Praha 8
   Email: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      rehabilitace po CMP
   Jana

   Dobrý den,
   sestra je po CMP, kterou prodělala v dubnu 2013, v současné době je při vědomí, dýchá sama, zatím nemluví, je ochrnuta na pravou polovinu těla, nosí pleny. V nemocnici nám řekli, že ji doporučí na rehabilitaci do Hrabyně. Prosím o sdělení, jak dlouho rehabilitace obvykle trvá a kam bychom poté sestru mohli umístit -v nemocnici nám řekli, že po rehabilitaci už jí na DIP nemohou nechat, jenom na LDN, to bychom neradi, poraďte mi nějaký ústav , vhodný pro sestru, kde by rehabilizace pokračovala. Sestra je nyní v nemocnici ve Zlíně,je z tohoto okolí. Také se chci zeptat, kdy máme sestře vyřizovat inv. důchod, zda až po prodělání rehabilitace,nebo již nyní. Děkuji moc.
   Jana

  •    rehabilitace po CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Jano,

   odpovím Vám na část dotazu, jež souvisí s moji specializací. Délka léčebně rehabilitačního pobytu je závislá na závažnosti následků cévní mozkové příhody. První pobyt bývá maximálně 10ti týdenní, další pobyty bývají kratší a jejich délka se opět odvíjí podle rozsahu postižení a průběhu léčby.

   S úctou,

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75
   186 00 Praha 8
   e-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   tel.: +420 774 423 998

  • (2)
      PROSBA O RADU
   Ivana

   Dobrý den,

   prosím o radu v situaci, kdy už si nevíme rady a hledáme kdo by nás mohl alespoň informovat o dalším postupu. Před půl rokem prodělal můj otec (68 let) menší zákrok (profouknutí cévy na cévním oddělení). Bezprostředně po zákroku však došlo k prudkému zhoršení zdravotního stavu- otec měl velmi silné bolesti zad, opakovaně došlo k ucpání srdeční cévy sraženinou. Po několika dnech a velmi silných bolestech byl převezen do krajské nemocnice na vyšetření, kde byl okamžitě podroben náročné 8 hodinové operaci krční a následně i bederní páteře, neboť při laboratorních výsledcích byl nalezen MRSA, který poškodil míšní kanál. Šance na přežití velmi malá, v případě úspěchu byla prognóza úplné či částečné ochrnutí. Díky vynikající péči lékařů neurologie v krajské nemocnici Ústí nad Labem otec vše zvládl- velmi dobře postupoval při rekonvalescenci- infekce zlatého stafylokoka byla po 2 měsících a opakovaném vyšetření zvládnuta- zůstal však imobilní od pasu dolů a následně byl odeslán do LDN. Já i celá rodina se však domníváme, že po takovéto situaci, kdy svou silnou vůlí vše zvládá a intenzivně rehabilituje ( již stojí a s pomocí začíná chodit)je velmi nevhodné odkázat ho na zařízení LDN, kde intenzita péče a komplexní rehabilitace není a nemůže být dostačující. Prosíme poraďte nám v této složité situaci jak dále a co nejvhodněji postupovat u otce, který bojuje s velikou odhodlaností o možnost návratu do aktivního života. Je možné a vhodné zvolit jiné zdravotní zařízení-nejen v ústeckém kraji? Informace které zoufale sháníme, nám zatím nikdo neposkytl. Děkuji

  •    PROSBA O RADU
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Ivano,

   velmi Vám děkujeme za projevenou důvěru. Neznám sice podrobný zdravotní stav Vašeho tatínka, ale správně odhadujete, že intenzivní rehabilitace je zvláště v časné fázi velmi důležitá.
   Jako alternativa se nabízí oddělení následné péče při různých nemocnicích nebo rehabilitační ústav (ten je indikován na základě doporučení ošetřujícíci či praktického lékaře - záleží tedy na zdravotním stavu Vašeho tatínka - kontraindikací je např. inkontinence)
   V Ústeckém kraji toho bohužel moc není, posílám Vám tedy přehled zařízení v krajích okolních.

   Nemocnice následné péče Třebotov
   http://www.nemocnice.trebotov.cz/?id_alias=uvod

   Nemocnice Ostrov - rehab. lůžková nebo odd. následné péče
   http://www.nemostrov.cz/rehabilitacni-oddeleni/
   http://www.nemostrov.cz/oddeleni-nasledne-pece/

   Nemocnice následné péče Sv. Anna
   http://www.nnp.cz/

   Nemocnice Podbořany - následná lůžková péče
   http://www.medicina-podborany.cz/ (více informací o posyktované péči najdete v organizačním řádu)

   Nemocnice Jablonec nad Nisou
   http://www.nemjbc.cz/redakce/index.php?slozka=5055&xuser=&lanG=cs

   Krajská nemocnice Liberec - odd. následné péče
   http://www.nemlib.cz/web/index.php?m=27&aj=1

   Rehabilitační ústavy
   RÚ Slapy
   http://www.volareza.cz/www/index.php?&z=12

   RÚ Kladruby
   http://rehabilitace.cz/czech/

   Doufám, že Vám budou informace ku prospěchu, další zařízená naleznete po zadání mesta na http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   Přeji hodně sil a zdraví a v případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      šance na zlepšení
   Dana Mašitová

   Dobrý den,snažně Vás prosím o radu. Mému manželovi je 56 let. Před sedmi týdny utrpěl mrtvici. Je na levou stranu ochrnutý.Mluví velmi dobře,komunikuje,pamatuje si na všechno,ale je ležící.Před třemi týdny byl přeložen z neurologie do LDN.Tamní lékař nechce dát doporučení do rehabilitačního ústavu,že to nemá perspektivu.Rehabilitační střediska však toto doporučení vyžadují.Jsem bezradná,jak tuto překážku přejít.Intenzivní rehabilitace se přece musí aspoň skusit.Prosím,poraďte. Děkuji za odpověď,Mašitová

  •    šance na zlepšení
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Mašitová,

   velmi Vám děkujeme za projevenou důvěru.
   I když neznám podrobné informace o stavu Vašeho manžela, správně vnímáte, že včasná rehabilitace je velmi důležitá.

   Dle ustanovení zákona č. 369/2011 Sb., který mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění podává na formuláři zdravotní pojišťovny návrh na léčebně rehabilitační péči lékař registrujícího poskytovatele (praktický lékař) nebo ošetřující lékař při hospitalizaci.
   Vyplněný návrh je poté zaslán ke schválení reviznímu lékaři příslušné pojišťovny a ten jej následně zašle do rehabilitačního ústavu.

   Z toho vyplývá, že můžete požádat i manželova praktického lékaře, ale bezprostřední schválení zůstává na lékaři revizním.

   V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

   Přeji hodně sil.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      difuzní axonální poranění mozku
   Jana Ševčíková

   Dobrý den,
   5.8.2013 měl můj syn těžkou havarii na motorce. Převezli ho s poraněním mozku do fakultní nemocnice v Brně, kde ležel 9dnů v umělým spánku na ORIMu a diagnostikovali mu difuzní axonální poranění mozku. Po 9 dnech ho začali probouzet z umělého spánku. Po 14 dnech syn sám jedl banán, pil z láhve a pokoušel se mluvit. 16 den byl převezen na JIP do vojenské nemocnici v Brně. Na tomto oddělení strávil další týden, následně další týden na traumatologii chirurgického oddělení. V průběhu tohoto času syn začal chodit, mluvit, jíst lžící, telefonovat, psát, číst. Po celou dobu jsme na něm aplikovali léčbu formou bazální stimulace, která nám byla pracovníky doporučena. Ve vojenské nemocnici usoudili, že by bylo vhodné syna poslat na rehabilitaci a doporučili VOLAREZA na Slapech. Celý problém spočívá v tom, že syn je zmatený a není v tuto dobu schopen se sám o sebe postarat. Např. se rozhodl opustit tento rehabilitační ústav s tím, že jede domů a zmateně pobíhal po silnici, kde ho přivolaní záchranáři odvezli zpátky. Tento rehabilitační ústav nám byl doporučen, proto, že se specializují na toto poranění, ale bohužel, vojenská nemocnice podle rehabilitačního ústavu pochybila, protože tam syna poslala příliš brzo. Aby mohl v tomto ústavě stále setrvat, musíme tam být s ním, aby nám neodcházel a bylo o něho postaráno. V současné době však nevíme, co máme dělat, když je syn ve své podstatě nesvéprávný a rehabilitační ústav rozhodně, že jeho pobyt přeruší. Nevíme kam se máme obrátit a jak pokračovat v léčbě. Nechceme nic zanedbat a rozhodně nechceme, aby syn skončil na nějakém psychiatrickém oddělení. Děkuji za odpověď Jana Ševčíková

  •    difuzní axonální poranění mozku
   Jana Ševčíková

   Dobrý den, paní Ševčíková,

   pevně doufám, že se vám podařilo celou situaci zdárně vyřešit. Pokud stále hledáte náhradní řešení, pomohlo by mi kdybyste napsala odkud syn je - tedy v jaké oblasti je třeba hledat následnou péči.

   Přeji Vám hodně sil a v případě potřeby poradenství v otázkách poškození mozku se na nás neváhejte obrátit na e-mailu: poradna@cerebrum2007.cz nebo na níže uvedených telefonních číslech
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      poranění mozku
   Dana Vlková

   Dobrý den,
   obracím se na Vás s prosbou o radu. Mamimka utrpěla úraz mozku, pádem z kola v květnu 2012. Momentálně je umístněna v Sanatorium na Dobříši.Nehýbe pravou nohou, jinak komunikuje ,čte, píše , dobře spolupracuje. Revizní lékař po roce schválil rehabilitaci, ale pro její inkontenci nám jí ve 2 rehabilitačních centrech odmítli umístnit. Můžete mi doporučit rehabilitační zařízení, kde by jí bylo možné na rehabilitaci umístnit. Děkuji za odpověď.
   Dana Vlková

  •    poranění mozku
   Dana Vlková

   Dobrý den, paní Vlková,

   inkontinence bývá překážkou přijetí ve značné části rehabilitačních zařízení...
   Neuvádíte, jaké r.ú. jste již oslovili, ale i tak nemám bohužel detailní přehled o všech přijímacích podmínkách, takže se budete muset ve vybraném zařízení dopředu konkrétně informovat.
   Dle mých informací jsou pacienti s inkontinencí přijímáni v RÚ Hrabyně http://www.ruhrabyne.cz/Content/home, což je však dost daleko, pokud jste ze Středních Čech (?).

   Přeji dobré pořízení, hodně sil a mamince pokroky v rehabilitaci.
   V případě dalších dotazů mě nevájhejte kontaktovat na níže uvedném e-mailu nebo telefonu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      prosba o radu
   Libuše

   Dobrý den,

   obracím se na Vás s prosbou o radu. Manžel leží na JIPu na Bulovce. Před měsícem prodělal těžký zánět mozku a mozkových blan s lékařskou diagnózou klíšťová encefalitida. Druhý den po hospitalizaci ochrnul a tento stav přetrvává. Má zavedenou tracheostomii a PEG do žaludku. Jeho ošetřující lékař říká, že má pravděpodobně ochrnuté mezižeberní svaly, a tudíž by se nemohl nadechnout, a proto musí mít zavedenou tracheostomii. Rádi bychom se dozvěděli o nějakém centru následné péče s rehabelitací pro pacienty v takovém stavu. V žádném případě nechceme, aby skončil v LDN. Slyší, vidí, vnímá, reaguje zavřením očí, snaží se polykat, zatím neodkašlává.
   Budeme vděční za jakoukoli radu.

   Děkuji

  •    Prosba o radu
   Libuše

   Dobrý den, paní Libuše,

   děkuji Vám za to, že se na nás s důvěrou obracíte. Pokud hledáte oddělení následné péče v Praze, můžete vybírat z níže uvedeným možností, případně se zeptat na podmínky přijetí a kapacitu Oddělení fyziatrie a rehabilitace přímo Na Bulovce (nejsem si jistá, zda se jedná o oddělení lůžkové): http://bulovka.cz/kliniky-a-oddeleni/oddeleni/oddeleni-fyziatrie-a-lecebne-rehabilitace

   Další možnosti jsou následující:

   Geriatrická klinika 1. LF UK a VFN
   Londýnská 15
   120 00 Praha 2
   tel.: 225 374 111
   http://geri.lf1.cuni.cz/profil-kliniky-3959

   Nemocnice Na Františku
   Na Františku 847/8
   110 00 Praha 1
   tel.: 222 801 111

   ÚVN - oddělení následné péče
   U Vojenské nemocnice 1200
   169 02 Praha 6
   tel.: 973 208 426, 973 203 706
   http://www.uvn.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=787&Itemid=551&lang=cs

   Městská nemocncie následné péče
   K Moravině 343/6
   190 61 Praha 9 – Vysočany
   tel.: 284 000 811
   http://www.mnnp.cz/

   Nemocnice Milosrdných sester
   Vlašská 336/36
   118 33 Praha 1 - Malá Strana
   ošetřovatelská lůžka tel.: 257 197 298
   oddělení lůžkové rehabilitace tel.: tel 257 197 266

   Nemocnice Na Žižkově - následná lůžková péče (3 oddělení)
   Kubelíkova 16/1250
   130 00 Praha 3
   tel.: 222 724 630
   Poliklinika Prosek
   Lovosická 440/40
   190 00 Praha 9, Prosek
   tel.: 266 010 111

   Rehabilitační klinika Malvazinky
   U Malvazinky 5
   150 00 Praha 5
   tel.: 251 116 761

   Klinika Na Košíku
   Tesaříkova 4/1028
   102 00 Praha 10
   tel.: 777 228 484

   MONADA - Klinika komplexní rehabilitace
   Nad Opatovem 2140 (polyfunkční objekt Sandra, 14 patro)
   149 00 Praha 11 – Jižní Město
   tel.: 272 94 04 01, 736 750 927

   Vršovická zdravotní a.s.
   Oblouková 837/7
   100 00 Praha 10
   http://www.vzas.cz/rubrika/21-RHB-luzka/index.htm

   Klinika následné péče Zelený pruh
   Roškotova 1717/2, 14044, Praha 4 - Braník
   tel.: 234 105 225, tel.: 234 105 224, fax.: 234 105 341
   e-mail: info@mediconas.cz

   Další služby naleznete po zadání města v našem vyhledávači na: www.cerebrum2007.cz/sluzby/ a v případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      poranění mozku
   Jana

   Dobrý den,

   volám nahlas o pomoc prosím. Můj bratr 55 let po úraze hlavy. Na ARU se mu věnovali a udělal za 14 dní obrovský krok dopředu. Nyní ho přeložili do stodské nemocnice. Po dnešní návštěvě jsem přímo zdrcená. nutně potřebuje rehabilitační péči jen nechci aby skončil na LDNce když jsem přesvědčená, že cca 3 měsíce se bude o sebe starat sám poraďte na koho se mám obrátit neboť lékaři ve zdejší nemocnici nemají o pacienta zájem takový to na mne udělalo dojem a nejsem toho názoru sama. děkuji za odpově%d Jna Štruncová

  •    Poranění mozku
   Jana

   Dobrý den, paní Štruncová,

   chápu Vaše rozhořčení a děkuji Vám za projevenou důvěru. Zařízení, kde by se komplexně věnovali rehabilitaci lidí s poškozením mozku u nás v podstatě neexistuje a jedinou variantou jsou mnohdy právě LDN, které nejsou nejvhodnější (ač existují vyjímky). Nepíšete odkud jste, ale podle místa, kam byl bratr přeložen předpokládám Plzeňsko a tudíž posílám varianty v okolí:
   Nemocnice následné péče v Horažďovicích
   http://www.nnp-ldnhd.cz/

   Nemocnice Sušice - oddělení následné péče
   http://www.nemocnice-susice.cz/nemocnice/lu-nasledna.asp

   Nemocnice následné péče Sv. Anna
   http://www.nnp.cz/

   Rehabilitační ústavy v Plzeňském kraji nejsou. Nejblíže najdete středočeské Kladruby http://www.rehabilitace.cz/ a Slapy http://www.volareza.cz/www/index.php?&z=12

   V Plzni působí také o.s. Mozek http://www.mozekos.cz/, které můžete rovněž zkusit kontaktovat ohledně poradenství a třeba budou mít ještě lepší přehled o možnostech v okolí, ale v případě potřeby se neváhejte znovu ozvat na níže uvedené kontakty.
   Přeji hlavně hodně zdraví a síly celé rodině!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      NÁSLEDNÁ PÉČE PO ÚRAZU HLAVY A OPERACI MOZKU
   VACKOVÁ ALENA

   DOBRÝ DEN, OBRACÍME SE NA VÁS S PROSBOU O RADU. TATÍNEK 79 LET MĚL PŘI DOPRAVNÍ NEHODĚ ÚRAZ HLAVY S NÁSLEDNOU OPERACÍ OTOKU A KRVÁCENÍ DO MOZKU. TÝDEN BYL NA ANTISEPTICKÉ JIP A NÁSLEDNĚ SE NACHÁZÍ NA TRAUMATOLOGII VE ZLÍNĚ, KDE NENÍ MOŽNÉ DÁLE SETRVÁVAT VZHLEDEM K NEDOSTATKU KAPACITY MÍST NA ODDĚLENÍ A NENÍ ZDE ZAJIŠTĚNA REHABILITAČNÍ PÉČE. VZHLEDEM K TOMU, ŽE MÁ NEHYBNOU PRAVOU PŮLKU TĚLA A PORUCHY ŘEČI (CHVÍLEMI SE ZDÁ, ŽE ROZUMÍ VŠEMU, ALE NENÍ SCHOPEN USPOŘÁDAT SLOVA A MYŠLENKY). MÁ CUKROVKU JE ZÁVISLÝ NA INZULÍNU, ODMÍTÁ STRAVU A JE IMOBILNÍ. DOSUD MÁ ZAVEDENOU CÉVKU A PLENY Z DŮVODU, ŽE SI NEMŮŽE DOJÍT SÁM NA TOALETU A MÍSTU ODMÍTÁ. NEVÍM ZDA JE VŮBEC SCHOPNÝ SI SÁM ŘÍCT KDYŽ MÁ POTŘEBU. POTŘEBUJE NEUSTÁLOU PÉČI KTEROU MU VZHLEDEM K NEDOSTATKU PERSONÁLU NEMŮŽOU POSKYTNOUT. BYLO NÁM ŘEČENO, ŽE PATŘÍ SPÁDOVĚ NA LDN V KROMĚŘÍŽI, ALE BOHUŽEL TATO LDN NEMÁ UZAVŘENOU SMLOUVU Z JEHO ZDRAVOTNÍ VOJENSKOU POJIŠTOVNOU. MŮŽETE NÁM PROSÍM PORADIT, KDE BY MU BYLA VĚNOVÁNA POTŘEBNÁ PÉČE K REHABILITACI A LOGOPEDIE. JEHO POVOLÁNÍ BYLO VOJÁK Z POVOLÁNÍ. MYSLÍME SI, ŽE NENÍ MENTÁLNĚ POSTIŽENÝ, ŽE JE TO SPÍŠ OTÁZKA PSYCHIKY A POÚRAZOVÉHO STAVU. VZHLEDEM K JEHO REAKCÍM NA NÁVŠTĚVY RODINY BYCHOM POTŘEBOVALI UMÍSTĚNÍ CO NEJBLÍŽE V MÍSTĚ BYDLIŠTĚ TJ. ZLÍN, KROMĚŘÍŽ. MÁME OBAVY, ŽE KDYCHOM HO UMÍSTILI DALEKO OD RODINY KDE BYSME HO NEMOHLI ČASTO NAVŠTĚVOVAT ŽIVOT BY VZDAL. ZA CELOU RODINU DCERA ALENA

  •    NÁSLEDNÁ PÉČE PO ÚRAZU HLAVY A OPERACI MOZKU
   VACKOVÁ ALENA

   Milá Aleno,

   velmi Vám děkuji za projevenou důvěru v těžkém období. Na Zlínsku se buhužel setkáváme velmi často s podobným scénářem, jelikož následné péče v okolí není mnoho.
   Přesto však přemýšlím, možná Vy znáte ten důvod, proč není možné umístit tatínka na oddělení následné rehabilitační péče, kde se specializují na péči o pacienty ve vyšším věku "s cílem obnovit předchozí soběstačnost či snížit závislost na pečující osobě...": http://www.kntb.cz/struktura-gerontologie a KNTB má k dispozici rovněž i lůžkové rehabilitační oddělení: http://www.kntb.cz/struktura-rehabilitacni

   Co se týče dalších možností, je to:

   Uherskohradišťská nemocnice - oddělení následné péče, nebo rehabilitační oddělení
   http://www.nemuh.cz/Article.asp?nDepartmentID=133&nArticleID=374&nLanguageID=1
   http://www.nemuh.cz/Article.asp?nDepartmentID=170&nArticleID=408&nLanguageID=1

   Městská nemocnice Slavičín
   http://www.mesto-slavicin.cz/cs/informacni-centrum/mestska-nemocnice/luzkove-oddeleni/

   Rehabilitační ústavy v nejbližším okolí, ale nejsem si jistá, zda už je tatínek do rehabilitačního ústavu zdravotně indikován:
   Beskydské rehab. centrum Čeladná
   http://www.brc.cz/

   RÚ Hrabyně
   http://www.ruhrabyne.cz/Content/home

   Další možností, ke zvážení je také Rehabilitační centrum Adeli v Piešťanech
   http://adeli-center.com/cz/

   Doufám, že Vám budou kontakty ku prospěchu a v případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném telefonu nebo e-mailu.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Uraz hlavy a nasledná peče
   Radka

   Dobrý den,už nevím kam se obrátit.Tak brouzdám po internetu,tak snad naděje na radu tu ještě je.Strejda (5o let)po urazu hlavy unoru letošního roku.Krvácení do mozku,operován v Praze,na naší žadost pak převezen do SVIS MET KLINIK Planá u Tachova.Jelikož tam od tad pocházíme.Tednám oznámily že strejda podle nich je zdrav na hospitalizaci v nemocnici a že další pobyt naslednou péčí si máme sehnat sami.Strejda má po uraze ochrnutou pravou část těla,problém s komunikací,kde dokáže říct jen kratká slova jako ano,ne,ahoj ,jak se máš.Problém je ještě v tom že si neumí říct na toaletu.Jinak ani do dnes nam nebyl nikdo schopen říct zda si pamatuje nebo umí sám za sebe rozhodovat.Na uřadech nikdo snáma nechce mluvit a my nevíme dál co sním a hlavně co vše by jsme měli udělat.Co jsme zvládli bylo to že jeho sestra (moje matka )zažádala o opatrovnictví.To bohužel může trvat i půl roku.Tak že jsme stále na nule.Poradíte prosím co dál děkuji moc zajakou koliv odpověd předem(jestli mohu poprosit odpověd na email)Pichlerová

  •    Uraz hlavy a nasledná peče
   Radka

   Dobrý den, Radko,

   děkuji Vám za projevenou důvěru, v obtížné životní situaci. Na Swiss Med Clinic mají opravdu jen oddělení Následné Intenzivní Péče, na které už (dle Vašeho popisu) není strých indikován.
   Mrzí mě, však, že jste se setkali s takovou neochotou. Ze stránek cituji: "Úkol oddělení NIP je ukončen ve chvíli, kdy se podaří stav pacienta zlepšit natolik, že již nadále není závislý na podpoře základních životních funkcí. Pacient je schopen dýchat bez jakékoliv podpory, je schopen účinně odkašlat a přijímat potravu. V tomto okamžiku přistupujeme k překladu pacienta podle jeho celkového stavu typicky na některé z uvedených oddělení: lůžkové rehabilitační oddělení, interní oddělení, neurologické oddělení, chirurgické oddělení, lůžka následné péče, případně oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) u pacientů, kteří ještě mohou chvílemi vyžadovat zvýšenou péči o dýchací cesty."
   Z toho mi rozhodně nevyplývá, že by starost s hledáním následné péče přecházela na rodinné příslušníky.
   Ano, ze zákona máte smozřejmě nárok zvolit si zdrav. zařízení dle svého výběru, ale lékaři by Vám měli být schopni alespoň poradit. Se službami v okolí musí mít přece nějaké zkušenosti a hlavně oni nejlépe znají zdravotní stav Vašeho strýce. Níže Vám posílám dostupná zařízení následné péče a pokud se Vám to podaří, zkuste s nimi tyto možnosti alespoň konzultovat.
   Následnou rehabilitaci v okolí poskytují:

   Nemocncie následné péče sv. Anna
   http://www.nnp.cz/

   Nemocncie Sušice - oddělení následné péče
   http://www.nemocnice-susice.cz/nemocnice/lu-nasledna.asp

   Nemocncie Domažlice
   http://www.donem.cz/oddeleni/oddeleni-lecby-dlouhodobe-nemocnych

   Nemocnice následné péče v Horažďovicích
   http://www.nnp-ldnhd.cz/

   Nemocnice Stod
   http://www.nemocnice-stod.cz/oddeleni/oddeleni-nasledne-pece

   V Karlovarském kraji:
   Nemocnice Cheb
   http://www.nemcheb.cz/330-rehabilitacni-oddeleni.html

   Nemocncie Sokolov
   http://www.nemosok.cz/rehabilitacni-oddeleni.html

   Soukromá léčebna dlouhodobě nemocných
   http://www.carvac.cz/

   Nemocncie Ostrov
   http://www.nemostrov.cz/rehabilitacni-luzkove-oddeleni/ - rehab. lůžková
   http://www.nemostrov.cz/oddeleni-nasledne-pece/ - následná péče

   Co se týče rehabilitačních ústavů, tak ty na Plzeňsku nejsou. Nejblíže najdete středočeské Kladruby a Slapy:
   http://www.rehabilitace.cz/
   http://www.volareza.cz/www/index.php?&z=12

   V Plzni působí také o.s. Mozek http://www.mozekos.cz/, které můžete rovněž zkusit kontaktovat ohledně poradenství a třeba budou mít ještě lepší přehled o možnostech v okolí.

   V případě dalších dotazů mě však neváhejte znovu kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Úraz hlavy tatínka
   Jindra Lembergerová

   Dobrý večer,srdečně Vás zdravím-již včera jsem Vám zasíla dotaz do poradny a chtěla bych poprosit ještě o jednu radu s tímto spojenou.Tatínka převezli z Jipu na chirurgické odd. jsou tomu 2 dny,od té doby se rozchodil sám,dojde si na WC,ale nastal problém-tatínek chce odejít z nemocnice a samovolně vstává z lůžka-jelikož si neví sestry rady,tak ho přivázali a tlumí jej léky-dnes na návštěvě u něj byl úplně mimo-nekomunikoval,na Jipu jsme normálně hovořili,řekl mi jak se jmenuji-své jméno,přečetl mi větu z časopisu-jen počty mu dělají evidentně problém,hybnost a motorika rukou super-sám si otevřel vodu sám zašrouboval a je toho víc samozřejmě,ale myslím si,že to bylo na dobré cestě-ale dnes po návštěvě to bylo o 100% horší,málo mluvil i z cesty,oční kontakt mimo-ráda bych se zeptala zdali existuje nějaké odborné specializované rehabilitační centrum pro tyto pacienty v západočeském či jihočeském kraji-jsme ze Sušice a jaká je pravděpodobnost,že by nám jej přijali hned,ráda bych mu pomohla a jsem z tohoto stavu zoufalá.Děkuji za brzskou odpověď Lembergerová

  •    Úraz hlavy tatínka
   Jindra Lembergerová

   Dobrý den, paní Lembergerová,

   děkuji Vám za důvěru s níž jste vložila své dotazy.
   K tomu prvnímu: "jaká je možnost,že se vše upraví a cca v jakém časovém horizontu - nebo je tento stav konečný?" Vám neodkážu dát přesnou odpověď, jelikož roli hraje velké množství okolností. Velmi důležitá je rehabilitace započatá co nejdříve, která bude konstantně pokračovat až do té doby, dokud bude třeba. Každý člověk je individuál a nelze říci v jakém časovém horizontu se stav upraví, konkrétně právě u Vašeho tatínka. Jisté je to, že budete všichni potřebovat hodně trpělivosti.
   Projevy, které popisujete jsou velmi častým následkem, ale tento stav bývá přechodný. Pro zklidnění pacientů v tomto rozpoleožení se dobře osvědčila bazální stimulace, pomocí které můžete navodit příjemné a známe pocity a přiblížit přirozené prostředí. Je pochopitelné, že tatínek odchází - on si nepamatuje příčinu svého stavu a tím pádem nevidí důvod, proč být v nemocnici (a je velice pravděpodobné, že si nebude pamatovat ani toto období).
   Další odpovědí Vás také příliš nepotěším. Žádné specializované centrum u nás neexistuje. Dle stavu pacienta lze využívat rehabilitačních oddělen nemocnci, nemocnic následné péče, rehabilitačních ústavů apod.
   Následná péče ve Vašem okolí je např.
   Nemocnice následné péče v Horažďovicích
   http://www.nnp-ldnhd.cz/

   Nemocnice Sušice - oddělení následné péče
   http://www.nemocnice-susice.cz/nemocnice/lu-nasledna.asp

   Nemocnice Domažlice
   http://www.donem.cz/oddeleni/oddeleni-lecby-dlouhodobe-nemocnych

   Nemocnice Stod
   http://www.nemocnice-stod.cz/oddeleni/oddeleni-nasledne-pece

   Rehabilitační ústavy nejsou ve Vašem okolí žádné, nejblíže ve středních Čechách Kladruby http://www.rehabilitace.cz/ a Slapy http://www.volareza.cz/www/index.php?&z=12.

   V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (1)
      Úraz hlavy tatínka
   Jindra Lembergerová

   Dobrý den,mohu Vás požádat o radu?Tatínek měl před 17 dny tj.30.4.2013 nehodu,spad na hlavu na asfalt-asi měl srdeční aritmii.Poranil si lebku,kterou měl 2 prasklou,pohmoždil si mozek a bylo tam i nějaké krvácení-byl cca 15 min. v bezvědomí,následně převezen do nemocnice na JIP,kde procitl,ale zase do něj upadl,cca 8hod jej udržovali v umělém spánku pak se probral.Dnes již leží na chirurg.odd.Hybnost těla je neomezena-chodí již sám na WC,rodinu poznává jen mu dělají problém jména a je mírně dezorietovaný,něco chce říct,ale slova mu nejdou na mysl-mluví,čte s těží,čísla mu dělají problém-psát jsme nezkoušeli,jaká je možnost,že se vše upraví a cca v jakém časovém horizontu-nebo je tento stav konečný?Tatínkovi bude zítra 60 let a byl jinak zdráv a v plné kondici.Chce z nemocnice domů-nechápe,že tam musí ležet,že je po úraze.Děkuji moc za odpověď Jindra L.

  • (3)
      rehabilitace po těžkém úraze mozku
   Lenka Sedláková

   Vážená paní Linhartová,
   znovu se na Vás obracím s prosbou o radu, psala jsem Vám již dřívě ( 12.04.2013),odpověď jsem obdržela 17.04.2013. Sestra je nyní již více jak 3 týdny na rehablitačním oddělení FN Brno, po víkendu měla nastoupit do ústavu v Hrabyni, vše již bylo domluveno a nachystáno na převoz. Bohužel dle ošetř. lékařky z rehabilitace v Brně je sestra nyní neschopna převozu, údajně velice neklidná, což se projevuje její snahou opustit sama lůžko, rušení ostatních pacientek na pokoji a to hlavně v noci, kdy má snahu si stoupnout sama. Lékařka navrhuje buď pobyt na psychiatrii, nebo vzít si sestru domů. Jsme názoru, že sestra by měla nyní co nejvíc cvičit a mít po ruce logopeda, stále nekomunikuje,je inkontinentní. Prosím o Váš názor, jak se postupuje v případě, že tedy pacient je rozrušen,je to opravdu důvod k rušení pobytu v Hrabyni??
   Moc Vám děkuji za odpověď
   S pozdravem
   Lenka Sedláková

  •    rehabilitace po těžkém úraze mozku
   Lenka Sedláková

   Dobrý den, paní Sedláková,

   pokud je již v Hrabyni vše domluveno, rozhodně Vám doporučuji pobyt nerušit. Pokud budou sestřiny projevy problémem pro tamnější personál, určitě se to dozvíte, ale věřím, že aktivní zapojení do rehabilitace bude mít pozitivní vliv i na nevhodné chování, které je mimochodem po poškození mozku typické a jeho charakter je přechodný. RÚ Hrabyně nabízí opravdu velmi rozsáhlé možnosti rehabilitace, včetně ergoterapie, logopedické a psychologické péče a s následky poškození mozku mají zkušenosti. Nahrazení pobytu v RÚ přeložením na psychiatrii je pro aktivizovaného pacienta s potenciálem ke zlepšení naprosto nevhodné.
   Doufám, že vše dopadne tak, jak má a sestře přeji další a další úspěchy.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    rehabilitace po těžkém úraze mozku
   Lenka Sedláková

   Ještě jednou dobrý den, paní Sedláková,

   pokud budete mít zájem, pošlete mi, prosím, na níže uvedený kontakt Váš e-mail. Ráda bych Vám zaslala nějaké informační materiály, které pojednávání o následcích poškození mozku. Informace jsou v tuto chvíli velmi důležité a pomohou Vám najít odpovědi na spousty otázek.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      rehabilitace po těžkém úraze mozku
   Lenka Sedláková

   Dobrý den,
   obracím se na Vás s prosbou o radu za celou naši rodinu.Moje mladší sestra (30 let)měla 13.února 2013 autohavárii,při které utrpěla těžké poškození hlavy (zbytek těla bez zranění).14 dní byla v péči ARO JIP,po ztlumení léků se neprobrala,až po 10 dnech otevřela oči,nereagovala na podněty,nefixovala pohledem okolí.14 dní po nehodě začala sama dýchat,hýbala pravou stranou těla,levá strana těla je ztuhlá s jen málo pohyblivá.Nyní je v péči na iktové jednotce,rodinné příslušníky vnímá,sama jí stravu a pije,pohybuje pravou stranou těla,levá je stále ztuhlá a málo hybná.Není schopna použít toaletu,vstane jen s pomocí sester,nekomunikuje řečí ,ani písmem ( málokdy poslechne příkaz).Poslední zobrazovací metoda mozku ji byla provedena hned po nehodě,což je nyní 2 měsíce,od té doby nic a lékaři stále stojí na informaci,že má těžce poškozený mozek a nespolupracuje.Nyní se zvažuje další léčba(dle lékařů,pokud sestra nespolupracuje neví,kam ji nyní umístit) ,která by měla být rehablitační,jsme z jihu Moravy,můžete prosím poradit zdravotní zařízení,kde by se sestrou cvičili a pomohli s hybností?Moc děkuji za Vaši radu a odpověď,uděláme co je v našich silách,aby byla sestra opět schopna plnohodnotného života.
   S pozdravem
   Lenka Sedláková

  •    rehabilitace po těžkém úraze mozku
   Lenka Sedláková

   Dobrý den, paní Sedláková,

   velmi Vám děkuji za projevenou důvěru. Je vidět, že vaše sestra ušla od února obrovský kus cesty, ale jak správně říkáte, je velmi důležité, aby rehabilitace neustala a určitě by nebyla od věci péče logopeda - má ho nemocnice k dispozici?
   Neuvádíte přesně odkud jste, ani na které iktové jednotce je sestra umístěna, ale jih republiky je obecně dost chudý na zařízení následné rehabilitační péče.
   Níže Vám posílám kontakty na rehabilitační oddělení nemocnic JM kraji:
   Nemocnice milosrdných bratří Brno
   http://www.ruhrabyne.cz/Content/home

   Fakultní nemocnice Brno
   http://www.fnbrno.cz/nemocnice-bohunice/rehabilitacni-oddeleni/nase-oddeleni/t2261

   Úrazová nemocnice Brno
   http://www.unbr.cz/article.asp?nArticleID=29&nDepartmentID=18&nLanguageID=1

   Vojenská nemocncie Brno - neurologické oddělení s detašovaným rehabilitačním pracovištěm
   http://www.vnbrno.cz/fyziatrie.htm

   Nemocnice Blansko
   http://www.nemobk.cz/rehabilitacni-oddeleni.html

   Nemocnice Vyškov
   http://www.nemvy.cz/

   Nemocnice Kyjov
   http://www.nemkyj.cz/rehabilitacni-oddeleni

   Na Vysočině potom např.
   Nemocncie Třebíč
   http://www.nem-tr.cz/cze/nase-oddeleni/luzkova-oddeleni/rehabilitace/


   Rehabiitační ústav není v Jihomoravském kraji žádný. Poměrně daleko, ale přesto nejblíže jsou:

   Hamzova léčebna Luže - Košumberk
   http://www.hamzova-lecebna.cz/

   Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
   http://www.rehabilitacniustav.cz/

   Volyňská léčebna
   http://www.volynskalecebna.cz/#

   Beskydské rehabilitační centrum
   http://www.brc.cz/

   Rehabilitační ústav Hrabyně
   http://www.ruhrabyne.cz/Content/home

   Sanatorium Klimkovice
   http://www.sanatoria-klimkovice.cz/www/cz/leceni-dospelych/

   Odborný léčebný ústav Paseka
   http://www.olupaseka.cz/

   Podmínky přijetí záleží na doporučení lékaře (a poté revizního lékaře příslušné pojišťovny) a na kapacitě. Kontraindikací by mohla být inkontinence - pokud je tomu tak - nevyrozumněla jsem, zda Vaše sestra není schopná toaletu použít vůbec, nebo jen s pomocí sester), to však záleží na podmínkách konktrétního zařízení.

   Pokud byste nic z výše uvedného nevybrali, bude třeba okruh hledání ještě rozšířit. K tomu můžete využít vyhledávač na našich stránkách: http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   V případě potřeby dalších informací mě neváhejte kontaktovat, raději na uvedeném e-mailu. E-poradna nám teď trochu zlobí a mohlo by se stát, že Váš dotaz nedostanu.
   Zatím Vám přeji hodně sil a zdraví celé rodině.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/  • (2)
      rehabilitace po poranění mozku
   Jaroslava Vobořilová

   Dobrý den,

   měla bych na Vás prosbu a dotaz ohledně mé 54 leté tety, kterou v 8.9.2012 srazilo auto, když jela na kole (Kralupy n.Vltavou - okres Mělník). Měla frakturu lebky a krvácení do mozku+nějaké zlomeniny. Doktoři jí vůbec nedávali šanci na probuzení,na myšlení a komunikaci. Teta se v lednu 2013 probrala, vnímá,mluví i myslí, ale vše se jí plete dohromady (nevnímá moc reality)a myšlenku udrží sotva 1 minutu. Tělo jí funguje ale za tuto dobu co ležela v nemocnici ztuhla, chodí za ní rehabilitační sestra cvičit 1x denně na 10 minut, což je straště málo!

   Mohli byste mi prosím Vás poradit nějaká rehabilitační centra s intenzivní péčí hrazená státem (pojišťovnou)? Kdyby to bylo blíže, bude to samozřejmě lepší ale nakonec bere vše, co by jí mohlo pomoci. Lékaři tvrdí, že tu hraje roli čas, protože se jí zkracuji šlachy. Ve většině míst jsou dlouhá čekací místa (např. Kladruby).

   Děkuji Vám moc!!!

   S pozdravem

   Jaroslava Vobořilová

  •    rehabilitace po poranění mozku
   Jaroslava Vobořilová

   Dobrý den, paní Vobořilová,

   děkuji Vám za projevenou důvěru a předem se omlouvám, že odpovídám až nyní. V systému došlo k technické chybě a dotazy se nezobrazovaly.
   Změnila se nějak situace ohledně umístění Vaší tety? POkud je Váš dotaz stále aktuální, níže Vám posílám přehled možností v okolí - tedy převážně v Praze.

   Co se týče rehabilitačních ústavů, ve Vašem nejbližším okolí máte možnost využít právě Kladruby
   http://www.rehabilitace.cz/

   Rehabilitační ústav Slapy
   http://www.volareza.cz/www/index.php?&z=12

   Léčebné rehabilitační středisko Chvaly
   http://www.chvaly.cz/cz/

   Návrh na léčbu podává ošetřující lékař a následně schvaluje revizní lékař příslušné pojišťovny.
   Dále se jedná o rehabilitační oddělení pražských nemocnic:
   MediCentrum Praha
   http://medicentrumpraha.cz/?page_id=4

   Monada - klinika komplexní rehabilitace
   http://new.monada.cz/?page_id=87

   ÚVN
   http://www.uvn.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=129&lang=cs

   Rehabilitační klinika Malvazinky
   http://www.malvazinky.cz/rubrika/52-Zdravotnicke-sluzby-Luzkova-pece-Luzkova-rehabilitace/index.htm

   FN Královské Vinohrady
   http://www.fnkv.cz/klinika-rehabilitacniho-lekarstvi-o-klinice.php

   FN Motol
   http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/spolecna-pracoviste/klinika-rehabilitace-a-telovychovneho-lekarstvi-uk/luzkove-oddeleni/

   Nemocnice Milosrdných sester a sv. Karla Boromejského
   http://www.nmskb.cz/oddeleni/rehabilitace/specializace-8/

   V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktova, prosím raději na uvedeném e-mailu.

   Přeji hodně sil a zdrví!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  • (2)
      rehabilitace
   Alena

   Dobrý den, chci se zeptat jak se dál postupuje s žádostí o rehabilitaci. Poslala jsem žádost a doporučení od svého lékaře reviznímu lékaři asi před týdnem. Nevím jak dlouho trvá než mi žádost schválí a zda se mi pak ozvou z rehabilitačního zařízení a nebo mi přijde vyjádření od revizního lékaře?

  •    rehabilitace
   Alena

   Dobrý den, Aleno,

   postup by měl být takový, že revizní lékař pošle své vyjádření do vybraného rehabilitačního zařízení, odkud budou kontaktovat buď Vás nebo lékaře, který rehabilitační péči navrhnul. Jak dlouho to může trvat Vám však nejsem schopná říci. Žádné lhůty jsem nenašla ani v zákoně, takže bude asi nejlepší kontaktovat přímo revizního lékaře, nebo se na podmínky zeptat v příslušné pojišťovně.
   Přeji mnoho zdraví a brzské vyřízení Vaší věci. V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      prosba
   Vlasta Hrdová

   Dobrý den,
   můj bratr 46 let dostal dne 18.12.2012 těžkou mozkovou příhodu, při které měl silní krvácení do obou komor a má nyní těžkou poruchu vědomí. Přesto, že byl ihned operován dopadlo to velmi špatně. Bratr nikdy nekouřil, nepil, byl sportovec, věnoval se józe , turistice, cyklistice. Nyní leží v opavské nemocnii na infekčním oddělení JIP, kde mu 13.3. mají udělat malý zákrok , kde mu zavedou sondu do břicha. Pak se musí někde přemístit, neboť již nemůže ležet na oddělení JIP. P. doktorka říkala, že se nabízí Chuchelná, Hrabyně, a Iktové středisko ve Fifejdách, že si můžeme hledat nějaké zařízení i sami, tak jsem Vás chtěl poprosit, zda nevíte, jestli je ještě nějaký ústav, kde by bratr mohl rehabilitovat. Mohlo by to být klidně i soukromé, kde by se platilo. Jen prostě nechci, aby skončil na LDN.
   děkuji za odpověď.
   Vlasta Hrdová.
   Opava 5

  •    prosba
   Vlasta Hrdová

   Zdravím Vás, paní Hrdová a děkuji za projevenou důvěru.
   Zdravotnických zařízení vhodných pro rehabilitaci lidí s poškozením mozku je u nás velmi málo. Ta, která vám doporučila bratrova lékařka mohu doplnit už jen o Beskydské rehabilitační centrum: http://www.brc.cz/, ale to bude asi vhodnější až na pozdější stádium rehabilitace. O dalších službách podobného charakteru ve Vašem nejbližším okolí bohužel nevím. Doporučuji poradit se s ošetřující lékařkou které z výš uvedených je pro bratra v této fázi nejvhodnější a osobně ho navštívit.
   V případě, že byste chtěli rozšířit okruh hledání dále, můžete k tomu využít našich stránek: www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   Přeji hodně štěstí a hlavně zdraví celé rodině!
   V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      rehabilitace
   Vladka

   Dobrý den je v okoli Frýdku-Místku nebo ve Třincu nebo český Těšin REHABILITACE CO LEČI KDO je po urazezé a leči se tam pohybový aparat nebo nemužu chodit jsem 17.po urazeze byla sem v Hrabyni a chuchelne tak by chtělá i vyskušat něco jineho děkuji

  •    rehabilitace
   Vlaďka

   Dobrý den, Vlaďko,

   v Čeladné je Beskydské rehabilitační centrum: http://www.brc.cz/

   Odborný léčebný ústav Metylovice
   http://www.olum.cz/

   Neurologicko-rehabilitační ambulance
   http://www.nerest.cz/

   Doufám, že pro Vás bude některý z kontaktů užitečný. O žádném jiném zařízení (kromě těch, která jste už navštívila) bohužel ve Vašem kraj nevíme.
   Ať se Vám daří!
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Poranění mozku a jeho následky
   Kristýna Papoušková

   Dobrý den, jsem nyní ve složité životní situaci a nevím jak mám dále postupovat. Můj otec Lumír je v současné době u Vás hospitalizovaný, jsem jeho jedinná příduzná a prosím o radu jak mám postupovat. Otec nežil s námi ve společné domácnosti nestýkali jsme se často, nevyžadoval to. V současné době ho navštěvuji ve vašem rehabilitačním centru a on si přeje ,abychom si ho vzali domů.Ano je má povinnost postarat se o něj,nevím co vše je potřebné k takovéto domácí péči? Mohla bych si domluvit s Vámi schůzku na zkonzultování célé situace? Mohu se dostavit kdykoliv , kdy vám to bude vyhovovat. Děkuji Kristýna

  •    Poranění mozku a jeho následky
   Kristýna Papoušková

   Dobrý den, paní Papoušková,

   obávám se, že došlo k omylu. CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin není rehabilitačním centrem. Naše služby jsou ambulantní a nikdo u nás nemůže být hospitalizovám, protože nejsme lékařské zařízení. Sílíme na Praze 8 v ulici Křižíkova.
   Bude lepší si osobně domluvit konzultaci tam, kde je Váš otec umístěn a pokud se Vám nedostane odpovědi na vaše dotazy, neváhejte mě kontaktovat na níže uvedném e-mailu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Rehabilitace po operaci mozku
   Leona Kuráňová

   Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou rehabilitaci v nejbližším okolí zvolit pro moji maminku, která je po operaci mozku po zjištění nádoru asi ve čtyřech ložiscích. Bohužel jsou to glioblastomy, takže prognoza není moc dobrá. Maminka zůstala po zákroku nehybná. Pravou ruku může trochu používat, levá strana je špatná. Přesto bojuje a touží svůj stav zlepšit.Pochází ze Vsetína.Můžete mi poradit vhodné zařízení? Děkuji Kuráňová

  •    Rehabilitace po operaci mozku
   Leona Kuráňová

   Dobrý den, paní Kuráňová,

   děkuji Vám, že se na naši poradnu s důvěrou obracíte. Bohužel Vám nemohu nabídnout zrovna ideální odpověď.
   Pokud máte na mysli pobytové zařízení, tak takové - kromě rehabilitačních oddělení místních nemocncic - dle našich informací ve Zlínkém kraji není.

   Nejblíže je RÚ Harbyně: http://www.ruhrabyne.cz/Content/home Beskydské rehab. centrum: http://www.brc.cz/
   Odborný léčebný ústav Moravský Beroun:
   http://www.olung.cz/

   Z ambulantních služeb je to potom ve Zlíně rehacentrum Nika: http://www.rehacentrum-nika.cz/
   Rahab. centrum Zlín
   http://www.rczlin.eu/about.html

   Další dostupné služby nejdete po zadání města na www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   Praktické brožury se cvičením najdete na http://ergoaktiv.cz/jak-na-cmp/ - jsou sice psány pro osoby po CMP, ale tento nácvik je použitelný i ve vaší situaci.

   V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   Přeji hodně úspěchů při hledání, zdraví a sílu!
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      rehabilitacni zarizeni
   Lucie Junova

   Dobry den
   Muj bratr 34let je od 11.9.2012 po vazne autonehode.Je ochrnuty na celou pravou stranu tela a nemluvi jen po nas opakuje slova.Stale ma zavedeny katetr.Posilali jsme lekarske zpravy do Kladrub ale bylo nam sdeleno,ze neni schopny rehabilitace.Chtela jsem se zeptat kam je mozne se obratit popripade zda jsou jeste jina rehabilitacni centra blizko bydliste.Jsme z Kladna.Jen se bojime jak dlouho lezi aby se neco nezanedbalo,moc vam dekuji za odpoved.S pozdravem Junova Lucie

  •    rehabilitační zařízení
   Lucie Junová

   Dobrý den, paní Junová, děkuji Vám za projevenou důvěru.

   Neuvádíte, v jaké nemocnici se bratr momentálně nachází, ale předně bych Vám doporučila zeptat se ošetřujícího lékaře, na jaké pracoviště (mimo LDN, která není nejvhodnější) odesílá pacienty v podobném zdravotním stavu. Doporučení na přijetí do RÚ je totiž právě v kompetenci ošetřujícího lékaře, které dalé putuje k reviznímu lékaři příslušné pojišťovny a náseldně do rehab. ústavu. Zavedený katetr bývá často kontraindikací přijetí, ale záleží na konkrétním zařízení.
   V tuto chvíli by bylo nejspíše vhodnější nějaké lůžkové rehabilitační nemocniční oddělení - máte tuto možnost? - nebo nemocnice s následnou péčí.

   Nejbližší rehabilitační ústav kladnu je RÚ Slapy
   http://www.volareza.cz/www/index.php?&z=12

   Nemocncie následné péče Třebotov
   http://www.nemocnice.trebotov.cz/

   Další zařízení jsou pak převážně v Praze a můžete je najít pomocí vyhledávače: http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   Přeji hodně sil a zdraví a v případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/  • (2)
      rehabilitacni zarizenim
   jana buresova

   Dobry den,v lete 2011jsem po u razu prodelala CMP.jak casto mohu zadat o pobyt v rehabilit.ustavu?nyni jsem zadala a zadost mi vzp zamitla.v roce 2012 jsem byla dvakrat v Kladrubech(pomaha mi to tam) a i pres doporuceni od neurologa,mi zadost zamitli.
   Dekuji za odpoved

  •    rehabilitacni zarizenim
   jana buresova

   Dobrý den, paní Burešová,

   nejlepší bude, když kontaktujete zástupce své zdravotní pojišťovny. Doporučení odborného lékaře je jeden krok, ale dál už záleží na revizním lékaři příslušné pojišťovny, který se řídí interními předpisy. Případně se zkuste informaovat, zda byste měla nyní nárok na pobyt v jiném RÚ.
   Přeji hodně zdraví!
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Rehabilitace
   Jana

   Dobrý den, přítel měl 19.12. autonehodu, u které došlo k difúznímu axonálnímu poškození mozku - prý toho nejlehčího stupně. Žádná jiná zranění neměl. Po týdnu v umělém spánku se probral, byl klidný, poznal nás, každý den byl o něco lepší, začal hýbat rukama, nohama, usmíval se, po týdnu se jeho chování změnilo, zdá se mi dezorientovaný, občas něco vulgárního zakřičí, blábolí, jakoby měl halucinace, ale jsou to jen takové minuté stavy, pak je jakoby "normální", pamatuje si dost, texty písní, básničky, přečte text. Jí sám, akorát je stále cévkovaný. Ležel na neurologii, odtud ho dali na rehabilitační oddělení, ale jelikož údajně není schopen spolupracovat při rehabilitaci,byl převezen na LDN. Zajímalo by mě, jestli je to normální postup, protože si myslím, že by se měl stimulovat a často rehabilitovat. Zpět na neurologii ho prý vzít nemůžou také proto, že ruší pacienty těmi občasnými výkřiky. A také by mě zajímalo, jestli se dá určit časové rozmezí, kdy tyto výkřiky a jakési halucinace odezní. Popřípadě bych byla vděčná za radu, jestli by se neměl raději převézt do jiného zařízení. Moc děkuji za odpověď.
   P.S.: Aktualizuji svou otázku :-) ... přítel již přestal křičet, lékař změnil medikaci, dal mu nějaké prášky proti bolesti a on se uklidnil, křik byl hlavně od bolesti. Teď je mnohem klidnější, poslední dva dny je ale plačtivý, myslím, že si začíná uvědomovat, co se stalo. I komunikace se malinko zlepšila, stále má však stavy, kdy mluví naprosto z cesty. Ještě jednou děkuji za pomoc!

  •    Rehabilitace
   Jana

   Dobrý den, Jano,

   děkuji Vám za projevenou důvěru a za pozitivnější aktualizované zprávy.
   Projevy, které jste popisovala jsou poměrně obvyklé po tom, co se člověk probere z kómatu nebo umělého spánku. Jsem ráda, že postupně pominuly, tak by to mělo být.
   Nepíšte odkud Váš přítel je, ale obecně mohu říci, že LDN není pro rehabilitaci po poškození mozku dobrá volba. Služby v okolí bydliště můžete najít na http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/
   Přeji hodně sil, další pokroky kupředu a v případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktova na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      migréna
   Marta

   Dobrý den,již dlouho trpím velkými migrénamia problémy s páteří.Nyní mám možnost si nechat záda masírovat na masážním křesle.Ráda bych se zeptala, jestli to není pro mě nebezpečné, když jsem nyní prodělala opereci cévních kavarnomů v mozku. Děkuji moc za radu Marta Sýkorová

  •    migréna
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Sýkorová,

   na tuto otázku Vám bohužel nedokážu dát přesnou odpověď. Obraťte se, prosím na svého lékaře, který bude znát podrobnosti o vašem zdravotním stavu a možnost, která se nabízí s ním proberte, případně se zeptejte na jiné alternativy.
   Jako tip Vám posílám odkaz na pracoviště v ČR, která se léčbou bolesti zabývají: http://www.linkaprotibolesti.cz/index.php?id=0500
   Přeji hodně zdraví a pohody, nejen během Vánoc.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  • (2)
      následná péče po CMP s komplikací gangréna na noze
   Procházková

   Dobrý den, tatínek (79)diabetik, byl 22.10. přijat na chirurgii nemocnice Mělník se zánětem 3.prstu l.d. končetiny. 25.10. byl převezen na vyšetření průchdnosti cév do nemocnice Na Homolce do Prahy. Po tomto vyšetření prodělal mozkovou příhodu ještě v nemocnici. Zasažena byla pravá strana těla, prý blízko pohybového centra. Neýbal rukou ani nohou, nemluvil. Mluvit začal již třetí den po CMP. V Praze na JIP byl týden, potom ho převezli na neurologii nemocnice Mělník. Kde ho navštěvovala rehabilitační sestra 2x denně, chválila ho, že spolupracuje, začal hýbat rukou, udrží v ní láhev, přitáhne se za hrazdu nad postelí, jen motorika je ještě slabší, pravou nohu sám neovládne vůbec a bez pomoci se sám neposadí. Na levé noze (3. prstu se mu rozvinula gangréna, prý suchá, ale bolí ho to. V tomto stavu byl převezen na LDN Mělník. Mamince řekli,že tam bude mít intenzivní rehabilitaci, ale za týden pobytu na LDN s ním cvičili jen jednou. Věříme,že pokud by opravdu intenzivní rehabilitaci měl, snad by rozhýbal i pravou nohu. Bohužel má ale tu gangrénu na levé noze, prst má prý černý. Bojíme se, aby sněť nepostoupila dále. V pátek 16.11.tatínka prý viděl chirurg a řekl, že budou pokračovat v léčbě (v infuzi dostává lék na roztahování cév - ty má prý celkově špatné, na postižený prst mu dávají nějaké masti. Rádi bychom pro tatínka našli jiné zařízení, kde by mohla pokračovat rehabilitace. Už jsem se ptala v jednom zařízení, ale na rehabilitační odd. ho s tou gangrénou nechtěli přijmout. Moc Vás prosím o radu jak máme dále postupovat. V této LDN ho nechat nemůžeme, zhubnul již 10kg, asi moc nejí, nechce si o nic říkat. Mám o něho strach. Děkuji Procházková

  •    následná péče po CMP s komplikací gangréna na noze
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Procházková,

   děkuji Vám za projevenou důvěru. Věřím, že je pro Vás situace opravdu velmi obtížná a pokud nejste spokojeni s postupem v LDN, je určitě na místě uvažovat o jiném zařízení. V níže uvedených vyhledávačích najdete dostupná zařízení ve vašem okolí: http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ nebo http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html
   Pacient má právo si zdravotnické zařízení svobodně vybrat - mělo by být ve smluvním vztahu se zdravotní pojišťovnou pacienta. Pokud se pacient rozhodne pro převoz, měl by si vyžádat propouštěcí zprávu a domluvit se s lékaři v nově vybraném zařízení na tom, jakým způsobem bude zajištěna návaznost péče.

   Přeji hodně štěstí ve vyřizování.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/  • (2)
      následná péče po CMP
   Jaroslav Palír

   Dobrý den, otec (83) prodělal před týdnem mozkovou příhodu. Zasažená je pravá strana těla, neýbe rukou ani nohou, nemluví. Rodinu poznává, snaží se komunikovat pohyby hlavy apod. Levá polovina těla je pohyblivá, udrží lahev, nepije se sám. KOncem týdne má být převezen na LDN Mělník. Rád bzch pro něj zajistil rehabilitační zařízení, kde by se mu věnovali, myslím hlavně rehabilitaci a logopeda. Mohla by jste mi prosím poradit, doporučit zařízení tohoto typu v okolí Prahy, ve středních Čechách apod.
   Děkuji

  •    následná péče po CMP
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, pane Palíre,

   níže Vám posílám kontakty na zdravotnická zařízení v Praze a středočeském kraji. Přeji, aby se Vám podařilo tatínka umístit do některého z nic co nejdříve.
   V případě dalších dotazů se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty.

   Přeji hodně sil a zdraví!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/
   Klinika rehabilitačního lékařství 1.LF UK a VFN
   http://rehabilitace.lf1.cuni.cz/o-klinice2

   Klinika rehabilitačního lékařství FN Královské Vinohrady
   http://www.fnkv.cz/klinika-rehabilitacniho-lekarstvi-o-klinice.php

   Rehabilitační klinika Malvazinky
   http://www.malvazinky.cz/

   Klinika komplexní rehabilitace Monada
   http://new.monada.cz/?page_id=87

   Rehabilitační centrum Chvaly
   http://www.chvaly.cz/cz/

   Rehabilitační centrum Kladno
   http://www.garc.cz/

   Nemocnice milosrdných sester sv. Karla Boromejského - rehabilitační odďelení
   http://www.boromejky.cz/23.htm

   Poliklinika Prosek
   http://www.poliklinikaprosek.cz/stranka-luzkove-odd-nasledne-pece-25

   Oddělení následné péče Třebotov
   http://www.nemocnice.trebotov.cz/

   RÚ Kladruby
   http://www.rehabilitace.cz/

   RÚ Slapy nad Vltavou
   http://www.volareza.cz/www/index.php?z=12

   Pro další hledání můžete použít vyhledávač na naašich stránkách http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ nebo http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html

  • (2)
      operace aunerisma na mozku
   Petr Trhlík

   Dobrý den.Žena prodělala 8.12.20operaci po prasknutí cévní výdutě na mozku.Po operaci 11 zjistili že má výduť i na levé straně a budou ji muset operovat znovu.Po operaci 8.12 přestala ihned hýbat levou dolní končetinou ,ale než ji pustili domů,končetina se sama rozhýbala,ale přestala hýbat s levou horní končetinou.Pustili mě ji zhruba po měsíci domů a až na ruku bylo vcelku vše v pořádku.Nejhorší nastalo až za další 2 měsíce kdy šla na druhou operaci s ještě neprasklou výdutí.Po operaci přestala komunikovat,chodit ,podávat stravu co nejřidší atd.Byla i na rehabilitaci v Pasekách,ale tam se to moc nezlepšilo,žena neustále nosí pleny a rehabilitace byly zatím ukončeny,ale cvičíme doma.Chtěl bych ji poslat do nějakých lázní,ale jelikož má pleny a není zcela soběstačná,tak ji nikde nechcou.Prosím proto o radu kde by mohla rehabilitovat,pokroky děláme - žena chodí ,komunikuje,jen ty pleny,na velkou stranu je to v pohodě,ale moč neudrží bez plen.


  •    operace aunerisma na mozku
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, pane Trhlíku,

   děkuji Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte. Situace je komplikovaná přesně tak, jak píšete. Inkontinence je asi ve všech lázních brána jako nežádoucí okolnost pro přijetí. Spíše něz lázně by byl lepší nějaký rehabilitační ústav.
   Je v tuto chvíli Vaše manželka stále upoutána na lůžko? Jaký způsobem cvičíte? Zlepšil se už její řečový projev (je v péči logopeda)?
   Napištěš mi, prosím na níže uvedený kontakt podrobnosti a také odkud jste a já se Vám budu snažit vyhledat dostupné služby v okolí.
   Zatím přeji hodně sil, nezapomínejte odpočivat.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník a koordinátor
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  • (2)
      Rehabilitace v Moravskoslezském kraji
   Radim Husník

   Dobrý den,
   Rád bych se Vás touto formou zeptal na možnost rehabilitací po CMP v Moravskoslezském kraji. Moje maminka 52 let prodělala hemoragický iktus před 14 dny. Momentálně maminka leží na oddělení neurologie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Její aktuální stav před rehabilitacemi: hybnost celého těla je velice dobrá, značná porucha krátkodobé paměti, zhoršení zraku. V následujícím týdnu se maminka podrobí vyšetření kognitivních funkcí a rehabilitacím v nemocnici. Zajímaly by mne možnosti následné rehabilitace po propuštění z nemocnice (ústavy věnující se hlavně rehabilitací kognitivních funkcí). Existuje u nás v regionu mimoústavní rehabilitace např. doma? Mám na mysli, že by celková péče a rehabilitace probíhala v místě bydliště (doma)? Dále by mě zajímalo možnosti léčby v lázních. Děkuji za odpověď.

  •    Rehabilitace v Moravskoslezském kraji
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, pane Husníku,

   děkujem Vám za dotaz a za důvěru. Jak se vyvíjí situace Vaší maminky?
   Pokud je stále ve FN Ostrava, troufám si říci, že se nachází na velmi odborném pracovišti a co se týče kognitivní rehabilitace možná i jediném v kraji. Ošetřující lékaři by Vám měli být schopni poradit co dál. O domácí péči uvažujte až jako o poslední možnosti, protože je velmi náročné. Podmínky byste si museli zajistit více méně sami, s dopomocí soukromých terapeutů, nebo agentur domácí péče či ošetřovatelství. Komplexní služba jako taková neexistuje, i když po pravdě řečeno bych potřebovala trochu více osvětlit, co si pod mimoústavní rehabilitací - tedy doma představujte.
   Pro vyhledání následných zařízení můžete použít naše stránky http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ nebo http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html kde jsou zařízení rozdělena po krajích najdete zde také okaz na možnosti lázeňské péče po CMP.
   V případě dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      možnost rehabilitace po úrazu po propuštění z JIP
   Vladimíra Loydová

   Dobrý den,
   obracím se na vás s nadějí, protože skutečně momentálně nevím co si počít.Maminka - sice ve věku 76 let, ale velmi čilá a samostatná, studentka univerzity 3. věku i dvou jazykových kursů upadla 8.7. nešťastně na schodech - prasklá lebka, nitrolební krvácení, otok mozku, vícečetné kontuze.Operovali ji 10. července v nemocnici ve Střešovicích, po týdnu odtud převezena již při vědomí s částečně nehybnou pravou rukou, zmatená, nečte,špatně mluví, nepíše.Během 9 dnů na neurologické JIP na BUlovce udělala ohromný pokrok- vrátila se jí dlouhodobá paměť,mluví bezchybně, pozná lidi na fotkách i je časově zařadí, počítá do desíti, do pravé ruky se kromě palce vrátila hybnost.Pozná na kartičkách a správně pojmenuje většinu běžných předmětů, podle diktátu napíše téměř libovolné slovo tiskacími písmeny.Krátkodobá paměť je ale dosud skoro nefunkční- sice čte, ale dosud neví co, je li text delší jak dvě tři slova...Je zajímavé, že je li věta francouzsky, tu i přeloží.Ruce má neobratné, má problém složit nejjednodušší puzzle i s dopomocí.Nají se sama lžící.
   Najezdím denně 300 km , protože musím chodit částečně do práce a žiju ve Slatiňanech u Chrudimi a jsem už úplně na dně, ale každým dnem se maminka lepší.Nicméně dneska mě šokovali, že jí chtějí v pátek- čili za tři dny z nemocnice propustit a to domů...Ale otec už je po smrti.Máti má dosud cévku a je schopná ujít v chodítku jen tak 10 m, hlava jí stále ještě velmi bolí a celkově mi připadá trochu zmatená. Tak na úrovni pětiletého dítěte.Naprosto není možné, aby byla někde bez dozoru sama.Já ale bohužel žiji sama a živím dva vysokoškoláky a nemůžu proto přestat chodit do zaměstnání.
   Domnívám se navíc, že nutně potřebuje ještě nějakou rehabilitaci a další následnou speciální léčbu, ale vůbec netuším kam se obrátit.Maminka bydlí v Brandýse nad Labem, zítra se pokusím vyjednat, zda by jí nevzali na LDN v Chrudimi, abych za ní mohla chodit každý den, ale jelikož tam spádově nepatří, nemusí mi vyhovět.Navíc to je nouzové řešení, myslím se může ještě hodně zlepšit při odborném vedení - můžete mi poradit, kam se obrátit?Případně jak se bránit? Mamince teprve nyní zrušili centrální port, léky na podporu mozkové činnosti dostává stále iv, sice jistě tablety spolkne, ale nejsem si jistá, zda v této formě vůbec existují...Má stále ještě brýlový hematom a modřiny po celém těle.
   Předem moc děkuji za radu, bylo by pro mě snadnější, kdyby byla možnost léčby v okolí Chrudimi, abych za ní nemusela tak složitě dojíždět.Na druhou stranu pokud by byla možnost nedaleko Brandýsa pro ní lepší,určitě se přizpůsobím.

  •    možnost rehabilitace po úrazu po propuštění z JIP
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Loydová,

   děkuji Vám za důvěru s níž se na nás obracíte. Situace s následnou péčí je v ČR tristní a bohužel často dochází k tomu, že rodinní příslušníci jsou odkázání sami na sebe. V první řadě byste se měla zeptat v nemocnici, jakou jinou variantu Vám nabízejí v případě, že si maminku domů vzít nemůžete a sama to pochopitelně ještě nezvládne. Nyní, když dělá takové pokroky bylo by škoda ustat v rehabilitaci a měla by se jí dostat následná péče k nápravě Vámi popisovaných potíží.

   Zde Vám posílám přehlad zařízení v okolí maminčina bydliště - žádosti o přeložení podává ošetřující lékař a žádost k přijetí do rehabilitačního ústavu nově schvaluje revizní lékař příslušné pojišťovny - ale v nemocnici by měli vědět, jak postupovat.

   Léčebné rehabilitační středislo Chvaly
   http://www.chvaly.cz/cz/

   Nemocncice Český Brod
   http://www.nemcbrod.cz/lecebna-dlouhodobe-nemocnych.htm

   Domácí ošetřovatelská služba Neratovice
   http://neratovice.charita.cz/

   Léčebna dlouhodobě nemocných na Vojkově
   http://www.kr-stredocesky.cz/portal/odbory/zdravotnictvi/zdravotnicka-zarizeni/lecebna-dlouhodobe-nemocnych-na-vojkove.htm
   tel: 323 660 812
   e-mail: ldn.vojkov@quick.cz

   Nemocnice Třebotov a.s.
   www.nemocnice.trebotov.cz

   Nemocnice Roztoky a Nemocncie Kralupy
   http://www.rhg.cz/

   RÚ Kladruby
   www.rehabilitace.cz

   Na okolí Vašeho bydliště (předpokládám, že tedy Chrudim) se můžete podívat na http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ kde do vyhledávacího řádku zadáte jméno města.
   To co ve vyhledávači není, ale je v Pardubickém kraji:
   Léčebný ústav Červená voda
   http://www.aeskulap.cz/index.php?nid=5374&lid=CS&oid=740988

   Litomyšlská nemocnice
   http://www.litnem.cz/index.php?section=lecebna-dlouhodobe-nemocnych

   LDN Rybitví
   http://www.ldn-rybitvi.cz/

   LDN Svitavy
   http://www.nemsy.cz///index/index.php?co=oddeleni&akce=odd&druh_odd=lekarske&id=1129232362544

   Odborný léčebný ústav v Žamberku
   www.albertinum-olu.cz

   Poličská nemocnice, s.r.o.
   Eimova 294
   572 19 Polička

   Zatím Vám přeji hodně sil a úspěch při výběru. V případě dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Rehabilitace po suparachnoidálním krvácení
   Renata Kopecká

   Dobrý den,
   moje mamka(53 let) před měsícem prodělala aneurisma se suparachnoidálním krvácení, byla cca 12 dní v umělém spánku. Nyní je již vzhůru, reaguje dobře, mluví (trochu zadrhává), snaží se rehabilitovat. Zkouší chodit v chodítku, sama se již posadí, nají se. Má trochu problémy s pamětí (hlavně s krátkodobou). Je hospitalizovaná na neurochirurgii ve FN Hradec Králové. Nyní se jedná o jejím přesunu do nějakého rehabilitačního centra. Podle lékařů má parézu chodidel. Nabídli nám i možnost vzít si ji domů a rehabilitovat s ní v soukromí. Chtěla bych vědět, zda je někde v okolí Hradce Králové dobré rehabilitační oddělení. Máme možnost ji přesunout do Hořic, ale tu mamka s pláčem odmítá, jelikož tam byla babička a nemáme s tamním zařízením dobré zkušenosti. Můžete mi prosím poradit?
   Děkuji
   Kopecká

  •    Rehabilitace po suparachnoidálním krvácení
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Kopecká,

   děkuji Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte ve složité životní situaci.
   Domácí péče, o níž se zmiňujete je velmi náročná záležitost pro celou rodinu, a proto bych Vás nyní chtěla podpořit v rozhodnutí umístit maminku do rehabilitačního ústavu. V královéhradeckém kraji (a sousedních krajích) jsou níže uvedená zařízení. Návrh k umístění na rehabilitaci podává zpravidla ošetřující lékař a v případě rehabilitačních ústavů musí nově žádost předběžně schválit i revizní lékař příslušné pojišťovny.

   RÚ Hostinné:
   http://www.ruhostinne.cz/index.php

   Centrum doléčování a rehabilitace Jablonec nad Nisou:
   http://www.nemjbc.cz/redakce/index.php?slozka=5055&xuser=&lanG=cs

   Nemocnice následné péče Podbořany:
   http://www.medicina-podborany.cz/?page_id=23

   Léčebný ústav Červená Voda
   http://www.aeskulap.cz/index.php?nid=5374&lid=CS&oid=740988

   Hamzova odoborná léčebna
   http://www.hamzova-lecebna.cz/

   Odborný léčebný ústav v Žamberku
   http://www.albertinum-olu.cz/

   Další zařízení a služby najdete po zadání města na našich stránkách: http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   V případě jakýchkoli dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na uvedeném e-mailu nebo telefonu. Pokud mi pošlete svoji korespondenční adresu, zašleme Vám informační brožury o poškození mozku.

   Přeji hodně sil a dalších úspěchů!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      rehabilitace po mozkové příhodě
   Hofmanová Renata

   Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu.Babička(77let) před týdnem prodělala mozkovou přihodu.Bylo zasaženo pohybové a řečové centrum.Má ochrnutou pravou stranu těla.Nemůže sama jist.Včera nám lekáři řekli,že ji daji na normalni pokoj.A že máme uvažovat kam ji po propuštění dáme.Samozřejmě ,že si babičku chceme vzít domů ale take si jsme vědomi ,že potřebuje naslednou rehabilitici,ktera je potřeba.Tak bych vas chtěla poprosit jestli by jste mi napsaly nějaké rehabilitační centra kam by jsme babičku mohli dat kde by s ní rehabilitovali.Bydlime v Čelákovicich.Předem děkuji Hofmanová Renata

  •    rehabilitace po mozkové příhodě
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Hofmanová,

   děkuji Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte a budu se snažit Vám pomoci.
   Předně si myslím, že by Vám lékaři měli být schopni doporučit vhodné rehabilitační zařízení, protože znají stav Vaší maminky lépe než já, ale pokud se tak neděje, mohu Vám nabídnout vyhledávač na našich stránkách, kde se Vám zobrazí dostupné služby v okolí, po zadání města: http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ a dále vyhledávač stránek věcovaných CMP, kde jsou zařízení rozdělena po krajích: http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html
   Někdy je nutné okruh hledání více rozšířit, vzhledem k obsazené kapacitě služeb, ale Praha a okolí skýtá poměrně dost možností. Zařízení je dobré vybrat podle jeho vhodnosti dle současného stavu, podle rozsahu poskytované péče a také vzhledem dostupnosti pro rodinu co se vzdálenosti týče. Nejlepší je, jet se na vybrané místo podívat osobně.
   Domácí péče, o které uvažujete je hodně náročná, proto je třeba zvážit všechny své možnosti. Pokud mi na níže uvedený kontakt pošlete svoji korespondenční adresu, pošlu Vám brožury o poranění mozku, kde získáte spoustu užitečných informací.
   V případě dalších dotazů se na mě neváhejte obracet na níže uvedených kontaktech.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Kdy a jak zvolit následnou péči.
   Josef Pokorný

   Dobrý den, otec (68 let) prodělal před týdnem operaci, při které mu byly odstraněny dva nezhoubné nádory v mozku. Pak nastala komplikace s prasklou cévkou a tudíž druhá operace. Dle ošetřujícího lékaře je pravděpodobnost, že bude mít omezenou hybnost levé části těla vysoká, rodina ale vidí pomalé zlepšování jeho zdravotního stavu - komunikuje očima, mačká ruce na potvrzení souhlasu. Chtěl bych se zeptat, jestli je nějaká průměrná doba, po které opadne otok mozku a takováto diagnóza se dá potvrdit a tím specifikovat druh následné péče, případně jak dlouho, či v jaké fázi rekonvalescence začít o následné péči uvažovat.
   Děkuji

  •    Kdy a jak zvolit následnou péči - Josef Pokorný
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, pane Pokorný,

   omlouvám se za pozdní odpověď, ale někdy se stává, že se dotazy z e-poradny nezobrazí a najdu je až po nějké době. Doufám, že se stav Vašeho tatínka zlepšuje, ale rozhodně mě neváhejte kontaktovat v případě jakýchkoli dotazů, na níže uvedeném e-mailu či telefonu.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      rehabilitační centra v jihočeském kraji
   jan vich

   Dobrý den, má babička před dvěma a pul mesíci prodelala mozkovou mrtvici, byla tam velká ztrata mobility, levá ruka je nehybná, stále natéka a ohřívá se, trub je bohužel taky špatny, protože v sedě jí to klouže a přepádává , a levá noha je po této době trochu mobilní, ale síla aby se na ni postavila zde není, babička má dost velkou váhu, což je problém ale stale veříme že tomu mužeme jestě pomoci, chci se zeptat zda by jste mi neporadili rehabilitacní centra , kiniky či ústavy v jihočeském kraji, kde by mi ji dali zas dohromady, aspon tak, aby mohla zas chodit, děkuji mnohokrat za každou radu jsem již bezradny, s pozdravem Jan Vich, Tel.: 774 989 474

  •    rehabilitační centra v jihočeském kraji
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, pane Vichu,

   děkuji Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. První 2 roky po poškození mozku jsou ty nejzásadnější a i když v popisu potíží Vaší babičky zmiňujete pouze ty fyzického rázu, nejúčinější je rehabilitace komplexní, tedy taková, do které se zapojí nejenom lekáři a fyzioterapeut, ale i logoped, ergoterapeut a psycholog (nejlépe neuropsycholog). Problém je v tom, že takovýto tým má v ČR jen velmi málo zařízení a mnohdy je nutné hledat odborníky po různých městech.
   Na těchto stránkách, které se věnují přímo CMP najdete zařízení rozdělená po krajích http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html#jihocesky a je možné, že budete muset oblast hledání trochu rozšířit. Na našich stránkách je vyhledávání podle měst http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/. Pokud by ve Vašem okolí nebylo zařízení s volnou kapacitou, tak než se místo uvolní, můžete zkusit i agentury domácí péče.
   Poté, co najdete vhodné zařízení, následujte instrukce zasílání žádosti o umístění, dobré je si telefonicky ověřit, zda byla žádost přijata a nejlepší je, jet se do zařízení podívat osobně.
   Další stránky, kde můžete čerpat vědomosti jsou http://www.poranenimozku.cz/, http://d.ictus.cz/ nebo http://www.pomrtvici.cz/

   V případě dalších dotazů se měn neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      následná péče po CMP
   Anna H.

   Dobrý den,
   obracím se na Vás s žádostí o radu. Můj otec (74let) prodělal před 14 dny mozkovou příhodu-krvácení. Do dnešního dne byl na JIP iktového centra v Sokolově, kde po intenzivní rehabilitaci dosáhl velikého pokroku( zpočátku ochrnutá levá noha a paže částečně rozhýbány, zlepšení orientace v čase i prostoru) Dnes byl však přesunut na lůžko na oddělení neurologie a brzy ho čeká přesun na LDN. Máme veliký strach, že tamní rehabilitace je málo intenzivní a péče personálu vzhledem k jeho počtu nedostačující( Otec se sám nedokáženapít, nechápe funkci zvonku na přivolávání sestry)
   Jeho stav je již stabilizovaný, avšak hematom- původně 7*4*4 cm se ještě vstřebává.
   Ráda bych se proto zeptala, zda-li nemáte nějaký tip na vhodné zařízení buď v Praze a okolí či na Karlovarsku, kam bysme tatínka mohli přemístit. Jsme ochotni připlatit za intenzivnější péči a rehabilitaci.
   Děkuji Vám za odpověď

  •    následná péče po CMP
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Aleno,

   děkuji Vám za důvěru v tak složité situaci. Jak jste správně uvedla, LDN není dobrým řešením (avšak někdy není jiná možnost, protože následná péče v ČR značně zaostává). Přesto je vždy lepší, když se podaří člověka umístit do nejbližšího zařízení následé péče, kde nebude probíhat pouze fyzioterapie, ale do týmu se zapojí i logoped, ergoterapeut či psycholog, aby společným úsilím minimalizovali následky poškození mozku. Blízkost bydliště je důležitá i z hlediska návštěv rodiny, která je nedílnou součástí rehabilitačního procesu.
   Níže Vám posílám několik kontaktů na zařízení v Karlovarském kraji a dále v Praze a okolí.

   Nemocnice Ostrov, lůžkové rehabilitační oddělení
   U nemocnice 1161, 363 01 Ostrov
   Objednání: 353 364 199, 353 364 190.
   http://www.nemostrov.cz/rehabilitacni-luzkove-oddeleni/

   Nemocnice následné péče Svatá Anna, s.r.o.
   Kyjovská 607,348 15 Planá
   Tel.: 374 75 19 11
   Email: info@nnp.cz
   http://www.nnp.cz/sluzby-2/nasledna-pece.aspx

   Carvac, s. r. o. je soukromé zdravotnické zařízení
   Nemocniční 52, 352 01 Aš
   tel.: +420 354 403 111
   e-mail: ldn@carvac.cz
   http://www.carvac.cz/

   http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html

   Praha a okolí:

   Rehabilitační klinika Malvazinky
   U Malvazinky 7
   Praha 5
   150 00
   Telefon: 251116604
   Email: info.mediterra@malvazinky.cz
   www: www.malvazinky.cz/

   Fakultní nemocnice Královské Vinohrady - Klinika rehabilitačního lékařství
   Kontakt
   Šrobárova 50
   Praha 10
   101 00
   Telefon: 26716 2300
   www: www.fnkv.cz/?show=kliniky&menu=1&submenu=88&oddele...

   Rehabilitační centrum Chvaly
   Stoliňská 920
   Praha 20 - Horní Počernice (část Chvaly)
   193 00
   Telefon: 281040771
   Email: lrs@chvaly.cz
   www: www.lrs-chvaly.cz/

   Klinika Na Košíku, nestátní zdravotnické zařízení
   MSCARE s.r.o.
   Tesaříkova 4/1028,Praha 10 - Hostivař
   Informace o příjmu pacienta: 777 22 84 84
   E-mail: info@klinikanakosiku.cz

   http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   Pro informace můžete pročítat stránky http://www.poranenimozku.cz/, http://www.ictus.cz/ nebo http://www.pomrtvici.cz/ a nezapomínejte také na sebe. Odpočívejte a čerpejte síly, protože je budete na dlouhé ceste potřebovat.
   Přeji hodně úspěchů a zdraví a v případě dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.


   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      Rehabilitace po CMP - kde?
   Alena

   Před 10 dny měl otec CMP. Zasažena je pravá polovina těla, nemluví, nehýbe rukou ani nohou, necítí je. Reaguje ovšem, kýve hlavou, když ho požádáme aby něco udělal, reaguje dobře, takže nám rozumí. Zítra ho z nemocnice propouštění a posílají do LDN v Lounech. Bez další rehabilitace. Prý v jeho případě šance na zlepšení není vysoká. Prosím poraďte nějaké rehabilitační zařízení, ideálně v Praze nebo okolí. Přece to nemůžeme vzdát bez vyzkoušení. Myslela jsem, že čím dříve se začne rehabilitovat, tím lépe. Lékař ovšem rehabilitaci téměř vyloučil. Nevím, jak bude intenzivní v LDN, ale spíše myslím, že méně než by otec potřeboval. Zařízení může být i soukromé, jen abychom zkusili všechny možnosti. Děkuji mnohokrát

  •    Rehabilitace po CMP - kde?
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Aleno,

   velmi oceňuji Vaši sílu bojovat v tak nelehké životní situaci. Následná a hlavně včasná rehabilitace je opravdu velmi důležitou součástí léčby a je dobře, že jste odhodláni to zkusit!
   V prvním odkazu naleznete zařízení, která se zabívají následnou péči po CMP rozdělena po krajích a na dalších odkazech Vám posílám nemocnice a rehabilitační kliniky v Praze.
   Zařízení je dobré obvolat, zjistit volnou kapacitu a podmínky přijetí - některá mají na svých stránkách formuláře, vyplňují se ve spolupráci s ošetřujícím lékařem.

   Přeji pokroky v tatínkově rehabilitaci a také hodně sil pro vás všechny.
   V případě dalších dotazů se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

   http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html#praha


   Rehabilitační Klinika Malvazinky
   http://www.malvazinky.cz/

   Monada - klinika komplexní rehabilitace
   http://new.monada.cz/?page_id=87

   FN Královské Vinohrady
   http://www.fnkv.cz/?show=kliniky&menu=1&submenu=88&oddeleni=10&id=88

   Klinika Na Košíku
   http://www.klinikanakosiku.cz/cs/

   Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly
   http://www.chvaly.cz/cz/

   Nemocnice Na Františku
   http://www.nnfp.cz/oddeleni/oddeleni-dlouhodobe-nemocnych

   Nemocnice Na Žižkově
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-2-patro.html

   Thomayerova nemocnice
   http://www.ftn.cz/pacientum-a-verejnosti/oddeleni-a-kliniky/geriatrie-ldn/

  • (4)
      Rehabilitace po CMP
   Blanka Štefanová

   Dobrý den, chtěla bych Vás moc požádat o radu.Tchýně (70let) měla v červnu loňského roku CMP,byla asi 3 týdny v nemocnici a poté jsme si ji vzali domů,nechtěla jít na LDN.Nevím jestli jsme udělali dobře,ale doufali jsme,že doma se bude cítit lépe a díky tomu se dříve uzdraví.Bohužel do dneška se její stav moc nezlepšil.Špatně mluví a chodí s pomocí chodítka jen v podstatě na toaletu.Její praktický lékař se na ni nebyl ani jednou podívat,jen předepisuje léky a když jsme požadovali nějakou rehabilitaci,vyčetl nám,že jsme tchýni nedali na LDN.Docházela za ní pracovnice z charity, ale tu pan doktor asi po 2 měsících zrušil,když se prý její stav nelepší - a to ji ani neviděl.Tchán péči o ni nese psychicky špatně, přestal jíst a dnes ho po kolapsu odvezli do nemocnice.Tchýně potřebuje celodenní péči a tak jsme teď ve složité situaci.Už dříve jsme se snažili vyřídit lázně,ale neurolog řekl že až tak v březnu a teď jsem se na VZP dozvěděla,že ji do lázní nevezmou, když má problém s inkotinencí.Poradili nám rehabilitační zařízení,ale tam se obávám že bude také problém kvůli inkotinenci.Mohli byste nám prosím poradit,jaká péče by pro tchýni připadala v úvahu v jejím stavu,aby se její stav zlepšil?Začínají se u ní projevovat hysterické záchvaty,nese špatně svoji bezmocnost.Děkuji Vám předem za pomoc a přeji hezký den!Blanka Štefanová

  •    rehabilitace po CMP - Blanka Štefanová
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Štefanová,

   situace, kterou popisujete je poměrně komlikovaná, ale budu se snažit Vám pomoci.
   Ohledně LDN si myslím, že jste rozhodně neudělali chybu a rozumím obavám Vaší tchýně, že tam nechtěla jít. Nepíšete odkud jste, všude to není tak špatné, ale většinou se stav pacienta spíše zhoršuje.
   Otázkou je, jak náročná je domácí péče pro vaši rodinu a jistým ukazatelem je zhoršení zdravotního stavu Vašeho tchána. Motivujte ho a případně mu zkuste navrhnout pomoc psychologa.
   Napište mi, prosím odkud jste a já se Vám pokusím vyhledat nějaké agentury domácí péče, nebo jiné zařízení (nebo to můžete zkusit hned na http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/, kde se Vám po zadání města zobrazí dostupné služby v okolí a nebo na http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html, kde jsou zařízení rozdělena podle krajů). Problém bude, jak sama píšete s inkontinencí. Dívala jsem se např. na stránky rehabilitačního ústavu po CMP v Chotěboři, kde mají přímo v podmínkách, že pacienty s inkontinencí nepřijímají. Pokud tento fakt nebude na stránkách zařízení, které vyberete, určitě tam zavolejte a zeptejte se na vše, co Vás bude zajímat.
   Pokud neuspějete, řešením by mohl být nějaký dům s pečovatelskou péčí, týdenní stacionář a nebo, jak už jsem psala, spolupráce se sestrami, které zajišťují domácí péči.
   Nasnadě by bylo také uvažovat o změně praktického lékaře, jehož přístup mi nepřipadá příliš korektní.

   V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.
   Držím Vám palce a přeji pěkný den.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  •    Rehabilitace po CMP
   Blanka Štefanová

   Dobrý den paní Linhartová,
   tchýně bydlí v okrese Vyškov na Moravě, tam byla i v nemocnici na neurologii. Ale i Brno má stejně daleko. Děkuji Vám za pomoc a přeji hezký víkend! Blanka Štefanová

  •    rehabilitace po CMP - Blanka Štefanová
   Dominika Linhartová

   Ještě jednou dobrý den, paní Štefanová,

   kolem Vyškova toho moc není, zvláště pak žádný rehabilitační ústav poblíž.
   Pokud budeme uvažovat o službách dostupných ve Vyškově a okolí, tak jsem našla:

   Centrum sociálních služeb ve Vyškově, které poskytuje pečovatelskou službu:
   http://www.css.vys.cz/

   Dům s pečovatelskou službou Vyškov, ul. Tyršova
   - k tomu jsem nenašla žádné bližší informace

   A zde jsou v okolí další zařízená, která mají týdenní stacionář, či celoroční pobyt:
   http://www.ouss-uh.cz/

   http://www.betlem.org/co-delame/domov-betlem/

   http://www.zelenydumpohody.cz/sluzby.html

   http://www.zamecekstrelice.cz/

   Co se týče rehabilitačních ústavů, budete muset rozšířit okruh směrem, který bude pro Vás ještě dostupný - podívejte se tedy na stránky, které jsem Vám posílala v předchozí zprávě. V tuto chvíli mě asi nejblíž a nejlépe hodnocený napadá Odborný léčebný ústav neurologicko-geriatrický Moravský Beroun: http://www.olung.cz/index.php, ale tam jsem zatím nevyzkoumala jak je to u pacientů s inkontinencí, takže bude nejlepší si tam zavolat.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (6)
      tatínek po CMP
   Libor Voleský

   Dobrý den. Potřeboval bych Vaši radu. Mám tatínka týden po CMP v Ústí nad Orlicí v nemocnici. Je to již jeho třetí, ale všechny byli mírnějšího charakteru. Má trochu zasaženou levou stranu a největší problém je s chozením. V současné době jen s chodítkem. Mám , ale pocit, že péče a hlavně rehabilitace, která trvá jen pár minut je hodně málo. Proto jsem se Vás chtěl zeptat, jestli existuje nějaké a třeba i soukromé zařízení, kde by mého otce pořádně prohlédli a dali mu možná co nejlepší péči a i nějaký konfort v ubytování. (např s možností, že by tam s ním mohla být i mamka), ale hlavně kde by se mu opravdu věnovali. Děkuji moc.

  •    tatínek po CMP - Libor Voleský
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, pane Libore,

   děkuji Vám za projevenou důvěru. Našla jsem pro Vašeho tatínka několik rehabilitačních zařízení, jen počítejte s tím, že kapacita některých může být naplněna a tatínek bude zařazen na čekací listinu.

   Rehabilitační ústav, který se specializuje přímo na CMP je v Chotěboři: http://www.rehustav.cz/content.php?druh=podminky&nad=Podm%C3%ADnky%20p%C5%99ijet%C3%AD

   Nejblíže Ústí nad Orlicí je:

   Hamzova odborná léčebna
   http://www.hamzova-lecebna.cz/cz/m/kontakty/

   Rehabilitační oddělení Litomyšlské nemocnice
   http://www.litnem.cz/rehabilitacni-oddeleni-obecne-informace/ - sem by však musel být Váš tatínek přeložen k hospitalizaci, jinak probíhá rehabilitace ambulantně. Neurologická JIP v Litomyšli je součástí celostátní sítě Iktových center, kde zajišťují akutní léčbu pacientům s CMP, tak věřím, že zkušensti přenášejí i do léčby rehabilitační.

   Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
   http://www.rehabilitacniustav.cz/nabidka/komplexni-rhb-pece.htm

   Na stránkách mají rehabilitační zařízení většinou žádosti o umístění, ale vždy je dobré tam i zavolat, případně jet se na místo podívat osobně.

   Zde Vám posílám ještě odkaz na informační stránky o CMP: http://d.ictus.cz/

   Další zařízení můžete najít na www.cerebrum2007.cz/sluzby/ kde se Vám po zadání města zobrazí vše dostupné v okolí.

   Ve Vašem okolí se mi nepodařilo najít žádné soukromé kliniky, pouze v Kostelci nad Orlicí je soukromé rehabilitační oddělení, ale to nevypadá na pobytové zařízení:
   http://www.fyzioterapie.net/

   Soukromé kliniky jsou v Praze např.:
   Monada
   http://www.monada.cz/

   Etoile
   http://www.etoilecz.cz/index.html

   Klinika Na Košíku
   http://www.klinikanakosiku.cz/cs/

   Přeji Vám hodně štěstí při hledání vhodného zařízení a v případě dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  •    následná rhb
   Martina Dufková

   Dobrý den, babička je 4 den po CMP, pomalu začíná rozhýbávat ochrnutou polovinu těla, ale pobyt v nemocnici je pouze na několik dní a pak nám jsou schopni zajistit pobyt v LDN. Ráda bych ji zajistila pobyt v nějakém rhb zařízení, např. Kladruby. Zajímalo by mě, zda nevíte, jak asi dlouho dopředu je nutné začít vše zařizovat. A kdo všechno musí žádost posoudit. Moc děkuji a přeji hezký den, Dufková.

  •    následná rhb - Martina Dufková
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Dufková,

   Váš dotaz bohužel v poradně "zapadl"a objevila jsem ho až nyní. Jak se vyvíjí babiččin stav, vyřešili jste situaci s rehabilitačním ústavem?
   Pokud budete mít další otázky, obraťte se na mě spíše na níže uvedených kontaktech.
   Děkuji za pochopení a přeji hodně zdraví.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  •    rehabilitačni zařizeni -moravskoslezsky kraj
   Tomáš Březoviak

   Dobrý den mam mamku po CMP , byla je v nemocnici třinec-Sosna na neurologii, rehabilitaci tam mam jen od ponděli dopátku a to jen asi 1 hodinu, je nějake jine zařizeni v moravskoslezskem kraji kam bych mohl mamku umistit kde by se vice věnovali te rehabilitaci ?Slyšel jsme že čim rychleji se začne s rehabilitaci tak je větši šance na obnovu funkci, nehybe levou rukou a levou nohou hýbe trochu.děkuji

  •    rehabilitačni zařizeni - moravskoslezsky kraj
   Tomáš Březoviak

   Dobrý den, pane Březoviaku,

   včasné rehabilitace je opravdu velmi důležitá, přesně, jak píšete. V MS kraji jsou tato rehabilitační zařízení:

   Beskydské rehabilitační centrum s.r.o.
   http://www.brc.cz/

   Rehabilitační ústav Hrabyně
   http://www.ruhrabyne.cz/Content/home

   RÚ Hrabyně, pobočka Chuchelná
   http://www.chuchelna.com/informace-o-obci/blizke-okoli/rehabilitacni-ustav-chuchelna/

   Přeji hodně zdraví nejen Vaší mamince a v případě dalších dotazů se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty a pokud budete mít zájem, mohu Vám také zaslat materiály v elektronické podobě nebo poštou tuto brožuru: http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/publikace/brozura-poraneni-mozku-a-co-dal.html.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      kvalitní léčba po CMP
   Jitka Haladejová

   Dopbrý den. Před týdnem otec mého přítele, ve věku 73 let, prodělal mozkovou příhodu,krvácení do mozku. Byl ihned hospitalizován v Prachatické nemocnici,kde ho následně po 3 hodinách převáželi na JIP interní oddělení v Českých Budějovicích. Po 3 dnech ho odvezli zpět do Prachatic na interní oddělení. Chtěli bychom zajistit co nejlepší odbornou péči,protože s péčí v Prachaticích nemáme dobré zkušenosti.Dočetla jsem se na internetu,že odborné ošetření pacientů po CMP zajišťuje i Komplexní cerebrovaskulární centrum nemocnice V Českých Budějovicích. Poraďte,prosím,jakou cestou můžeme dostat otce po CMP právě do tohoto zařízení. Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Jitka Haladejová.

  •    kvalitní léčba po CMP
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Haladejová,

   komplexni cerebrovaskulární centrum v ČB poskytuje intenzivní i následnou neurologickou péči, takže pokud tam bude volná kapacita, dostane se tatínkovi přítele odpovídající péče. Pro umístění je potřeba doporučení k hospitalizaci od praktického nebo odborného lékaře.

   Nemocnice České Budějovice, a.s.
   B. Němcové 585/54
   370 01 České Budějovice
   ústředna: 387 871 111
   recepce v hlavním vchodu do nemocnice: 387 872 626

   Další dostupné služby najdete na www.cerebrum2007.cz/sluzby/, kde se Vám po zadání města zobrazí vše v okolí.

   A zde jsou stránky věnované CMP: http://d.ictus.cz/

   Přeji Vám hodně sil v těžkých chvílích a v případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (4)
      Dotaz
   Karel Sobotka

   Kamarád je po autonehodě při které utrpěl poškození mozku s deformací a ztrátou části lebky.Zajímalo by nás,za jakých podmínek lze provést rekonstrukci scházející kosti a kdo se danou problematikou zabývá.Nevíme kam se obrátit,děkuji za odpověď.

  •    Dotaz - Karel Sobotka
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, pane Sobotko,

   z Vašeho dotazu nevyčtu příliš mnoho informací, ale co se týče samotné rekonstrukce, provádí ji neurochirurg, zpravidla vložením vlastního kostního štěpu, kdy je pacientovi odebrána část lebeční kosti, ta je uskladněna v tkáňové bance a pakliže je to možné, je provedena kranioplastika. O této metodě Vám řeknou více na neurochirugii příslušné nemocnice, kde kamarád leží.
   V loňském roce jsem se dočetla, o novém způsobu náhrady chybějící části lebky, a to pomocí synteticky vyrobené tkáně, do které postupem času mohou vrůst vlastní kostní buňky. Touto metodou se dosáhlo velmi přiriozeného vzhledu a navíc se minimalizovala rizika - hlavně infekce.
   Tento zákrok poprvé provedli na neurochirugii v Českých Budějovicích a zde je kontakt: 387 876 012
   V případě dalších dotazů, se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty.
   Přeji vám všem hodně sil!

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  •    Plastika lebky
   Rosťa

   Dobrý den mám problém s tvarem lebky. Je mi 37 let a v prvním roce života jsem prodělal operaci hlavy. Dodnes mi zůstala na hlavě boule, kterou chci odstranit. Nemohu se ostříhat, koupat na veřejnosti atd, se všeho mám mindráky, děkuji za odpověď. R.

  •    Plastika lebky - Rosťa
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Rosťo,

   s problémem, který Vám komlikuje život jistě pomůže lékař. Zajděte na chirurgii v nejbližším okolí, tam Vám poradí, co dál a udělejte to nejlépe ještě dnes. Chápu, že to pro Vás představuje velkou psychickou zátěž, tak vyražte vstříc lepším zítřkům co nejdříve. Plastická chirurgie je v obrovském rozkvětu, tak Vám budu držet palce, aby vyřešila i Vaše trápení.

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      Tchán po úraze - prosím o radu
   Daniela Javorčeková

   Dobrý den, našla jsem Vaše webové stránky a prosím o radu. Tchán zhruba před třemi týdny spadl se schodů a poranil si hlavu. Nicméně na něm nic nebylo vidět a potíže se dostavily až druhý den, kdy byl odvezen na ARO v Přerově, a na CT konstatováno krvácení do mozku, zprvu slabé. Vypadalo to, že to není nic vážného.Pak už byl zmatený a neklidný, takže ho uvedli do uměleho spánku. Pak dostal zápal plic, stav se prudce zhoršil, udělali mu tracheostomii, po dalších CT konstatovali, že poranění na hlavě je daleko víc (je možné, že při prvním CT nebylo vidět vše?), ale operace by nepomohla. Po pár dnech se komplikace podařilo zvládnout a začali ho budit z umělého spánku, což zprvu nešlo. Slyšeli jsme něco o bazální terapii, a o tom, že ho musíme za každou cenu vzbudit, tak jsme se snažili ho všemožně stimulovat a nakonec se vzbudil. Nyní je již několik dní ve stavu, kdy má otevřené oči, hýbá pouze jednou rukou, hlavou a obličejem, myslíme si, že nás poznává a reaguje na nás (pokouší se usmát či vyslovovat rty, když ho povzbuzujeme), ale dýchá sám pouze část dne, má stále problémy se zahleněním plic, přeložení (na neurologickou JIP) prý zatím nepřichází v úvahu. Lékaři vidí prognózu jako špatnou, když k výraznému zlepšení nedošlo hned po probuzení, tak už to prý o moc lepší nebude. S tím se samozřejmě nechceme smířit, protože už jsme si mezitím přečetli na internetu řadu věcí. Máme pocit, že se na ARU sice skvěle starají o jeho tělesnou schránku, ale zatím nám toho mnoho neřekli o nějaké rehabilitaci. Přitom máme pocit, že by se pro ten mozek něco mělo dělat rychle. Že tchán reaguje, pokud se u něj střídáme, ukazujeme mu obrázky rodiny, pouštíme mu nahraná vnoučata, či jeho oblíbenou hudbu. Sice to jde velmi pomalu, ale na rozdíl od lékařů máme pocit, že to má nějaký, i když malý posun.
   Co by se prosím v této situaci dalo dělat, abychom něco ohledně rehabilitace nezmeškali? Anebo se zde opravdu nedá nic dělat?
   Také jsme si koupili knihu Poškození mozku od Trevora Powella.
   Předem děkuji za radu,
   S pozdravem

   Daniela Javorčeková

  •    Daniela Javorčeková
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Javorčeková,

   předem bych chtěla ocenit Vaše úsilí, které jak píšete, přináší ovoce. Rozhodně nepolevujte, ale myslete i na to, aby jste dokázali odpočívat. Píšete, že se o tatínka dobře starají, předpokládám tedy, že u něho probíhá i fyziorehabilitace, byť by šlo jen o polohování, což je velmi důležité.
   Přehled rehabilitačních zařízení ve vašem okolí najdete po zadání města na www.cerebrum2007.cz/sluzby/
   Dále se můžete podívat na www.bazalni-stimulace.com, kde se dozvíte více o tomto konceptu podpory.

   Pokud budete dále cokoli potřebovat, obtaťe se na mě na níže uvedených kontaktech.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      rehabilitace po CMP
   Alena

   Dobrý den, můj tatínek prodělal letos v říjnu ucpáním krkavice, mozkovou příhodu. Má postiženou levou polovinu těla,chodí, ale špatně i rukou nic neudělá. Chci se zeptat, zda je vhodné docházet na rehabilitace? Za odpověˇvelmi děkuji.

  •    Alena
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Aleno,

   rehabilitace a zejména včasná je nejzásadnějším faktorem pro zlepšení stavu po poškození mozku. Poraďte se s ošetřujícím lékařem Vašeho tatínka, jistě Vám něco doporučí. Dále se můžete podívat na naše stránky http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/, kde se Vám po zadání města zobrazí dostupné služby v okolí.

   V případě dalších dotazů se neváhejte ozvat na níže uvedené kontaty.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      rehabilitace po CMP
   Petra Dlabolová

   Dobrý večer,
   měla bych dotaz ohledně svého táty. 18. 11. prodělal mozkovou mrtvici s masivním krvácením do mozku, byl 4 hodiny operován v nemocnici na Homolce, kde poté ležel měsíc v umělém spánku. Po měsíci ho převezli na JIP do Kolína, kde ho po 4 dnech převezli do Nymburka (jsme z Lysé nad Labem), tak aby jsme to měli blíž. Po měsíci ho tedy začali budit, dnes je to přes 14 dní, otec je vzhůru, včera mu vyndali tracheotomii z krku a začíná trochu mluvit, spíš říká furt jo, no,.. ale vnímá nás. Hýbe levou rukou a nohou, pravá strana je zatím nehybná. Zítra ho mají převážet na internu, JIP už prý není potřeba. Mohu se zeptat, co můžeme dělat dál? v nemocnici (ted Nymburk) mu přidělí nějakou rehabilitaci nebo je to na nás? Paní doktroka řekla, že by bylo ho dobré převést za pár dní do LDN Český Brod nebo Městce Králové. Jé to vhodné? Budou se tam o něj starat a cvičit s ním, aby tu pravou stranu rozchodil?
   Nemohla by jste mi doporučit nějaké rehabilitační zařízení? Vůbec nevím jestli doktoři rozhodnou kam se půjde doléčit. Nerada bych, aby se něco zanedbalo, jelikož mi je jasné, že čím dříve se začne cvičit, tím lépe.
   Předem děkuji za pomoc. Je jedno jestli by to bylo poblíž Nymburka, Mladé Boleslavi nebo Prahy.
   Děkuji předem
   S pozdravem Dlabolová

  •    Petra Dlabolová
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Dlabolová,

   v nemocnici by správně měli začít s Vaším tatínkem rehabilitovat sami. Pokud to tak není, pátrejte po důvodu, protože včasná rehabilitace je nezbytná, jak sama říkáte.
   Přehled zařízení ve Vašem okolí najdete na http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/. Doporučila bych Vám zkontaktovat i logopeda, který by Vám poradil, jak rozvíjet tatínkův slovní projev. Nejlepší bude, když začnete zařízení obvolávat co nejdříve, protože často bývají kapacitně naplněna.

   V případě jakýchkoli dalších dotazů jsem k dispozici na níže uvedených kontaktech.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      operace kycle
   bozena

   doslechla jsem se ze po operaci kycle je moznost jeste kycel rozvicit v nemocnici v Dacicich u jindrichova hradce. je moznost se tam prihlasit.budu sama doma.tak bych potrebovala jaka moznost tady je.se srdecnym pozdravm a zakladnou odpoved predem dekuju.p.Vaskova

  •    Operace kycle
   Božena Vašková

   Dobrý den paní Boženo,
   k Vašemu dotazu Vám bohužel mnoho neřeknu. Naše sdružení se specializuje na rehabilitaci po poškození mozku.
   Budete se muset zeptat svého ošetřujícího lékře, ale připojuji alespoň kontakt na Dačickou nemocnici.

   Nemocnice Dačice, a.s.
   Antonínská 85/II
   380 16 Dačice
   Telefon: (+420) 384 358 211
   Fax: (+420) 384 358 200
   E-mail: info@nemdac.cz

   Přeji mnoho zdraví.

   --
   S pozdravem Dominika Linhartová
   sociální pracovnice
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   napište odpověď

  • (2)
      Rehabilitace zraku
   Iveta Pecinová

   Dobrý den, přítelův otec prodělal v září mozkovou mrtvici, v jejímž důsledku prý došlo k odumření mozečku. Po 14 dnech byl propuštěn do domácího léčení a v současné době čeká na volné místo v rehabilitačním zařízení. Nejzávažnějsím následkem je postižení zraku, kdy vidí vše dvojitě, rozmazaně. Chtěla bych se zeptat, zda existují nějaké jednoduché cviky, které by mohl praktikovat sám doma a postupně tak zrak cvičit. Předem děkuji za odpověď.

  •    Rehabilitace zraku
   Iveta Pecinová

   Dobrý den paní Pecinová,
   v tomto směru Vám konkrétně bohužel neporadím. Na tento dotaz by Vám přesně mohl odpovědět lěkař, který otce Vašeho přítele ošetřoval. Stejně tak se můžete zeptat i praktického lékaře.
   Pokud zapátráte na internetu, určitě najdete cviky, které můžete praktikovat, než najdete odpovídající péči.
   Já jsem našla třeba tyto stránky:

   http://www.celostnimedicina.cz/oci-=-cviceni-zraku-pro-zdravou-dlouhovekost.htm

   http://www.cvicime.cz/cviceni-praha/cviky/oci/serie_b.html

   http://www.cvicime.cz/cviceni-praha/cviky/oci/uvod.html

   Přeji moho úspěchů a zdraví.
   Pokud byste chtěli dále poradit ohledně následné rehabilitace po poškození mozku, v této oblasti bych Vám mohla být nápomocná více.

   --
   S pozdravem Dominika Linhartová
   sociální pracovnice
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589  • (2)
      Rehabilitačně-rekondiční program
   Pavlína

   Dobrý den,ráda bych přihlásila manžela po autonehodě (letos v únoru) do vašeho 11týdenního rehab.programu.Měl kontuzi mozkového kmene,difuzní-axonální zranění a byl 2měsíce v bezvědomí.Mluvit může,číst a psát s omezením.Problém je,že se neobejde bez přítomnosti rodinného příslušníka a vašeho programu by se musel zúčastnit sám.Co s tím?Děkuji.Pavlína

  •    rehabilitační program
   Mgr. Tereza Žílová

   Dobrý den, paní Pavlíno,

   těší nás Váš zájem o náš rehabilitační program. Náš rehabilitační program začíná na přelomu září/říjen s tím, že předtím bude probíhat neurodiagnostika, kde budeme zjišťovat zbylé schopnosti a dovednosti účastníků programu - následky poranění mozku atd.

   Museli bychom udělat diagnostiku Vašeho muže a tím zjistit, zda by pro něho byl program vhodný a zda by zvládal jeho úroveň.

   Programu se účastníci účastní sami, bez rodinných příslušníků. V případě souhlasu psycholožky by bylo případně možné udělat výjimku nebo najít pro Vašeho muže asistenta.

   Ale možná by byla možná jeho účast bez rodinného příslušníka a asistenta. To by se všechno poznalo z prvotní návštěvy + diagnostiky + prvních hodin.

   Nejlepší bude, když mě budete v případě zájmu kontaktovat telefonicky.

   V případě další komunikace mi prosím pište na cerebrum@cerebrum2007.cz nebo kontaktujte telefonicky.

   Děkuji

   Mgr. Tereza Žílová
   CEREBRUM
   Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   tel.č.:226 80 70 49, 773 540 589
   cerebrum@cerebrum2007.cz
   www.cerebrum2007.cz

  • (2)
      nasledna peče otce
   Veronika

   Dobry večer, psala jsem vam zhruba před měsícem. Muj otec 60let, mel po urazu krvacení do mozku, byl operovan zhruba 6h.Lekaři nam říkali, že nebude mluvit ani se hybat.Prognozi se naštěstí nevyplnili, otec se hybe sice prava strana je pomalejší,ale hybe se a mluví,bohužel ale z cesty i když ma světle chvilky kdy si nas nebo nějakou čast sveho života vybaví.Prodělal take zapal plic,ktery už by měl byt vylečen, ale nadale přetrvava zahlenění dolní časti plic.V tuto chvili jedname s paní kam ho nasledně umístit a proto bych Vas chtěla poprosit o doporučení nějakych zařízení a to bud v Praze, Praze-vychod a nebo v Libereckem kraji.V tuto chvíli je otec v Praze na Vinohradech na neurologii. Děkuji Vam za odpoved. Veronika K.

  •    následná péče otce
   Tereza Žílová

   Dobrý den, paní Veroniko,

   na Váš dotaz jsme Vám odpovídala, tak doufám, že Vám email dorazil, Váš dotaz je zodpovězen v e-poradně, kdybyste se k němu chtěla vrátit.

   Jinak co se týká vašeho emailu, není mi zřejmé, jaký je současný rehabilitační potenciál Vašeho otce, jak na tom je co se týče kognice atd. Ale napíši Vám 2 typy služeb - první se věnují spíše rehabilitaci a druhý typ následné a dlouhodobé péči. Služby Vám uvásím pobytové.

   Rehabilitační zařízení:

   Rehabilitační klinika Malvazinky http://www.malvazinky.cz/

   Rehabilitační klinika FN Královské Vinohrady
   http://www.fnkv.cz/?show=kliniky&menu=1&oddeleni=10&id=86

   Denní stacionář Kliniky rehabilitačního lékařství - kde nemají lůžka, ale pacienta tam ráno přivezete a večer si ho vyzvednete, pracuje tam multidisciplinární tým a v tuto chvíli přijímají na pobyt nové pacienty. http://reha.lf1.cuni.cz/

   Rehabilitační oddělení má i FN Motol, ÚVN atd. Ale asi bude nejjednodušší jít cestou FN Královské Vinohrady, kde je nyní Váš tatínek hospitalizován.

   Nemocnice Milosrdných sester Karla Boromejského:Oddělení rehabilitace
   http://www.nmskb.cz/oddeleni/rehabilitace/specializace-8/
   +je možné zažádat o pobyt v rehabilitačním ústavě

   Následná péče:
   Co se týče následné a dlouhodobé péče je zde široká paleta LDN.
   Odkázala bych Vás nemocnici na Žižkově, kde je oddělení následné péče, na které mám docela dobré reference. http://www.nemocnicenazizkove.cz/Sdi/organizace.htm

   Oddělení ošetřovatelské péče Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského
   http://www.nmskb.cz/oddeleni/osl/specializace-6/

   Snad to takto zatím stačí, zanedlouho zveřejníme webové stránky www.poranenimozku.cz, kde bude i mapka služeb pro osoby po poškození mozku - nyní na tom pracujeme.

   S pozdravem Tereza Žílová


  • (3)
      RÚ -LÁZNĚ pro pacienty po CMP
   Hašková Marie

   Prosím sdělte mně zda existuje nějaký RÚ nebo lázně pro pacienty po CMP s těžkým pohybovým postižením,s intenzivním rehabilitačním a lázeňským programem?

  •    rehabilitační ústav
   Tereza Žílová

   Dobrý den paní Hašková,

   níže Vám zasílám seznam rehabilitačních ústavů, které se věnují pacientům s neurologickými deficity. Na tyto ústavy jsou obvykle delší čekací lhůty, proto doporučuji zažádat o ústav zavčasu. S vyplněním žádosti Vám např. může pomoci sociální pracovnice v nemocnici. Za pár týdnů budou v provozu stránky www.poranenimozku.cz, kde kromě jiného naleznete mapu služeb celé ČR, kde tyto informace komplexně budou uveřejněny

   S pozdravem Tereza Žílová

   Léčebné rehabilitační středisko Chvaly

   Adresa
   Stoliňská 920, 193 00 Praha 20 – Horní Počernice (část Chvaly)
   Telefon
   pevná linka 281 040 771 – 780
   fax 281 040 746
   E-mail
   www.lrs-chvaly.cz

   Monada s.r.o. Klinika komplexní rehabilitace MUDr. J. Marka

   Zaměření
   Monáda je soukromá Klinika, která kromě ambulantní léčby provozuje i návštěvní službu u klientů doma po Praze a okolí. Monáda neposkytuje služby komplexní rehabilitace v pravém slova smyslu (nedělají ergoterapii, logopedii, speciální pedagogiku ani sociální rehabilitaci), ale zaměřuje se na poskytování rehabilitačních služeb v rámci fyzioterapie.
   Adresa
   Nad Opatovem 2140, 149 00 Praha 11
   Telefon
   pevná linka 272 940 401 272 940 401
   fax 272 941 500
   E-mail
   klinika@monada.cz
   www.monada.cz


   Rehabilitační klinika Malvazinky

   Adresa
   U Malvazinky 7, 150 00 Praha 5
   Telefon
   251 116 602 251 116 712

   Rehabilitační ústav Kladruby

   Adresa
   Kladruby u Vlašimi 30, 257 62
   Telefon
   pevná linka 317 881 111
   fax 317 881 191
   www.rehabilitace.cz

   Vojenský rehabilitační ústav Slapy n/Vltavou

   Adresa
   Slapy nad Vltavou, 252 08
   Telefon
   pevná linka 257 750 243
   fax 257 750 070
   E-mail
   rezervace@sl.vlrz.cz
   http://www.volareza.cz/index2.php?z=VRU

   Rehabilitační ústav Chotěboř

   Adresa
   Na Vyhlídce 859, 583 01 Chotěboř
   Telefon
   pevná linka 569 626 621-2, 569 624 515 569 623 557
   fax 569 623 557
   E-mail
   ruch@chnet.cz
   www.rehustav.cz

   Rehabilitační ústav Hrabyně
   Adresa
   Hrabyně 202, 747 63
   Telefon
   553 775 900
   www.ruhrabyne.cz

  •    dotaz
   Hašková Marie

   Děkuji mnohokrát za vaši odpověď.Věřím že nabídky vámi zaslané určitěpoužiji.Díky

  • (2)
      rehabilitace
   Fresh Boarder

   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaká publikace, kde jsou popsány rehabilitační cvičení po mozkové příhodě?

  •    Re: rehabilitace
   Moderator

   Dobrý den, řekla bych, že co se týče cvičení a rehabilitace tělesných funkcí je dobrá kniha"Rehabilitace po cévní mozkové příhodě"
   od Grady. Na tomto odkazu se dozvíte více www.grada.cz/katalog/kniha/rehabilitace-...ozkove-prihode_2933/

   S pozdravem Tereza Žílová


 • (24)Ostatní

;