Counselling

  • | 13 |
  • (2)
      dotaz
   jiří

   Dobrý den.
   Postupně se mi silně zhoršuje paměť a nejde mi se nic nového naučit , provázejí mě s tím spojené různé problémy. Může mít na to vliv úraz hlavy v mládí? (je mi 50) Mám deformaci lebky , ale nikdy jsem to u lékaře neřešil. Děkuji za snahu odpovědět.

  •    dotaz
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Jiří,
   doporučovala bych vám vyšetření u neurologa a následně u neuropsychologa. Pouze na základě výsledků těchto vyšetření se dá odhalit rozsah a hloubka vašich potíží s následným navržením případného dalšího postupu. Takto na dálku nemohu stanovit diagnózu, ale pozorujete-li vámi popisované potíže až nyní, nebude pravděpodobně na vině úraz z mládí. Ale jak jsem psala výše, konečný výsledek mohou určit pouze neurolog s neuropsychologem (psychologem zabývajícím se problematikou fungování mozku). Doporučení vám dá váš praktický lékař.
   Držím palce,
   za tým Cerebra
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Ztráta osobnosti
   Alois Němec

   Dobrý den. Už 1,5 roku tápu nad tím,jestli jsem utrpěl zranění hlavy nebo ne,protože při jedné hloupé hře mě spolužák trefil kamenem.Sice má inteligence asi zůstala stejná,ale nevím jak velkým,ale podle mých vzpomínek asi čtvrtkilovým a mírně ostrým a proto jsem se začal bát a nějak nemohu zapomenout,přestože se odstěhoval,tak já stále kladu vinu na něj,protože se ani moc neomluvil,ale zárověň,kdybych se lépe bránil a choval jinak. Zkrátka potřebuji pomoc a ne potřebujineurologa,protože netrpím žádnými disfunkcemo mozku,jen se cítím křehčí a trochu se mémě soustředím. Stále si myslím,jako by se u mě rozvinulo ztrauma,protože si představuji jak na mě létají kameny a to mi připadá hrozně šílené,ale nemohu přestat. Prosím stačí jedna zpráva na email a já se třeba po tich mnoha pokusech uklidním,protože už mě nebaví stále se ohlížet na své nebo cizí chyby. Třeba se to mělo stát,leč potřebuji radu,jestli ten případ řešit nebo ho vnímat jako normální situaci.Já totiž rád odpouštím,ale tohle? Děkuji

  •    Ztráta osobnosti
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   je dobře, že svou situaci chcete řešit, protože z vašeho dotazu či příspěvku je zřejmé, že vás dlouhodobě trápí. Bohužel vám ale takto na dálku nemůžeme pomoci. Obraťte se proto s důvěrou na odborníka ve vašem okolí, který navrhne odpovídající postup.
   S pozdravem
   tým Cerebra

  • (2)
      bolest hlavy
   Tomáš

   dobrý den, už delší dobu cca rok mne bolí hlava a je to čím dál tím více stupňovité. Neměl jsem úraz, pouze kdysi před 10 let slabý otřes mozku. Problém je v tom, že neustále a teď už pořád musím myslet na různé věci, které mají spojitost s prací, nemohu se soustředit, není koncentrace. Nemůžu se zbavit "myslet na věci". a už se to skoro nedá vydržet. Určitě bych měl zajít k lékaři. Můžete mi poradit ? Předem děkuji !

  •    bolest hlavy
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Tomáši,
   jinou radu, než zajít k lékaři, který Vás vyšetří a určí případný další postup, Vám nemohu dát.
   Držím palce,
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      po operaci nádoru na mozku
   Marcela

   Dobrý den, prosím o radu. Ocino (63let) je po operaci nádoru na mozečku, blízko mozk. kmene. Začalo to tým, že nedýchal a nepolykal, urobili mu tracheostomiu a ešte musel byť napojený na kyslík. Postupne sa to v tomto ohľade začalo zlepšovat a kyslík už nepotrebuje, tak sme sa s maminkou potešili. Lenže teraz jej lekár povedal, že táta má ochrnuté svaly měkkého patra a čiastočne jazyk, že už nikdy nebude dýchať sám, a polykať. Myslíte že je šanca na zlepšení? Na internete som vyčetla, že minimálne s tým polykaním sa dá niečo robiť, nejaké "cviky",dá sa to cvičiť aj so zavedenou tracheostomiou? Viete poradiť nejaké cviky? Alebo nejaké centrum v čechách, a ak máte prehľad aj na slovensku? Pretože mať trašu a ešte PEG, to už je moc :( Navyše on bol vždy veľký labužník. Leží teď na interne, a mám pocit, že tam sa s jeho problémem nechcú a nebudú nejak zaoberať. Budem vám veľmi vďačná za každú radu. Ďakujem.

  •    po operaci nádoru na mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   děkuji za váš dotaz do poradny a zároveň za důvěru, kterou k nám máte.
   Z hlediska prognózy se neodvažuji nic předjímat, neboť nejsem lékař, a ani lékař by se takto na dálku konkrétněji nemohl vyjádřit.
   Poruchami polykání se zabývá logoped, nevím, v které nemocnici tatínek leží, ale pokud se jedná o větší zařízení, mají zpravidla smlouvu s logopedem. Pokud vám vhodné kontakty nepředají, napište nám, pokusíme se vám pomoci.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      Pohoršená percepce
   Alois Němec

   Dobrý den.Budu pravit o mém problému. Jeden spolužák po mne vrhl kámen a ten mě mírně udeřil,leč od toho okamžiku mnou převládal chaos a paměť se trochu pohoršila,ale anamnéza na ten střet kamene a mé hlavy zůstala. Děkuji za vše,co odvětíte

  •    pohoršená percepce
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   již jsem vám odpověděla v oddělení "Často kladené otázky".
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      Zvláštní poruchy vnímání
   Petra

   Dobrý den,
   Už nevím, kde mám psát, nebo komu se mám svěřit.Doktoři mě většinou odmávnou rukou a dají mi recept na vitamíny na podporu přemýšlení (ginko,..)
   Poslední dobou (asi 1 rok) mívám nepopsatelné problémy se soustředěním.Někdy od rána, někdy to přijde ve škole, když se snažím hodně přemýšlet.Pak ani nevím, kolik je 1+1 a ani skoro jak se jmenuji.Poté mám třeba pár hodin, nebo i celý den ''zatmění'', že jsem úplně mimo.Mám před maturitou a takle se nezvládám ani učit, ani se na nic soustředit..
   Děkuji předem za odpověď

  •    zvláštní poruchy vnímání
   Lucie Veverková

   Vážená Petro,
   velmi si cením důvěry, s jakou se na nás obracíte.
   Takto na dálku lze obtížně zjistit možné příčiny vašeho problému. Nepíšete, zda jste po nějakém úrazu či poranění mozku, nebo jak dlouho obtíže trvají. Příčiny mohou být různé, někdy se naše soustředěnost zhoršuje působením některých událostí (př. rodinné problémy, výrazný stres, nemoc, rekonvalescence, apod.) a samotná porucha pozornosti má pak negativní vliv na krátkodobou paměť.
   Zvažte návštěvu nauropsychologa, který by vám provedl diagnostiku kognitivních funkcí(vyšetření zaměřené na zjištění úrovně např. paměti, pozornosti, zpracování informací,...), popř. neurologa, který by vám navrhl další postup.
   Nepíšete, odkud jste, ale co se týče neuropsychologického vyšetření, je možné jej po domluvě provést přímo v našem zařízení (e-mail na mě: psycho@cerebrum2007.cz), popř. vám můžu vyhledat neuropsychologa poblíž vašeho bydliště.

   Pokud budete mít další dotazy, neváhejte mě kontaktovat!

   S pozdravem

  • (2)
      neustupující otok po operaci mozku
   Miri

   Dobrý den, jsem moc ráda, že jsou tyto skvělé stránky!
   Mám dotaz ohledně maminky. Po epilep.záchvatu upadla a udeřila se do hlavy. Měla krvácení do mozku, ale v nemocnici mi řekli, že operace zatím není nutná. Ten den byla ve stavu, že se celá klepala, nemohla skoro mluvit a byla agresivní.Druhý den ráno byla převezena do Prahy, protože ztrácela vědomí a stav byl vážný. Prodělala 2 operace mozku, byla ji odebrána část kosti, k vůli otoku. Nyní je to zhruba 16 dní po operaci. Maminka občas vnímá a reaguje mrknutím, stiskem i kýváním hlavy. Prý je ochrnutá na pravou část těla a vědomí není úplné. Občas i mluví, ale neslyšíme, má Tracheostomii.Lékař nám řekl, že krvácení bylo zastaveno, ale otok neustupuje, protože si bere vlhkost z okolí. Mě zajímá co se stím dělá dál? Jestli lze otok zmenšit? Není riziko čekat? Operace by prý nepomohla. Díky tomu si myslím, že se stav nijak nezlepšuje. Moc děkuji za odpověď.PS: maminka má špatnou srážlivost krve.

  •    neustupující otok po operaci mozku
   Miri

   Dobrý den, Miri,

   děkuji Vám za projevenou důvěru v nelehké situaci.
   Rozumím Vašim obavám o zdraví maminky, ale nejsem kompetentní k posuzování postupu lékařů.
   Mohu však potvrdit, že je opravdu potřeba čas a trpělivost. Lebeční kost se odstraňuje právě proto, aby mohl oteklý mozek expandovat a nebyl utlačován. Jak dlouho však bude otok opadat je velmi těžké říci, stejně tak jako určit další prognózu a následky.

   Přeji mamince hodně zdraví a sil, stejně tak Vám i celé rodině.
   V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      koma
   Jana Střílková

   Dobrý den,mou sestru postihlo krvácení výdutě v mozku,následné ucpání hlavní tepny, 2 operace. V současné době je jsou to 3 týdny od operací.Sestra je bohužel v kómatu,prognozy špatné. Prosím Vás o zaslání adres nemocnic v mém okolí ( Vsetín), kde pracují s pacienty v komatu na základě bazální stimulace ( vím, že výborná je Vojenská nemocnice v Praze, pro nás moc daleko). Budu ráda, když mi dáte kontakt na nemocnici, kde s takovými pacienty opravdu pracují a dále jestli mi poradíte, jak mám požádat o převoz sestry do jiné nemocnice ( nyní je ve Zlíně), jestli se musím dotázat nové nemocnice, zda mají volno apod. Děkuji moc.

  •    koma
   Jana Střílková

   Dobrý den, paní Střílková,

   děkuji Vám za projevenou důvěru, avšak obávám se, že pro Vás nebudu mít uspokojivou odpověď. Pracovišť, kde by se prováděla bazální stimulace mnoho není, a ve Vašem kraji už vůbec ne.
   Proto bych doporučila zvážit všechna pro a proti Zlínské nemocnice a vzít bazální stimulaci "do vlastních rukou". Jedná se o velmi dobrý podpůrný prostředek, nikoli však o zázračnou a 100% fungující metodu. Napiště mi na níže uvedený e-mail, mohu Vám zaslat nějaké materiály v elektronické podobě a v případě, že byste měla zájem i o zaslání brožur (http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/publikace/brozura-poruchy-vedomi-po-poraneni-mozku-jak-muzete-pomoci.html a http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/publikace/brozura-poraneni-mozku-a-co-dal.html), připojte i korespondenční adresu (brožury zasíláme na dobírku za 50,- Kč/kus + poštovné). Dále se můžete obrátit o radu a praktickou ukázku na zaměstnance pracovišť, kde BS provádějí (nejblíže Vašemu bydlišti), ale nejedná se o zdravotnická zařízení, kde by mohla být sestra umístěna. Je to např.:
   Domov pro seniory Ohrada
   http://www.diakonievsetin.cz/sluzby-pro-seniory/domov-pro-seniory-vsetin-ohrada/
   Vzdělávací a komunitní centrum Integra
   http://www.vkci.cz/
   Domov pro seniory Burešov
   http://dsburesov.cz/
   Naděje Otrokovice, o. s.
   http://www.nadeje.cz/otrokovice/
   Dotek o.p.s
   http://www.pecovatelstvi-dotek.cz/?page_id=75
   Hospic Citadela
   http://www.citadela.cz/

   Dále od vás, jsou zařízení typu DIOP, která jsou vhodná pro pacienty s poruchou vědomí (bez umělé plicní ventilace) a BS zde také provádějí:
   Odborný léčebný ústav Moravský Beroun
   http://www.olung.cz/

   Nemocnice Krnov
   http://www.szzkrnov.cz/department.asp?mid=3&cid=1&sid=85

   S tím souvisí i Váš další dotaz o možnosti převozu:
   Pacient má obecně právo na volbu zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu s jeho pojišťovnou. Toto zvolené zdravotnické zařízení může odmítnout pacienta jen v případech stanovených zákonem. Zejména se jedná o situaci, kdy má nemocnice plno, tedy pokud by měla v péči tolik pacientů, že by více pacientům nebyla schopna zajistit kvalitní zdravotní péči.
   Pacient může být na vlastní žádost (nebo na žádost stanoveného opatrovníka)převézen do jiného zdravotnického zařízení, příp. může podepsat negativní revers a být následně hospitalizován v nemocnici jiné.

   Přeji hodně zdraví a sil a v případě potřeby mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      koma-postup lekarov
   jana

   Dobry den,chcela by som sa opytat,aky je sposob liecby, resp. postup lekarov, ked pacient lezal po infarkte a nasledne v kome. Na ARE 6 dni. Bol pod opiatmi, chladili ho, srdce v poriadku aj vsetky organy v tele-Pritahuje ruky k telu ked ho chytime, otaca s hlavou, zohyna nohy v kolenach, prehlta a otaca sa za zvukom ked ho oslovime.Na dovazok mal aj perinu skopnutu na zemi napriek tomu, ze bol sam v izbe. Je to pacient na zabitie, alebo mu treba pomoct z lekarskeho hladiska. Jedna sa o Slovaka v Cechach.uprimne dakujem za odpoved.Jana

  •    koma-postup lekarov
   Jana

   Dobrý den, Jano,

   přiznám se, že se ve Vašem dotazu nedokáži příliš zorientovat. Lékařská pomoc náleží každému člověku, takže pokud se ptáte, zda člověk v tomto stavu má nárok na lékařskou péči, tak je samozřejmé že má. Termín "pacient ma zabití" je absolutně nepřípustný a s léčebnou rehabilitací je dobré začít přávě již ve stavu změněného vědomí.
   Probouzení z kómatu můžete podpořit tzv. bazální stimulací, kdy se človéku snažíte navodit známé pocity a příjemné prostředí, ale 100% metoda, která zaručí úspěch bohužel není známá. Hlavní je trpělivost a dodržování vlastního času na odpočinek.
   Kontaktujte mě, prosím na níže uvedeném e-mailu. Mohu Vám zaslat nějaké informační materiály v elektronické podobě a v případě, že byste měla zájem i o zaslání brožur (http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/publikace/brozura-poruchy-vedomi-po-poraneni-mozku-jak-muzete-pomoci.html a http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/publikace/brozura-poraneni-mozku-a-co-dal.html), připojte i korespondenční adresu (brožury zasíláme na dobírku za 50,- Kč/kus + poštovné).

   Zatím Vám přeji hodně sil.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Poruchy soustředění
   Jaroslav Pimper

   Před 20 lety jsem při úrazu utrpěl kontuzi mozku a krvácení do mozku. Na výstavě fotografií osob po poranění mozku v táborské knihovně jsem na letáku cerebra četl o poruchách soustředění a zvýšené agresivitě osob po poranění mozku. Mohli byste mi prosím k tomuto tématu poslat více informací? Přesně to mi totiž manželka vyčítá.

  •    Poruchy soustředění
   Jaroslav Pimper

   Dobrý den, pane Pimpere,

   nějaké materiály mám v elektronické podobě, kontaktujte mě na níže uvedeném e-mailu, ráda Vám je zašlu. Spousta informací je na našich stránkách www.poranenimozku.cz a zkuste také popřemýšlet o konzultaci s psychologem, nejlépe neuropsychologem. Co se soustředění týče, existuje poměrně velké množství literatury, z níž můžete získat strategie, jak si tuto kognitivní funkci procvičovat. Hlavní je však Vaše odhodlání začít se na věci aktivně podílet a za to bych Vás chtěla velmi ocenit!
   Zatím se mějte moc dobře.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Diagnoza Als - hledám umístění pro manžela na um.plic.ventilaci
   Miroslava Michálková

   Zdravím Vás a prosím o radu.Manžel leží na odd.ARO v nemocnici Benešov u prahy.Nutně potřebujeme jeho umístění na pracovišti která mu zajistí podporu dýchání,také má zaveden PEG v důsledku jeho choroby,jinak je při vědomí je orientovaný komunikuje písemně.Bohužel zjistit kde se v blízkém i vzdáleném okolí nachází léčebny s potřebným vybavením je velmi nesnadné,pokud bybyla možnost mi poradit budu opravdu velmi ráda.Děkuji Michálková okres Benešov u prahy

  •    Diagnoza Als - hledám umístění pro manžela na um.plic.ventilaci
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Michálková,

   děkuji Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte a chtěla bych Vám vyjádřit podporu v obtížné životní situaci.
   Ve Vašem nejbližším okolí se nachází:
   MEDITERRA-Sedlčany, s.r.o.
   Tyršova 161
   264 01 Sedlčany
   tel.: 318 841 500
   e-mail: asistentka@mediterra-sedlcany.cz
   http://www.mediterra-sedlcany.cz/web/

   V první řadě se ale zkuste poradit s lékaři, oni by nejlépe měli vědět, kam je možné Vašeho muže přeložit.
   Pokud by pobyt v této nemocncici nebyl možný a okruh hledání by se musel rozšířit, můžete použít vyhledávač na našich stránkách http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ nebo mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu či telefonu.

   Přeji hodně sil.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  • (2)
      dotaz
   hladky jiri

   dobry den.
   muj syn utrpel uraz el.proudem,mel31 min.zastavu.o uspesne resuscitaci mu zustal castecne poskozen mmozek.ma poruchu kognitivnich funkci,dispraxii,akalkulii.je moznost nekde ziskat informace jak s nim rehabilitovat ucit jej nebo vubec jak k nemu pristupovat.v komatu uz neni.mam jej v domacim osetrovani.dekuji vam ivana fendrychova jeho matka jemu je 24 let

  •    Pristup k synovi s kognitivními deficity
   Tereza Žílová

   Dobrý den, paní Fendrychova,

   zdravím Vás. V případě, že byste byla z Prahy, mohla bych Vám nabídnout osobní konzultaci s naší psycholožkou, která s lidmi s kognitivními deficity pracuje. Zároveň by bylo možné se poradit, jak v konkrétních situacích k Vašemu synovi přistupovat. V Praze (a teď už i Brně) bychom Vám mohli nabídnout trénink kognitivních funkcí pro Vašeho syna. Mnohé se také můžete dočíst z brožur, které jsme vydali: Poranění mozku, a co dál? Nebo publikaci, kterou jsme před několika týdny vydali - Jak provádět trénink kognitivních funkcí? Brožuru Vám mohu poslat za cenu poštovného (30 Kč) a knihu zcela zdarma. Stačí jen, když mi napíšete Vaši adresu, kam si brožurky přejete doručit.
   Konzultovat přístup k Vašemu synovi je možné s naší psycholožkou - osobně, telefonicky (středa 14.-17.hodin) nebo emailem. V případě, že byste chtěla vědět, zda podobné služby fungují ve Vašem regionu, napiště mi prosím odkud jste a já se Vám potřebné služby pokusím vyhledat.

   Hodně sil Tereza Žílová

  • (2)
      poruchy zraku
   Moderator

   Dobrý den,
   manželka utrpěla mozkovou mrtvici před půl rokem. Kromě celé řady problémů se zdá, že nevidí na pravou stranu. Oční lékař řekl, že je s očima vše v pořádku. Ona ale opravdu věci na pravé straně nevidí. Máme vyhledat jiného očního lékaře nebo nějaké jiné vyšetření?

  •    Re:poruchy zraku
   Moderator

   Dobrý den,

   mozková mrtvice, častěji označovaná jako cévní mozková příhoda (CMP), je onemocnění MOZKU, a odtud pramení i většina problémů, které se po takové příhodě vyskytnou. To, že pak člověk např. nehýbe rukou, není onemocnění ruky, ale mozku - příslušného řídicího centra. Právě tak tomu může - nemusí - být s poruchou zraku: oči mohou být v pořádku (a oční lékař na nich tedy nemusí vidět žádný problém), ten může být a velmi často bývá v mozku.
   Ošetřujícím lékařem po CMP by vždy měl být neurolog, který takovéto věci pochopitelně ví a postará se o léčbu, je-li možná.
   Toto naše doporučení berte jako obecné, o konkrétní léčbě rozhodne vždy lékař na základě vyšetření.
   PhDr.Jan Šplíchal


 • (24)Ostatní

;