Counselling

  • | 18 |
  • (2)
      afázie
   Iveta

   Dobrý den,
   prosím, nevíte zdali jsou psychologové schopni pomoci člověku s afázií, člověku který není schopný vyjádřit se slovy ani psaním? Prosím poraďte, kam se mohu obrátit - je v okolí Brna nějaký specialista pro tyto diagnózy?
   Tatínek(49) před rokem prodělal encefalitidu a těžkou CMP, ochrnul na pravou stranu těla, zvládl rozhýbat nohu, chodí, myslí mu to i paměť slouží, ale nejvíce nás všechny trápí, že nemluví. Udělal za ten rok strašně moc práce - první měsíc nedokázal vyslovit ani hlásku, ani vyfouknout mu nešlo, ale lepší se. Slovní zásobu má dobrou, slova zopakuje, s malou nápovědou zvládá i dokončit a říct slovo sám. Jenže on tenhle obří pokrok nevidí, snad by mu mohl psycholog pomoci.
   Léčí se doma, ambulantně chodí na logopedii i rehabilitaci, ale když přijde blbá nálada, nevím, jak mu pomoci. Moc děkuji za Váš čas, velice si cením toho, že tyto stránky jsou.
   PS: O péči v nějaké instituci neuvažujeme, s místní LDN v Novém Lískovci máme (určitě nejen my) hodně špatnou zkušenost, tam se lidi odkládají a hádám obrůstají mechem.

  •    afázie
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Iveto,
   děkujeme za vaši důvěru a příspěvek do naší poradny.
   Pravdou je, že CMP s sebou nese řadu následků, mezi nimi i poruchy nálady, které mohou být buď primární (přímý následek poškození mozku) nebo sekundární (uvědomění si následků a omezení, které z nich vyplývají). Péče o člověka by měla být v tomto případě komplexní, tzn. přesně taková, jakou zajišťujete, nebo pomáháte zajistit, svému tatínkovi.
   Klasická psychoterapie - tak jak ji chápeme ve smyslu léčby slovem - vyžaduje spolupráci pacienta, čili jeho zachovalé komunikační schopnosti. Psycholog se ale může podílet na rehabilitaci kognitivních funkcí, kam patří i řeč, paměť a další oblasti důležité pro každodenní fungování. Jedná se konkrétně o neuropsychologa, který má s touto oblastí zkušenosti a provádí mimo jiné i vyšetření, která mapují vývoj zdravotního stavu po této stránce.
   Stran podpory nálady vám ale doporučuji kontaktovat jakoukoli psychiatrickou ambulanci v blízkosti vašeho bydliště. Psychiatr předepíše vhodnou medikaci, která vašeho tatínka podpoří, což se pak odrazí i v motivaci pokračovat v léčbě a uvědomit si její případný posun. Jak jsem již psala výše, poruchy nálady jsou jedním z mnoha následků poranění mozku a musejí být řešeny!
   Pokud byste potřebovali pomoci s vyhledáváním kontaktů, prosím neváhejte se na nás znovu obrátit.
   Držím palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      náhlá porucha řeči
   johana

   Dobrý den,
   měla bych na Vás takový dotaz.Mojí mamince je 80 roků.Špatně slyšela na pavé ucho, tak jsme navštívily ušního lékaře.Ten jí uši vyčistil a propláchl.V pravé uchu při tom ucítila bolest a objevila se jí tam krev.Do týdne začala mít problé s výslovností a je z toho nervozní.Když mluví pomalu,je to v pořádku,ale když chce něco říci rychleji, nebo je to složitější slovo, tak má broblém.Například ve slově nudle mi vyslovila nufle.Jinak působí,tak, že je vše ostatní v pohodě,jen má ještě problém s rukama.Někdy špatně udrží nějakou věc.Myslíte, že tento problém může mít souvislost s tím uchem?Já si to neumím vysvětlit.Předem děkuji za odpověď.Její dcera Jana A.

  •    náhlá porucha řeči
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Johano,
   děkuji za Váš dotaz.
   V tomto případě, který popisujete, bych Vám doporučila navštívit neurologa, který provede příslušné vyšetření, pokud již tak nebylo učiněno.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      občasná porucha výslovnosti
   Petra

   Dobrý den, poslední 2 - 3 jsem začala mít občasné problémy s artikulací. První měsíc pouze výslovnost sykavek s, c v kombinaci s jinými hláskami - například slova tisíc, dvacet apod.Začala jsem se sledovat, jak mluvím, potíže se tím zhoršily .přidalo se občasná chvilkové mluvení jako v opilosti - věta, dvě - a zase mluvím normálně. To se stává tak jednou dvakrát za týden. Předtím několikatýdenní období úzkosti, trpím i nespavostí, nejsem na tom psychicky dobře. Mám k tomu i cukání a tiky ve svalech. Co by se dalo dělat? Beru dva měsíce hořčík, zatím bez výsledku. Mám obavu z vážné nemoci, objednala jsem se na neurologii, ale objednací doba jsou tři měsíce. moc děkuji za odpověď.

  •    občasná porucha výslovnosti
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Petro,
   děkuji za váš dotaz.
   Váš postup je správný, neurologické vyšetření je metodou první volby. Na jeho základě vám neurolog doporučí další postup - zda logoped či případně psychoterapie stran úzkostí. Na psychologické/psychiatrické vyšetření se můžete objednat již nyní, problémy s nespavostí mohou, ale nemusejí souviset s dalšími vámi popisovanými symptomy, nicméně řešit se určitě dají. Nevím, z jakého jste kraje, ale objednací lhůty i těchto dvou odborníky jsou poměrně dlouhé, proto bych vám doporučila neváhat.
   Držím palce a přeji hodně zdraví! Kdybychom vám mohli ještě nějak pomoci, neváhejte nás prosím znovu kontaktovat.
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      komunikace přes počítač
   Jana

   Dobrý den, můj známý je po úrazu hlavy postižen těžkou spastickou kvadruparézou, která mu znemožňuje normálně komunikovat-mluvit. Chci se zeptat, zda a jakým způsobem by bylo možno dostat se ke komunikačnímu zařízení ovládanému ústy. Velmi děkuji za odpověď. Jana

  •    Komunikace přes počítač
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Jano,

   děkuji Vám, že jste nás s důvěrou oslovila. Jednou z pomůcek, které lze s úspěchem použít jako prostředek umožňující ovládání počítače, domácích spotřebičů atp. ústy, je zařízení MouthMouse. Více informací ohledně tohoto produktu naleznete přímo na webových stránkách mouthmouse.eu. Jsou zde k dispozici i kontakty na firmu, kde lze pomůcku zakoupit. Pokud byste se rozhodli pro koupi, doporučila bych Vám zažádat si na místně příslušném Úřadu práce o tzv. Příspěvek na zvláštní pomůcku.

   S pozdravem
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      ztráta řeči po CMP
   M. Marková

   Dobrý den,
   můj pětasedmdesátiletý nevlastní otec prodělal začátkem roku těžkou mozkovou příhodu. Do minulého týdne ležel v Praze na ARO, momentálně je — z nedostatku místa v jiných vhodnějších zařízeních - snad dočasně v hospicu, je upoutaný na lůžko, potravu přijímá žaludeční sondou a pohyblivost má velice omezenou. Připadá mi ale, že velkou část jeho frustrace a negativního naladění způsobuje to, že nemůže komunikovat - pokouší se nám gesty naznačovat, co nám chce říct, ale když to relativně rychle nepochopíme, mávne rukou a přestane se snažit. Tužku sice uchopí, ale je to pro něj velice namáhavé a psaní zřejmě nepřipadá v úvahu - vlastně zatím nevíme, jak na tom s písmem je. Napadlo mě, jestli neexistují nějaké obrazové komunikační pomůcky, případně aplikace pro tablet, jakási první pomoc, která by mu umožnila trochu lepší komunikaci se světem. Samozřejmě by asi bylo potřeba domluvit se s logopedem na nějaké dlouhodobější péči, ale teď bychom potřebovali něco, čím mu ulehčit okamžitě. Mohli byste mě nasměrovat někam, kde by nám dokázali poradit, případně přímo doporučit nějakou konkrétní metodu nebo výrobek? V nemocnici rodině v tomhle směru žádné informace nedali.

   Děkuji, Michala Marková

  •    Ztráta řeči po CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Marková,

   Děkuji Vám, že se na nás s důvěrou obracíte. Je pochopitelné, že Váš nevlastní otec těžce snáší skutečnost, že s Vámi nemůže komunikovat jako dříve. Při komunikaci s člověkem trpícím afázií se doporučuje využívat spíše konkrétních výrazů, také je vhodné například ukázat na to, o čem právě hovoříte. Používejte uzavřené otázky (tedy takové, na které odpovídáme ano – ne). Můžete si vytvořit barevné kartičky ANO – NE, pro lepší orientaci lze doplnit i symboly + - apod. Jako komunikační pomůcku je možno použít tzv. afatický slovník, který je volně stažitelný na internetu. Také si můžete vyrobit jednoduchou komunikační tabulku nebo kartičky s obrázky, na kterých Vám otec ukáže, co právě potřebuje (brýle, napít…). Existují i elektronické komunikátory, u nás je distribuuje například firma Spektra (http://www.spektravox.cz/cs). Co se týče přehledu logopedických aplikací pro tablet, je k nalezení na webových stránkách http://www.i-logo.cz/.

   Přeji Vám mnoho sil!
   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   Ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Porucha reci po mrtvici
   Martina Kostova

   Dobry den,jmenuji se Martina a muj dotaz na Vas se tyka meho manzela,ktery dne 24.06.2014 prodelal mrtvici.Momentalne se spolu s manzelem uz delsi dobu zdrzujeme ve Velke Britanii kde ho i nasledne tato nemoc postihla.Muj manzel ochrnul na pravou stranu tela,ktera mu ted strasne chybi,ale nejvic trpi tim ze nemuze komunikovat spolu semnou a nasimi detmi,ktere jsou z toho stejne zdrceni jako ja i manzel.Zkouseli jsme dokonce i psat ale manzel pouze cte,rozumi vsemu na co se ho ptam ale odpovida co se tyce psani nesmyslama ale sam si misli ze jsou v poradku,vubec nepozna z cele abecedy ani jedno pismenko.Vim,ze se vse casem vrati zpet ale po tu dobu bych rada aspon nejakym zpusobem s manzelem komunikovala a tak vas velice prosim o Vasi radu,jak bych mohla manzelovi pomoct.

  •    Porucha řeči po mrtvici
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Kostová,
   děkuji za váš dotaz a podělení se o váš příběh. Následky, které u manžela popisujete, jsou po prodělání mozkové mrtvice časté. Píšete, že manžel ochrnul na pravou stranu těla, což znamená, že cévní mozková příhoda zasáhla levou mozkovou hemisféru. Zjednodušeně řečeno právě tato hemisféra zodpovídá za řeč - schopnost jí rozumět a adekvátně komunikovat s okolím. U vašeho manžela se s největší pravděpodobností jedná o poruchu exprese, tzv. expresivní afázii, jinak zvanou Brocovu (motorickou) afázii. Člověk s tímto typem fatické poruchy obvykle dobře rozumí, co mu říkáme a co po něm požadujeme. Narušena je ale schopnost vyjadřovat se srozumitelně, nacházet ta pravá slova, a to se týká i psaného projevu (čili nepomáhá dorozumívání se skrze psaní, jelikož se nejedná o problém mluvidel, ale o problém CNS). Doporučuji vám navštívit logopeda, který provede příslušná vyšetření a navrhne ambulantní léčbu, kde bude docházet k postupné rehabilitaci řečových funkcí. Víme, že mozek je schopen se do určité míry spontánně uzdravovat, ale větší část stále leží na intenzivní řízené rehabilitaci, proto neváhejte kontaktovat logopeda a začít se "cvičením" co nejdříve.
   Držím vám palce a přeji hodně sil a zdraví.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      selektivní mutismus,vývojová dysfázie
   Helena

   Dobrý den,ráda bych vás poprosila o radu,protože jsem už nešťastná a syn také.Synovi je 11 let.Na klinické logopedii mu stanovili diagnozu selektivní mutismus a vývojovou dysfázii.Nemluví s lidma,který nezná,nebo zná málo,či v neznámém či méně známém prostředí.Sám říká,že chce mluvit,ale prostě mu to nejde,je z toho sám nešťastný.Nyní přechodem na 2.stupeň do 6.třídy ZŠ a střídání více učitelů se zhoršil.Ve škole si stěžují,že málo komunikuje,za učitelem nejde,když se potřebuje na něco zeptat a zkoušení před tabulí,nebo vyvolání v lavici je za 5.Už dostal o léky od psychyatra na úzkost,ale to nevyřeší problémy,někteří učitelé na něho i křičí a stěžují si na jeho ne-komunikaci.Nevím co mám dělat,kam se mohu obrátit o pomoc.

  •    selektivní mutismus,vývojová dysfázie
   Petra Citová

   Dobrý den,

   je určitě dobré, že i syn chce na sobě pracovat a své potíže řešit. Jeho motivace je velmi důležitá a mělo by se mu lépe dařit v terapii. Měli byste pravidelně docházet ke klinickému logopedovi. Zmiňujete, že syn je v péči psychiatra, který mu předepisuje léky, ale nezmiňujete se o psychoterapii...tu může též provádět psychiatr, nebo zkušený psychoterapeut, klinický psycholog. Psychoterapie by mohla být vedle logopedie velmi prospěšná při zvládání synových obtíží.

   Vhodné by bylo vysvětlit situaci ve škole, aby učitelé věděli o potížích syna, aby jim porozuměli. Tlak, stěžování a křičení učitelů synovi nepomůže, naopak může jeho potíže zhoršit. Znovu s nimi promluvit o potížích syna, doložit zprávou od logopeda, psychiatra a psychologa. Požádat, zda by mohl být přezkušován písemně (též by mohlo být uvedeno ve zprávách, abyste to měli doložené, příp. jiná doporučení) apod.

   Moc Vám a hlavně synovi držím palce, aby se mu podařilo potíže zvládnout.

   --
   S pozdravem Petra Citová
   logoped, spolupracující se sdružením CEREBRUM

  • (2)
      doporučení rehabilitační kliniky
   Kateřina Černá

   Dobrý den, mám maminku ve věku 79let po těžké CMP.Je to zhruba 13měsíců, maminka byla asi dva týdny v umělém spánku, další tři týdny ji budili.Z Motolské nemocnice ji převáželi jako ležícího pacienta, který nepil ani nejedl do Chvalů. Tam se během půlročního pobytu úžasně zlepšila, sama se nají i napije, přes den většinou udrží moč i stolici. Bereme si ji každý víkend domů, hrajem pexeso, zpíváme, babička chodí s jednou fr. holí, pravou půlku má částečně ochrnutou, hlavně ruku a obličej. Trpí afázií, téměř vše po nás zopakuje, ale sama nevytvoří, ústně ani písemně. Od května je umístěna v LDN OBlouková, kde má také rahabilitaci i logopedii, ale samozřejmě ne v takové míře jako v rahabilitační klinice.Protože byla až do loňského roku velká cestovatelka a milovnice moře, vzali jsme ji letos v létě koupat do Chorvatska, kde byla v moři moc spokojená. Protože nastává doba, kdy můžeme o rehabilitační pobyt znovu zažádat, hovořili jsme o tom s maminkou, ale znovu do Chvalů, se jí nechce - péče tam byl výborná, ale asi už si zvykla na větší pokoj a nechce zpět do malého. Je ochotna i obětovat naše každodenní návštěvy. Byli bychom moc rádi, pokud byste nám mohli pomoci vybrat nějakou jinou rehabilitační kliniku s logopedií, se kterou máte dobré zkušenosti. Ideál by byl asi do 80 km od Prahy, maminku bychom si brali na víkend domů a občas bychom se rádi zastavili i vtýdnu. Jde nám hlavně o to, aby se maminka ještě v rámci možností zlepšila. Zatím je velmi snaživá a výborně spolupracuje s personálem a většinou i s námi. Věříme ve vaše bohaté zkušenosti a těšíme se na Vaše doporučení. Děkuji moc K.Černá

  •    doporučení rehabilitační kliniky
   Dominika Linhartová

   Vážená paní Černá,

   děkujeme Vám za dotaz a projevenou důvěru. Konkrétní zařízení je velmi těžké doporučit, předkládám tedy návrh tří zdravotnických zařízení, která splňují požadavky na službu pobytového charakteru s logopedickou péčí v Praze a okolí.

   Foniatrická klinika VFN
   http://www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-a-oddeleni/foniatricka-klinika/charakteristika-pracoviste/

   Vojenská rehabilitační léčebna Slapy
   http://www.volareza.cz/www/index.php?&z=12

   RÚ Kladruby
   http://rehabilitace.cz/czech/

   Další služby můžete, po zadání města, najít na:
   http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   Přeji vám hodně sil a mamince další pokroky!
   V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.
   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (3)
      Cmp-prosím o radu
   Filipová Yvona

   Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Moje teta (69 let)prodělala před 14-ti dny cmp, následkem je ochrnutí pravé poloviny těla a bohužel také nemluví a to je to, co nás trápí nejvíc. Nevím jak jí pomoci. Pevně věřím, že hybnost končetin se rehabilitací aspoň z části obnoví, jelikož ji dnes převezli do rehabilitačního centra, ale to , že ztratila schopnost komunikovat musí být pro ni daleko horší. Když chce něco říct, vždy z ní vyjde akorát dy,dy,dy. Mám pocit, že ví co by chtěla říct, ale nejde ji to z úst a protože jí nerozumíme, začíná být zlá a nejvíce to odnáší strejda, její manžel, který to nese velice špatně. Když strejda nepochopí co chce říct, tak se na něj tak zle podívá a odvrátí hlavu. Přitom teta se svým manželem jsou ti nejhodnější lidé co znám. Mám strach, aby se jí tím nezměnila osobnost. S logopedkou nechce moc spolupracovat, ta nám poradila, že ji máme přesvědčit, aby kreslila různé tvary, kolečka, čtverečky atd., ale to odmítá. Já sama to vnímám tak, že nechce, abychom s ní jednali jako s malým dítětem, když chceme, aby opakovala čísla, zatváří se jako že z ní nemáme dělat blázna. Jsem z toho nešťastná, že ji nemohu pomoci, v noci špatně spím, pořád přemýšlím jak na to. Uvažovala jsem ještě, že bych udělala kartičky ano a ne, jestli by nebyla schopna pomocí těch kartiček odpovídat na jednoduché otázky, ale nevím jestli je to ta správná cesta. Proto jsem Vás chtěla poprosit, jestli byste mi nemohli poradit jak na to. Nechtěla bych , aby se z té hodné milované osůbky stal úplně jiný člověk. Pokud by mi mohl někdo poradit, byla bych Vám moc vděčná.
   Děkuji s pozdravem Filipová Y.

  •    CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Filipová,

   V důsledku cévní mozkové příhody dochází velmi často k rozvoji tzv. afázie. Rozlišujeme několik typů afázie, a to podle toho, zda v klinickém obraze převažují obtíže ve schopnosti aktivního mluvního projevu, přičemž rozumění řeči zůstává relativně zachováno (afázie expresivní), či porucha postihuje především schopnost porozumění řeči (afázie senzorická). V případě afázie totální (senzomotorické) se jedná o celkový rozpad řeči, člověk sám nemluví, ale ani nerozumí řeči ostatních.

   Při komunikaci s člověkem trpícím afázií se doporučuje dodržovat následující zásady:
   o Omezte veškeré rušivé vjemy – hovoří vždy jedna osoba, vypneme rádio atp.
   o Mluvte v krátkých, jasně strukturovaných větách, preferujte konkrétní výrazy.
   o Používejte uzavřené otázky (na které se odpoví ano/ne) – tabulky by Vám v této situaci velmi pomohly. Také se doporučuje na těchto tabulkách spojit slova a symboly, například ANO +, NE -.
   o Při komunikaci stimulujte všechny smysly – například ukažte na to, o čem mluvíte.
   o Vzhledem k tomu, že všechny způsoby komunikace (řeč, čtení, psaní, kresba aj.) mohou být různou měrou poškozeny, je důležitá jejich stimulace. Při cvičení se nicméně vyhýbejte dětským materiálům.

   Další rady a informace ohledně komunikace s člověkem trpícím afázií naleznete na webových stránkách občanského sdružení Klub Afázie, které také vydalo velice zdařilou publikaci „Pracovní listy pro reedukaci afázie“.

   Dále bych Vám doporučila při komunikaci s Vaší tetou vyzkoušet tzv. afatický slovník. Můžete si jej bezplatně stáhnout z internetu na stránkách společnosti ICTUS:
   http://d.ictus.cz/co-je-cmp-a-co-delat/afaticky-slovnik

   Terapie afázie je dlouhodobá a vyžaduje velkou dávku trpělivosti ze strany nemocného, ale i jeho rodiny. Vždy je důležitá spolupráce s logopedem.

   V případě dalších otázek se na nás neváhejte kdykoli obrátit.

   S úctou,
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75
   186 00 Praha 8
   www.cerebrum2007.cz
   e-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   tel.: +420 774 423 998

  •    Cmp-prosím o radu
   Petra Citová

   Dobrý den, paní Filipová,

   nejprve Vám chci popřát hodně síly a trpělivosti, není to určitě lehké období pro Vás ani pro Vaši tetu. Co je však velmi dobré, že se teta dostala tak brzy do rehabilitačního zařízení, a jestli jsem to pochopila správně, tak že v tom rehabilitačním zařízení je i logoped, který s Vaší tetou okamžitě zahájil terapii. Určitě by bylo dobré, kdyby Vám i nadále ukazoval a vysvětloval možnosti, jak s tetou pracovat a aby vás (myslím i strýčka a ostatní členy rodiny) zapojoval do terapie.

   To, že se teta změnila se dá pochopit, obrátil se jí (stejně i jako strýčkovi a vám všem v jejím okolí) život vzhůru nohama, to, co bylo dříve pro ni běžné, teď dělat nedokáže, může to být i částečně zásahem cmp (neznám nález, takže to je spíše jen teoretická poznámka). Tady chci upozornit na možnost rozvinutí deprese, kdy je člověk opakovat a delší dobu frustrován. Nejsem zastáncem nasazení medikace z preventivních důvodů, spíš Vás chci na tento fakt upozornit, je třeba, aby to pak následně posoudil odborník a případnou medikaci nasadil, to pro případ, aby pak tyto deprese nebyly brzdou v rehabilitaci a terapii.

   Teta si taky nemusí uvědomovat - neslyší, že vlastně mluví nesrozumitelně (může být poškozena zpětná sluchová vazba), to by měl posoudit logoped při vyšetření. Je třeba ji velmi citlivě a opatrně pomáhat v řeči, může se dařit, že budete společně pojmenovávat obrázky, ne opakování, že vy řeknete a teta zopakuje, ale řekne se to společně. Ale pro začátek můžete právě začít počítáním (to jste uváděla), zase společně, postupně se pak vy upozadíte a zůstane mluvní projev tety, dny v týdnu, jméno, jméno strýčka, popisováním věcí, které má v okolí, na které si může i sáhnout, zkusit je použít, postupně pak slovní zásobu rozšiřujete. Jak to popisuji, tak to zní jednoduše a že to půjde rychle, zde Vás ale musím upozornit a trochu Vás připravit na to, že to může být záležitost dlouhodobějšího charakteru. Nikam nespěchejte, vše pomalu, raději můžete něco zopakovat, i pro motivaci tety, když uvidí, že se jí něco daří, lépe se s ní pak bude pracovat i v méně úspěšných oblastech.

   Pro počáteční domluvu jsou určitě dobré kartičky ano - ne, označte je i barevně, např. ano-zelená, ne - červená. Nevím, jak teta rozumí, opět by vám měl říct logoped, který tetu vyšetřoval. Pokud by bylo narušené i porozumění řeči, pak barevné označení může tetě napomoci v orientaci, jak odpovídat a co po ní chcete. Zda vám rozumí a chápe, co po ní chcete, můžete ověřit nějakým jednoduchými otázkami, které by pro ni měly být známé, že je má zautomatizované (např. jméno ... Jmenuješ se...? ano - ne, bydliště ... Bydlíš v...? ano - ne apod.). Kdyby se tetě ze začátku nedařilo, nezoufejte a pomalu toto trénujte. Budete trénovat porozumění mluvené řeči a postupně se tak i lépe domluvíte. Otázky pokládejte ze začátku, co nejjednodušší, ukazujte na konkrétní věci, tetu veďte k aktivitě - např. že danou kartičku musí zvednout, na věc ukázat apod.

   Můžete si taky pro začátek udělat tzv. komunikační tabulku...bude to list/nebo více listů/kartiček, kde budou obrázky s nápisy a teta vám ukáže, co zrovna potřebuje, chce dělat apod. (např. pití - obrázek hrnečku, jídlo - obrázek talíře, wc, léky, brýle apod.). Do tabulky si dáte to, co je pro vás a tetu aktuální, o čem se s ní, a ona s vámi, potřebujete domluvit. Nápomocen vám může a měl by být logoped.

   Existuje afatický slovník, kde jeho zpracování také může sloužit pro komunikaci, že si nalistujete stranu s daným obrázkem či tématem a ptáte se. Afatický slovník dále využijete i při další rehabilitaci, popisování, pojmenovávání obrázků apod.

   Je to velice složité odpovědět v pár řádcích, ale snad jsem Vám nabídla některé možnosti ke cvičení a porozumění s tetou.

   Ještě jednou Vám přeji hodně trpělivosti a držte se! Přeji samé úspěchy, s pozdravem

   Petra Citová
   logoped spolupracující se sdružením CEREBRUM

  • (2)
      Odezírání
   Martina Macháčková

   Dobrý den,
   máma prodělala těžkou mozkovou příhodu. Zůstala upoutaná na lůžko, kvůli napojení na dýchací přístroj má v krku tracheu. Nicméně je při vědomí a pohybuje rty, jako by nám chtěla něco říct. Nám (rodině) se nedaří odezírat. Je to nesmírně frustrující pro ni i pro nás, mimo jiné i proto, že lékařské prognózy nejsou příznivé a nevíme, kolik času mámě zbývá.
   A tak vás prosím o informaci, zda není nějaká třeba placená služba někoho, kdo by nám pomohl uslyšet, co mám zkouší říct.
   Máma leží v nemocnici Kolín (PSČ 281 03).
   Předem děkuji za případnou spolupráci.
   Martina Macháčková

  •    Odezírání
   Martina Macháčková

   Dobrý den, paní Macháčková,

   pokusím se vypsat, co mě napadá za možnosti, jak se pro začátek s maminkou dorozumět, ale výsledky jsou nejisté vzhledem k tomu, že neznáme míru zasažení komunikačních schopností (zejména mám teď na mysli porozumění mluvené řeči, ale i řečovou produkci - protože se sice maminka může snažit o komunikaci, zdá se, že se snaží promluvit, ale slova nemusí být vždy srozumitelná, nebo větné skladby bez narušení apod.). Je určitě důležité odborné vyšetření a následná diagnostika klinickým logopedem... ten by nejlépe poradil a doporučil vhodnou formu komunikace v tomto období. Poptejte se, zda je klinický logoped přímo v nemocnici a spolupracuje s ní, nebo oslovit klinického logopeda z ambulance, zda bude ochoten zajít do nemocnice a provést vyšetření (seznam logopedických pracovišť je na www.klinickalogopedie.cz - v sekci pro veřejnost, kde naleznete adresář logopedických pracovišť). Konkrétně mě napadají tyto možnosti, ale je třeba posoudit jejich vhodnost či je upravit dle aktuální situace - dávat otázky s odpověďmi ANO/NE, kdy na domluvený signál (mrknutí očí, pootočením hlavy atd.) se postupně pokusit propracovat k tématu a později ke konkrétní věci, kterou se maminka snaží říct, nebo vytisknout tabulku s abecedou, kde pokud mamince její fyzický stav alespoň trochu dovolí, by ukazovala na jednotlivá písmena, ze kterých by skládala slova, případně by šlo listovat v obrázkovém slovníku, časopise apod., kdy maminka by ukázala, co se snaží říct, nebo téma, o kterém se snaží promluvit, nebo okolí se bude doptávat, jestli se snaží promluvit o tom či jiném.


   Přeji hodně trpělivosti a zejména síly.

   S přátelským pozdravem

   Petra Citová, logoped

  • (3)
      švagr nedokáže promluvit
   Tereza

   Dobrý den,
   švagr měl 14.ledna tohoto roku vážnou autonehodu.Vypadalo to,že nepřežije ani operaci-přežil.Následně byl měsíc v komatu.Potom se z něho probudil,ale dlouho jen tak koulel očima po místnosti.Asi před dvěmi měsíci už začal opravdu hodně spolupracovat.Byl převezen na měsíc do HBO komory do Pardubic,kde si myslíme,že s ním opravdu hodně udělali.Sundá si brýle,podívá s kolik je hodin,podá ruku... Pravá strana těla mu teda moc nefunguje,ale to si říkáme,že by se mohlo časem rozchodit.Před měsícem ale primář řekl,že již bohužel pojišťovna nechce hradit HBO komory.Zkoušeli jsem Kladruby,ale tam nám ho nechtěli vzít.Jediné,kam bylo možné ho umístit byla Hamzova léčebna-Luže. Tam je švára měsíc a musím říct,že je na tom fyzicky hodně špatně.Dali ho do nějaké budovy ke starým lidem,kteří tam snad prožívají poslední chvilky života.Nechávají ho věčně pokáleného třeba celý den.V místnosti se nedá dýchat,nikdo se mu tam nevěnuje.Naštěstí si sestra vyhádala jiné oddělení,kde jsou mladí lidé po bouračkách,měl by tam jít příští týden tak snad to bude lepší.Ale proč hlavně píšu. Moc nás trápí,že by švára chtěl promluvit,ale asi mu to nejde.Udělali jsem kartičky ANO a NE. Ptáme se ho na otázky a on vezme kartičku,dle které nám odpoví.Nejdřív jsme zkoušeli,jestli je to opravdu věrohodné a jen si nesnažíme něco vnutit,ale není. Zeptali jsme se ho jestli se jmenuje Lukáš "ANO"... spoustu dalších otázek a vždy odpověděl správně.Včera jsem se s ním loučila a on nadzvednul hlavu jakoby nám chtěl něco říct,otevřel pusu...a nic... Ptala jsem se "tobě to nejde promluvit" a on vzal kartičku "ne".. Strašně nás to štve,protože nevíme jak mu pomoci,aby promluvil.Přeci jen,to by bylo asi nejlepší v tuto chvíli,kdyby dokázal říct,co chce a nechce.Vzali jsme ho ven na procházku na vozíku a když jsme říkali,že už jdeme zpátky tak demonstrativně pokládal nohy na zem,abychom nemohli jet.Určitě si je sám sebe vědom a přemýšlí.Je to mladej kluk a poměrně rychle se zotavuje nám přijde,ale ta psychika a to mluvení je prostě špatné.Já jsem sem psala dotaz už někdy v únoru a dneska je to opravdu o ničem jiném.Věříme,že bude dobrej.Zajímá mě,ale Vás názor.Dá se nějak podpořit,to aby mluvil?? Co proto můžeme udělat?? Moc Vám děkuji za Vaše rady,velice si toho vážíme.

  •    švagr nedokáže promluvit
   Tereza Jindrová

   Milá paní Jindrová,

   opět Vám děkuji za informace ohledně stavu Vašeho švagra i když vzbuzují rozporuplné dojmy.
   Upřímně doufám, že přeložení na jiné oddělení bude znametat i posun k lepšímu v jeho rehabilitaci.
   Váš dotaz jsem předala spolupracující logopedce, odpověď sem vložím, jen co ji obdržím.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/
  •    švagr nedokáže promluvit
   Tereza Jindrová

   Dobrý den, paní Jindrová,

   musím souhlasit, že popis v HL není nijak lichotivý, nicméně, musíme věřit, že s přeložením pana švagra na jiné oddělení se situace zlepší. Logopedická intervence by mu měla být indikována automaticky, vzhledem k popisovaným skutečnostem, a vzhledem k tomu, že v HL vždy logoped byl. Pokud by však automaticky logopedie indikována nebyla , tak se jí určitě dožadujte.
   Kde je potíž, proč nemůže pan švagr mluvit je z níže popsaného těžkou určit. Určitě je důležité odborné logopedické vyšetření. A pokud takto dobře reaguje na kartičky ano/ne, dává gesty a postoji těla najevo svá přání, emoce apod., tak pro začátek je určitě dobré ho v tomhle podporovat. Dobré je zkusit i kresbu, i kdyby byl původně pravák (i v případě, že je pravá strana postižená), tak zkusit nakreslit (popř. napsat) levou... Je třeba mít na paměti, že nejde o formu, ale o obsah sdělení. A možné by nebylo špatné pro začátek taky zkusit kontaktovat Centrum augumentativní a alternativní komunikace http://www.saak-os.cz/ s prosbou o pomoc a informace o komunikačních tabulkách, kdy by se mohl prozatím dorozumívat tímto alternativním způsobem a během času by se vidělo, jak reaguje na logopedickou péči (ta by měla během této doby stále probíhat, nevzdávat se mluvené řeči, spolupráce s rodinou apod.), sledovat jak se mluvená řeč vrací, v jaké formě, na jaké oblasti bude třeba nejvíce zapracovat apod.

   S pozdravem

   Petra Citová, logoped

  • (3)
      Mozková příhoda
   Klára Součková

   Dobrý den, potřebovali bychom poradit, náš zaměstnanec měl v lednu 2013 těžkou mozkovou příhodu, a současný stav je takový že řečové centrum nepracuje, kolega ví co by chtěl říct, ale není toho schopen, rádi bychom aby se mohl dorozumívat formou znaků,je to jediná možnost jak bude moci, alespoň nějakým zbůsobem komunikovat. Navíc vůbec neovládá pravou ruku. Komunikovala jsem se svými malými dětmi pomocí www.znakovanismiminky.cz, tak nevím jestli by třeba nemohl používat něco podobného. díky Součková

  •    Klára Součková
   Mozková příhoda

   Dobrý den, paní Součková,

   děkuji Vám za projevenou důvěru. Váš dotaz jsem předala spolupracující logopedce a ihned jak obdržím odpověď, vložím ji sem.
   Rozhodně Vás však musím velmi ocenit a za aktivitu a velkou ochotu. Věřím, že znakováním nemůžete nic zkazit, každý pokus jak člověka s tímto omezením zapojit do kolektivu se počítá.

   Přeji hodně trpělivosti a pokroků!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    Mozková příhoda
   Klára Součková

   Vážená paní Součková,

   určitě bych Vám radila obrátit se o pomoc a radu na Sdružení pro augmentativní a alternativní komunikaci (http://www.saak-os.cz/), kde mají zkušenosti, možnost zapůjčení pomůcek pro augmentativní a alternativní (náhradní) komunikaci, klient může osobně docházet do centra, nebo (z mé osobní zkušenosti) ochotně spolupracují s logopedem, který má klienta v péči nebo i s rodinou. Je dobré stále podporovat i mluvenou řeč, nicméně je velmi vhodné najít náhradní možnost komunikace. Paní Součková, skládám Vám pochvalu, málo lidí totiž připustí jinou možnost komunikace než mluvenou řečí, ať už vybraná komunikace (znaky, piktogramy apod.) bude komunikací dočasnou nebo trvalou.

   Přeji hodně úspěchů, síly a trpělivosti.

   Petra Citová, logoped

  • (3)
      Porucha reci
   Lucie

   Dobry den
   Muj bratr 35let je po vazne autonehode jiz 7mesicu lezi ma poskozenou levou stranu mozku,opakuje po nas slova obcas rekne tri slova za sebou ale trapi ho,ze jinak nemluvi.Vim,ze kazdy clovek nebo i pripad je individualni chci se jen zeptat jaka je sance ze nikdy bude mluvit televizi normalne rozumi.Dekuji za odpoved.Lucie

  •    Porucha reci
   Lucie

   Dobrý den, Lucie,

   děkuji Vám za projevenou důvěru. Váš dotaz jsem předala spolupracující logopedce. Ihned jak obdržím odpověď, vložím ji sem.

   Přeji hodně sil a pokroků!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    Porucha reci
   Lucie

   Dobrý den, paní Lucie,

   omlouvám se za opožděnou odpověď i když nevím jestli Vás potěší. Zda bude Váš bratr běžně komunikovat mluvenou řečí lze z níže popsaných skutečností vyčíst jen velmi těžko. Záleží na rozsahu a přesnějším vymezení poškození mozku, a zejména pak záleží na symptomech v řeči tohoto poškození, proto je velmi důležité vyšetření klinickým logopedem, který určí diagnózu a rozsah narušení komunikační schopnosti, následně by měl stanovit terapeutický plán a zahájit rehabilitaci řeči. S vyšetřením a následnou terapií je vhodné začít co nejdříve, je vhodné instruovat a do terapie zapojit i klienta samotného (pokud je toho schopen) a nebo rodinné příslušníky.

   Přeji hodně síly a trpělivosti.

   Jsem s pozdravem.

   Petra Citová, logoped

  • (3)
      dotaz
   Zuzana Župníková

   Dobrý den,
   můj otec prodělal CMP s postižením řečového centra.smíšená expresivní porucha řeči/Chtěla bych se zeptat,zda toto postižení patří mezi indikace k léčbě v rehabilitačním centru a kde jsou,nebo je možná léčba jen ambulatně.Lékař neurologie,kde je otec hospitalizován nám odmítá vypsat poukaz pro pojišťovnu s tím,že toto postižení se neřadí k těm pro koho je pobyt v rehabilitačním ústavu indikován.Děkuji Župníková Zuzana,Petřvald

  •    dotaz - Žaneta Župíková
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Župíková,

   Váš dotaz jsem přeposlala spolupracující logopedce a odpoveď Vám pošlu hned, jak ji obdržím.
   Domnívám se, že jako kontraindikaci vnímá tatínkův lékař charakter poruchy - tedy, že způsobuje nejen problémy s vyjádřováním, ale také obtíže v porozumnění řeči. Nicméně si myslím, že ve spolupráci s logopedem a s příslušnou péčí není tento problém neřešitelný.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  •    dotaz - Žaneta Župíková
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Župíková, vkládám odpověď od logopedky Mgr. Petry Citové:

   Pokud je ke smíšené expresivní poruše řeči přidruženo i postižení pohybového aparátu (paréza či plegie horní a dolní končetiny, nebo může být jiné), pak indikace k rehabilitaci je možná...chápáno tak, že primární indikací jsou potíže s pohybovým aparátem (nikoliv poruchy komunikace), kde v zařízení je pak sekundárně indikována i logopedická intervence pro jazykové a řečové potíže (pokud rehabilitační zařízení má logopeda). Poukaz typu K k pobytu v rehabilitačním zařízení pak vypisuje praktický lékař. Pro okolí Petřvaldu je asi nejvíce aktuální Rehabilitační ústav Hrabyně s detašovaným pracovištěm Chuchelná, Lázně Darkov, Karviná, dále mohou být přijímáni klienti po CMP na rehabilitační oddělení v rámci nemocnic.

   Určitě je ale vhodné, co nejdříve zahájit logopedickou péči ambulantě, i vzhledem k dlouhým čekacím dobám na přijetí do rehabilitačního ústavu. Také proto, že náprava narušené komunikační schopnosti může být záležitostí dlouhodobějšího charakteru a pobyt v rehabilitačních centrech je omezený, aby se klient měl "kam vrátit" a plynule pokračovat v logopedické terapii opět ambulatní formou.

   Přeji hodně síly a trpělivosti.
   S pozdravem Petra Citová

  • (2)
      Porucha reci nebo jen nervozita?
   Lucie

   Dobry den, mam takovy dotaz, ale nejsem si jista, jestli se timto tematem logopedie take zabyva. Muj problem je na prvni pohled jednoduchy - mam problem s mluvenim na verejnosti. Az na to ze mi to dost komplikuje zivot ve skole(na gymnaziu) i v jinych situacich. Napriklad kdyz stojim u tabule pri zkouseni ci prezentaci, znervoznim, cela se chveji, zrychli se mi tep, nestiham se nadechovat, spatne artikuluji a celkovy prednes pusobi nesrozumitelne a chaoticky. Mozna za tim stoji pouha nervozita, ale i kdyz si rikam ze o nic nejde, vzdy s tim bojuji. Nemate nejake rady jak se s tim vyporadat? Dekuji

  •    Porucha reci nebo jen nervozita?
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Lucie,

   spojila jsem se se spolupracující logopedkou, která zastává názor, že konzultace s logopedem by byla určitě vhodná. Logoped provede diagnostiku a navrhne další postupy. Potřebujete získat jistotu a dostat řeč "pod kontrolu" a zde by se dala některá logopedická cvičení uplatnit. Kontakty na logopedy najdete zde: http://www.saak-os.cz/stranka-databaze-logopedu-3
   S ohledem na délku obtíží, jejich stupeň apod. Vám možná logoped doporučí i konzultaci s pychologem, který by Vám mohl pomoci s nácvikem soustředění, koncentrace a zvládání stresu např. s využitím relaxačních technik.
   Ať se daří!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      porucha řeči a polykání
   Gábina

   Dobrý den, je mi 29 let a jsem po operaci mozku.Měla jsem nrzhoubný astrocytom. Mám problémy s řečí, špatně se mi polyká a mám porušené mimické svaly v obličeji.Doktoři pořád říkají že je to normální, ale já se chtěla zeptat, jestli bych neměla navštívit logopeda nebo foniatra, jestli by s tím šlo něco dělat.Děkuji

  •    porucha řeči a polykání - Gábina
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Gábino,

   děkuji Vám za dotaz a za důvěru. Problémy, které popisujete mohou být důsledkem prodělaného onemocnění, takže se dá říci, že jsou "normální", nicméně Vám komplukují život a je je dobře, že s nimi chcete něco dělat. Nepíšete odkud jste, takže na tomto odkazu najdete databázi logopedů v jednotlivých krajích: http://www.saak-os.cz/stranka-databaze-logopedu-3
   V případě dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      koktavost u malé dcery
   Andrea Geciová

   Dobrý den,
   dcera 4,5 let začala cca ve 4 letech zadrhávat, ale nebylo to v té době nic hrozného. Poté se to zlepšilo a poslední měsíc začala koktat a to už ve značné míře. Nedá dohromady ani jednoduchou větu (skládající se ze 3 slov). Již se zadrhne hned na začátku a větu nedokončí. Všimla jsem si, že se ji při tom hýbe bříško a zřjmě špatně dýchá. Shlédla jsem 22.2.2011 na programu 1 Živě na jedničce pořad o doktoru Josefu Pešákovi, který o tomto problému hezky hovořil. Je to prý vada výdechu , kdy se v plicích nepohne vzduch. Dále doporučil látku FORMOTEROL, který má uvolnit sval v křeči.Samozřejmě jsme byli nejdříve na foniatrii, tam nás doporučili na logopedii, kdy jsme měli být objednány na 29.2.2012, ovšem doktorka napsala, že logopedie odpadá, takže další termín až za měsíc.Nám se ovšem nechce čekat, jelikož situaci potřebujeme řešit co nejdříve. Nevíme, jak dcerce pomoci.Koktavost si uvědomuje a již se pomalu uzavírá do sebe a nechce tak komunikovat.Dále pan doktor Pešák uvedl, že logopedie a psycholog nepomůžou. Zřejmě se v našem případě jedná o dědičnost, z mé strany koktá bratranec, sestřenice, strejda a ze strany otce dcerky - dědeček. Velice nás překvapilo, že se běhme jedné noci stav tak rapidně zhoršil.Na internetu jsem se dočetla o odkaze PaedDr. Dany Kutálkové, která měla pomoci jednomu dítěti, trpící stejnou vadou.Podařilo se mi najít tel.č. 257272023 ovšem nikdo linku nezvedá.
   Můžeme prosím poprosit o radu, popř.kontakt na paní doktoru Kutálkovou, či na někoho kdo naší dcerce pomůže?
   Děkujeme Andrea Geciová, Svitavy
   tel: 732931847

  •    Andrea Geciová
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Geciová,

   poruchami řeči se naše sdružení primárně nezabývá - naší činností je převážně podpora lidí, kteří utrpěli poranění mozku - nicméně jsem hledala a na PaedDr. Danu Kutálkovou jsem našla stejné číslo, jako Vy, avšak s poznámkou, že je většinou mimo budovu na depistážích, v MŠ apod. Takže pokud máte zájem spojit se právě s ní, bude to chtít trpělivost.
   Zde Vám posílám odkaz ze stránek Asociace klinických logopedů, kde najdete databázi logopedů v jednotlivých krajích: http://www.klinickalogopedie.cz/index.php?pg=verejnost--adresar-logopedickych-pracovist&kraj=53
   Mají k dispozici i on-line poradnu, takže věřím, že se Vám dostane té nejodbornější odpovědi: http://www.klinickalogopedie.cz/index.php?pg=verejnost--on-line-poradna

   Přeji hodně zdaru ve vašem úsilí!

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

   Chcete nás podpořit?
   Pošlete dárcovskou SMS na číslo: 87777 ve tvaru: DMS CEREBRUM

  • (2)
      Mozková příhoda
   Jindra Herbstová

   Dobrý den,manžel v61letech prodělal mrtvici na štěstí je na tom fizicky dobře jen špatně mluví odmítá chodit na logopedii stím že to je pro malé děti.Je tato léčba vhodná a je v okolí našeho bydliště poradna.Jsme z Mostu .Děkuji za odpověd´.Herbstová

  •    logopedie po PM
   Tereza Žílová

   Dobrý den, paní Herbstová,

   je určitě dobře, že se ozýváte. Logopedie pro Vašeho muže je zcela jistě důležitá, obzvláště jestli je Váš muž krátce po poškození mozku. V Mostě a okolí jsem nenašla žádnou poradnu, která by se věnovala poradenství v oblasti cmp. Ale našla jsem 4 logopedické ambulance, posílám na ně kontakty. V případě, že Váš muž není spokojen s logopedkou, ke které dochází a má pocit, že s ním pracuje jako s dítětem. Je možné zkusit, zda to někde jinde nefunguje lépe. Tady posílám:
   Mgr. Šárka Budišová sarkaBudisova@seznam.cz 047/6172430 Mgr. ZDEŇKA JINDŘICHOVÁ 476172430 Mgr. LUCIE KOLSKÁ luciekolska@seznam.cz 476172430
   PhDr. et Mgr. Markéta Štochlová stochlovam@seznam.cz 476 172 430


   Snad Vám tyto kontakty poslouží.

   S pozdravem Tereza Žílová


 • (24)Ostatní

;