Counselling

  • | 16 |
  • (2)
      Ztráta paměti a sluchu
   Petr Flener

   Dobrý den,
   rodiče žijí v Novém Boru. Mému 80 letému otci se poslední dobou začal horšit sluch a celkově se necítil dobře, trpěl bolestmi hlavy. Domníval se, že se z toho dostane sám. Já za rodiči dojíždím z Prahy. Asi před 14 dny v pátek jsem otci zavolal, že nepřijedu. Říkal, že je to dobře, že se necítí nejlíp. V sobotu jsem mu zavolal a sluch měl o poznání horší. Zavolal jsem v neděli a už mě neslyšel vůbec a neměl pojem o čase. Omlouval se kamarádům, že nemůže přijít na pravidelný páteční sraz. Jeho reakce mi připomínala příznaky CMP, proto jsem se dohodl s matkou na přivolání RZS. Otec byl hospitalizován nejprve na JIP a pak na neurologickém oddělení v nemocnici v České Lípě. Volal jsem tam průběžně. Byl jsem informován, že vyšetření CT ukázalo malou CMP, ale že příčinou hluchoty je nejspíše vaskulární etiologie (ušní infarkt). CMP je staršího rázu a s hluchotou nesouvisí. Nasadili léky na vstřebávání krevní sraženiny a po kontrole navrhli ukončit hospitalizaci. Otec je prý v podstatě v pořádku, zmatečností netrpí, jen neslyší. Tak prý komunikovali vůči němu písemně. S hluchotou to prý vypadá nevratně. Nasadili kortikoidy a pokud nezaberou, tak to bude špatné. Po nedělní hospitalizaci jsem jej tedy v pátek na cestě z Prahy do Nového Boru vyzvedl a dovezl domů. Otec byl hrizně sešlý. Na písemnou komunikaci reagoval obecně opakovanou nicneříkající formulací. Byl jsem na pochybách, jestli ví, co čte nebo jestli je vůbec schopen číst. Po pár dnech mi připadalo, že něco občas zaslechne. Jinak má výpadek paměti. Pracoval s počítačem, nyní to neumí a říká "nevím" a "je to hrozný". Dle mého názoru se jedná o příznaky po prodělané CMP. Objednal jsem otce na ORL v pražském Canadian medical care, ale nyní uvažuji i o vhodném neurologickém zařízení se zaměřením na CMP. Chtěl bych Vás požádat o nějaké vhodné tipy v Praze nebo v okolí Nového Boru. Podotýkám, že zkušenosti s českolipskou nemocnicí nejsou nejlepší. Děkuji.

   S pozdravem

   Petr Flener
   p.flener@seznam.cz
   +420 721 922 159

  •    ztráta paměti a sluchu
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, pane Flenere,
   děkujeme za Váš dotaz do poradny.
   Zkuste kontaktovat Ústřední vojenskou nemocnici v Praze (http://www.uvn.cz/), nebo Institut neuropsychiatrické péče (http://www.inep.cz/), V obou případech lze po vyšetření navázat případnou neuropsychologickou péčí (trénink kognitivních funkcí, jako je paměť, pozornost, čtení, psaní, apod.).
   Pokud Vám můžeme ještě s něčím pomoci, neváhejte nás prosím kontaktovat.
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      Porucha kognitívnych funkcií mozgu - stav po japonskej encefalitíde
   Iveta Waczulíková

   Dobrý deň,
   hľadám radu a pomoc pre blízku priateľku Annu Karailievu (51r.), ktorá v marci tohoto roku po návrate z dovolenky v Thajsku prekonala japonskú encefalitídu (potvrdenú). Po troch mesiacoch na riadenom dýchaní sa podarilo obnoviť spontánne dýchanie a intenzívnou fyzioterapiou a obetavým prístupom najbližších dosiahnuť zlepšenie mobility natoľko, že priateľka sama chodí, dokáže sa sama najesť apod. - je šanca, že bude do veľkej miery samoobslužná. Momentálne je počas týždňa v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová, kde sa však odborníci venujú výlučne fyzioterapii a nevieme sa dostať k informáciám alebo kontaktom, ktoré by rodine pomohli riešiť poruchy fukncie mozgu, ktoré vznikli ako následok ochorenia. nevieme rozpoznať rozsah poškodenia, jeho reverzibilnosť/ireverzibilnosť, ani nemáme skúsenosti a rady, ako postupovať v starostlivosti a duševnom tréningu. Budem vďačná za akúkoľvek radu či nasmerovanie. Ďakujem.
   S pozdravom,
   Iveta Waczulíková

   Doc. RNDr. Iveta Waczulíková, PhD.
   Katedra fyziky a jadrovej fyziky
   Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
   Univerzita Komenského
   Mlynská dolina F1,
   84248 Bratislava, SK
   Tel: (+421) 908 173695
   e-mail: waczulikova@gmail.com

  •    Porucha kognitivních funkcí mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní docentko,
   děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Zároveň se velmi omlouvám za pozdní odpověď, z technických důvodů se Váš příspěvek ke mně dostal až nyní.
   Nevím tedy, zda je to stále aktuální, ale vzhledem k tomu, že rehabilitace po onemocnění mozku bývají různě dlouhého charakteru, snad ještě moji radu/doporučení využijete.
   V prvé řadě doporučuji (pokud se tak dosud ještě nestalo) vyšetření neuropsychologem. Ten totiž disponuje diagnostickými nástroji, kterými může zjistit rozsah a míru poškození jednotlivých kognitivních funkcí, do určité míry se může vyjádřit k reverzibilitě následků a stanovit plán či postup rehabilitace kognice. Neuropsycholog zpravidla pracuje v rámci větších nemocnic, někteří se této problematice věnují i ve své soukromé ambulantní praxi. Vhodného specialistu ve vašem okolí vám může doporučit praktický lékař (zpravidla má přehled o odbornících, s kterými spolupracuje) nebo personál nemocnice. Po vyšetření a vytvoření rehabilitačního plánu je vhodné (po poradě s neuropsychologem) pracovat i doma - na trhu existuje spousta publikací s úlohami, které mapují jednotlivé kognitivní funkce. Důležitá je ale právě porada s daným odborníkem, jedině ten může poradit, jak postupovat, jak moc zatěžovat a které oblasti trénovat.
   Pro inspiraci Vás mohu odkázat na naše stránky, zejména odkaz http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/publikace/kniha-jak-provadet-trenink-kognitivnich-funkci.html

   Pokud Vám můžeme ještě nějak pomoci, neváhejte nás prosím kontaktovat!
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      pokus o sebevraždu-oběšením
   Slaměník A.

   Syn-20let se v prosinci 2014 pokusil o sebevraždu oběšením.Staropamět je zachovaná,aktuální pamět nulová -neví,jaký je den,nepamatuje si ,co dělal před minutou.Prosím o radu.

  •    Pokus o sebevražd oběšením
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, pane Slaměníku,
   děkuji za Váš příspěvek do poradny, zároveň se omlouvám za pozdější odpověď, dotaz se ke mně dostal až nyní.
   Nevím, zda má rada bude pro Vás stále aktuální, jistě už jste dostal doporučení jinde, ale zkontaktujte neuropsychologa, popřípadě ergoterapeuta v místě Vašeho bydliště. Tito odborníci se zabývají rehabilitací kognitivních funkcí, neuropsycholog navíc disponuje diagnostickými nástroji, kterými vyšetří rozsah a hloubku narušení těchto jednotlivých funkcí a navrhne další postup.
   Doporučení na konkrétního specialistu Vám může dát obvodní lékař, popřípadě zkuste použít vyhledavač na našich stránkách.
   Kdybych Vám mohla s něčím pomoci, neváhejte mě kontaktovat.
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      porucha kognitivních funkcí po úrazu mozku
   Mgr. Martina Kubičková

   Dobrý den,
   manžel (42 let) měl před 10 měsíci vážný úraz hlavy následkem autonehody. Došlo u něj k částečné amputaci čelního laloku. Navzdory všem prognozám nyní chodí, komunikuje a neustále se zlepšuje. Nyní je asi měsíc doma po návratu z Kladrub.
   Jsme z Jindřichova Hradce a sháníme nějaké pracoviště, kde by manžela vyšetřili a doporučili další postup vzhledem k tréninku paměti a kognitivních funkcí. U nás jsem nic nenašla.
   Kdo by měl mít dále manžela v péči a koordinovat další postup? Obvodní lékař, neurolog, psycholog? Nyní chodíme k obvodní lékařce, neuroložce a na logopedii, všichni se snaží, ale přiznávají, že moc nevědí, co dělat, nemají s takovýmto případem zkušenosti.
   Můžete mi, prosím, poradit nějaký další postup?
   Děkuji moc
   M. Kubičková

  •    porucha kog. fcí po úrazu mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   zapátrala jsem v Jihočeském kraji, jediná kladná odpověď mi byla dána z nemocnice v Českých Budějovicích, překopíruji odpověď:
   "Vážená paní doktorko,
   V naší nemocnici na Rehabilitačním oddělení působí klinický psycholog Mgr.Jiřičková, zajišťující komplexní
   neuropsychologickou diagnostiku a dle výsledků psychologického vyšetření indikuje následný trénink kognitivních funkcí.
   Hlavní náplní práce této psycholožky je péče o lůžkové pacienty REO, ve výjimečných případech dle aktuálních
   kapacitních možností poskytuje kognitivní rehabilitaci i ambulantní formou.
   V současné době nejsme informováni o jiném klinickém pracovišti v Jihočeském kraji , které by nabízelo rehabilitaci
   kognitivních funkcí.
   Pro další postup je pro nás nezbytné vědět, zda u klienta již bylo provedeno vyšetření klinickým psychologem.
   V případě Vašeho dalšího zájmu kontaktujte Mgr.Naďu Jiřičkovou. Tel.č. 38 787 55 27"

   Doufám, že vám to alespoň trochu pomůže, popř. že paní magistra zná nějakého kolegu blíže vašemu bydlišti. V rámci Prahy je samozřejmě takových nabídek více, ale pro vás vzhledem k vzdálenosti obtížně dostupné.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      Porucha paměti po CMP
   Jitka

   Dobrý den, prosím o radu. Před třemi měsíci prodělala maminka v 67 letech CMP (prasklé aneurysma). Pohybově nemá žádné postižení, jen v důsledku dlouhodobé hospitalizace má úbytek svalové hmoty. Před týdnem jí dekanylovali a může mluvit, ale je chvílemi zmatená. Vypráví, že někam šla, nebo jela, mluvila s někým, kdo tam nebyl, občas jí nedochází, že leží v nemocnici a nemá sílu se postavit na nohy. Nevím, jestli jí mám vysvětlovat, že nemohla nikam jít, že je v nemocnici, nebo ji nechat mluvit nesmysly. Je nějaká možnost, že se jí navrátí paměť a uvědomění si toho, kde je? Jsem z toho nešťastná, jak jí mohu pomoci? Děkuji

  •    porucha paměti po CMP
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Jitko,
   děkuji za dotaz do poradny a zároveň se omlouvám za pozdější odpověď.
   V akutní fázi po prodělané CMP a řady dalších poranění mozku jsou stavy zmatenosti běžné. Postupně by mělo docházet ke spontánní úpravě. Co se týče rehabilitace paměti a ostatních kognitivních funkcí, je důležité s ní začít sice co nejdříve, ale zároveň je stejně důležité postupovat pozvolna a dbát na to, aby nebyl pacient zahlcen, protože pozornost je v těchto raných fázích velmi omezená a náchylná na "zaplnění". V počátcích se tedy u maminky zaměřujte na kotvení v čase a místě. Dobrým pomocníkem je stolní kalendář, kde s maminkou (posléze ona sama) škrtnete den, který uběhl. Postupně můžete zaznamenat důležitou událost (např. kdy proběhne Vaše další návštěva, apod.). Tato fáze může trvat u každého člověka různě dlouhou dobu, u někoho i měsíc, dva. Záleží na rozsahu a závažnosti poranění mozku. Další postup závis na celkové kondici a motivaci pacienta. Přesný popis přesahuje možnosti prostoru internetové poradny, ale pokud byste měla zájem, kontaktujte nás, můžeme Vám zaslat publikace, které uvádíme na našich stránkách, některé si můžete i sama zdarma stáhnout. Poradit se můžete také přímo v nemocnici, kde maminka ležela/leží. Rehabilitací kognitivních funkcí se zabývá neuropsycholog a ergoterapeut, s řečí pomáhá logoped.
   Pokud bychom Vám mohli s něčím pomoci, neváhejte nás opětovně kontaktovat.
   S pozdravem a přáním hodně štěstí
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Dotaz
   Petr

   Dobrý den,
   jmenuji se Petr Gebauer. Jsem po úraze mozku .Nyní studuji VŠ v Olomouci. 1. ročník jsem absolvoval celkem bez větších problémů. Ve 2. je to už razantně horší. Mám problémy v oblasti učení. Konkrétně nevím, zda se je můj přístup k učení dobrý. Já se vskutku snažím učím se každý den. K učení přistupuji zodpovědně, ale trpím problémy se vštípivostí paměti. Chci se tedy zeptat neporadili byste mi služby nějakého psychologa, který se zabývá oblastí učení. Děkuji.

  •    Dotaz
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Petře,
   děkuji za Váš dotaz a popis situace, ve které se nacházíte. Nejvhodnější by bylo provést odborné vyšetření kognitivních funkcí, kde se dá zjistit rozsah a míra případného poškození a na základě výsledků lze stanovit individuální plán rehabilitace. Vyšetření provádí většina psychologů, nejlepší je navštívit odborníka setkávajícího se s neuropsychologickou problematikou, což je v podstatě každý psycholog, který je zaměstnaný v nějaké nemocnici (samozřejmě tyto služby nabízejí i další, ale je třeba se u nich na to informovat). Nepíšete, odkud jste - např. v Brně je možnost takového vyšetření ve FN u sv. Anny, v Praze v Cerebru, v Olomouci ve fakultní nemocnici.
   Pokud byste měl další otázky, neváhejte mě kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog
   CEREBRUM o.s.
   psycho@cerebrum2007.cz

  • (1)
      snížení logického uvažování, porucha projevu-ODPOVĚĎ
   PhDr. Lucie Veverková

   ODPOVĚĎ NA DOTAZ
   Dobrý den Radko,
   děkujeme vám za projevenou důvěru ve vaší nelehké situaci.
   Nepíšete, zda tyto problémy nasedají na nějaký předchozí úraz nebo poranění mozku. Pokud ano, pak jsou tyto projevy, jako např. poruchy krátkodobé paměti, soustředění a logopedické problémy, velmi častým následkem.
   V každém případě by bylo vhodné vyšetření neurologem a neuropsychologem, aby se zjistila pravděpodobná příčina vámi popisovaných obtíží, jejich rozsah a mohl být navržen další postup.
   Pokud byste měla další dotazy, neváhejte nás kontaktovat, popř. přímo mě na e-mailu: psycho@cerebrum2007.cz
   Držím vám palce, aby vše dobře dopadlo!
   PhDr. Lucie Veverková

  • (1)
      snížení logického uvažování, porucha projevu,
   Radka

   Dobrý den, za měsíc mi bude 20 let. Už asi rok na sobě pozoruji změnu. Řeknu to polopatě - hloupnu. Trvá mi delší dobu něco pochopit, než tomu bylo dříve. Když mám bezprostředně na něco reagovat zpravidla ze sebe nedokážu nic vypravit. V normálním rozhovoru se mi pletou slova, uvědomím si to až poté co např. místo okno řeknu dveře, a někdy až po několika sekundách. Hodně zapomínám - krátkodobá paměť. Jakmile přede mnou je jednoduchý a jasný úkol, začnu zmatkovat - místo abych se věnovala vyřešení/ splnění tohoto úkolu, začnu uspořádávat věci aby v nich nebyl chaos, i když tam žádný chaos není. Připadám si den ode dne hloupější. Předem děkuji za odpověď

  • (2)
      Učení - soustředěnnost, pamatování
   Vojtěch J.

   Dobrý den,
   rád bych se zeptal. Poslední dobou (tak rok), mám pocit, že se nemůžu vůbec soustředit na učení. Dokonce se donutím si k učení sednout dřív než ostatní, ale jak přijde na věc, moc se nesoustředím. Dělám furt něco jiného, myslím na něco jiného...atd

   S tím je spojeno i pamatování. dřív jsme si něco přečet a druhý den jsem to věděl. dneska si něco přečtu, ráno si na to chci vzpomenout a nějak to nejde. Poraďte mi prosím...:)

  •    Učení - soustředěnnost, pamatování
   Vojtěch J.

   Dobrý den Vojtěchu,

   děkuji za Váš dotaz do poradny. Bohužel nezmiňujete Váš věk, ani to, jaké máte učební návyky. Pokusím se tedy na Váš dotaz odpovědět alespoň obecně. Píšete, že tyto problémy pozorujete až poslední rok - zkuste se zamyslet, zda se v tomto zmiňovaném období ve Vašem životě něco zásadního stalo (úraz, léky, změna školy, příliš naplněný denní program,...). Naši schopnost soustředit se totiž ovlivňuje spousta faktorů. Jak sám správně píšete, zhoršená pozornost se negativně projevuje na schopnosti vybavování z paměti - obě tyto funkce jsou velmi úzce provázané.
   Vyzkoušejte si, která denní doba vzhledem k učení je pro Vás osobně nejvíce vyhovující (někomu to "více myslí" večer, jiný si raději přivstane ráno). Omezte rušivé podněty - učte se v místnosti, kde víte, že budete sám a kde budete mít po celou dobu klid, tj. žádná hudba, hrající TV/PC, tikající hodiny, apod. Text, který se potřebujete naučit, si rozčleňte na menší (nejdůležitější) části - použít k tomu můžete zvýrazňovače, vlastní výpisky a poznámky. Neučte se bezprostředně po jídle, zvláště bylo-li vydatné. Stanovte si čas, který budete učení věnovat - není vhodné učit se několik hodin v kuse, pozornost pak přirozeně odplývá a koncentrace klesá (dělejte např. po 20 minutách pětiminutové přestávky, během pauzy z učební místnosti odejděte, protáhněte se, vyvětrejte, nezabývejte se ale žádnou jinou činností, která si klade nároky na soustředění nebo paměť). Plánujte i v širším měřítku, tj. nenechávejte si velké množství látky na poslední chvíli, pokud to jde, naplánujte si (klidně i do diáře) zcela konkrétně, co se kdy budete učit. Můžete také využít strategie denního opakování (přečtete si zápisky z nové látky probírané toho dne). Mnoha lidem se při přípravě na zkoušky či přednášky osvědčuje technika tvoření tzv. mentální mapy. Doprostřed na šířku orientovaného papíru napíšete ústřední myšlenku/téma látky. K této centrální myšlence připojujete hlavní větve dané problematiky, ty pak dále rozvětvujete o další informace (mělo by se jednat spíše o jednotlivá slovní spojení/klíčová slova, než o celé věty), které se k předchozím informacím vztahují. Mapu je dobré doplňovat obrázky, barevnými nápisy, symboly (cokoli Vás napadne) - udržuje to Vaši pozornost během tvoření a informace z mapy se pak dobře pamatují, resp. vybavují. Pro inspiraci a větší přiblížení této techniky si zadejte do online vyhledavače heslo "mentální mapa" nebo "mentální mapování".
   Pevně věřím, že pro sebe naleznete tu nejlepší cestu k efektivnímu učení a pokud byste měl ještě nějaké otázky, neváhejte mě kontaktovat!
   Přeji Vám hodně úspěchů!
   --

   S pozdravem

   Lucie Veverková
   psycholog
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: psycho@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (5)
      porucha kognitivních funkcí po otravě CO
   Renata

   Poruchy ve vštípivosti i výbavnosti.Okamžitá paměť v pásmu podprůměru a oddálená výbavnost pod hranicí normy. Exekutivní fce jsou lehce oslabeny. PMT zpomaleno, poruchy pozornosti. Hypoperfuze s převahou bitmepolárně a orbitofrontálně. Po léčbě Ebixou, kterou jsem si sama hradila. jsem se cítila lépe a zlepšila se perfuze v temp. krajině, dále se mírně zlepšila vštípivost. Výbavnost stále oslabena,okamžitá paměť a exekutivní fce se zhoršily. Výkon kolísá. Ve stresu si nevzpomenu ani na datum narození syna ( narodil se po otravě). Nedokážu si cíleně nic zapamatovat včetně mnemotechnických pomůcek :-)). Opravdu jsem už z toho velmi otrávená :-).

  •    porucha kognitivních funkcí po otravě CO
   Renata

   Dobrý den, Renato,

   děkuji Vám za důvěru a vzkaz vložený s nadsázkou.
   Předpokládám, že jste se chtěla zeptat na vhodné metody pro trénink paměti. Těch existuje celá řada, ať už v knižní podobě nebo třeba jako program Happy Neuron, který si můžete na tomto odkazu vyzkoušet: http://www.brainjogging.cz/hry
   Napište mi na níže uvedený kontakt odkud jste a já se pokusím ve Vašem okolí vyhledat někoho, kdo by mohl ve Vašem úsilí pomoci.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    Odpověď
   RENATA

   I já děkuji a zdravím. Jsem z Tábora.

  •    Odpověď
   Renata

   Zdravím a děkuji z Tábora. Víte z mé strany to byl spíše takový výkřik úlevy, že se někdo o nás zapomněnky trochu bere. Mnemotechnické pomůcky jsou poměrně dostupné, ale já pořád nemohu přijít na to jak si je zapamatovat. A to je ten problém. I psaní Vám je opět novum. Nicméně příjemné a veselé Velikonoce Vám všem, než to zapomenu:-).

  •    porucha kognitivních funkcí po otravě CO
   Renata

   Dobrý den Renato,

   omlouvám se za poměrně pozdní odpověď, ale v systému se vyskytla chyba a dotazy se nezobrazovaly.
   V Táboře jsem bohužel trenéra paměti nenašla, ani nemám informace o tom, že by tam někde probíhal komplexní trénink kognitivních funkcí.
   Nejbližší akce (sice pro seniory, ale z hlediska získání strategií zajímavá) se koná v tánorksé městské knihovně: http://taborcz.eu/infovzdelavani-pro-seniory-vi-trenovani-pameti/a-3284

   Další tipy můžete získat např. na http://www.mozkocvicna.cz/ nebo na http://www.trenujeme-pamet.cz/

   Přeji hodně úspěchů a v případě potřeby mě neváhejte kontaktovat.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (3)
      porucha center plánování a představivosti po CMP
   Monika Hanáková

   Dobrý den,
   potřebuji poradit.
   R.2008, ve svých 28 letech, jsem prodělala CMP. Mám 3 zásadní problémy:
   1. při provádění běžných činností, např. čištění zubů, česání, oblékání. Když dělám jeden úkon, už přemýšlím nad těmi ostatními, které bych nejraději dělala současně s nepříjemným pocitem, že nestíhám. Celé je to vždy stresující a nepříjemné.
   2. manžel mi tvrdí, že často, když mi něco vysvětluje, jako bych si to neuměla představit a tím pádem to nepochopím. Ale já to nevnímám.
   3. stává se mi, že neumím ovládnout tón řeči. Chci něco říct pěkně a mile. Najednou se však slyším, že to povídám ostře a protivně.
   Prosím poraďte nějaká cvičení, děkuji Monika

  •    porucha center plánování a představivosti po CMP
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Hanáková,

   projevy, které popisujete patří k velmi častým následkům poškození mozku a vhodnými strategiemi se dají zmírnit, nebo odstranit úplně. Je však třeba trpělivost jak na Vaší straně, tak na straně partnera. Váš dotaz jsem předala naší ergoterapeutce, která se k první otázce vyjádřila takto:
   1. Rozdělit si běžné činnosti na jednotlivé dílčí úkony, snažit se soustředit na aktivitu, kterou právě vykonávám.
   Na každou aktivitu si stanovit dostatek času, nespěchat, nestresovat se.
   Zavést pravidelný režim a rutinu do běžných činností.
   Další dva dotazy jsem předala naší psycholožce, jsou tedy v řešení a odpověď sem vložím co nejdříve to bude možné.
   Zatím Vám přeji hodně sil v nelehkém úsilí!
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    porucha center plánování a představivosti po CMP
   Monika Hanáková

   Dobrý den, paní Hanáková,

   posílám slíbené odpovědi naší psychloložky:

   1. Nemožnost dělat více věcí najednou. Vždy se doporučuje dělat jednu věc po druhé, například napsat si seznam jednotlivých úkonů, a ty pak odškrtávat.
   2., 3. Některé z následků poranění mozku jsou tzv. "neviditelné". Znamená to, že určité věcí, o kterých Vás informuje okolí, Vy sama nevnímáte, nemusíte si být toho vědoma. Nebo se jedná jen o to, že potřebujete najít jiný způsob komunikace, jak se budete s manželem domlouvat. Ovšem takto po mailu je to těžko představitelné i pro mne, a cvičení tohoto typu žádná nejsou. Možná, když v určitou chvíli bude mít manžel pocit, že něco nechápete, měl by Vám o tom říci, a snažit se celou věc v klidu velmi pomalu vysvětlit. A říkat jednu věc po druhé. Potíže s chováním a komunikací (tón hlasu) se také může objevit. Záleží na tom, v jakých situacích k tomuto dochází a na dalších mnoha věcech. Nácvik je možný, ovšem spíše ve spolupráci s odborníkem. Pokud budete chtít třeba i s manželem navšívit naše pracoviště, můžeme se pokusit společně zmapovat situaci, pomoci Vámi manželovi orientovat se v tom, co působí potíže a najít vhodné strategie řešení.
   --

   S pozdravem

   Klára Čížková
   psycholog
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  • (2)
      Ztráta pameti,problem se zaradenim do casove osy
   Michaela

   Dobry den , je mi 23 let a mam problem s pameti. Presneji absolutne nedokazu zaradit veci do casove osy ( i když se nejedna o stereotypni deje) casto jsou to veci ktere jsou opravdu zapamatovatelne - potkal jsem nekoho po 5 letech, navstivil jsem v cizim meste nejaké muzeum.... Taktez se mi stava ze si absolutne netusim co jsem delala pred tim nez sem sla do postele. Jako dite jsem mela nespocet banalnich urazu hlavy (asi jako kazde dite )ale to cele se mi deje od te chvile kdy jsem jako 17leta spadla ze schodu a mela tezky otres mozku a amnezii. Vysetrili me na CT a nic nenasli. na beznych vystetrenich nemam zadny nefyziologicky nalez. Zadne jine komplikace nemam, dokonce jsem kdysi mela casto migreny a ty uz jsou opravdu jednou za pul roku. Opravdu mi to komplikuje zivot, ve 23 si nedokazu vzpomenout ani na dost emotivni zazitky ze zivota.
   dekuji za odpoved

  •    Ztráta pameti,problem se zaradenim do casove osy
   Michaela

   Dobrý den, Michaelo,

   potíže, které popisujete, jsou jednak způsobeny poruchou krátkodobé paměti. Sem můžeme zařadit, to, že si nevybavujete, co jste dělala před chvílí, co Vám někdo řekl atd.
   Pokud jde o neschopnost zařadit si události do časové osy, to je asi spíše na individuální rozhovor.
   Kognitivní funkce, ke kterým řadíme i pamět, lze v každém případě trénovat, pokud se tomu chcete sama věnovat, můžete nás kontaktovat, a my Vám můžeme poradit materiály, nebo způsoby jak trénink provádět. Ideální je individuální osobní rozhovor, ale pokud to pro Vás není možné, lze samozřejmě základní informace poskytnout na níže uvedeném e-mailu.
   --

   S přáním hezkého dne

   KLára Čížková
   psycholog
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (6)
      Změna chování u partnera
   Eva

   Dobrý den, dostala jsem se k Vašim stránkám a chtěla bych touto cestou poprosit o radu.
   Přítel měl v březnu loňského roku úraz hlavy po pádu,byl 2 dny v umělém spánku, pak Jip, trauma a po 20 dnech mi ho dali domů. Celkově se zlepšil, jen částečně dvojité vidění a rovnováha jsou problém, ale ty řešíme s odborníky.Byl v Kladrubech, rehabilituje, Vojtova metoda, Jánské lázně atd.
   Můj problém začíná být jinde, je to ve zhoršující se komunikaci mezi námi, původní stav, kdy jsem za něj byla nucena převzít firmu, protože je souk.podn. a on byl na mě pyšný ve smyslu toho, jak jsem to bez něj zvládla se začíná vytrácet. Těď mi to předkládá, jako mé rozhodnutí, pálí vztahové mosty s rodinnou i přáteli, které měl již v době, kdy jsme se poznali. Říká, že mu nerozumím, že nedokážu docenit, jak daleko se dostal atd. Jsem z toho moc smutná, protože jsem tenhle rok strávila po jeho boku a pomáhala. Navíc jsem v 6 měsíci těhotenství a ikdyž to že si necháme miminko jsme se dohodli, mám pocit, že jsem na vše sama. Na tomhle vztahu mi moc záleží, jen nevím, kde jsem udělala chybu. Moc díky za odpověď a pomoc. Jsme z Jižních Čech

  •    Změna chování u partnera - Eva
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Evo,

   omlouvám se za prodlení v odpovědi. Na Vaši otázku jsem hledala odpověď u naší psycholožky a zde Vám ji posílám:

   Vážená paní Evo.
   Se situací, kterou popisujete, se musí vypořádat většina blízkých osob lidí, kteří mají za sebou poranění mozku. Lidé po poranění mozku trpí nejrůznějšími následky, z nichž některé jsou viditelné, snadno si jich všimneme, jsou zjevné, a některé jsou tzv. „neviditelné“, tedy daná osoba vypadá, jako by vše bylo v pořádku, ale blízcí lidé zjištují, že člověk, kterého dříve znali je jakoby jiný, změněný, má změny nálad, těžko se s ním domluví, často má projevy sebestřednosti, neumí se vcítit do druhého, vnímá věci jinak nežli jeho okolí, atd. Netvrdím, že se takto projevuje Váš partner, neznám Vaši situaci do podrobností, ale to že popisujete potíže a změny ve vztahu, odpovídá zdravotní situaci Vašeho partnera. Také změna režimu a rolí ve vztahu přináší pro celý vztah zátěž. Nehledejte proto vinu u sebe. Vaše situace není lehká, a chtěla bych Vás podpořit v péči nejen o partnera, ale zejména o sebe a o miminko. Bohužel tyto změny, které jsou důsledkem poranění mozku, jsou řešitelné velmi pomalu a kladou velké nároky na nemocného člověka i jeho okolí. Je možné, že partner sám je v úzkosti a vnímá, že něco není v pořádku, ale nemá na své potíže a nespokojenost náhled. Pokusíme se s kolegyní najít někoho, kdo by s Vámi mohl pracovat ve vašem regionu. Bohužel psychologická pomoc pro lidi po poranění mozku není v naší zemi běžně dostupná, kdybyste měla cestu do Prahy, nebo chtěla zodpovědět další konkrétní dotazy mailem, neváhejte se na mne obrátit.
   Můžete se také pokusit sehnat knihu Poškození mozku od autora Trevora Powella, kterou vydalo nakladatelství Portál, abyste získala více informací.

   Se srdečným pozdravem
   Klára Čížková

   Knihu, kterou paní psycholožka zmiňuje, bych Vám mohla poslat v elektronické podobě, případně ještě brožuru, kterou o poranění mozku naše sdružení vydalo. Pokud byste měla zájem, pošlete mi na níže uvedený kontakt e-mail se svou korespondenční adresou.
   Přeji Vám, hodně sil a ať se situace vyvíjí k lepšímu.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  •    Poraneni mozku
   Zuzana

   Dobry den,muj pritel mel 4.5.2011 tezkou autonehodu,lezel na ARU v Pardubicich kde byl 14 dni byl dlouho v bezvedomi,pak byl prevezen do nemocnice kde bydli pac lekari nam rekli ze ma poskozeny mozek a ze to vypada ze ma poskozeny vedomi a ze nas nebude poznavat.Ale stal se zazrak,poznava nas,ale zanechalo mu to trvale nasledky,porucha reci,prava pulka tela ochrnuta,momentalne chodi o hulce a pravou ruku se sotva podepise jako prvnacek.Samozrejme aby byl v takovym stavu jaky je jsme museli objet mnoho rehabilitaci.Ale momentalne je stav stejny a jeho diagnoza zni T905 nasledek nitrolebciniho poraneni mozku.Mel tezke polytrauma atd.Ma poruchu pameti a reci.Mohli byste mi pomoct a laicky my odpovedet co znamena ta dignoza?ma toho mnoho ma spatnou stabilitu...momentalne je plnym inva.duchodu teprve rok,ale ceka nas kontrola ale mame obavy aby mu stupen nesnizili pac on neni schopen prace.Dekuji

  •    Poraneni mozku
   Zuzana

   Dobrý den, Zuzano,

   děkuji Vám za projevenou důvěru, nejsem si však jistá, zda Vám má odpověď rozklíčuje všechny otazníky. Diagnóza T905 (to je kód podle klasifikace nemocí), tedy následek nitrolebního poranění mozku se nedá nijak laicky přeložit. Znamená to, že přítel utrpěl poškození mozku vnějším působením (předpokládám, že to byl asi náraz) a nyní má následky. Ty se odvíjí od rozsahu a lokality poškození a jsou to projevy a omezení, které Vy sama (nebo i přítel) vnímáte: porucha rovnováhy, zhoršená paměť, porucha řeči,... Následky poškození mozku se dají obecně shrnout do několika bodů, ale každý jedinec je prožívá specificky, některé se dostaví, jiné vůbec: http://www.poranenimozku.cz/nasledky-a-rehabilitace/
   Podstatné ve vaší situaci je začit s nimi pracovat, jelikož šance na to, že se stav zlepší stále existuje.
   Mimo jiné se doporučuje pravidelný a vytrvalý kognitivní trénink; zde je např. program k vyzkoušení na: http://www.brainjogging.cz/ a v ideálním případě spolupráce multidisciplinárního týmu: logoped, ergoterapeut, (neuro)psycholog,...
   Nevím jestli jste přímo z Pardubic, takže Vám zatím nabídnu jen vyhledávač http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/, kde se Vám po zadání města zobrazí dostupné služby v okolí.
   Posouzení stupně ID mi nepřísluší, rozumím Vám že jeho snížení by nebylo ideální, ale zkuste se v okolí informaovat (např. na ÚP) na možnosti pracovní rehabilitace. Je možné, že se přítel nebude schopen vrátit k původní profesi, ale stále může zachovat svoji hodnotu na pracovním trhu a uplatnit se v jiné profesi. To je spíše námět na zamyšlení do budoucna.
   Zatím přeji vám oběma hodně úspěchů a v případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    dotaz
   Zuzana

   Dekuji vam za odpoved,ano on dochazi pravidelne na logopedii a rehabilitace.Momentalne ho ceka nastup na opakovany pobyt do Kosumberku.jsme ze Svitav.Prisel nam posudek,a invalidni duchod 3stupne mu nechali na 2roky .Byli jsme u psycholozky to si vyzadala posudkova komise-a pry ma tezkou poruchu osobnosti.atd.je tam toho vice.Ale chtela jsem se optat zda byste mi neporadila jak snim tady v nasem okoli pracovat ja si totiz nevim rady,jako rehabilitace a logopedie to ma stale ale zdali by slo neco vice mne prijde od lekaru napr.rehabilitacniho ze uz jako neni sance,vzdycky rekne ze to vse uz muze byt od te hlavy napr.rec,spatna stabilita.A jeste mam dotaz,dochazi 1 za mesic na masaz te ruky ale potreboval by to castejc ale je to drahe slo by to nejak aby pojistovna mu to castecne hradila?.Dekuji van za odpoved

  •    dotaz
   Zuzana

   Dobrý den, Zuzano,

   omlouvám se za pozdní odpověď, ale v sytému došlo k technické chybě a dotazy se mi nezobrazovaly. V případě potřeby mě prosím kontaktujte raději na uvedeném e-mailu.
   Pokud jsem správně vyrozumněla, jste z Pardubického kraje, zde máte tyto možnosti:

   Logopedie
   PaedDr. Milena Zelenková a Mgr. Hana Randáková
   Kyjevská 44
   530 03 Pardubice
   tel.:464 007 691
   http://www.logopedicka-ambulance.ic.cz/

   Mgr. Pavla Hlavničková
   K. Šípka 282
   530 09 Pardubice - Polabiny
   tel.: 777 649 353
   e-mail: pavlahlavnickova@seznam.cz

   Sociální a pracovní rehabiltace
   Rytmus Chrudim o.p.s.
   Heydukova 392, 537 01 Chrudim
   http://www.rytmuschrudim.cz/

   Křižovatka handicap centrum o.s
   Arnošta z Pardubic 2605, 530 02 Pardubice
   http://www.krizovatka-hc.cz/

   Pro další služby můžete použít vyhledávač na našich stránkách http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   V otázce spoluúčastí pojišťovny na proplácení masáží Vám bohužel příliš nepomohu. Záleží na tom, zda má masér, který úkon provádí s příslušnou pojišťovnou smlouvu a jeslti pojišťovna Vašeho přítele na tyto úkony doplácí.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (5)
      Porucha u maminky
   Vladislav

   Dobrý den.
   Rád bych navštívil nějakého lékaře, který se specializuje na poruchy paměti. Moje maminka (věk úctyhodných 95) je čiperná a do nedávné doby i plně uvažující. Jednoho dne nastal náhlá změna a od té doby si nepamatuje většinu aktuálních věcí. Dlouhodobá paměť stále docela dobrá. Ale za 3 minuty neví, že se ujistila, že je dnes úterý a také si pamatuje stále svůj věk "před příhodou". Byli jsme posláni za psychiatrem, ale jeho přístup mě znechutil. Rád bych nějaké rehabilitační středisko nebo něco takového. V poslední době se k těmto potížím přidaly i bezdůvodné obavy, strach a neví z čeho.
   Děkuji za odpověď

  •    poruchy paměti
   Mgr. Tereza Žílová

   Dobrý den,

   budu se snažit Vám poradit, i když se věnujeme poruchám paměti v důsledku poranění mozku, což si nejsem jistá, zda Vaše maminka prodělala. Každopádně bych jako první doporučila diagnostiku, aby se zjistilo, jak na tom Vaše maminka s pamětí je a co je příčinou poruch paměti - buď navštívit neuropsychologa nebo se nechat vyšetřit u některého z neurologů (seznam najdete např. zde http://www.gerontologie.cz/showdoc.do?docid=28) nebo v rámci středisek gerontocentra (České alzheimerovské společnosti http://alzheimer.cz/). Nechat se vyšetřit a na základě toho dále postupovat. Také je možné, že poruchy paměti jsou projevem stáří. Ideálně bych ale doporučovala neurologické vyšetření.

   S pozdravem Tereza Žílová

  •    Porucha u maminky
   Vladislav

   Mám vyšetření od psychiatra, mám provedené CT, mám vyšetření posudkové komise. Děkuji Vám za doporučení.Nevím, zda-li by tímto postupem maminka nesešla dříve než by se k Vám do poradny dostala. Možná se mýlím. Budu tedy řešit jinde. Děkuji i za odpověď.

  •    poruchy paměti
   Mgr. Tereza Žílová

   Dobrý den, pane Vladislave,

   z Vašeho emailu vnímám, že nejste zcela spokojen s mojí odpovědí. Chápu, že jste Vaší situaci zkoušel řešit a nebylo Vám pomoženo. Je mi líto, že jste stejnou pomoc/nepomoc vnímal z mojí strany.

   Na druhou stranu Váš email a dotaz byl obecnějšího charakteru, že jsem nemohla vědět, co konkrétně potřebujete. Když mi to napíšete, mohu nabídnout konkrétnější pomoc. Důležité je zjistit diagnózu a na základě toho nabídnout nejvhodnější terapii. Proto jsem nabízela jako první variantu komplexní neurologické a neuropsychologické vyšetření.

   S pozdravem Tereza Žílová

  •    poruchy paměti
   Vladislav

   Chápu, konkrétní diagnostiku není v mém stylu popisovat na veřejnosti. S výsledky vyšetření se případně ozvu.

  • (3)
      krátkodobá paměť a soustředění
   Hana Novotná

   Dobrý den,jsem diabetik 1.typu od 28let,přechod z těhotenské...nyní mi je 37.Před dvěma roky jsem měla mozkovou mrtvici,koktala jsem ale rozmluvila jsem se,když jsem unavená,mívám opět potíže z vyslovováním některých slov a komolím.Soustředění je také trochu horší.Někdy v pohodě,někdy ale ne. Občas mívám potíže z krátkodobou pamětí,což mě dost rozladí.Píchnu si inzulin a po 3 minutách přemýšlím,jestli jsem si píchla a ptám se okolo jestli ano nebo ne.Občas i jiné zkraty.Hlavně když nejsem dostatečně odpočinutá.Řekla bych,že se to trochu zintenzivnilo minulý rok,když došlo k převarfarinizaci a měla jsem plné plíce krve,musela jsem být přivedena do umělého spánku po 3,5 dni jsem se probrala živá,poté léčba atd....také jsem více unavená a počasí se mnou dělá divy. Je to nepříjemné. Není mi zase tolik roků,abych s tím tak trochu ještě něco neudělala....?Děkuji

  •    cukrovka a cevni mozkova prihoda
   Mgr. Tereza Žílová

   Dobrý den,
   cítíme s Vámi, ale máme-li Vám odpovědět, musíte dotaz více formulovat. Zatím pouze obecně: diabetes mellitus je vždy komplikujícím faktorem jiných nemilých příhod -jako ve Vašem případě cévní mozkové příhody. Je třeba co nejlépe a co nejdůsledněji léčit každé zvlášť. Výborné je, může-li nad pacientem a všemi jeho problémy mít dohled jeden lékař - protože již neexistují lékaři rodinní (škoda), padne to nejspíše na lékaře praktického. Pokud si chcete a pořebujete potrénovat paměť, koncentraci pozornosti apod., to nabízejí různá rehabilitační zařízení, opět vám nejlépe poradí praktický lékař nebo neurolog - záleží kde bydlíte a kam to máte blízko. Ve velkých městech fungují i nezdravotnické neziskové organizace, v Praze mj. právě Cerebrum. Nabízíme rehabilitační program, kdybyste o měla zájem se více dozvědět, kontaktujte nás.
   S pozdravem
   PhDr. Jan Šplíchal

  •    cukrovka a cevni mozkova prihoda
   PhDr. Eca Otterová

   Dobrý den,
   zde je jednoznačná indikace k psychologickému vyšetření. Bez vyšetření nelze nic moc říkat.
   S pozdravem Eva Otterová

  • (2)
      Poruchy paměti
   Moderator

   Dobrý den,
   chtěla bych se zepatat - náš otec trpí poruchou krátkodobé paměti. Někdy se mi zdá, že opravdu zapomíná a je ze všeho zmatený, někdy si ale věci pamatuje, nebo respektive některé věci. Někdy jej tedy podezřívám, že na poruchu paměti svádí úplně všechno a používá ji tak trochu "vědomě" a pamatuje si, co se mu hodí. Nechci ho z ničeho obviňovat, neboť to sám má velmi těžké, ale jak bych se k tomu měla postavit? Děkuji Marcela

  •    Re:Marcela
   Moderator

   Dobrý den,

   neuvedla jste nejdůležitější údaje:
   a) kolik je otci let. Je-li mu 50, je to na pováženou, je-li mu přes 70, asi se budete muset s takovýmto stavem naučit smiřovat (byť nějaký způsob léčby i pak samozřejmě vhodný je, ale s efektivitou to již bývá všelijaké).
   b) Trpí otec nějakou chorobou? A zjišťoval to vůbec někdo? U některých neurologických onemocnění je stav, jaký popisujete, téměř "povinný" a léčen bývá v rámci celkové léčby příslušného onemocnění. Rozhodně situaci, kterou popisujete, nevyřešíte sami doma. Doporučuji, abyste s otcem vyhledali odbornou pomoc (praktický lékař, který doporučí -> neurologické -> (nebo psychiatrické, podle toho o jaké problémy jde) vyšetření -> příslušná odborná léčba, možná včetně psychoterapie (k zahození nebývá ani tzv. rodinná terapie - pro pacienta a jednoho nebo více příbuzných).
   Zjistit důvod popsaných problémů a navrhnout léčbu by mělo být schopno kterékoli odborné pracoviště, k němuž to máte spádově nejblíže. Zajistit můžeme případně také vyšetření v Praze, ale je důležité, aby pracoviště, které se péče ujme, bylo pro Vás v dosahu pro častější dojíždění.

   S pozdravem PhDr. Jan Šplíchal


 • (24)Ostatní

;