Counselling

  • | 8 |
  • (2)
      CMP - sraženinu nelze odstranit
   Lucie Korolusová

   Dobrý den,

   můj tatínek měl včera mozkovou příhodu. Zcela se mu naprosto ucpala krkavice sraženinou. Sanitka přijela do 15 minut, ale lékaři prý udělali vše, ale sraženinu neodstranili. Má několik cm a je v krkavici. Prý už mu tam napořád zůstane. Jsem vystrašená. Nevím, jestli to znamená, že tatínek zemře na následky neprokrvení části mozku nebo zda má možnost žít i s ucpanou krkavicí a zda se může situace zlepšovat jako u většiny mrtvic. Nikdy jsem neslyšela o tom, že by lékaři sraženinu neodstranili a trvale ji tam nechali. Tatínek má ochrnutou pravou ruku a nohu a nemluví. Pouze kýve hlavou a hýbe levou rukou. V umělém spánku není. Dnešní CT ukázalo slabý otok mozku. Do toho má bronchitidu - špatně se mu dýchá, kašle a dusí se. Odpovědi lékařů jsem nepochopila. Jsou nepříjemní. Prý zdravotní stav vidím sama a sraženina se odstraňovat nebude. Bojím se. Když se zeptám na mechanické odstranění nebo rozpuštění tak mi tvrdí, že je to nesmysl a nastalo by krvácení do mozku. Prosím o informaci, co mohu očekávat. Zda se s tím dá žít a zda se může situace zlepšovat. Děkuji

   LK

  •    CMP - sraženinu nelze odstranit
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Korolusová,
   je mi líto, jakými událostmi si procházíte a co v současné době musíte řešit. Chápu Vaše obavy i rozčarování z přístupu lékařů. Bohužel v našem týmu nemáme specialistu tohoto oboru, který by se k Vašemu dotazu mohl kompetentně vyjádřit. Doporučila bych Vám - nejste-li s přístupem personálu spokojena - stav tatínka zkonzultovat s jiným lékařem/lékaři.
   Držím palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Třes
   Magda

   Dobrý den, moje maminka je 18 let po operaci nádoru na mozku. Nyní se jí objevuje třes rukou. V únoru byla na EEG a magnetické rezonanci a bez nálezu. Prosim, o radu, co by to mohlo být? Děkuji

  •    Třes
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Magdo,
   bohužel v našem týmu nemáme lékaře, který by byl schopen se k Vašemu dotazu vyjádřit. Třes může mít spoustu příčin, nejen neurologických, ale například ortopedických. Zkuste se poradit s obvodním lékařem, jakého specialistu by Vám doporučil.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Tiky
   Lucie 25 let

   Je to 3 roky co mi nekdo do piti hodil extazi,pote sem mela dva vypadky zraku na par vterin.Od te doby mam tiky hlavy,napr kdyz jsem nervozni,nevyspala a nejhorsi je to po alkoholu
   Zhorsila se mi pamet a kdyz mam spatny den tak i hur davam vety do hromady.Jsem nestastna,vyhybam se spolecnosti.jsem z ni nervozni a bojim se ze si tech tiku nekd
   o vsimne.prosim porad te vubec ani netusim o co jde.a jestli mam nakou sanci na normalni zivot bez zmeny meho ja po lecich

  •    Tiky
   Lucie

   Dobrý den Lucie,

   děkuji za důvěru projevenou položením Vašeho dotazu.
   Ať už se jednalo o jednorázovou, nebo opakovanou zkušenost s drogou, bylo by vhodné podstoupit neurologické vyšetření, které by odhalilo možnou příčinu Vašich obtíží. Chápu, že Vás tyto problémy zneklidňují natolik, až omezují Váš kontakt s ostatními lidmi, ale zkuste přeci jen kontaktovat neurologa (nevím, odkud jste, ale ve větších nemocnicích a poliklinikách běžně fungují, většinou je ale potřeba doporučení od obvodního lékaře).
   Přeji Vám hodně sil a v případě potřeby se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty.

   --

   S pozdravem

   Lucie Veverková
   psycholog sdružení
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: psycho@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      Bolest hlavy
   Jan Kesilok

   Dobrý den.Pro bolesti hlavy jsem byl odeslán na MR.Závěr zní:mnohočetné ložiska demyelinizace supratent.centr.bílé hmoty-dif.dg inflammtorní,postinf.,vaskul.etiologie.
   Prosím co to znamená a dá se to léčit?
   Děkuji za odpověď

  •    bolesti hlavy
   Jan Kesilok

   Dobrý den,

   obávám se, že na Vaši otázku nám nepřísluší odpovídat - nemáme v týmu lekaře.
   Nejlepší bude, když se zeptáte na význam své diagnózy toho svého, stejně tak na další postupy případné léčby. Pro ilustraci mužete použiít lékařský slovník, ale otázky zdraví je nejlepší konzultovat přímo s odborníkem, kterého se to týká.
   Ať máte zdraví co nejvíce!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      hlava
   Veru

   Dobré ráno,

   ošklivě jsem se praštila do hlavy, ale na tom místě nic nemám a nebolí to. Ale bolí mě hlava nad uchem na obou stranách, jestli je tam modřina nevím, ale bolí to. Začalo to večer, od té doby mám pocit na omdlení, motá se mi hlava, brnění, zaléhá mi pravé ucho a špatně se mi spí. Předpokládám, že kdyby to bylo vážné tak už jsem v nemocnici, i tak ale si dělám starosti, měla bych okamžitě navštívit lékaře?

   Předem děkuji za odpověď

   Veru

  •    hlava
   Veru

   Dobrý den, Veru,

   pokud pociťujete nějaké obtíže, lékaře byste měla vyhladat v každém případě. Mohlo by se jednat o slabší otřes mozku a i kdyby to nic nebylo, alespoň budete klidnější, takže neváhejte.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  • (2)
      dyspraxie
   Denisa Voitlová

   Dobrý den,mám dotaz,chtěla jsem se zeptat,jestli se také zabýváte Dyspraxií.Mám 11 letou dceru s touto poruchou a chtěla bych se o této poruše dovědět ještě něco víc a hlavně,poradit ,jak bych jí mohla usnadnit život ,nebo jí lépe pomoci. Děkuji s pozdravem Voitlová Denisa

  •    dyspraxie
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Voitlová,

   dyspraxií se zabýváme, pokud se jedná o následek poranění mozku, ale dotaz jsem předala naší ergoterapeutce a odpověď je poměrně obsáhlá. Napiště mi, prosím, na níže uvedený e-mail a já vám její odpověď přepošlu i s kontaktem, pokud byste měla další dotazy.
   Děkuji za pochopení a přeji jen to dobré.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  • (2)
      Potíže po roce od úrazu
   Eva

   Dobrý den paní Linhartová,
   předem mého dotazu Vás srdečně zdavím. Asi před necelým rokem jsme spolu mluvili, ale přesto Vás kontaktuji takto, snad Vaše odpověď na můj dotaz pomůže i ostatním.
   Můj manžel měl úraz v březnu 2011, propadl stropem, následně ARO, JIP - bylo to krvácení do kmene. Rehabilitace v Budějovicíchm Kladrubech i v Jánských Lázních.Můj minulý kontakt byl ohledně změny nálad a osobnosti. Vaše odpověď a doporučení literatury moc pomohlo, hlavně mě.
   Nyní rok a půl po úrazu se manželovi podařilo vrátit do práce - je podnikatel. Ani jsme to oba nečekali, tělo docela poslouchá a jen stres zhoršuje slovní projev a zvyšuje únavu.

   A teď mé dotazy:
   1. Tak měsíc pociťuje zvýšenou únavu, má pocit, že může spát celý den, ale ani po spánku nemá pocit odpočinutí.Chodí si lehnout, když cítí únavu, ale říká, že může ležet pořád. Dříve tohle vůbec nepociťoval, hodně sportoval, aby tělo rozhýbal. Neurolog mu předepsal antidepresiva, ale já myslím, že depresí to není. Lze nějak pomoci?

   2. Rehabilitace Vojtovou metodou zabírala, jak na dvojité vidění, tak na tělo i únavu, teď mu obvodní doktorka tvrdí, že vyčerpal dobu cvičení a už mu ho nemůže předepsat. Cvičíme doma, ale tolik to nezabírá. Je možné, aby už nemohl u doktorky cvičit?

   Moc děkuji za odpověď, jsem ráda, že Vás mám...

   Eva

  •    Potíže po roce od úrazu
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Evo,

   dík technické chybě se mi Váš dotaz zobrazil až nyní, takže se omlouvám za prodlení s odpovědí. Předem Vám děkuji za zpětnou vazbu o stavu Vašeho manžela, jsem moc ráda, že se situace zlepšila i když je stále provázena komplikacemi.

   K Vašim dotazům:
   Lidé po poranění mozku se unaví mnohem dříve a snadněji než ostatní, zejména krátce po úrazu, ale tento stav může přetrvat i déle. Únava může následovat po jakákoli činnost, nejen fyzické, ale i duševní, což může být i případ Vašeho manžela v důsledku návratu do pracovního procesu. Obecně lze říci, že s problémy s únavou se lidé s poškozením mozku při návratu do pracovního prostředí ve značné míře setkávají. Musí podávat výkon, ale na ten již třeba nemusí stačit a doplňování energie je v jejich situaci daleko obtížnější. Je velmi důležité se naučit rozpoznat příznaky vyčerpání a najít způsob úlevy, např. fromou relaxace a dále, pokud je to možné, přizpůsobit těmto obtížím, pracovní dobu a rytmus práce.
   O zvládání únavy existuje publikace, zatím však pouze v angličtině a je možné si ji u nás prezenčně vypůjčit, případně okopírovat. http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/knihovna/zahranicni-literatura/managing-fatigue-after-bi.html
   Jinou, dvoustránkovou publikaci je možné najít také na tomto odkazu:
   http://www.gloshospitals.org.uk/SharePoint5/Patient%20Information%20Leaflets/GHPI1016.pdf

   Na váš další dotaz, nedovedu přesně odpovědět. Zřejmě se jedná o předepsanou a pojišťovnou hrazenou ambulantní rehabilitační péči a na tu se jistá časová omezení vztahují. Doporučovala bych Vám informaovat se přímo u manželovy zdravotní pojišťovny a zjistit, jaké jsou další možnosti, pokud by chtěl s rehabilitacemi pokračovat.

   Doufám, že Vám mé odpovědi budou i po delší době k užitku a v případě dalších dotazů využijte pro jistotu níže uvedené kontakty.

   Ať se vám oběma daří!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník, koordinátor
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/
  • (2)
      Postraumatická deprese
   Jaroslav Pimper

   Dobrý den v únoru 1993 jsem při autonehodě utrpěl kontuzi mozku a krvácení do mozku řešené operačně. Jako trvalý následek je nyní u mne na psychiatrické ambulanci nemocnice léčena postraumatická deprese (užívám asentru a dogmatil) projevující se zvýšenou plynatostí a tlaky ve střevech a na konečník jako by se střeva obracela naruby. Nejvíce mi vadí tím způsobené buzení ze spánku. Zajímalo by mne zda existuje naděje úplného vyléčení.Před úrazem jsem nic podobného neregistroval pouze někdy větší plynatost. Ošetřující lékař říká, že je to dlouhodobá záležitost, nyní mi je 68 let. Děkuji Vám za odpověď a radu.

  •    Postraumatická deprese
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, pane Pimpere,

   rehabilitace následků poškození mozku je opravdu dlouhodobá záležitost. Se zvládáním postraumatické depese Vám nejlépe pomůže klinický psycholog či neuropsycholog.
   Pravděpodobně polékové komlikace budete muset konzultovat s lékařem, který Vám tyto léky předepsal.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


 • (24)Ostatní

;