Counselling

  • | 5 |
  • (2)
      trénink kognitvních funkcí na PC
   Lenka Volná

   Dobrý den,můžete mi prosím poradit webové stránky nebo program na trénování paměti a mozkových činností na domácím PC. Manžel má po operaci nezhoubného nádoru v levé hemisféře, ale u operace vznikly zdravotní komplikace, otok a zakrvácení, se kterými statečně bojuje dodnes. Docházel na trénování paměti do kognitivní laboratoře,ale stále potřebuje trénovat kognitivní funkce.Děkuji moc za radu, Lenka Volná

  •    trénink kognitivních fcí na pc
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Volná,
   děkuji za Váš dotaz a zároveň bych Vám i Vašemu manželovi chtěla projevit uznání, že rehabilitaci nevzdáváte - což je velmi důležité. Počítačových programů a webových stránek zabývajících se trénováním kognitivních funkcí je řada, ovšem s výběrem by měl poradit odborník po provedeném vyšetření. Ne všechny úkoly jsou totiž vhodné pro toho kterého pacienta, stejné je to i s volbou jejich obtížnosti - příliš náročné snižují motivaci a zvyšují frustraci, příliš snadné nudí a neposouvají člověka dál. Problém je také v tom, že většina úkolů se pak opakuje a kognitivní funkce stimuluje pouze jednostranně. Velmi bych se tedy přimlouvala za spolupráci s neuropsychologem či ergoterapeutem zabývajícím se problematikou rhb kognitivních funkcí, který úkoly "ušije" na míru (a doporučí, který program je vhodný).
   Nebylo by ale ode mě fér, abych Vám přeci jenom nedala, pro co jste si přišla:o)
   http://www.sensen.cz/aktivni-zivot/procvic-mozek/
   http://www.brainjogging.cz/
   Na našich stránkách pak můžete zakoupit tréninkový program Happy neuron:
   http://www.cerebrum2007.cz/homepage/happy-neuron.html

   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Kompenzacni pomucky
   Lucie

   Dobry den
   Muj bratr 35let je jiz 10mesicu po autonehode je ochrnuty na pravou stranu,mesic byl v rehabilitacnim ustavu Kladruby po mesici byla lecba prerusena jelikoz mel trombozu v leve noze ted ho ma ma matka doma chtela jsem se zeptat kde si ma zadat o invalidni vozik na miru muj bratr je moc vysoky,vyrizoval to rehabilitacni ustav ale jelikoz byla lecba prerusena nevime co dal,postel mame pujcenou z Linetu ve Slanem.Dekuji za odpoved Lucie

  •    Kompenzační pomůcky
   Lucie

   Dobrý den, paní Lucie,

   rozhodnutí o vhodné kompenzační pomůcce je vždy v kompetenci ošetřujícího lékaře. V případě mechanických a elektrických vozíků to může být pouze lékař specialista - rehabilitační lékař, ortoped, neurolog, případně internista. Lékař konkrétní pomůcku předepíše na „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku“. U mechanických i elektrických vozíků podléhá úhrada z veřejného zdravotního pojištění ještě schválení revizním lékařem. V případě drahých kompenzačních pomůcek (vozíky, zvedáky atp.), Vám revizní lékař může schválit tzv. repasovanou pomůcku (tedy již používanou).
   Pomůcku si pak můžete vyzvednout ve zdravotnických potřebách a v případě větších pomůcek, je vhodné obrátit se přímo na dodavatele, který za případný doplatek zajistí dopravu i montáž.
   Vzhledem ke skutečnosti, že na předepsání pomůcky máte nárok jen jednou za určitou dobu a výměna je možná jen ve výjimečných případech, je potřeba jejímu výběru věnovat maximální pozornost. Pomůcku byste si měli předem vyzkoušet (prodejna zdravotnických potřeb, dodavatel atp.) a zkonzultovat její případné individuální úpravy.
   Doporučila bych Vám obrátit se na firmu DMA – kompenzační pomůcky (http://www.dmapraha.cz/), kde Vám kvalifikovaně poradí jak ohledně rozměrů vozíků, které jsou v současné době na trhu k dispozici, tak o možných speciálních úpravách pomůcek na míru.
   Máte-li jakékoli další otázky, velmi ráda je zodpovím.
   --

   S pozdravem

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   Telefon: 774 423 998
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/


  • (7)
      postel
   Eva Neumannová

   Dobrý den!Můj syn měří 198 cm,při autonehodě jako spolujezdec utrpěl kraniocerebrální poranění,akutní epidurální a subdurální hematom,poleptání plic žal.obsahem a frakturu lopatky,klíční kosti,žeber.Nyní po operaci a plastice dury a provedené tracheostomii leží v OCHRIP v Ostrově n/O kde nemají větší postel o kterou jsem prosila.Syn trpí spasticitou,která se zhoršuje,po tlumících lécích je opět apatický.To už s námi komunikoval rukama.prosím pomozte sehnat větší lůžko. Děkuji Neumannová Eva

  •    postel - Eva Neumannová
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Neumannová,

   pro Vašeho syna můžete zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku, na portálu MPSV najdete informace o podmínkách: http://portal.mpsv.cz/soc/dzp/pomucka a zde je formulář žádosti: https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/form/print.jsp?CMD=PrintEmpty&FN=OZPPnZP120101572SSID=8O~qRAYf3prOdr0JstdWgaWscMkM4Diy

   Také byste mohla oslovit nějakou nadaci, např.:

   VÝBOR DOBRÉ VŮLE – NADACE OLGY HAVLOVE www.vdv.cz
   NADACE ARCHA CHANTAL www.archa-chantal.cz (nevím kolik je Vašemu synovi let, tato nadace se zabývá především dětskými pacienty)
   NADACE DAGMAR A VACLAVA HAVLOVÝCH – VIZE 97 (Fond porozumění) www.vize.cz
   NADACE CHARTY 77 - KONTO BARIÉRY www.kontobariery.cz
   NADAČNÍ FOND LIVIE A VÁCLAVA KLAUSOVÝCH www.nadacnifondklausovych.cz/projekty-a-nadacni-prispevky/individualni-nadacni-prispevky.asp

   Také je možné žádat skrze dotační řízení karlovarského kraje: http://www.kr-karlovarsky.cz/kraj_cz/cinnosti/zdravotnictvi/seznam/prispevky_ZD.htm

   A také můžete přímo na městském úřadě v Ostrově podat žádost na opatření zvlůáštní pomůcky:
   http://www.ostrov.cz/index.php?id=615

   Nadační fond má i nemocnice v Ostrově: http://www.nemostrov.cz/Nadacni_cinnost/

   Dále můžete zkusit oslovit média - tahle cesta je poměrně rychlá a efektivní.

   Teď jsem volala na právní oddělení MZ, zda je v zákoně zakotvena povinnosti nemocnice odpovídající vybavení zajistit, nebo jak je možné postupovat. Svůj dotaz mám zaslat e-mailem, paní z tamního oddělení přislíbila, že se brzy ozve - těžko si pod tím představit konkrétní čas, ale odpověď Vám přepošlu.
   Proto Vás tedy prosím o zaslání e-mailu na níže uvedený kontakt. Pokud byste měla zájem i o informační brožury, které jsme o poranění mozku vydali, připojte i svoji korespondenční adresu.
   Na e-mail bych Vám také přeposlala informace o kurzu bazální stimulace pro rodinné příslušníky, který 10. 3. pořádáme.

   Ve stávající situaci je nutné syna polohovat, aby se zabránilo otlakům z nevyhovující postele, personál by Vám s tím měl poradit a pokud nebude vstřícný, nebojte se přitvrdit. Existuje spousta polohovacích pomůcek. Podívejte se např. na http://www.asnilek-shop.cz/polohovaci-pomucky/kategorie/cz/ které mohou v tuto chvíli a rozhodně i potom velmi pomoci. Člověk se zklidní a zaujme polohu, která je mu příjemná. Pro spaní je dobré respektovat polohu, ve které byl zvyklý spát a tak ho napolohovat.
   Důležité je také cvičení s fyzioterapeutem.

   Zatím Vám přeji hodně sil a brzy se ozvěte. Doufám, že už pro Vás budu mít odpověď z MZ.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  •    postel
   Eva Neumannová

   Moc vám děkuji za odpověď.Synovi bude 25.2. 38let,chtěl se ženit.S jeho přítelkyní se střídáme,aby měl syn obden návštěvu,od počátku provádíme masáže chodidel.dojíždíme z Litvínova.Jsem ZTP/P je to pro mne velká psychická i fyzická zátěž.Děkuji za váš zájem.S pozdravem Eva Neumannová
   Větrná 298
   43542 Litvínov-Janov

  •    postel - Eva Neumannová
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Neumannová,

   jsem ráda, že jsem Vás mohla alespoň trochu podpořit. Brožury jsme dnes odeslali, přijdou Vám na dobírku.
   Podívejte se na http://www.cerebrum2007.cz/homepage/pro-velky-zajem-se-kurz-bazalni-stimulace-pro-pribuzne-a-pecujici-bude-opakovat.html kde najdete více informací o kurzu Bazální stimulace, který pořádáme. Pokud byste se nemohla zúčastnit Vy, zkuste kurz navrhnout synově přítelkyni. Věřím, že ve vaší situaci bude velmi prospěšný.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  •    postel - Eva Neumannová
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Neumannová,

   dnes mi přišla odpověď z Ministerstva zdravotnictví a zde Vám ji přeposílám:

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/


   Dobrý den,

   v souvislosti s Vaším dotazem ze dne 8. února 2012, který se týkal vybavení zdravotnického zařízení, resp. délky nemocničního lůžka, sděluji:

   V současné době řeší požadavky na vybavení zdravotnických zařízení vyhláška č. 221/2010 Sb., o požadavcích na věcné a technické vybavení zdravotnických zařízení, ve znění pozdějších předpisů. Uvedená vyhláška však stanovuje pouze minimální požadavky na vybavení zdravotnických zařízení; požadavek na délku nemocničního lůžka nestanovuje.

   Ministerstvo zdravotnictví nemá dostatečné informace o zdravotním stavu pacienta a okolnostech jeho hospitalizace, proto sdělujeme pouze možné alternativy, jak lze situaci řešit:

   Obrátit se stížností na vedení zdravotnického zařízení. Pokud má délka nemocničního lůžka vliv na kvalitu poskytované zdravotní péče, mělo by být snahou zdravotnického zařízení tuto situaci řešit. Je odpovědností každého poskytovatele poskytovat kvalitní a bezpečnou péči svým pacientům.

   Obrátit se v dané věci na zdravotní pojišťovnu, u které je pacient registrován.

   Obrátit se na jiné zdravotnické zařízení, které poskytuje danou zdravotní péči. Dle ustanovení § 11 odst. 1 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů: „Pojištěnec má právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb, který je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně, a na výběr zdravotnického zařízení tohoto poskytovatele; v případě registrujícího poskytovatele může toto právo uplatnit jednou za 3 měsíce“. Toto právo je také zakotveno v ustanovení § 28 odst. 3 písm. b) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, který nabude účinnosti 1. dubna 2012: „pacient má při poskytování zdravotních služeb dále právo, zvolit si poskytovatele oprávněného k poskytnutí zdravotních služeb, které odpovídá zdravotním potřebám pacienta, a zdravotnické zařízení, pokud tento zákon nebo jiné právní předpisy nestanoví jinak.“

   V případě neúspěšnosti podat stížnost na kvalitu poskytované zdravotní péče u registrujícího krajského úřadu (pokud má délka nemocničního lůžka vliv na kvalitu poskytované zdravotní péče), konkrétně u Krajského úřadu Karlovarského kraje, odboru zdravotnictví.

   S pozdravem

   Mgr. Lenka Hynštová

   odbor zdravotního dohledu

   vedoucí oddělení

   Ministerstvo zdravotnictví ČR
   Palackého nám. 4, 128 01 Praha 2
   tel./fax: +420 224972405/224972455
   email: lenka.hynstova@mzcr.cz
   www.mzcr.cz

  •    postel
   Eva Neumannová

   Brožury jsem obdržela,děkuji.Syn po týdnu dostal větší postel.Dnes se stala nehoda v koupelně.Prý kopl nohou do pákové baterie,když jej holili.Má půlku břicha opřenou a velké puchýře.Lékařka se omluvila a považuje věc za vyřízenou.Jsem nešťastná už si nevím rady.budu nucena vše zveřejnit,jinak nevím čeho se ještě dočkám. s pozdravem Neumannova

  •    postel - Eva Neumannová
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Neumannová,

   na začátku Vaší zprávy jsem se radovala, že se věci vyvíjejí k lepšímu, ale v zápětí mě radost přešla. Dost dobře si nedokážu představit, jak se něco podobného mohlo stát a chápu Vaše rozhořčení. Pokud máte čas a sílu určitě se ohraďte. Zde najdete tipy na to, jak a komu podat stížnost: http://www.ferovanemocnice.cz/reseni-sporu-29/stiznosti-273.html.
   Když nepočítám tuhle událost, zlepšil se stav Vašeho syna?

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (5)
      Dotaz na možnost využití nějakého příspěvku od státu na transportní zařízení do bytu
   Petr Černý

   Dobrý den,
   můj známý, který má neurologické onemocnění (RS), má průkaz ZTP/P, ztrácí síly a je závislý na péči manželky, bydlí v přízemním domku a potřeboval by sehnat a nainstalovat do interiéru transportní zařízení, protože už péči o něj manželka nezvládá. Má prosím nárok nebo nějakou možnost, jak získat od zdravotní pojišťovny takovouto kompenzační pomůcku? Děkuji moc předem za informace - Černý

  •    transportní zařízení do bytu
   Mgr. Tereza Žílová

   Dobrý den, pane Černý,

   kolegyně, která má poradenství na starosti je na dovolené do 3.6.2011. Odpoví Vám, jakmile bude v práci.

   S pozdravem CEREBRUM

  •    kompenzační pomůcky
   Eva Vyhnalová

   Dobrý den, pane Černý,

   děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Na kompenzační pomůcku by Váš známý nárok mohl mít. Nevím přesně, co jste měl na mysli transportním zařízením, může to být vozík, plošina, rampa, ....Ale posílám bližší informace.

   V závislosti na tom, o jakou pomůcku by šlo Vám posílám dvě možnosti, kde a jak žádat.
   1.) O rehabilitační a kompenzační pomůcky(viz. níže) se žádá u neurologického lékaře ,nebo ortopeda.Lékař předepíše poukaz na pomůcku,kterou uzná za vhodnou potřebám Vašeho známeho,pak poukaz schválí revizní lékař pojišťovny,u které je Váš známý pojištěn. Níže posílám seznam pomůcek, na které je možné žádat a kolik procent z částky je možné na ně od pojišťovny získat:
   Název pomůcky (nejvyšší výše příspěvku z ceny)
   1.Polohovací zařízení do postele(100%)
   2.Obracecí postel (50 %)
   3.Vodní zvedák do vany (50%)
   4.Přenosný WC (100 %)
   5.Psací stroj se speciální klávesnicí (50 %)
   7.Motorový vozík pro invalidy (50 %)
   8.Židle na elektrický pohon (50 %)
   9.Přenosná rampa pro vozíčkáře (100 %)
   10.Zvedací zařízení vozíku na střechu automobilu (100 %)
   11.Zařízení pro přesun vozíčkáře do automobilu (100 %)
   12.Individuální úpravy automobilu (100 %)
   14.Dvoukolo (50 %)
   15.Šikmá schodišťová plošina (100 %)
   16.Signalizační pomůcka SYM-BLIK (80 %)
   17.Koupací lůžko (50 %)
   18.Nájezdové ližiny pro vozíčkáře (100 %)

   2.)Také je možné žádat o dávky sociální péče a to buď na městském/obecní úřadě. Někdo z rodiny Vašeho známého by měl zajít na úřad městské části, pokud bydlí v Praze, pokud bydlí mimo hlavní město, tak zajít na městský úřad, podle místa trvalého bydliště, webové stránky jsou např. www.praha8.cz, tam najde příslušný kontakt na zdravotní odbor, kde si lidé se zdravotním postižením žádají o různé příspěvky.
   Mohl by mít nárok na tyto příspěvky:

   1.)jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek
   2.)příspěvek na úpravu bytu
   3.)příspěvek na zakoupení motorového vozidla
   4.)příspěvek na celkovou opravu motorového vozidla
   5.)příspěvek na zvláštní úpravu motorového vozidla
   6.)příspěvek na provoz motorového vozidla
   7.)příspěvek na individuální dopravu
   8.)příspěvek na úhradu za užívání bezbariérového bytu
   9.)příspěvek na úhradu za užívání garáže
   10.)příspěvek úplně nebo prakticky nevidomým občanům.

   Zde posílám odkaz na stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, kde jsou podrobně rozepsány dané dávky, a to včetně příspěvku na opatření zvláštní pomůcky a jiné. Je zde také přímo o jaké pomůcky si může žádat a z kolika procent je nejvíce hrazeno státem. Může být hrazena až 100% a je to zcela v kompetenci sociální pracovníka/ce, který/á by měl/a brát ohled na příjem žadatele, tedy pokud má jen invalidní nebo starobní důchod, pak by měla být pomůcka hrazena 100%. Musí nejdříve vyplnit žádost a sociální pracovnice, má 30 kalendářních dní na to, aby rozhodla v dané věci.
   http://www.mpsv.cz/cs/8#dsp
   Také by si Váš známý (za něho případně jeho manželka) mohl požádat i o jiné dávky, např. příspěvek na péči - je to opakující se dávka, která chodí žadateli jedenkrát měsíčně, múže to být až několik tisíc korun (rozhoduje o tom lékařské posudková služba a sociální šetření sociální pracovnice) atd.

   Také existuje občanské sdružení Remedium, které působí v Praze http://www.remedium.cz/, které by Vašemu známému také třeba mohlo být nějak nápomocné, co se týká právních věcí.

   Jinak bych také mohla zavolat přímo na ÚMČ, kde jsem dříve působila jako sociální pracovnice, právě na zdravotním odboru. Kdybyste měl ještě nějaký dotaz, tak určitě napište, uvidíme,co se dá dělat.
   Se srdečným pozdravem.

   Eva Vyhnalová

  •    Nárok na kompenzační pomůcku
   Miroslav Miklovič

   Dobrý den,

   prosím o radu ohledně nároku na kompenzační pomůcku nebo příspěvku na kompenzační pomůcku. Moje matka má přiznán příspěvěk na péči i mobilitu a je držitelem průkazu ZTP. V souč době je více imobilní a potřebovali bychom pro ní vozík. Jak máme postupovat a na koho se obrátit se žádostí o poskytnutí vozíku a zda to poskytuje ten kdo vyplácí příspěvek na péči nebo to řeší zdravotní pojišťovna. Děkuji za poskytnutí rady.

  •    Nárok na kompenzační pomůcku
   Miroslav Miklovič

   Dobrý den, pane Mikloviči,

   žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku se podává na vyplněném formuláři, najdete zde: https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=OZPPnZP121201572&SSID=V6WAk_JrBHe9BrOoYZ3SjRzOtF4R~~Gy na místně příslušném Úřadu práce (kde je možné si vyzvednout formulář také v tištěné podobě).
   Znění příspěvku na zvl. pomůcku dle zákona: http://portal.mpsv.cz/soc/dzp/pomucka

   Přeji Vám hodně úspěchů, nejen při vyřizování příspěvku a zdraví celé rodině.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      piktogramy
   Helena Neubertová

   Dobrý den,
   máme dědečka po mozkové mrtvici, trpí hlavně poruchou řeči a těžko rozeznává i písmena. Napadlo mě, jestli se dá někde koupit, nebo stáhnout sada piktogramů, které by nám usnadnily komunikaci.
   Díky za odpověď

  •    afatický slovník
   Tereza Žílová

   Dobrý den,

   v tomto případě bych doporučila zakoupit afatický slovník. Na některých stránkách je zdarma ke stažení. Například na stránkcáh o.s. ICTUS http://www.ictus.cz/co-je-cmp-a-co-delat/afaticky-slovnik nebo ho můžete za cenu cca 200 Kč zakoupit např. přes internet. Jinak bych Vás v případě poruch řeši odkázala na pražská sdružení http://www.oslogo.cz/ nebo o.s. afázie http://www.klubafasie.com/ Tam byste mohla najít další užitečné informace či nějaké aktivity pro vašeho dědečka.

   S pozdravem Tereza Žílová


 • (24)Ostatní

;