Counselling

  • | 142 |
  • (2)
      Rehabilitace po poškození mozku
   Markéta Dostálková

   Dobrý den,
   chtěla jsem Vás poprosit o radu ohledně rehabilitačního zařízení. Moje sestra prodělala minulý rok infarkt a před resuscitací byla poměrně dlouhou dobu bez kyslíku. Došlo u ní k poškození mozku. Momentálně je na vozíku, s nutností péče. Nají se sama. Komunikuje jen částečně. Levá noha a ruka jsou lehce spastické. Chtěla jsem se zeptat, jestli by jste mi neporadili vhodné rehabilitační zařízení v Čechách, kde bychom s její diagnózou mohli zažádat o rehabilitační pobyt.

   Předem děkuji za odpověď a za Váš čas

  •    rhb po poškození mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Dostálková,
   s žádostmi o rehabilitační pobyt v některých zařízeních to bývá mnohdy běh na dlouhou trať. Různá zařízení mají různé "požadavky" na své pacienty (diagnóza, míra omezení a sebeobsluhy, apod.), také samozřejmě záleží na obložnosti, někde poptávka hodně převyšuje nabídku a jinde jsou zase pobyty omezené časově. Nicméně to se samozřejmě dozvíte až v přímé komunikaci s jednotlivými zařízeními - doporučuji kontaktovat rovnou sociálního pracovníka daného pracoviště.
   Zkusit můžete:
   http://www.volareza.cz/index.php?s=cs-VRU
   http://rehabilitace.cz/czech/
   http://www.malvazinky.cz/
   http://www.nemocnice-beroun.cz/
   http://www.garc.cz

   Přeji hodně štěstí a zdraví!
   Pokud pro vás budeme moci ještě něco udělat, neváhejte nás znovu kontaktovat.
   S pozdravem za tým Cerebra
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Dotaz na další péči o seniora po CMP
   Radana Dungelová

   Dobrý den,
   před týdnem utrpěla naše babička (86)těžkou CMP, údajně byla poškozena celé pravá hemisféra. Dýchá sama,nehýbe se, nepolyká (výživa sondou), nereaguje, pouze trochu hýbe očima. Do příhody byla v domově seniorů se speciálná péčí, je Parkinsonik, kardiak, málo pohyblivá, poruchy kognitivních funkcí. V domově ji pravidelně navštěvujeme, do loňska tam byla spolu s dědečkem (Alzheimer. demence), který před rokem zemřel.
   Po týdnu na interně ji chtějí umístit do LDN, vzhledem k tomu, že údajně existuje prakticky nulová šance nějaké rehabilitace. Do domova se vrátit nemůže, protože sestry nemají certifikát na manipulaci se sondou. Docházíme za ní s bratrem a nevíme, co dělat, přestože vůbec na nic nereaguje, obáváme se LDN, které jsou bohužel známé podzaměstnaností a nedostatečnou péčí (polohování, hygiena, pitný režim). Netušíme, kde by mohla babička důstojně dožít, hospice slouží jen terminálním pacientům, rehabilitační kliniky zase pacientům s perdpektivou nějakého pokroku. Jsme dost zoufalí a netušíme, kam se obrátit.
   Děkuji vám za odpověď
   Radana Dungelová

  •    péče o seniora po cmp
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Dungelová,
   děkuji za váš dotaz.
   Nepíšete, z jakého jste regionu, ale například ve Středočeském kraji se můžete obrátit na:
   http://www.chvaly.cz/cz/

   Jinak chápu vaše obavy stran LDN, nevím, jaká situace je v každé LDN v ČR, ale mám osobně-pracovní zkušenost se zařízeními, které fungují na jedničku a dokonce některé zařazují i rehabilitace do svého běžného programu péče o pacienty (např. GaRC Kladno).
   Věřím, že pro babičku najdete zařízení, které bude vyhovovat vám i jí - přeji vám to a držím palce!
   Za tým Cerebra
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      rozvod po CMP
   Jaroslava Kasíková

   Dobrý den,můj švagr měl v 44 letech těžkou CMP, následně epileptické záchvaty, když se po cca 2 letech začal dávat trochu do kupy, měl CMP znovu. Z člověka který sportoval, nekouřil atd, je dnes cca 110 kg velké dítě. S obtížemi chodí, jediné co ho zajímá je jídlo. Od rodiny i příbuzných měl a má obrovskou podporu, rehabilitace každý den, vozí ho mezi přátele na fotbal, zúčastnuje se všech rodinných akcí, ale je to zkrátka málé a paličaté dítě v dospělém těle. Nyní cca 1,5 roku se o něj převážnou část dne stará jeho matka, která má stejně postiženého manžela, tedy jeho otce. Děti dcera 26let a syn 21let který studuje ČVUT, v rámci svých možností pomáhají.
   Jeho žena, moje sestra( v době kdy se to stalo ji bylo 39) si našla přítele a chce se rozvést. Děti respektují nový vztah ( dokonce si s novým přítelem sestry rozumí, v podtatě supluje i otce)ale s rozvodem nesouhlasí.Bojí se, že veškeré opatrování a zařizování zůstane na nich, bydlí v jednom velkém domě.Že by se švagr dal někam do ústavu, o tom nepřemýšlí, není úplný ,,ležák,,.
   Sestra po mě chce radu, ale já nevím co jí mám říct, na jednu stranu jí chápu, na druhou si nedovedu představit opustit těžce nemocného manžela, který ale v podtatě už manželem co se týká sociálního fungování není. Děkuji Kasíková

  •    rozvod po cmp
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Kasíková,
   děkuji vám, že se dělíte o tak soukromou záležitost. Avšak tak, jako to nemůžete za sestru rozhodnout vy, nemůžu tak učinit ani já, ani nikdo jiný - rozhodnutí je jen na ní. Pokud si není jistá, nabídněte jí možnost popovídání si s odborníkem - v tomto případě s psychologem. Někdy stačí i pár sezení na to, aby si člověk utřídil myšlenky a uvědomil své postoje a stal se tak pevnějším ve svém rozhodování. Nic jiného, obávám se, v tuto chvíli dělat nelze.
   Držím palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Poranění mozku
   Ela

   Dobrý den, nevím, na koho se obrátit a z článků na internetu nemohu nic vypátrat. Před 3 dny měla maminka infarkt, kdy se ji zastavilo srdce a přivolaná sanitka ji musela oživovat. Převezli ji na ARO oddělení s tím, že má poškozený mozek z důvodu neokysličení. Pohled na ní mě zničil. Má otevřené oči, ale nehýbe s němi, nemrká, nereaguje nijak na komunikaci a má jakési záchvaty, přičemž škube celým tělem v intervalu asi 2 sekund. Když jsem se ptala lékaře, nikdo neví, co bude. Ale prý to vypadá hodně zle. A já nevím co dál. Na co se lékařů ptát? Jsem vyčerpaná a v jednom kuse pláču. Potřebuji povzbudit, ale nejde to ,když ze všech stran slyším nejhorší. Je nějaká šance zlepšení? O těch křečích/ záškubech se nikde nepíše a strašně mě to děsí. Děkuji za Váš čas.

  •    Poranění mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Elo,
   děkuji za vaši důvěru.
   Je mi velmi líto, jakým obdobím musíte nyní procházet. Vážná poranění mozku jsou prognosticky velmi nejistá, proto vám nemůže nikdo v tuto chvíli říct, jak se bude stav vaší maminky vyvíjet. Změny mohou nastávat ze dne na den.
   Podle vašeho popisu se zřejmě u vaší maminky jedná o tzv.apalický syndrom. Otevřené oči,které nefixují, záškuby těla, žádná reakce na bolestivé podněty - to všechno jsou příznaky, které tento stav doprovázejí.
   Z vlastní zkušenosti vím, jak náročné je sledovat blízkého člověka v hlubokém bezvědomí a kolik energie stojí strach z toho, co nový den přinese. Obraťte se proto s důvěrou na svou rodinu, přátele, kohokoli, kdo vám bude schopen být nyní na blízku - sama potřebujete mnoho sil pro to, abyste mohla fungovat. Zvažte případně i profesionální podporu.
   Pokud bych vám mohla s čímkoli pomoci, neváhejte se na mě znovu obrátit.
   S přáním mnoha sil
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      vigilní koma
   Květuše Pejšová

   Dobrý den, můj tatínek věk 60 let se kvůli klinickým depresím pokusil o sebevraždu a to střelnou zbraní. Náboj se zastavil o čelní lebeční kost (do mozku se nedostal). Náboj byl operativně vyndán asi po týdnu. Nyní je stále v nemocnici. Bohužel už 14 dní je stále v bezvědomí. Nekomunikuje, sám nejí, nedýchá (dýchá pomocí přístrojů). Asi poslední tři dny se u něj objevili křeče v těle. Můj dotaz zní, zda je vůbec možné aby se po tak dlouhé době v bezvědomí pobral a alespoň zvládl polykat jídlo a sám dýchat? Děkuji velice za odpověď. Pejšová Květuše

  •    vigilní koma
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Pejšová,
   děkuji za váš dotaz do poradny a důvěru, s kterou se na nás obracíte.
   Chtěla bych vám vyjádřit účast ve vaší těžké životní situaci. Bohužel vám ale ze zřejmých důvodů nemůžu odpovědět, zda váš tatínek bude v pořádku. Jeho stav konzultujte s ošetřujícími lékaři, ti mají k dispozici veškerá nutná vyšetření, zobrazovací techniky a další nástroje ke zhodnocení aktuálního stavu. Nebojte se jich ptát a žádat od nich informace.
   Obecně lze ale říci, že čím déle trvá stav bezvědomí a čím je hlubší,tím častěji jsou horší následky a prognóza. Záleží však i na dalších faktorech. Naděje vždy umírá poslední.
   Přeji vám mnoho sil,
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      otok
   Pavla

   Dobry den dcerka spadla prarodicum z gauce a udelal se ji otok na hlavicce,v nemocnici nam udelali RTG,kde byla nalezena fraktura lbi 70mm,dale pak udelano CT mozku byl zjiste v podkozi vpravo parietalne hematom vel.74x9mm,kontralaterarne na periferii mozkove tkane parietalne vlevo drobne hyperdenzni lozisko 2x1mm -jen sumace? eventuelne drobna hemorhagie v mozkove tkani? Dcerka lezela 3 dny na pozorovani v nemocnici,pak ji byla udelana punkce kefalhematomu, muj dotaz prosim zni jak dlouho se takova fraktura leci? Po jak dlouhe dobe zmizi vnejsi otok,jelikoz po punci se ji znovu trosinku udelal,mame jet tedy znovu na odsati? A dalsi dotaz koupili jsme helmicku no-shock proti narazu,muzeme ji jiz davat,kdyz je tam stale otok? A jak dlouho ma byt klidovy rezim? Muzeme ji pustit na zem nebo stale musi sedet a nesmi lozit? Moc dekuji za odpoved

  •    otok
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Pavlo,
   děkujeme za dotaz a vaši důvěru.
   Nicméně všechny položené otázky náleží lékaři, který má vaši dceru v péči. V našem týmu bohužel dětského neurologa/neurochirurga, který by vám mohl alespoň obecně odpovědět, nemáme.
   Vaše otázky jsou velmi konkrétní a věřím, že vám je váš lékař beze zbytku zodpoví.
   S pozdravem a přáním hodně zdraví a rychlého zotavení pro dcerku za tým Cerebra přeje
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      prodělané ANEURYSMA
   PETRA

   Dobrý den, jsem po aneurysma skoro 2 měsíce.Chodím už do práce, následky žádné.
   Dnes se mi v práci stalo, že jsem měla ledové ruce a trochu jakoby se motala hlava- takový tlak za očima. Může to být nízkým tlakem nebo hrozí riziko, že mi může opět prasknout céva?
   Porucha koordinace nebyla. Prášky na ředění krve beru.
   Děkuji za odpověď

  •    aneurysma
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Petro,
   příznak, který popisujete, může skutečně odrážet jen momentální slabost způsobenou prakticky čímkoli. Věřím, že jste sledována neurologem, pokud však máte jakékoli pochybnosti, objednejte se u něj dřív, než máte další kontrolu.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      dotaz
   petra fojtikova

   Dobry den,prosim poradte.Babicku vezli do nemocnice s tim,ze je ji spatne,boli hlava,zvraci,boli ruka...Vysetrili ji s tim, ze je to jen od krcni patere neco ji pichli a poslali domu.Druhy den ji zachranka odvazela zpet,pri vedomi a chodici. jeste ten den ochrnula na pul tela,prodelala mozkovou prihodu.Krome toho ma uz ma 25 let {slavika},5let mocovy vyvod,ale stale byla sobestacna a rada na svete.llezi na obyc.pokoji,bez dozoru,jen s vyzivou.Nejsme spokojeni s peci,co muzeme udelat,aby byla prevezena na lepsi zdravot.zarizeni? I Sestricky tvrdi,ze na takovy pripad nejsou vybaveni.Nehlede na to,ze urcite doslo k pochybeni a meli si ji tam nechat,uz pri prvnim prijezdu,alespon na pozorovani.MOC VAM DEKUJI ZA ODPOVED.JSME ZOUFALI.

  •    dotaz
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Fojtíková,
   děkuji za vaši důvěru.
   Samozřejmě máte právo volby zdravotnického zařízení, ovšem záleží na vámi vybraném zařízení, zda vás (resp. vaši babičku) přijme. Doporučuji oslovit přímo sociální pracovnici, popř. vedoucího lékaře vybrané nemocnice, kteří vám řeknou své požadavky. Záleží také na tom, zda je vaše babička ze zdravotního hlediska schopna převozu (to zase posoudí ošetřující lékař).
   K vyhledání vhodného zařízení můžete použít vyhledavač na našich stránkách - záložka "služby" na horní liště našich webových stránek, oslovit můžete i praktického lékaře, zda by vám neporadil konkrétní pracoviště. Pokud mi napíšete, z jakého jste regionu a kde je momentálně vaše babička hospitalizovaná, mohu vám pomoci s vyhledáváním kontaktů.
   Držím vám palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Nemocnice v Praze s oddělením DIOP
   Miloslav Jelínek

   Manželka leží v nemocnici na Bulovce na oddělení JIP a je napojena na ventilátor. Podle ošetřujícího lékaře má být převezena pravděpodobně do Českého Brodu na oddělení DIOP.
   Mně je 84 let a návštěva manželky (81 let) bude pro mně dosti obtížná. Prosím o zjištění zda by nebylo možné převést manželku na některou pražskou nemocnici kde je oddělení DIOP.
   Děkuji. Miloslav Jelínek,Praha Letňany.

  •    Nemocnice v Praze s oddělením DIOP
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, pane Jelínku,
   děkuji vám za dotaz do poradny.
   V rámci Prahy můžete kontaktovat tyto DIOP pracoviště:
   DIOP při ÚVN (Ústřední vojenská nemocnice): telefonní číslo na ústřednu +420 973 208 333
   Dále Nemocnice Na Žižkově (http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/diop-dlouhodoba-intenzivni-oetovatelska-pee-3-patro.html)
   a DIOP při FN Motol (ústředna: 224 431 111)

   Držím palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Propuštění z nemocnice po CMP
   Sylvie Hořejsí

   Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď.
   Tatínka 8.8.převezli po CMP (1.8.) z Trenčína do Prahy na Bulovku, kam adresně spadá. Dělají mu znovu vyšetření, paní doktorka říkala, že mu předepsali rehabilitaci a logopeda, ale vzhledem k přetíženosti za ním ještě ani jeden nebyl. Tatínek má silně zasažené řečové centrum, neumí formovat své myšlenky ani slovně ani kreslením ani gestikulací a stejně tak obtížně rozumí. Věci, které vidí (fotky, gesta, dramatizace situace) rozumí, chápe, vzpomíná si (zážitky, lidé, místa..), nové věci např. pokyn "zavři oči, umyj si ruce" nerozumí.. velmi se snaží, každý den s ním 2 hodiny intenzivně učebně komunikujeme...
   V nemocnici se tváří, že by ho už chtěli propustit do domácí péče. Sice máme v plánech dovolené, ale to bychom samozřejmě případně zrušili, o tatínka by se i starala přítelkyně. Ale nevíme, jak moc je jeden člověk (přítelkyně)zajistit týden 24hod péči, nevíme i přesně, čeho všeho tatínek je a není schopen (neupadne?, nesní škodlivé věci? atd.) - paní doktorka říkala, že se jim zdá, že se jí zdá, že to má "v hlavě v pořádku", ale žádné psychologické nebo psychosociální vyšetření mu nedělali a dělat neplánují a na oddělení je v částečné detenci (zvednuté postranice, na noc zamčený pokoj), při návštěvách je třeba jej "předávat" z "ruky do ruky".
   Jaký je prosím postup péče po propuštění? Máme trvat na pokračující hospitalizaci? Máme se pokoušet sehnat lůžko v rehabilitačním zařízení? Co můžeme po nemocnici chtít a co ne?
   Díky moc!

  •    propuštění z nemocnice po CMP
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Hořejší,
   děkuji za opětovnou zprávu a další informace.
   Faktem je, že po ošetření akutního stavu pacienta je nutný jeho přesun na lůžko následné péče. Tím jsou další rehabilitační zařízení, LDNky nebo domácí péče. Všechny tyto typy následné péče mají svá pro i proti, výhody i úskalí. Pokud uvažujete o domácí péči, je nutné myslet na to, že takové pečování nelze nechat na jednom člověku. Hrozí celkové vyčerpání pečujícího, v krajním případě až jeho vyhoření. V takových případech doporučuji, aby se jednotlivé "úkoly" rozdělily mezi více členů rodiny, tzn. není možné nechat jednoho člena s nemocným 24 hodin denně. Ideální je se v pečování o blízkého střídat, popř. zajistit podpůrnou péči profesionálem v podobě pečovatelky.
   Existuje samozřejmě řešení, alespoň dočasné, v podobě pokračující hospitalizace v nějakém rehabilitačním zařízení. Ideálně někde, kde je k dispozici i logoped, jehož péči podle vašeho popisu tatínek určitě potřebuje. Je třeba ale počítat s tím, že se na umístění do takových zařízení zpravidla nějaký čas čeká (závisí to na konkrétním zařízení, počtu zájemců, apod.). Zeptejte se v nemocnici, kde je momentálně tatínek hospitalizovaný, na doporučení některých zařízení - často s nimi spolupracují, mají tedy informace o možnostech a požadavcích jednotlivých pracovišť.
   Co se týče psychologického vyšetření, máme v případě globálních afázií velmi omezené nástroje, proto je logoped a logopedická rehabilitace metodou první volby.
   Pokud byste chtěla ještě nějaké informace, znovu se na nás bez obav prosím obraťte.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      poranění mozku
   Basnikova

   Dobrý den přítel byl sražen na kole autem, má velký subdurální hematom, otok mozku, nyní má zápal plíc
   na JIP kde leží mají klimatizaci, není skoro přikrytý dekou, a obložen ledy (má horečku), na můj dotaz sestřička řekla to chlazení je z důvodu zvýšené teplotě a kvůli krvácení do mozku? měl vyšší krevní tlak a taky mi bylo řečeno že to je lepší pro mozek? je to správný postup? děkuji za odpověď

  •    poranění mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Basniková,
   děkuji za váš dotaz.
   To, o čem mluvila sestřička, je zřejmě tzv. řízená hypotermie. Tedy udržování pacienta v mírném podchlazení, což je v současnosti považováno za poměrně účinnou metodu ochrany nervového systému. Snižuje totiž metabolismus, nitrolební tlak, pravděpodobnost vzniku nejrůznějších zánětů je také nižší. Tato metoda se používá zejména u těžších poranění mozku, kde je riziko vzniku druhotných ischemických poranění mozku z důvodu tlaku hematomu (krevní sraženiny) na mozkovou tkáň.
   Přeji vám mnoho sil a příteli, ať se jeho zdravotní stav jen lepší.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Bratr po krvácení do mozku
   Ell

   Dobrý den,

   píši Vám sem již po třetí a ve směs se stále ptám na to samé. Před třemi lety měl můj bratr autonehodu. Krvácení do mozku, udržování v umělém spánku a po půl roce návrat zpět domů ovšem na vozíčku a bez možnosti pohybu. V dnešní den má neustálou peči, dělá pokroky, pamatuje si vše před a uvnitř je vlastně pořád stejný.

   Chtěla bych se zeptat zda znáte nějaký štastný konec kd yse stalo ostatním něco podobného. Učí se odznovu mluvit, chodit, stát, apodobně. Byl sportovec, vždy bojovník. Snaží se. Prosím Vás, můžu mu nějak pomoc? Můžu udělat cokoliv co by mu pomohlo? Myslíte, že časem bude znovu normální? On má šanci na nový začátek.

   Děkuji předem za odpoved

   s pozdravem

   Ell

  •    Bratr po krvácení do mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Ell,
   samozřejmě, že existují i šťastné konce, několik našich klientů k nim došly i po vážných nehodách. Určitě je ale třeba na druhou stranu dodat, že nějaké následky vždy přetrvávají.
   Je velmi důležité, když je pacient motivovaný k rehabilitaci, v tom je potřeba ho podporovat. Podporou může být jak "technická" stránka věci - to znamená např. odvoz do rehabilitačního zařízení, na vyšetření, apod., ale i pomoc při cvičení, pochvala, uznání,... Na každého "platí" něco jiného, důležité je opět to, aby daný člověk chtěl sám od sebe - zodpovědnost za své zdraví a životní rozhodnutí neseme každý sám.
   Držím palce Vašemu bratrovi na jeho cestě uzdravování.
   S pozdravem za tým Cerebra
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Apalický syndrom
   Honza

   Dobrý den, můj otec 61 let upadl po hodinové resuscitaci do apalického syndromu. Podle doktorů není žádna naděje. Jen se nám zdá že neudělali vše co mohli. V podstatě mu nechtějí udělat žadná vyšetření. Nechávají ho tak, na náš dotaz ať udělají nějaké vyšetření mozku nam řeknou dyt se na něj podívejte.
   Dále bychom tedy chtěli tatínkovi poskytnou co nejlepší péči. Můžete nám poradit kam sním dál a jestli jsou na severní moravě nějaká špičková pracoviště?

  •    apalický syndrom
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Honzo,
   je mi líto, jakou situací nyní procházíte.
   Chápu, že svému otci chcete zajistit co nejlepší péči, osobní zkušenost ale s žádným pracovištěm na severní Moravě nemám, a už vůbec nemohu hodnotit, zda jsou "špičková", jak píšete. Zkuste ale kontaktovat Gaudium (http://www.gaudium-fm.cz/co-poskytujeme.html), popř. centrum Hrybyně (http://www.usphrabyne.cz/). Doporučuji domluvit si osobní setkání, abyste viděl prostředí, personál, režim pacientů, apod.
   Držím Vám palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      krvácení do mozku
   Pavla

   Dobrý den
   Chtěla jsem se zeptat. Můj známý 40let měl loni těžké krvácení do mozku prasklá cévka. Byla mu přivolána okamžitá pomoc, ale už je to skoro rok a jeho stav je, že je prostě ležák. Chtějí ho poslat domů, ale tam bohužel není nikdo kdo by se o něho postaral. Chci se zeptat existuje nějaké zařízení kde může takový člověk ležet kde se o něho budou starat a mi ho můžeme navštěvovat? Někde v Moravskoslezském kraji nebo Olomouckém kraji moc děkuji za radu.

  •    krvácení do mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Pavlo,
   děkujeme za vaši důvěru.
   Osobní zkušenosti s pracovišti na severu Moravy nemáme, ale zkuste kontaktovat LDN Gaudium (http://www.gaudium-fm.cz/co-poskytujeme.html) nebo Cetrum soc. služeb Hrabyně (http://www.usphrabyne.cz/).
   Dobře poradit by vám mohl také místní praktický lékař, popř. nemocnice.
   Držím palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Úzkost, deprese po úrazu hlavy
   Jana

   Dobrý den,
   před půl rokem jsem prodělala otřes mozku s drobným prokrvácením. Po dvou měsících po úrazu už jsem se cítila relativně dobře, ale teď se mi všechny nepříjemné příznaky opět vrací, zdá se mi, že snad ve větší míře než po úrazu. Jde hlavně o motání hlavy, únavu, nejistotu v pohybu, komunikaci... z toho pramenící úzkost, deprese atd.
   Magnetická rezonance jen potvrdila ložisko, byla jsem na očním vyšetření, krčním. Vše je relativně v pořádku. O následky úrazu jsem se samozřejmě zajímala, vím, že to, co prožívám, není neobvyklé. Spíš mě překvapilo "načasování" - že už bylo dobře, a teď je vše zpátky. A samozřejmě se obávám toho, že se moje problémy budou opakovat, že bych už takhle měla fungovat napořád.
   Navštěvuji psychiatrickou poradnu, dostala jsem Zoloft a na panické ataky Neurol, ale to samozřejmě nejde brát pořád, mám malé děti, duševně náročnou práci.

   Dá se nějak předvídat, jak bude léčení postupovat? Existují nějaké statistiky? Na koho bych se mohla případně obrátit?

   Moc děkuji za odpověď.

  •    úzkost, deprese po úrazu hlavy
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Jano,
   půl roku po úrazu není zase tak dlouho. Záleží na mnoha faktorech a pokud je přítomna úzkost, deprese, panické ataky, ... jedná se o začarovaný kruh, kde jedno potencuje druhé. Také nevím, za jakých okolností k úrazu došlo, někdy se vzpomínky na nehody vracejí v podobě posttraumatického stresu. Je dobře, že jste v péči psychiatra, stran medikace, ačkoli ta sama o sobě nic neřeší. Zvažte návštěvu psychoterapeuta, který by vám mohl být nápomocen při řešení úzkostných a depresivních stavů - zvlášť když - jak píšete - máte duševně náročné povolání a staráte se o malé děti. Podporu a péči si určitě zasloužíte!
   Také se obraťte na neuropsychologa, který by provedl cílené vyšetření a navrhl další postup léčby s případnou rehabilitací kognitivních funkcí.
   Pokud byste potřebovala pomoct s vyhledáváním příslušných kontaktů, napište nám z jakého jste regionu.
   Držím palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      dotaz
   Ivo Kalenik

   Dobrý den
   chtěl bych se zeptat mého přítele porazil bus ve 70 km rychlosti a odhodil 6 metrů má podle stupni e poranění mozku na místě stupeň 13 mnel frakturu lebky na levé straně hlavy a dostal se mu tam vzduch ale úplně otevřenou frakturu nnel mnel srazeninu krve která ustupuje byl dán do umneleho spánku nyní 10 den po nehodě ho probouzí ale má zahlenene plíce udělali mu včera tracheotomii ale pořád když ho probudí dáví se a má pocit že se duší tak ho zas uspí mám strach ze jelikozmu to nedělá dobře být při vědomí ztratí chuť žít zatím stále nereaguje na podněty jen na zimu a davici reflex má sám dýchá i kdyz ma podpůrné zavedenou dýchací trubici z přístroje Má také operovane játra protože mnel masivní krvácení v břiše.ale to je teď už v pořádku má střídavě ob den zvýšenou teplotu s poranění hlavy dávají mu silné antibiotyka .Myslíte že má šanci to přežít je mu 37 let fittnes trenér nikdy nenarodil Leží v Royal london hospital adult critical care na White chapel hospital je čech žijící v Anglii.

  •    dotaz
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   je mi velmi líto, v jaké situaci se nyní nacházíte. Ráda bych vás za celý náš tým podpořila alespoň takto na dálku. Bohužel ale mezi námi není žádný lékař, který by vám mohl na váš dotaz odpovědět. Snad jen ono známé, že naděje je vždy. Důvěřujte lékařům, kteří o vašeho přítele pečují - ti znají jeho zdravotní stav nejlépe a mohou se vyjadřovat k prognóze.
   S přáním mnoha sil za tým Cerebra
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Krvácení do mozku
   Natálie

   Dobrý den,
   chtěla jsme se Vás zeptat. Moji maminku včera odvezli do nemocnice s prasklou lebkou a krvácením do mozku (spadla ze židle - našla jsem ji doma mluvila ale zvracela krev a stavy - s velkou bolesti hlavy a se zimnicí). Dneska už je to druhý den stále má krvácení do mozku, byla jsme za ni chvíli s ní mluvila - mluví srozumitelně, ale není ji dobře dlouho nevydrží - vadí ji hluk, světlo). Jak to dál pokračuje a co bude ? Jaká je léčba, když člověk pořád krvácí do mozku ?

  •    Krvácení do mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Natálie,
   děkuji vám za váš dotaz do poradny.
   Krvácení do mozku může být několik druhů, a od toho se také odvíjí postup léčby či zásahu.
   K epidurálnímu krvácení dochází v prostoru mezi lebkou a tvrdou plenou mozkovou. Bývá častým následkem úrazů a zlomenin lebky. V epidurálním prostoru se formuje krevní sraženina, neboli hematom, který utlačuje přilehlou mozkovou tkáň. Léčbou je pak okamžitý chirurgický zásah, který vede ke snížení nitrolebního tlaku. Podobně se postupuje u subarachnoidálního krvácení, jehož příčinou může být prasklé aneurysma (tedy výduť), příznaky jsou bohaté a léčba závisí na rozsahu a charakteru krvácení. Další je intracerebrální krvácení, což je krvácení do mozkové tkáně. Projevy a příznaky se liší podle lokalizace krvácení.
   Důvěřujte péči lékařů, kteří stav vaší maminky neustále mapují a podle toho plánují léčbu.
   Držím Vám palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog

  • (2)
      student po poranění mozku
   M. Vojáčková

   Dobrý den,

   ráda bych získala informaci, na koho se mám obrátit.

   Jsem výchovnou poradkyní na SŠO Kolín, v prvním ročníku nástavbového denního studia máme žáka, který po úrazu hlavy má přiznaný první stupeň invalidity ( narušeny jsou kognitivní funkce a paměť). Žák je nesmírně snaživý, ale určitě by mu výhledově pomohl vyšší časový limit u maturitní zkoušky a pomoc asistenta, který ho navedl na ten správný směr. Když jsem celou situaci konzultovala s PPP Kolín, dozvěděla jsem se, že oni jsou oprávněni vydávat doporučení ( na základě vlastního šetření) jen žákům s SPU a autistům. Mám nalézt nějaké SPC, které je takto zaměřeno, ale jaké by to mělo být, nebyli schopni určit. V celé záležitosti spolupracuji se zmíněným žákem (je již plnoletý), jeho matkou, ale i ošetřujícím psychologem.

   Poraďte mi, koho mohu požádat o pomoc? Zároveň to musí být zařízení, které disponuje tzv. RIP, tj. určitým kódem, který se zapisuje na maturitní přihlášku a Cermat pak zohlední v zadání vyšší časový limit i asistenta.

   Děkuji za pomoc.
   Mgr. M. Vojáčková

  •    student po poranění mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní magistro,
   děkuji za Váš dotaz, který je velmi specifický. Bohužel s podobným případem nemáme zkušenosti, téměř všichni naši klienti jsou již ne-studenti, takže se umíme pohybovat na poli invalidních důchodů, ale zohlednění u maturitní (ani jiné) zkoušky jsme prozatím neřešili. Pokud potvrzení nemůže vydat PPP, ani neuropsycholog či jiný lékař, obrátila bych se s dotazem na MŠMT ČR, kde by si měli vědět rady - přeci jen to spadá do jejich tematiky. Bohužel, nic jiného mě nenapadá.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      dotaz
   Andrea

   Dobrý večer,chtěla jsem poprosit o nějakou radu nebo probrání situace,která nastala v naší rodině.V pátek minulý týden měla moje 34.letá těhotná švagrová těžkou aotonehodu,kdy byla ihned na místě v bezvědomí,ze kterého se neprobrala.Vrtulník ji transportoval na oddělení ARO.Leží již 8dnů utlumená léky.Lékaři nám sdělili,že utrpěla velice těžké poranění mozku - difuzní axonální poranění.Také má zlomený a posunutý 2.krční obratel.Takže jí páni doktoři dali s ohledem na těhotenství fixator.Jediné co nám vlastně celou dobu říkají,že můžou nastat různé varianty,po probrání,pokud se probere.Dnes ji pomalu ubírali tlumící léky ,ale sdělili nám,že celkový tlak byl moc velký a tak ji zase přispali.řekli mi,že to poranění a jeho vliv mohou zjistit pouze magnetickou rezonancí a tu kvůli fixatoru nemohou udělat.Provedli tracheotomii a CT.Dnes se mi zdála oteklá a červená.Jsem šílená z informací o DAP,které jsem si přečetla na internetu.Ale vlastně pořád nic nevíme.Pokud zatím bojuje o život,má vůbec šanci na nějaký slušný a žitelný život.Nebo se mám začít modlit,aby si ji andělé a pán Bůh vzal k sobě,aby už netrpěla ani ona ani její nejbližší?Děkuji Andrea

  •    dotaz
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Andreo,
   je mi velmi líto, jaká situace Vás potkala. Z dotazu je poznat, že máte o švagrovou velký strach, celá rodina nyní procházíte velmi těžkým obdobím. Píšete, že o DAT jste již toho mnoho přečetla. Jedná se o opravdu velmi vážný stav a nenapíši Vám bohužel nic jiného, než o čem Vás informovali lékaři. Variant, které mohou po probuzení, pokud k němu dojde, nastat, je opravdu mnoho. Jelikož nemůže dojít k vyšetření magnetickou rezonancí, nelze určit rozsah poranění mozku.
   Vrátím se k Vašemu dotazu, nebo spíš sdělení na konci Vašeho příspěvku... Ano, naděje je vždy. To je ale to jediné, na co lze odpovědět. Z vlastní zkušenosti s pacienty vím, že existují i tací, kteří se po velmi závažných autonehodách a úrazech, které způsobily DAT, vrátili do kvalitního života. Je ale ode mě fér říci, že jich bylo málo. Ale existují.
   Velmi přeji Vaší švagrové, aby to byl i její případ. Mnoho sil Vám, Vaší rodině, jí i nenarozenému děťátku.
   Pokud Vám mohu ještě nějak pomoci, neváhejte mě prosím znovu kontaktovat.
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      malý mozek krvácení
   Uli

   Dobrý den, před třemi týdny syna postihlo z plného zdraví krvácení do malého mozku.Ted začínáme pomalu rehabilitovat.Vidím poruchu krátkodobé paměti, koordinace rukou a nohou, porucha rovnováhy. Porucha řeči.Trošku mi přijde jako by byl i úbytek intelektu. Možná je to jen moje obava a realita je jiná.Při logopedickém cvičení mu říkám, že v červnu už bude lítat sám.A on mi na to:tak dlouho?
   Moc nas to všechny trápí, měl velké plány.
   Prosím poraďte jak dál nebo máte zkušenost do jaké miry po takovém postižení je možné uzdravení a zapojení se do normálního života (práce, rodina, partnerka)

  •    malý mozek krvácení
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Uli,
   děkujeme za Váš dotaz.
   Chápu, že se nacházíte v těžké životní situaci a že občas přicházejí chvíle, kdy je syn (a logicky i Vy) netrpělivý a nejraději byste věděli, kdy bude jeho zdravotní stav jako před popisovanou událostí. Bohužel, nikdo, ani lékaři, ani já, Vám nemůžeme dát jednoznačnou odpověď. Krvácení do mozku je vždy závažným stavem, který nastává často bez předchozího varování a ve vteřině mění celý život člověka a jeho blízkých. Doba rehabilitace je pak delší než ona vteřina, v které se vše událo. Mozek je funkcí složitý orgán, který zodpovídá za chod celého těla - fyzického i psychického. Je to složitý počítač, který není snadné okamžitě opravit. Dobrou zprávou ale je, že na rozdíl od počítače má mozek schopnost (do určité míry) samoúzdravy. Je plastický, to znamená, že poškozené spoje/funkce, dokáže nahradit/převzít jiná část mozku. Statisticky tato samoúzdrava trvá zhruba 12 měsíců, nejvíce změn k lepšímu můžeme pozorovat v prvních 6 měsících, poté se tato schopnost lehce zpomaluje. Ke změnám v mozku dochází neustále, rehabilitací významně pomáháme zlepšení zdr. stavu. Důležitá je ale již zmiňovaná trpělivost, protože nastávají období, kdy se zlepšování zpomaluje a pokroky, které zprvu byly velké, se nyní zdají menší či skoro žádné. To bývá období, kdy pacient zcela nesprávně rezignuje a přestává rehabilitovat, jelikož se domnívá, že již dosáhl "stropu".
   Úzdrava jakéhokoli orgánu, mozek nevyjímaje, je velmi individuální. Záleží na předchozí kondici pacienta, věku, závažnosti poranění, přítomností bezvědomí, délky neokysličení mozku apod. Je spousta faktorů, které zasahují do výsledné doby rehabilitace. A samozřejmě záleží na vůli pacienta a jeho motivaci. Důležité je také myslet na psychický stav pacienta, po úrazech/poškozeních mozku často dochází k výskytu poruch nálady, které je třeba nepřehlížet, ale řešit.
   Píšete, že syn dochází na logopedii, což je výborné, a co se týče rehabilitace paměti, doporučila bych spolupráci s neuropsychologem, popř. psychologem který se problematikou poranění mozku zabývá (tzv. tréninky paměti a dalších kognitivních funkcí). Poradit by Vám měla logoped, nebo obvodní lékař, popř. personál nemocnice.
   Držím Vám palce, ať vše probíhá co nejlépe a ať situací beznaděje je co nejméně!
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      Utonutí
   Miroslava

   Hezký večer
   Mám 4 letého chlapečka který před rokem a půl utrpěl úraz.Spal do bazénu.Utrpěl úraz a to anoxické poškození mozku.. Probral se z apalického stavu. Je plně při vědomí..Jen se vůbec nehýbe, potravu přijímá pegem. Pravidelně cvičíme a jezdíme na koně.
   Má nějakou šanci se z toho dostat? Jak mohu cvičit mozek?
   Děkuji za rady..

  •    Utonutí
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Miroslavo,
   děkuji za Vaši důvěru, jakou do nás vkládáte v tomto Vašem těžkém období. Bohužel nemohu jednoznačně odpovědět, dětský mozek je přeci jenom "specifičtější" než ten dospělý, zvláště v takto nízkém věku. Obraťte se proto prosím nejlépe na dětského neurologa/neurochirurga, který Vám požadované informace jistě podá.
   Moc Vám držím palce a přeji hodně sil,
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      vigilní kóma
   Danuše Kukolová

   Dobrý den, píši Vám jako každý jiný zoufalý člověk, který doufá v zázraky - můj manžel (59 let) po bodnutí vosou prodělal anafylaktický šok a nyní je jeho stav označen jako vigilní kóma. Prošel velmi bouřlivou reakcí, kdy mu snad vypověděly všechy orgány - prostě žádné hodnoty v krvi nebyly v normálu. Záchranka dorazila asi po 15 minutách, ale co mne vyděsilo bylo to, když najednou, při resuscitaci otevřel oči - věděla jsem, že je něco špatně. Lékař mne upozornil, že zřejmě došlo k poranění mozku. Byl v umělém spánku na přístrojích a po 2 dnech se přidal otok mozku, který pomalu ustupuje. Po 14 dnech jej převedli na JIP, protože již začal sám dýchat, ale stále se přidávají nějaké infekce. Každý den za ním dojíždím 25 kilometrů a snažím se být s ním nejméně hodinun až dvě a hovořit o všem, co se děje. Jsem čím dál vyčerpanější, ale pořád se snažím, aby si ode mne převzal veškerou energii, takže se přemáhám abych u něj působila pozitivně a silně. Potřebuji vědět, že to má smysl a že mne snad v podvědomí vnímá. Máme přítelkyni - spolužačku, která se snaží se mnou co možná nejčastěji za manželem jezdit a obě se s ním bavíme, masírujeme mu chodidla, dlaně a snažíme se i o humor. Podle toho, co jsem si dnes přečetla v desateru bazální terapie, si nejsem jistá zda je to dobré. Ale byli jsme 4 spolužáci, kteří jsme se často stýkali a byli jsme spolu rádi. Bojím se, aby naše řeči manžela v podvědomí nějak neunavovaly. Velmi děkuji za radu.

  •    vigilní koma
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   omlouvám se za pozdní odpověď, dotaz se ke mně dostal až nyní. Doufám, že vám i tak bude k užitku.
   Z Vašeho dotazu cítím nejistotu, zda to, co děláte, děláte správně a nemůžete tím více ublížit. Čtu, že jste se snažila hledat oporu v desateru bazální stimulace a zároveň v člověku - ve Vašem případě v blízké přítelkyni. Intuitivně tedy děláte, co si myslíte, že je správné. V tom bych Vás ráda podpořila. V takových situacích se nelze stát "odborníkem" a naopak si myslím, že v případě rodinných příslušníků by to bylo spíše na škodu. Ke svému manželovi přistupujete jako nejbližší milující a milovaný člověk, pouhá Vaše přítomnost, pokud ji manžel cítí, působí uklidňujícím dojmem. Stav bezvědomí je stále ještě ne-úplně prozkoumanou oblastí a nikdy nemůžeme s jistotou říci, kdy nás člověk v koma vnímá. Zásadou ale zůstává, že k němu přistupujeme vždy s předpokladem, že o naší přítomnosti ví a že nás slyší. Měli bychom tedy slovně popsat, proč se k němu přibližujeme a co se zrovna chystáme dělat. Proto si myslím, že Vaše masáže, humor a snaha o pozitivitu určitě nevyznívá naprázdno. I když bychom neměli nad člověkem v bezvědomí plakat, aby v případě, že nás vnímá, jsme v něm nevyvolávali pocit bezmoci a úzkosti, nemyslím si, že je úplně špatně, když budete autentická a manželovi své obavy sdělíte. Neměly by ale převážit nad tím, o co se intuitivně a zcela správně snažíte.
   Držím Vám palce a v případě potřeby neváhejte nás opětovně kontaktovat.
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog

  • (2)
      stav po operaci hlavy po 21 letech
   Zdeněk

   Dobrý den , jako dítě jsem utrpěl úraz hlavy a to zastrel diabolkou ze vzduchovky. zastrel vedl nad pravým okem vnitřní okraj obočí a diabolka se zastavila nahoře pod lebkou prolétla uprostřed hemisferamy .operace otevření lebky zhora a výtah nití projektilu.pokud se nepletu tak opererace č.2 nasledne po vytahnuti projektilu byla o tom napravit lebku v oblasti vniknuti zastrelu tzn celo mam take urcitym zakrokem rezano kde se ulomky necistoty odstranovaly.Ted po takové době mám u obočí tam kde projektil vnikl bulku o velikosti 2*2cm.je viditelná a to hodně po ohmatani malinko bolí tupá bolest tlak . jinak ji necítim pokud na ni nezatlacim. prosím o radu co může byt příčina na další zákrok tedy odvahu nemám.Jine komplikace nemam ani jina nejaka omezeni.děkuji Zdenek

  •    Stav po operaci hlavy po 21 letech
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, pane Zdeňku,

   děkuji Vám, že jste oslovil naši poradnu. Je naprosto pochopitelné, že po tak náročném neurochirurgickém zákroku Vás zneklidňuje, zda se po letech neobjevily komplikace prodělaného úrazu. Nicméně bych Vás chtěla podpořit, abyste se neobával vyhledat lékaře, který bulku vyšetří a stanoví přesnou diagnózu.

   Držím Vám palce, aby vše dopadlo dobře!

   S případnými dalšími otázkami nás neváhejte kdykoli oslovit.

   S pozdravem
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Apalický syndrom - kam za rehabilitací?
   Dominika

   Dobrý den,

   naše rodina je už opravdu zoufalá ze situace, kdy nám nyní lékař vše zkomplikoval, proto se obracím na Vás, jakožto na poslední záchranu a ucelení informací.
   V kostce: Strýc (35) měl 14. ledna 2015 vážnou dopravní nehodu, kdy utrpěl mimo jiné značné poranění mozku s několika druhy krvácení, lékaři pár dní poté vyřkli podezření na Apalický syndrom. Nicméně strýc je ve vigilním kómatu, nemluví, již však reaguje na bolestivý podnět, pohled již umí zacílit, odolává spastickým stahům, má vývod močového měchýře a do žaludku. Jinými slovy se zlepšuje, sice málo, ale snaží se. Nehoda se stala v Rakousku, kde jej transportovali do AKH Vídeň, po cca 14 dnech jej přestěhovali do Mistelbachu. Od začátku nás nemocnice tlačily, abychom si strýce vzali do rodné země i přesto, že má nárok na 9 měsíců ošetřovatelské péče, jelikož pracoval v Rakousku. Nicméně nyní se jednomu českému lékaři, který pracuje v Mistelbachu i přes náš výslovný zákaz a bez našeho vědomí povedlo strýce transportovat do Znojemské nemocnice, kde leží na ARO. Původně bylo domluveno, že jakmile to bude možné, bude strýc umístěn do Surgal Kliniky, aby mu byla poskytnuta 100% rehabilitace a neustále se s ním pracovalo - tam se však nyní ohánějí tím, kolik taková péče stojí. Jeho přítelkyně je sice neskutečně šikovná a rehabilituje s ním, cvičí s ním bazální stimulaci apod, nicméně toto se odehrává každý den pouze cca hodinu a zbytek dne si nechci ani představit, jak se s ním jedná - zbytečně nám "zakrňuje" na pokoji. Má otázka je rozdělěna do více částí. Za prvé - pokud je strýc řádným pojištěncem VZP s mezinárodní kartou, na co má u nás v ČR nárok, co se týče umístění do rehabilitačního centra? A dále, kolik nás to cca může stát? Strýc bydlel u Znojma, tudíž je někde v okolí 70km klinika, kde mají s péčí a rehabilitací o tyto pacienty zkušenosti a přijímají je?

   Předem moc děkuji za odpovědi a omlouvám se, pokud jsem se nepodívala správně a tento dotaz tu již na Jižní Moravu byl.

   D. Březinová

  •    Apalický syndrom - kam za rehabilitací?
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Březinová,

   děkuji Vám za důvěru, kterou nám projevujete ve velmi obtížné životní situaci. Píšete, že Váš strýc se nyní nachází ve vigilním kómatu a je umístěn na oddělení ARO Znojemské nemocnice. Pro pacienty s poruchou vědomí a závažným, nejčastěji neurologickým postižením, jejichž stav již nevyžaduje umělou plicní ventilaci, ale je stále nutná intenzivní dlouhodobá ošetřovatelská péče o dýchací cesty (tím se rozumí pravidelná toaleta dýchacích cest, oxygenoterapie, odsávání, nebulizace), jsou určena pracoviště typu DIOP. Oddělení DIOP poskytuje dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči těmto pacientům. Pacient sem přichází z lůžka intenzivní péče akutní či dlouhodobé a musí splňovat kritéria uvedená v definici pracoviště. DIOPy mají sloužit pro přechod pacientů z DIP do LDN či obdobného pracoviště a zabezpečit hospitalizaci dlouhodobého charakteru pro "apaliky". Péče poskytnutá na pracovišti DIOP je vykazována kódem výkonu uvedeným v číselníku VZP, měla by tedy být hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

   Oddělení DIOP je v České republice zatím poměrně málo, proto Vám uvádím kompletní výčet všech těchto pracovišť.

   Praha

   • S D I s.r.o., Praha 3, Kubelíkova 16/1250
   • Ústřední vojenská nemocnice Praha, Praha 6, U Vojenské nemocnice 1200


   Středočeský kraj
   • Českobrodská nemocnice, s.r.o., Český Brod, Žižkova 282
   • Městská nemocnice Městec Králové, a.s., Městec Králové, Prezidenta Beneše 343
   • PRIVAMED Healthia s.r.o. - Dlouhodobá intenzivní oš. péče, Rakovník, Dukelských hrdinů 200
   • ALMEDA , a.s. - Městská nemocnice Neratovice – DIP, DIOP, Neratovice, Alšova 462


   Jihočeský kraj
   • Nemocnice Písek, a.s., Písek, Karla Čapka 589
   • Nemocnice Strakonice, a.s., Strakonice, Radomyšlská 336


   Plzeňský kraj
   • PRIVAMED a.s., Plzeň, Kotíkovská 17,19


   Karlovarský
   • NEMOS PLUS s.r.o., Ostrov nad Ohří, U Nemocnice 1161


   Ústecký kraj
   • Nemocnice Louny, a.s., Louny, Rybalkova 1400


   Liberecký kraj
   • Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa,a.s., Česká Lípa, Purkyňova 1849
   • Nemocnice Tanvald, s. r. o., Tanvald, Nemocniční 287
   • Nemocnice Frýdlant, s.r.o., Frýdlant v Čechách, V Úvoze 860


   Pardubický kraj
   • Chrudimská nemocnice, a.s., Chrudim, Václavská 570


   Kraj Vysočina
   • Nemocnice Třebíč, p. o., Třebíč, Družstevní 1320


   Olomoucký kraj
   • OLÚ neurologicko-geriatrický Mor.Beroun, Moravský Beroun, Masarykova 412


   Moravskoslezský kraj
   • SZZ Krnov, příspěvková organizace, Krnov, I.P. Pavlova 9
   • Nemocnice s poliklinikou Karviná - Ráj, Karviná - Ráj, Vydmuchov 399/5


   Zlínský kraj
   • Krajská nemocnice T. Bati, a. s., Zlín, Havlíčkovo nábř. 600


   S dalšími případnými dotazy nás neváhejte kdykoli kontaktovat.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      mozek
   petr

   zdravim a chtel jsem se zeptat sem po urazu mozku ,chodim,hybu se ,funguji vcelku dobre ,ale chybi mi sila ,prava strana je mene pohybliva ,mluva v emocich je mene srozumitelna,dychaci obtize jsou minimalni ,emoce zvladam hure ale dam to ,to vse je cca tri tydny pouraze ,jak dliuho musim pocitat s lecbou ,tojest mam hlavne klid ,zajima me sanse na uzdraveni a cca i delka

  •    Mozek
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, pane Petře,

   děkuji Vám za vložení dotazu do naší poradny.

   Na dálku se nemohu vyjádřit k prognóze, nicméně budu hovořit obecně. Následky poranění mozku jsou závislé na celé řadě faktorů - typu a rozsahu mozkového poranění, délce bezvědomí, věku pacienta a dalších vlivech... Těžko lze odhadnout, jaké funkční okruhy budou poraněním zasaženy a do jaké míry, protože každý člověk reaguje jinak.

   Po prodělaném poranění mozku je však velmi důležitá rehabilitace: a to ergoterapie, fyzioterapie, logopedie, péče psychologa. Rehabilitovat můžete ambulantně, či lze také zažádat o pobytovou rehabilitaci. Návrh na pobytovou léčebně rehabilitační péči Vám vystaví Váš registrující praktický lékař (na základě doporučení lékaře specialisty), nebo, v případě hospitalizovaného pacienta, ošetřující lékař v nemocnici. Léčebně rehabilitační pobyty mají velkou výhodu v tom, že rehabilitace je intenzivní, komplexní a věnuje se Vám celý tým odborníků více specializací.

   Přeji Vám brzké zotavení.
   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Sestra po CMP
   Petra

   Dobrý den, moje sestra (45let) je 10měsíců po CMP (poškození mozečku, zadního mozku). Doteď pobývala v různých rehabilitačních a lékařských zařízeních, nyní to vypadá, že bude muset jít na nějakou dobu domů. Sestřin stav se po maličkých krůčcích zlepšuje, ale stále má velké problémy s polykáním, udržením rovnováhy, koordinací jemných i hrubých pohybů D a H končetin, s řečí (špatná artikulace, obsahová stránka řeči dobrá)... Schopnost čtení i psaní má zachovanou. Sestra sama nevyvíjí aktivitu, plní "rozkazy" druhých, nemá žádné nápady, co dělat, čeká vždy na rozhodnutí druhých - dříve byla velmi aktivní, organizovala různé akce, výlety, teď se jí nic nechce, ztratila zájem. Obracím se na Vás s následujícími dotazy:
   1. rádi bychom se sestrou pokračovali s rehabilitací i v domácím prostředí (Dvůr Králové nad Labem) - mohli byste nám dát nějaké tipy, kam se obrátit o pomoc, kde najít někoho, kdo poskytuje péči lidem po CMP (ergoterapeut, logoped, ..) v domácím prostředí popř. formou ambulantní péče
   2. sestra v poslední době začíná ztrácet zájem o cvičení, nemá žádnou vůli a je "líná", nevěří si a neustále říká, že něco neví, nechce a neumí - dokážete nám poradit, jak řešit tuto situaci (doporučit nějakého psychoterapeuta, homeopat. léčbu, apod.)

   Děkuji Vám za pomoc, Petra

  •    Sestra po CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Petro,

   děkuji Vám za vložení dotazu do naší poradny.

   K Vaší první otázce... v rehabilitaci Vám rozhodně doporučuji nadále pokračovat. Ambulantní fyzioterapii nabízí například rehabilitační oddělení Nemocnice Dvůr Králové nad Labem. Logopedickou péči pro pacienty po CMP poskytuje Mgr. Šárka Mušáková (http://www.logopedka.net/, ergoterapeuta se mi bohužel ve Vašem regionu nepodařilo najít žádného... Další kontakty lze získat i prostřednictvím vyhledávače služeb na našich webových stránkách.

   Co se týče druhé otázky, se stavy apatie a ztráty motivace se u lidí po poranění mozku setkáváme poměrně často. V prvé řadě je důležité odlišit apatii od deprese. Proto by bylo dobré se v tomto ohledu poradit s psychiatrem. V případě apatie a ztráty motivace rodinným příslušníkům doporučujeme poskytovat blízkému pozitivní zpětnou vazbu a povzbuzovat jej k aktivitám. Dobré výsledky také má dodržování pravidelného denního režimu. Čím pravidelnější režim, tím méně je člověk po poranění mozku odkázán na narušenou motivaci a exekutivní schopnosti. Pokud den postrádá strukturu, je pravděpodobnější, že se rozvinou sekundární problémy, jako jsou např. deprese, úzkost nebo zmatenost.

   Paní Petro, pokud byste měla další otázky, kdykoli nás prosím oslovte.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Nádor na mozku
   Magda

   Dobrý den, moje mamka měla před 20 lety nádor na mozku (nyní má 48let), který jí byl vyoperován. Poslední dobou pozoruji, že je čím dál víc línější. Pokud jí člověk neřekne, tak moc nic neudělá, spoléhá ve všem na druhé a nejradši sedí. Samozřejmě přibírá na váze, a nemá potřebu cvičit nebo chodit na procházky. neustále se na něco vymlouvá. Je to běžný jev při zásahu do mozku, se kterým nic neuděláme a budeme čekat, až se z ní stane ležák, kterýmu postupně budou ochabovat svaly nebo si myslíte, že je možné s ní nějak pracovat? vím, že je na to asi těžká odpověď. Ale nevím, kdo by mi mohl poradit. Děkuji moc za odpověď

  •    nádor na mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Magdo,
   děkuji za Váš dotaz do poradny a zároveň se omlouvám, že je zodpovězen až nyní, kdy se ke mně dostal.
   Nevím, zda to chápu dobře, ale Vaší mamince byl nádor vyoperován před 20 lety? Pokud je tomu tak, nepřipisovala bych současné potíže pooperačnímu stavu, jelikož od operace uplynula už velmi dlouhá doba. To ale nic nemění na tom, že mohou snižovat kvalitu života Vaší maminky a že si sami všímáte jejich závažnosti. Může se jednat o počínající nebo již probíhající depresivní poruchu, záleží však na dalších projevech - takto na dálku se nelze spolehlivě vyjadřovat k diagnostice. Také nevím, jak se k případné pomoci staví Vaše maminka? Doporučila bych navštívit psychologa/psychiatra v místě bydliště, který by Vaši maminku dostupnými diagnostickými nástroji vyšetřil a navrhl další postup. S výběrem odborníka Vám nejlépe poradí obvodní lékař (často již s někým spolupracuje nebo má dobré reference od ostatních pacientů).
   Držím Vám palce a pokud bychom Vám mohli s něčím pomoci, neváhejte se na nás znovu obrátit!
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      vigillní koma
   Blanka Červinková

   Dobrý den,prosím o radu. Můj syn je po těžkém krvácení do mozku. Jeho stav je snad označován jako vigillní koma. Chtěla bych vědět, zda je možné v tomto stavu, že občas otáčí hlavou, dává ruku od těla, při přiložení chlupatiny k nosu otřese hlavou a v obličeji má výraz odporu ve smyslu kdyby mohl mluvit,tak řekne nedávej mi to tam? Jsou tyto reakce nevědomé? Děkuji.

  •    vigilní koma
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   dotaz již zodpovězen.
   V případě dalších otázek nás prosím neváhejte kontaktovat.

  • (2)
      vigillní koma
   Blanka Červinková

   Chci se zeptat, zda pacient s označením stavu vigillního komatu otáčí hlavou,v momentě kdy mu přiložím pod nos navoněnou kožešinu oklepe celou hlavu a projeví mimický výraz odporu?Zda s rukou,kterou má spastickou,odtáhne od těla o 70 stupňů a zpětně ji připaží. Svévolně.
   Děkuji za odpověď,od lékařů slyšíme,že pokud to není na povel,tak není nic.

  •    vigilní koma
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   omlouvám se za pozdní odpověď, Váš dotaz se ke mně dostal až nyní.
   K Vašemu dotazu: Obecně je velmi těžké, ne-li nemožné vyjadřovat se ke zdravotnímu stavu takto na dálku, vždy by Vám nejvíce konkrétních informací měl poskytnout ošetřující lékař. Na Vaši otázku nelze odpovědět jednoznačně. Hloubka koma se určuje (mimo jiné) podle Glasgowské stupnice, kde se hodnotí slovní odpověď, motorická odpověď a otevření očí pacienta. I v hlubším koma můžeme zaznamenat jakési pohyby a "reakce" pacienta, ne vždy se však jedná o záměr nemocného, ale o reflexy těla, které vyhasínají nejpozději.
   V současné době již zřejmě znáte odpověď na Vaši otázku, přeji Vám (a doufám), že nakonec vše dobře dopadlo.
   S dalšími otázkami se na nás neváhejte obrátit, v odpovědích by technicky již neměla být tak dlouhá prodleva.
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM

  • (2)
      mozek bez kyslíku 20minut
   gabriela matochová

   Dobrý den,táta /60let/ nastoupil léčbu ozařování nádoru na jazyku, a před 7 ozařováním měl zástavu srdce,dlouho ho resuscitovali a mozek byl 20min bez kyslíku.Nyní má provedenou trachostomii. Leží na ARU,poté ho přeloží na LDN. Nemůžeme mu zajistit 24hod.péči doma,a zvažujeme,co bude dál...Mozek je hodně poškozen,táta je upoutn na lůžko už napořád.Nevíme kde hledat pomoc,obracet se na domovy pro seniory?nebo nějaký hospic?poskytuje někdo péči o tyto případy?děkuji

  •    mozek bez kyslíku 20 minut
   Simona Skřičková

   Vážená paní Matochová,
   děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Bohužel možnosti následné péče pro zcela imobilní pacietny jsou omezeny co do výběru typu vhodného zařízení i kapacity volných lůžek.
   Co se týče praktické péče doma, může po přechodnou dobu s péčí pomáhat některá z agentur domácí péče, případně pečovatelská služba či asistence. Více informací o agenturách domácí péče a jejich adresách se dozvíte na internetových stránkách Centra domácí péče.
   Vzhledem k velké náročnosti péče o imobilního pacienta v domácím prostředí je častým řešením nějaké pobytové zařízení dlouhodobé ošetřovatelské péče.V úvahu připadají léčebny dlouhodobě nemocných, případně domovy pro seniory se zvýšenou zdravotní péči či hospic, případně různé neurorahabilitační kliniky následné péče. Kontakty na zařízení naleznete zde: www.gerontologie.cz. nebo na našich internetových stránkách je k dispozici vyhledávač různých zařízení dle místa bydliště.
   V případě jakýchkoli dotazů se na mě neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Dva roky po krvácení do mozku
   Nikol

   Dobrý den,

   obracím se na Vás s prosbou o radu. Můj bratr 20 je již dva roky po autonehodě kde utrpěl krvácení do mozku.

   K dnešnímu dni udělal obrovské pokroky, odpovídá ANO nebo NE, s cizí pomocí dokáže udělat krok. Dokáže vypočítat příklad a na prstech ukázat. Ale sám se neotočí ani na bok. Stále se s ním procvičuje a má k dispozici cvičitelku.

   Ptám se Vás tedy zda jsou tyto pokroky na dobré cestě k normálnímu životu a také jestli bychom měli zkusit vyhledat pomoc např. terapeuta či psychologa.

   Předem děkuji za odpověď

   S pozdravem
   Nováková


  •    dva roky po krvácení do mozku
   Simona Skřičková

   Dobrý den, Nikol,
   Stanovit prognózu zdravotního stavu Vašeho bratra a do jaké míry bude schopne se časem zapojit do normálního života, je těžké. Závisí to totiž na mnoha okolnostech, faktorech – např. zda byl kómatu, délka postraumatické amnézie (stav zmatenosti, dezorientace, který se objevuje po probuzení z kómatu), kvalitě péče, podpoře rodiny, včasnosti rehabilitace, kontinuitě péče, osobnosti a věku pacienta atd.
   Následky poškození mozku se dají rozdělit na zjevné - hlavně tedy fyzického rázu, jako např. špatná koordinace pohybů, spasticita končetin, poruchy řeči, různé deformace apod. a následky skryté, což jsou poruchy paměti, soustředění, smyslových funkcí, potíže v oblasti prožívání a někdy až poruchy chování,... Skryté následky patří právě k těm "nejzapeklitějším" a mohou se objevit i po delší době.
   Přimlouvala bych se za návštěvu psychiatra nebo psychoterapeuta (či neuropsychologa) v blízkosti bydliště, který se touto problematikou zabývá, aby pomohl Vašemu bratru lépe zvládnout a pochopit celý proces následné léčby i po psychické stránce.

   V případě jakýchkoli dotazů se na mě neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Rehabilitace po operaci mozku
   Zelingerová Květa

   Dobrý den,
   mám velkou prosbu. Tatínek (52let)upadl a měl krvácení do mozku. Kvůli otoku mu byla provedena operace (23.1.), kdy mu byl vyjmut kus lebeční kosti, asi za 10 dní by měl jít na vrácení. Po operaci trochu mluví, hýbe levou rukou a oběma nohami. Zatím se neposadí ani nechodí. Po operaci měl zánět na plicích, který trval asi 4 týdny a celou dobu s ním prý nemohli v nemocnici cvičit.Chtěla bych se zeptat, jaký doporučujete postup po vrácení lebeční kosti a jestli je naděje na zlepšení. Maminka si chce pak vzít tátu domů, ale nechtěli bychom nic zanedbat. Četla jsem, že v prvních měsících je dobré intenzivně rehabilitovat. Nevíte o rehabilitačních ústavech co nejblíž Třebíči? A jestli má cenu je kontatkovat už nyní? Sociální pracovnice nám moc neřekla, proto se obracím na Vás. Velice děkuji za odpověď

  •    rehabilitace po operaci mozku
   Simona Skřičková

   Vážená paní Zelingerová,
   děkuji Vám za důvěru, se kterou se na nás v těžké chvíli obracíte. Je moc dobře, že tatínka takto podporujete a nechcete nic zanedbat. Máte pravdu, včasná , odborná a komplexní rehabilitace mnohdy hraje klíčovou roli při léčbe pacienta, neboť mozek potřebuje mít co nejvíce stimulů a podnětů. Nejsem schopná Vám říci, do jaké míry se stav Vašeho tatínka zlepší, roli zde hraje spousta faktorů a hlavně právě včasná rehabilitace (logoped, fyzioterapeut a nejlépe i psycholog a ergoterapeut).
   Informace o stavu, ve kterém se nachází Váš tatínek a o době následující najdete např. v našich brožurách "Poranění mozku, a co dál?" nebo "Poruchy vědomí po poranění mozku - jak můžete pomoci", které Vám mohu buďto zaslat poštou nebo si je u nás můžete vyzvednout osobně. Dále se podívejte na naše internetové stránky www.poranenimozku.cz.
   Co se týče hledání vhodného rehabilitačního ústavu, doporučovala bych komunikovat toto s lékařem. V některých zařízeních zařídí RÚ personál nemocnice, někdy to musí tlačit rodina. Každopádně RÚ jsou většinou dost kapacitně obsazeny, proto bych doporučovala začít to řešit. Domluvit se s lékařem, kdo tak učiní, zda je to na Vás nebo pomohou. Ze zkušenosti to většinou zařizují, jen je potřeba někdy to postrkovat.
   Seznam rehabilitačních ústavů najdete například v registru služeb http://www.poranenimozku.cz/sluzby/
   V případě jakýchkoli dotazů se na mě neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      stav po operaci mozku
   Alena Čechová

   Moje 79letá maminka je téměř měsíc po operaci mozku,kdy došlo po pádu ve sprše k masivnímu krvácení.Nyní je ve stavu,kdy pouze spontálně pozoruje očima,mírně pohybuje levýma končetinama,má tracheoskomii.Prognozy lékařů jsou nejisté,pokroky prý moc nemáme čekat.Já ji často navštěvuji,mluvím na ni,ukazuji fotky rodiny,masíruji nohy,ona jen pozoruje...
   Jsem z toho zoufalá,je šance na zlepšení?Děkuji.

  •    stav po operaci mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Čechová,
   děkujeme za vaši důvěru, s jakou se obracíte na naše sdružení.
   Stavy po poranění mozku jsou velmi variabilní, co do projevů, tak i následků. Prognóza je závislá na mnoha faktorech, mezi které můžeme zařadit věk, fyzickou kondici, charakter samotného poškození - jeho rozsah, lokalizaci, zda došlo k bezvědomí a jak dlouho trvalo/trvá, jak dlouho byl mozek bez kyslíku, apod. Stav se navíc může měnit, z čehož vyplývá, že nelze s jistotou nikdy říct, jak se dál bude vyvíjet. Děláte intuitivně přesně to, co u blízkých osob podporujeme - snažíte se maminku co nejvíce stimulovat. V tom pokračujte. Bohužel mi ale nepřísluší vyjadřovat se k prognózám, ostatně i ošetřující lékaři jsou v závěrech opatrní. Naděje vždy umírá poslední, proto vám moc držím palce a posílám mnoho sil.
   Pokud byste měla nějaké další dotazy, neváhejte nás znovu kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      mezi lidi podruhé
   Blanka

   Děkuji za odpověď na moji otázku "mezi lidi".V Brně, bohužel, žádné společné terapie nedělají, proto se ještě zeptám , jestli by byla možnost někde jinde, přivést syna do společnosti podobně postižených lidí. Děkuji , zdraví Blanka Balabánová z Brna

  •    mezi lidi podruhé
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Blanko,
   o skupinách pro lidi po poškození mozku v Brně nemám informace, zkuste se zeptat přímo na našem brněnském klubu, zda by vás někam nedoporučili. Jinak je tato tematika tak úzká, že vyloženě takto sestavená skupina zřejmě mimo pracoviště, která se touto problematikou přímo zabývají, nebude nabízena. Ale vyloučené to není. Jinak pak už zbývá pouze individuální terapie u psychologa.
   Přeji hodně štěstí,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      mezi lidi
   Blanka

   Dobrý den,potřebovala bych se nakontaktovat na vaši pobočku v Brně. Mám syna-26 let, jeden rok po úrazu hlavy, ráda bych s ním jezdila do společnosti podobně postižených lidí, syn je na vozíku a má postižené řečové centrum.Na trénink kognitivních funkcí k nám sice dochází neuropsycholog, ale myslím, že by synovi prospěl občasný pobyt mezi lidmi s podobnými problémy. Děkuji mnohokráte za odpověď. Blanka

  •    mezi lidi
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Blanko,
   děkuji za váš zájem a posílám kontakty:
   Telefon: 773 777 924 (Psychologický ústav FF MU)
   Email: info@acps.cz, aneta.dorazilova@gmail.com
   www: http://www.phil.muni.cz/wacp/
   Adresa: Veveří 470/28, Brno, 602 00

   S pozdravem a přáním všeho dobrého
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      poranění mozku
   Jana paprskarova

   Dobrý den, dcera utrpěla vážné poranění mozku. Mám dotaz, zda je v Hradci králové vaše poradna, kde bych si mohla osobně zajit pro radu? Je to pro mne nová situace, chtěla bych dceři co nejvíce pomoci. Nevím kam se obrátit, v nemocnici mi skoro žádné rady neposkytli. Děkuji Jana Paprskárová

  •    poranění mozku
   Simona Skřičková

   Dobrý den,
   Bohužel momentálně máme odloučené pracoviště jen v Brně, v rámci osobní konzultace je nutné přijet přímo do Prahy. Jako náhradní řešení je možné využít telefonickou konzultaci nebo Vám můžeme zaslat příručky Poruchy vědomí po poranění mozku: Jak můžete pomoci a Poranění mozku: A co dál?
   V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Subdurarní hematom s kontuzi mozku
   Lucie Kudrnová

   Dobrý den. Můj tata spadl ze schodu. A utrpel Subdurarní hematom s kontuzi mozku. Neoperovali ho jen ho hlídali. Pamět ma vporadku. ALe v nemocnici nechtel vubec jist. Doma je 4ty den. A huř chodi! jak dlouho trva nez bude vse vporadku?

  •    SDH s kontuzí mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Kudrnová,
   děkujeme za váš dotaz do poradny.
   Bohužel na vaši otázku neexistuje odpověď. Záleží na mnoha faktorech a zejména na včasné a soustavné rehabilitaci.
   Pokud byste potřebovala doporučit vhodné rehabilitační pracoviště v místě vašeho bydliště, neváhejte nás prosím kontaktovat s upřesněním regionu.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      Dotaz
   Bob

   Manželka po CMP spadla z postele.Zlomený krček+4x pánev.Všechny rehabilitační ústavy nás odmítají, prý nemají místo.Po roce a půl této "péče" se manželka už nedokáže ani najíst.Já už také nemohu.Kde se o nás mohou postarat?

  •    Dotaz
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den,

   Děkujeme Vám za dotaz a důvěru, s níž jste nás oslovil. Tlak na obsazování lůžek v rehabilitačních ústavech je značný a z kapacitních důvodů bohužel není možno ihned vyhovět všem žadatelům. Přesto bych Vám doporučila, abyste se nevzdávali a o pobyt požádali znovu. Mezitím by pro Vaši manželku bylo vhodné alespoň rehabilitovat v domácím prostředí. Rehabilitace po mozkové příhodě je zásadní a v žádném případě by se neměla odkládat. Můžete využít služeb terénních ergoterapeutů nebo fyzioterapeutů, kteří za klienty dojíždějí. Nepíšete, v jakém regionu bydlíte… v Praze byste se mohli obrátit například na GERIA s.r.o., kde služby terénní fyzioterapie jsou pro klienty zcela zdarma, pokud tuto péči předepíše praktický lékař. Taktéž řada agentur domácí péče (home care) svým klientům poskytuje základní rehabilitaci – i tuto péči předepisuje praktický lékař. S nalezením kontaktů Vám pomůže vyhledávač na našich webových stránkách, případně kontaktujte přímo nás.

   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   Ergoterapeutka
   Ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      operace mengieomu
   Jitka Minolová

   Dobrý den, mám maminku (75let) po operaci obrovského meningeomu na mozku.Nádor a následná operace poškodili hybnost levé ruky a částečně levé nohy. Neurolog sdělil, že maminka levou půlku těla nevnímá.Z měsíčního pobytu na JIP,byla přeložena na neurologii se zvýšenou péči,odkud byla po 4dnech odeslána do Rehabilitačního doléčovacího ústavu v Brně-Novém Lískovci. Maminka po operaci trpí někdy neklidem, plně jí nefunguje krátkodobá paměť, někdy je zmatená,má porušenu rovnováhu. Lékaři ji tlumí léky na psychiku Haloperidol,Rivotril,Cipralex.Chodíme za maminkou každý den a vidíme, jak na ni negativně léky působí.Když je utlumená nejí,není schopna komunikace a každý pohyb i otevření očí ji stojí velké úsilí.Když je tlumená méně, komunikuje s námi, cičí s rehabilitační pracovnicí, snaží se spolupracovat. Je mi jasné, že nějaké léky na tlumení brát musí, aby si ve fázi neklidu neublížila, ale přílišné tlumení vede k apatii a nemožnosti rehabilitace. S lékařkou i s paní primářkou jsme toto konzultovali několikrát, vždy nám bylo přislíbeno snížení tlumících léků, přijde víkend a maminka je utlumená zase tak, že není schopna žádné reakce.Přitom nám ošetřující lékařka sdělila,že jestli nebude maminka spolupracovat, přeloží ji do LDN.Tato situace se nám zdá již neúnosná, tlumená - nespolupracuje, neustálá konzultace s lékaři na téma tlumení nikam nevede. Prosím o radu, jestli existuje v jihomoravském kraji nějaké rehabilitační nebo doléčovací zařízení, kde bychom jsme ji mohli umístit.

  •    operace meningeomu
   Simona Skřičková

   Dobrý den,
   co se týče Vašeho požadavku zajistit pro maminku vhodnou odbornou a komplexní následnou péči (rehabilitaci), doporučila bych Vám vyhledávání např. na našich stránkách http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/nebo http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html.
   Jednou z možností může být například SurGal Clinic s.r.o., Brno v rámci jihomoravského kraje (jedná se o zařízení typu NIP-následné intenzivní péče), níže uvádím několik kontaktů také na vhodná zařízení rehabilitačních ústavů v rámci ČR:
   Výhradně na rehabilitaci po CMP se specializuje Rehabilitační ústav Chotěboř - nedaleko Chrudimi - více informací najdete na www.rehustav.cz - Dalšími rehabilitačními zařízeními s komplexní péčí pro pacienty po CMP jsou např. Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk - www.hamzova-lecebna.cz, Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly – www.lrs-chvaly.cz, Rehabilitační ústav Kladruby u Vlašimi – www.rehabilitace.cz, Rehabilitační ústav Hrabyně, www.ruhrabyne.cz či Vojenský rehabilitační ústav Slapy 252 08 Slapy n/Vltavou tel.: 257 750 071 (zde je čekací doba cca 3/4 roku).
   V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      syn a bolest hlavy
   Lenka

   Dobrý den, nechci vypadat jak blázen, ale poslední dobou si tak připadám. Syn 10 let měl před lety úraz hlavy(narazil do plastové popelnice na kole), poslední dobou u něj dochází k poruchám chování, výkyvům nálad(je veselý, těší se do školy a během pár vteřin se prostě zasekne a já nikam nejdu a nikdo s ním nehne) a častým bolestem hlavy.Měl 2 stehy nad pravým okem a nebyl mu udělán ani RTG. Chtěla bych poprosit o radu. Děkuji Lenka

  •    syn a bolest hlavy
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Lenko,
   děkujeme za vaši důvěru.
   Nepokládáte žádnou otázku, nevím tedy, jakým směrem odpovídat, ale zřejmě se ptáte, co se synem dál. Takto na dálku se nelze vyjadřovat ke spojitosti mezi úrazem hlavy (nepíšete, jak vážný byl, zda a jak dlouho byl syn hospitalizován, apod.) a - jak sama píšete - poruchami chování, v našem týmu nemáme ani lékaře, který by se k tomu (byť obecně) mohl vyjádřit. Doporučuji návštěvu neurologa k vyloučení patologie mozku, posléze dětského psychologa.
   Pokud byste potřebovala najít kontakty na příslušné odborníky v místě vašeho bydliště, můžete využít našeho vyhledávače "Služby", nebo vám s hledáním můžeme pomoci i my.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      maminka po ictu
   Chalupová Květa

   Dobrý den, maminka 16.9.prodělala mozkovou příhodu. Je jí 93 let a do té doby byla zdravá. Leží v nemocnici,je ochrnutá na levou polovinu těla,špatně mluví. Vzhledem k jejímu věku jí lékaři na zlepšení stavu šanci nedávají. Já ještě chodím do práce a vůbec nevím co mám dělat až ji z nemocnice pustí.Mohla bych jít do předčasného důchodu a starat se o ni doma,ale zvládnu to? Nevím co takový člověk potřebuje ať už se jedná o hygienu doma, jídlo atd. Nebo ji umístit do nějakého zařízení? Prosím poraďte mi. Děkuji

  •    maminka po ictu
   Simona Skřičková

   Dobrý den,
   péče o Vaši maminku v domácím prostředí může být nesmírně náročná a vyžaduje intenzívní dlouhodobé odborné vedení. Tuto problematiku je nejlépe zkonzultovat s ošetřujícím lékařem a na základě toho vyhodnotit, zda jste schopna tuto péči zajistit pro Vaši maminku přímo doma a zvládnout to sama. Naprosto chápu, že chcete pro Vaši maminku jen to nejlepší, ale je nutné zvážit také Vaše psychické i fyzické možnosti, neboť to bývá obrovský nápor zejména pro ošetřující osobu. V případě, že byste se rozhodla mít maminku v domácí péči, můžete mít podporu typu- home care (např. Home Care Services & Supplies - Úvaly - Praha východ, Telefon:281861396,olina.moravcova@homecare.cz,www.homecare.cz/kontakt.html), dále pečovatelskou službu, asistenci atd. nebo pomoci najít nejvhodnější pobytové zařízení dlouhodobé ošetřovatelské péče.
   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      dotaz
   Blanka Balabánová

   Dobrý den,
   chtěla jsem se zeptat, proč není možné poslat odpovědi lidem, kteří vám píší, mám mnohé zkušenosti a mohla bych poradit, např. paní, která se táže na hyperbarickou komoru pro svoji 23-letou dceru, aj. Je zde nějaké možnost psát si přímo s podobně postiženými pacienty a jejich rodinami/přáteli????

  •    dotaz
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Balabánová,
   děkuji za Váš dotaz. V současné době skutečně není možné si s ostatními účastníky v poradně psát, ale dáme to jako podnět do budoucna našemu webmasterovi.
   Děkujeme,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      ztráta kog.funkcí po úrazu
   Blanka Balabánová

   Dobrý den,
   hledám dobrého klinického logopeda v Brně pro syna (26 let), který ztratil schopnost mluvit po úrazu hlavy spojeném s tepenným krvácením (aneurysma), mluvenému slovu rozumí. Momentálně se léčí v RS, po návratu domů potřebuje navázat na logopedickou péči.Prosím, poraďte opravdu někoho dobrého a zkušeného. Prosím o zveřejnění na vašich stránkách. Děkuji

  •    Ztráta kog. funkcí po úrazu
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   děkuji za Váš dotaz do poradny a důvěru, kterou nám tímto svěřujete.
   Stran logopedické péče se můžete obrátit na:
   Logopedie – Mgr. Jan Dezort
   tel.: +420 607 802 822
   email: info@DobraLogopedie.cz
   www.DobraLogopedie.cz

   Popřípadě Klinická logopedie v rámci Nemocnice u sv. Anny v Brně:
   Mgr. Julie Čefelínová
   tel.: +420 543 184 097
   e-mail: julie.cefelinova@fnusa.cz

   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUm o.s.

  • (2)
      operace meningeomu
   Alena

   Dobrý večer, mám tchyni 71 let, která se před 9 lety léčila pro myelom, nyní opět započala léčbu myelomu a zároveň u ní byl zjištěn rozsáhlý meningeom, který byl dle konzultace s neurochirurgií navržen k operaci.2 dny po operaci byla probrána z umělého spánku, reagovala na dotazy kývnutím hlavy, plakala, 5.den po operaci byla provedena revize z důvodu pooperačního krvácení, odsát hematom, napojena na UPV, proběhla bronchopneumonie a po 10 dnech od operace byla provedena tracheostomie.Jelikož byla hospitalizována v nemocnici 50 km vzdálené od našeho bydliště, většinu informací o zdravotním stavu jsme získávali telefonicky -informace byly stále stejné -vážný, ale stabilizovaný stav, léčba na delší dobu.Chci se zeptat, je možné provést plánovanou tracheostomii, což je uvedeno v propouštěcí zprávě u pacienta v bezvědomí bez jeho souhlasu a bez vědomí rodiny?O této skutečnosti nás nikdo neinformoval, že má tchyně tracheostomii jsem zjistila až při její návštěvěna oddělení, kam byla přeložena.A ještě jeden dotaz -tento týden, v úterý za ní jela rodina na návštěvu, do nemocnice, kde byla provedena operace, ale po příjezdu,jim bylo sděleno, že tchyně byla přeložena do jiné nemocnice -je to normální neinformovat o překladu příbuzné, když mají na nás 3 telefonické kontakty a při posledním telefonickém dotazu na zdravotní stav nebyla o překladu ani zmínka?Děkuji za Váš názor a za odpověď.

  •    operace meningeomu
   Simona Skřičková

   Dobrý den,
   Problém převozu pacienta bez předchozí konzultace s jeho rodinou a příbuznými je velmi častý dotaz, se kterým se na nás lidé obracejí. Pacient má podle § 11 odst. 1 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, právo na výběr zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně. Pokud na základě komplexního posouzení zdravotního stavu pacienta a možností a prostředků zdravotnického zařízení dospěje ošetřující lékař k závěru, že bude vhodnější pacienta převést jinam, ať už z důvodu, že jinde mu poskytnou odbornější péči, nebo naopak aby se uvolnila místa pro komplikovanější případy, musí k takovému převozu dát pacient souhlas. Bez souhlasu pacienta je možné provést zákrok a tedy nechat jej i převést do jiného vhodného zařízení, pokud není možné vzhledem ke zdravotnímu stavu nemocného vyžádat si jeho souhlas.
   Pokud jste nebyli ze strany ošetřujících lékařů informováni o důvodech pro převoz pacienta, jde o častou chybu nedostatečné komunikace. Doporučujeme příslušný tým lékařů znovu oslovit a veškeré potřebné důvody si vyžádat. Pacient má právo na všechny potřebné informace o svém zdravotním stavu, možnostech léčby, i o tom, která zdravotnická zařízení jsou schopna léčbu poskytnout.
   Každý případ je však nutno posoudit individuálně, proto Vám doporučuji obrátit se na právnika, který Vám pomůže zhodnotit, zda došlo k pochybení či nikoliv. Doporučuji např. zkontaktovat „první zdravotní“ (www.1zdravotni.cz, tel.:+420 733 608 091), kteří nabízejí bezplatné poradenství v této problematice.
   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Míčem do hlavy
   Franta

   Dobrý den, mám dotaz dnes sem hrál fotbal a dostal sem balonem velkou ranou do hlavy, chvíli po tom sem ještě hrál a pak jakoby bloiznil, zkouším přijít na co co to obsahovalo a byly to blbosti nevíte co to může být ? přišel sem domů a jkobych to doma nepoznal. Děkuji

  •    míčem do hlavy
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   doporučuji vám navštívit lékaře, který vyloučí možná zranění.
   S pozdravem

   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      dotaz
   Hana Michlová

   Hezký den, dcera je členkou Cerebra, byla s Vámi i na rekondičním programu, máme od Vás krásné knihy a pracovní sešity, které nám velmi pomohly. Jen mě opravdu mrzí, že akce, programy, přednášky a další aktivity, jsou jen pro pražské klienty. Jako kdyby jinde v zemi neexistovali lidé, kteří by tyto aktivity potřebovali! To samé ErgoAktiv. Opravdu mě to moc mrzí! Moje dcera má 26let, má ID 3. stupně, nemůže najít práci, ani jiné činnosti, charita ani jiné neziskovky tady nefungují, nic se pro ně nedělá. Tak sedí doma na počítači. Cerebrum mě slibovalo, že bude pobočka v Hradci Králové, říkala jsem, že Vám tam pomohu, ale ticho po pěšině. Je to opravdu všechno v tomhle státě o penězích? Moc mě to mrzí a nevím, jak dceři pomoci. Máme se snad přestěhovat do Prahy? Děkuji za odpověď. Hana Michlová Náchod

  •    dotaz
   Simona Skřičková

   Vážená paní Michlová,
   Mrzí mě Vaše tíživá situace, chápu, že je velmi těžké pro Vaši dceru zařídit vhodné volnočasové aktivity s ohledem na její aktuální zdravotní stav, obzvlášť v místě bydliště mimo Prahu. Bohužel častá situace mnoha neziskových institucí je v obtížném získávání dotací na tento druh volnočasových aktivit. Zatím máme pobočku v Brně, pokud bychom v budoucnu zvažovali rozšířit naše služby v ČR, budu Vás kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Syn po těžkém poranění mozku
   Dagmar

   Dobrý den, můj syn má stále větší bolesti hlavy, hlavně k večeru a to i špatně vidí, oči ho neposlouchají. Před třemi lety měl autonehodu a byla mu provedena kraniotomie. Je na pravou stranu ochrnutý, chodí o fr. holi, snaží se cvičit. Po půl roce kost vrácena. Léčí se na epilepsii. Z léků užívá Depakine Chrono 500mg 1-1-1, Stacyl 0-1-0,Lamictal 25mg 1-0-1,5, jako doplňky užívá Gingo a hořčík.Zajímalo by mě co je příčinou bolestí a toho, že ho neposlouchají oči.I přes léčbu mívá občas záchvaty, někdy jen strnutí. Děkuji za odpověď.S pozdravem Libicherová

  •    syn po těžkém úrazu hlavy
   Simona Skřičková

   Vážená paní Libicherová,
   Bohužel na Váš dotaz nejsem kompetentní odpovědět. Počet příčin, vyvolávající silné bolesti hlavy po tak závažném zákroku, může být celá řada. Je nutné se obrátit na ošetřujícího lékaře Vašeho syna a dát mu zpětnou vazbu o jeho aktuálním zdravotním stavu. Lékař Vám určitě k dané situaci poskytne odborné informace a vysvětlí možnosti následné léčby.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Syn po těžkém poranění mozku
   Dagmar

   Dobrý den, můj syn má stále větší bolesti hlavy, hlavně k večeru a to i špatně vidí, oči ho neposlouchají. Před třemi lety měl autonehodu a byla mu provedena kraniotomie. Je na pravou stranu ochrnutý, chodí o fr. holi, snaží se cvičit. Po půl roce kost vrácena. Léčí se na epilepsii. Z léků užívá Depakine Chrono 500mg 1-1-1, Stacyl 0-1-0,Lamictal 25mg 1-0-1,5, jako doplňky užívá Gingo a hořčík.Zajímalo by mě co je příčinou bolestí a toho, že ho neposlouchají oči.I přes léčbu mívá občas záchvaty, někdy jen strnutí. Děkuji za odpověď.S pozdravem Libicherová

  •    syn po těžkém úrazu hlavy
   Simona Skřičková

   Vážená paní Libicherová,
   Bohužel na Váš dotaz nejsem kompetentní odpovědět. Počet příčin, vyvolávající silné bolesti hlavy po tak závažném zákroku, může být celá řada. Je nutné se obrátit na ošetřujícího lékaře Vašeho syna a dát mu zpětnou vazbu o jeho aktuálním zdravotním stavu. Lékař Vám určitě k dané situaci poskytne odborné informace a vysvětlí možnosti následné léčby.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      poranění mozku a sport
   Petra Doleželová

   Dobrý den,
   syn (9 let) prodělal před 6 týdny víceúlomkovou frakturu pareitální kosti vpravo s drobnými intraparenchymovými hemoragiemi, téhož dne byla provedena elevace imprese NCH operací. Měl těžkou monoparezu LHK. Po šesti týdnech již má téměř plnou hybnost ruky (3x denně jsme cvičili Vojtovu metodu) a žádné problémy (poúrazová epilepsie se zatím neobjevila). V září pojedeme do lázní. Problém je v tom, že je velmi aktivní (již od narození) a dělá několik sportů, aby se trochu unavil a pak se mohl soustředit ve škole. Nikdo nám neřekl, kdy můžeme začít a co je rizikové. Dělá fotbal, florbal a sportovní gymnastiku. Nevím jestli může začít třeba za půl roku s helmou, nebo později. Nebo jestli může chodit na atletiku, při které by nemělo dojít k úderu do hlavy, ale zase je fyzicky náročná. Prý může dělat rekreační sport. To nevím co je, protože když něco dělá, tak je to naplno a v klidu dlouho nevydrží. Takže bych se zeptala kdy a s čím můžeme začít a jestli vadí fyzická únava nebo otřesy třeba při běhu. Děkuji za odpověď

  •    Petra Doleželová
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Doleželová,
   děkuji za váš dotaz do naší poradny. Bohužel vám ale na vaši otázku nemůžu odpovědět, nejsem kompetentní vyjadřovat se k postupu rehabilitace, resp. režimu v rámci rekonvalescence. Nejvhodnější by bylo směrovat tyto otázky na ošetřujícího lékaře, zvláště neurologa nebo rehabilitačního lékaře, který zdravotní stav vašeho syna zná a může se k němu vyjádřit. Postup je v jednotlivých případech značně individuální, nelze tedy radit nic univerzálního.
   Pokud bychom vám mohli s něčím pomoci, např. sehnat kontakty na neurology, neváhejte se na nás obrátit.
   S přáním příjemných dnů
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      úraz letícím předmětem
   Alois Němec

   Tedy. Vše pravím vskutku v souladu s mým zraněním. Zkrátka,jeden spolužák po mne vrhl kamen a ten se snesl na mou hlavu. Přesto,že jsem si nasadil čepici,tak mě kámen mírně zasáhl a od toho okamžiku jsem se cítil narušeně,jakoby došlo k alespoň marginální disfunkci zdraví myšlení. Trvá to dokonce 2 měsíce. Prosím o regulérní radu,leč o přeborníka ke kterému kladu důvěru.

  •    úraz letícím předmětem
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   nejkompetentněji se k tomu může vyjádřit jen a jen lékař, který vás vyšetří a stanoví případný další postup - pokud jste byl přeci jen zraněn, zřejmě vás pošle na CT či MR. Pokud byste chtěl pomoci zjistit kontakt na nejbližšího neurologa v rámci vašeho bydliště, napište nám prosím, z jakého regionu/okresu jste.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      úraz kamenem do hlavy
   Alois Němec

   jednoduše: Spolužák po mne vrhl kámen, ale stihl mě varovat,.ale přesto mě kámen periférně zasáhl. Trpím mírnou disfunkcí paměti a hl. obavami.

  •    úraz kamenem do hlavy
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   pokud vás kámen ve skutečnosti nezasáhl a stihl jste se mu vyhnout, pak nemusíte mít žádné obavy z poranění. Pokud vás kámen zasáhl, bylo by vhodné, abyste navštívil neurologa.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      Zarmoucený mozek a já
   Alois Němec

   Tedy. Před 2 měsíci jeden spolužák pomě z nenadání vrhl kámen. Stačil mě varovat a já jsem vyvázl bez větší úhony=zranění. Leč po určité době moje percepce nějak zatrnula. Jakoby došlo k disfunkci. Spolužáka jsem chtěl něčím zpacifikovat,ale v o ný okamžik jsem se cítil nedotčený.Avšak právě po tom dni to ve mne vnuklo nesebejistotu. Vědomosti se neodvrhly z mého mozku,ale spíše se vkradla zlá anamnéza.

  •    zarmoucený mozek a já
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,
   bohužel nepokládáte otázku, na kterou by bylo možné odpovědět. Máte-li nějaký dotaz, prosím kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      CT
   Lenna

   dobry den,pred 8lety mi delali CT-S NÁSLEDUJÍCÍM VÝSLEDKEM-CITUJI-VZHLEDEM K VĚKU PROSTOROVĚJŠÍ KOMOROVÝ SYST.MOZKU.MOHU SE ZEPTAT CO TO ZNAMENÁ?JSEM SICE OBJEDNANA NA MR,PRO RUZNORODE POTÍŽE,ALE JESTLI BY JSTE MI TO MOHLY NEJAK VYSVETLIT CO TO ZNAMENA.VĚK 36LET,DEKUJI

  •    CT
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den Lenno,
   děkujeme za váš dotaz. Bohužel vám nemohu odpovědět, neboť nejsem lékař a ani v našem týmu není nikdo kompetentní, aby vám nález vysvětlil. Obraťte se proto prosím na svého oš. lékaře, popř. neurologa, který by vám měl vše vysvětlit.
   Děkuji za pochopení a držím palce!
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      vigilní koma
   M.Vojtěchovská

   Dobrý den,
   obracím se na vás ohledně mé dcery(23 let),která utrpěla po pádu z výšky krvácení do mozku s následným otokem.Nyní po téměř 6 týdnech od úrazu leží na odd.DIOP ve stavu vigilního komatu.Dle kontr.CT se již hematom i otok v mozku vstřebal,byla však objevena ischemická ložiska v mozku ,která údajně vznikla následkem opak.resuscitace,dle vyjádření lékařů se nachází dcera v tomto stavu z důvodu atrofie mozku.Dceru navštěvujeme každý den,má typické projevy pro apalický syndrom,občas fixuje očima,je to pro ni ale hodně únavné.Snažíme se provádět bazální stimulaci,rehab.cviky,pokud to její stav dovolí. Zanedlouho by měla podstoupit léčbu v hyperbar.komoře,dle lékařů nemáme očekávat zázračné účinky,bohužel neznáme nikoho,kdo by měl z tímto typem léčby zkušenosti...
   Ráda bych Vás touto cestou poprosila o poskytnutí informačních brožur s tematikou změněného stavu vědomí a následcích poškození mozku,potřebuji načerpat maximum informací,abychom mohli poskytnout naší dceři co možná nejlepší péči a podporu.
   Ještě mám dotaz - bylo by možné si uvedené brožury,příp.i knihy zakoupit a vyzvednout u Vás v Praze?
   Děkuji mnohokrát za odpověď.
   S pozdravem
   M.Vojtěchovská

  •    vigilní koma
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Vojtěchovská,
   děkujeme za váš příspěvek do naší poradny. Brožury a případně další publikace vám rádi poskytneme i v rámci našeho sdružení. Adresa: Křižíkova 56/75A.
   Ještě bych vám doporučila publikaci od Trevora Powella Poškození mozku. Tu v nabídce nemáme, ale seženete ji v knihovnách i knihkupectvích.
   Pokud bychom vám mohli ještě s něčím pomoci, neváhejte nás opět kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog CEREBRUM o.s.

  • (2)
      pobyt pro matku s dcerou ve vigilním komatu
   Marie

   Dobrý den, prosím o radu při hledání řešení pro 16letou dívku ve vigilním komatu. Nyní je hospitalizovaná, matka ji doprovází a podílí se na péči o ní. Nyní ji čeká opakovaný lázeňský pobyt, po kterém se již nechtějí vrátit do nemocnice. Z více důvodů se o ni nemůže starat doma, do ústavu ji v žádném případě nechce dát. Hledáme zařízení nebo nějaké podporované bydlení s asistencí, kdekoli v republice, kde by mohla být spolu s matkou, která se o ni chce starat. děkuji za jakékoli tipy. Marie

  •    pobyt pro matku s dcerou ve vigilním kómatu
   Simona Skřičková

   Vážená paní Marie,
   Níže Vám dávám kontakt na podporované či chráněné bydlení v Praze a Brně, vzhledem ke komplikované situaci je nutné probrat případ dívky osobně s daným zařízením a zjistit, zda rozsah služeb, které tato zařízení nabízejí, je dostačující pro tuto dívku a její matku.

   PRAHA:
   PODPOROVANÉ BYDLENÍ:
   Jedličkův ústav
   261 211 105
   jus@jus.cz
   www.jus.cz
   Nácvikové bydlení
   V Pevnosti 4
   128 41 Praha 2 - Vyšehrad
   Alena Racková, DiS – sociální pracovnice
   241 083 567
   a.rackova@jus.cz


   Centrum Slunečnice
   centrum.slunecnice@cb.cz
   www.cb.cz/diakonie/sun/
   Chráněné bydlení – tréninkový byt
   775 721 074 - Eliška Fleková, Dis., sociální pracovník a koordinátor služby
   776 497 212 (byt)
   222 957 248 (vedoucí střediska)
   Mansfeldova 801
   198 00 Praha 9 - Černý Most

   CHRÁNĚNÉ BYDLENÍ:
   Středisko Zvonek v Praze 4, chráněné bydlení
   739 244 776
   diakonie-zvonek.cz/nase-sluzby/chranene-bydleni/
   Šípková 1838/1
   142 00 Praha 4 - Krč
   Michaela Kunzová (vedoucí pobytových služeb)
   chbyd@diakonie-zvonek.cz


   BRNO:
   Zde se můžete informovat na portálu sociální péče města Brna.
   Chráněné bydlení sv. Anežky - portál sociální péče ve městě Brně
   socialnipece.brno.cz/skupina/osoby-s-telesnym-postizenim/katalog/231/chranene-bydleni-sv-anezky/
   V případě dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo telefonním čísle.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Pooperační příznaky po zranění mozku
   Martin

   Dobrý den chtěl bych se zeptat jsem po operaci mozku,přesněji zákroku který se mi stal 7.10.2013,šlo o krvácení do mozku a otok na mozku,už to žě mě zachránily bylo obrovské štěstí,i když v poslední chvíli vypadalo že už mě dovezly pozdě,no a chci se zeptat,před 3 měsíci sem zkolaboval poprvé,záchranka mě odvezla bylo mi sděleno že to vypadá na epileptický záchvat,ted v pondělí se mi to stalo podruhé doktor který přijel říkal že to není epiliptický záchvat,ale něco jak pooperační syndrom který se stáva v nějakém období po operaci a to rok až dva,i když mě v nemocnici pak zase sdělily že to byl epileptický bez jakéhokoliv většího vyšetření,tak se chci zeptat co to mohlo být jelikož to co řekl doktor na místě kde se to stalo sem moc při vědomí nebyl,takže si nic nepamatuji a sdělily my to až potom známý,děkuji za odpověd P.Martin

  •    pooperační příznaky po zranění mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Martine,
   děkuji za důvěru, kterou projevujete položením vašeho dotazu. Protože nemám bližší popis příznaků a projevů vašich záchvatů a navíc nejsem lékař, nemohu se vyjádřit k tomu, zda to jednoznačně byl nebo nebyl epileptický záchvat. Ten se dá prokázat pouze na EEG, které snímá specifickou činnost mozku (bez něj se nedá diagnóza epilepsie jednoznačně stanovit). Avšak rozvoj epileptických záchvatů do roka až dvou po úrazu mozku nejsou netypické. Často jsou ale tyto posttraumatické záchvaty dobře řešitelné a mizí se spontánní úzdravou mozku.
   Definitivní diagnózu by vám měl sdělit váš neurolog, stejně tak vám upraví či nastaví medikaci.
   Přeji vám hodně zdraví a pokud budete mít další otázky, neváhejte nás prosím kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog

  • (2)
      poradna
   Hana KRETTOVA

   Dobry den zajimalo by me v jakym stavu musi byt pacient po autonehode aby ho prevezli do nemocnice. Moje maminka zemrela pri autonehode je to uz 8 let ale stale nemuzu. pochopit proc ji ihned netransportovali do nemocnice.byla pri vedomi a komunikovala az kdyz ji vyndali z auta tak ztratila vedomi. V pitevnim nalezu mela ze mela neco s aortou.
   Dekuji za vysvetleni.Krettov

  •    poradna
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, paní Krettová,
   vážím si Vaší důvěry, kterou vyjadřujete našemu sdružení podělením se o svůj příběh. Je mi líto Vaší ztráty, která je stále bolestivá, ale není v mé kompetenci hodnotit postup lékařů a záchranářů, kteří byli na místě nehody.
   Zřejmě se se smrtí maminky stále vyrovnáváte. Možná by pro Vás mohla být oporou odborná pomoc, která by Vám pomohla překlenout tuto životní zkušenost. Pokud byste chtěla předat kontakty, neváhejte se na nás znovu obrátit.
   Držím palce,
   s pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog
   CEREBRUM o.s.
   psycho@cerebrum2007.cz

  • (2)
      CMP Dubaj
   Lenka

   Dobrý den, moc Vás prosím o radu, protože nemůžu na webu najít stránky o rehabilitačních centrech pro pacienty dlouhodobě imobilní, po CMP. Pracuji v Dubaji a mám klieta, jehož rodina jej chce poslat k léčbě do ČR! Chtěla bych jim dát nějaký odkaz, ale nevím, která střediska mají dobrou rehabilitaci - jedná se o pacienta v bezvědomí, reagující pouze na bolestivý podnět a rodina vyžaduje pravidelnou denní rehabilitaci a plnou péči! Děkuji předem za radu a odpověď...s pozdravem, Lenka

  •    CMP Dubaj
   Simona Skřičková

   Vážená paní Lenko,
   Z Vašeho dotazu usuzuji, že se nejedná o občana ČR, tudíž jakákoliv možnost rehabilitace se bude týkat formy samopláteckého specializovaného léčebného pobytu. Doporučuji se podívat na stránky sanatoria Klimkovice, kde jsou zajišťovány služby i pro pacienty s vážnými následky po CMP-Program pro těžká motorická a psycho-motorická poškození REHA BASIC 18+ (http://www.sanatoria-klimkovice.cz/www/cz/leceni-dospelych).
   Níže uvádím také seznam možných zařízení v rámci ČR, která poskytují dlouhodobou intenzívní ošetřovatelskou péči (zařízení typu DIOP), ale obávám se, že přednost budou mít občané ČR (péče je hrazena přes pojišťovnu).
   Praha
   • S D I s.r.o., Praha 3, Kubelíkova 16/1250-Žižkov
   • Ústřední vojenská nemocnice Praha, Praha 6, U vojenské nemocnice 1200

   Středočeský kraj
   • Českobrodská nemocnice, s.r.o., Český Brod, Žižkova 282
   • Městská nemocnice Městec Králové, a.s., Městec Králové, Prezidenta Beneše 343
   • PRIVAMED Healthia s.r.o. - Dlouhodobá intenzivní oš. péče, Rakovník, Dukelských hrdinů 200
   • ALMEDA , a.s. - Městská nemocnice Neratovice – DIP, DIOP, Neratovice, Alšova 462

   Jihočeský kraj
   • Nemocnice Písek, a.s., Písek, Karla Čapka 589
   • Nemocnice Strakonice, a.s., Strakonice, Radomyšlská 336

   Plzeňský kraj
   • PRIVAMED a.s., Plzeň, Kotíkovská 17,19
   Karlovarský
   • NEMOS PLUS s.r.o., Ostrov nad Ohří, U Nemocnice 1161
   Ústecký kraj
   • Nemocnice Louny, a.s., Louny, Rybalkova 1400
   Liberecký kraj
   • Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa,a.s., Česká Lípa, Purkyňova 1849
   • Nemocnice Tanvald, s. r. o., Tanvald, Nemocniční 287
   • Nemocnice Frýdlant, s.r.o., Frýdlant v Čechách, V Úvoze 860
   Pardubický kraj
   • Chrudimská nemocnice, a.s., Chrudim, Václavská 570
   Kraj Vysočina
   • Nemocnice Třebíč, p. o., Třebíč, Družstevní 1320
   Olomoucký kraj
   • OLÚ neurologicko-geriatrický Mor.Beroun, Moravský Beroun, Masarykova 412
   Moravskoslezský kraj
   • SZZ Krnov, příspěvková organizace, Krnov, I.P. Pavlova 9
   • Nemocnice s poliklinikou Karviná - Ráj, Karviná - Ráj, Vydmuchov 399/5
   Zlínský kraj
   • Krajská nemocnice T. Bati, a. s., Zlín, Havlíčkovo nábř. 600

   Přeji příjemný den a případě dalších doplňujících dotazů se neváhejte na mne obrátit na níže uvedených kontaktech.
   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Maminka po CMP
   Alena Phillips

   Dobry den,

   Chtěla bych poprosit o radu pro moji maminku, která prodělala mozkovou příhodu 14.2. tohoto roku. Mamince je 63 let a uz jsou to 4 mesice co maminka prodělala mozkovou příhodu. Byla ochrnuta na pravou stranu ale asi po 4 měsíců dela velké pokroky . Uz pomalu chodi sama o hulce a je více soběstačná. Po 3 dnech po CMP jsme začali rehabilitován na JIP oddělení. Maminka hned začala mít Logopeda a psychologa. Po týdnu nastoupila na rehabilitacni oddělení kde zůstala asi 3 týdny. Bohužel jsme si všechno se sestrou vybojovaly protože jsme se setkaly s otřesnym způsobem jak se někteří doktoři na JiP nebo lůžkové oddělení chovají k pacientům. Člověk o co si neřekl tak to nemel. Hned od prvního dne jsme byly u maminky u lůžka a začaly bazalni stimulaci a postupně po internetu jsme hledaly veškeré informace o CMP. Ale vrátím se k dotazu. Maminka nastoupila do Berouna kde byla si další tři týdny a ted momentálně je uz druhy tyden na Slapech kde ma super peci. Jenže maminka nám ted dela starosti protože jeji nálady se po hodině mění a často brečí ze ji tam chceme nechat a ze se uz pro ni nikdy nevrátíme. Poslední dobou bojujeme s jejími nálady. Nevíme jestli je správně volat mamince každy den a nebo jak často ji máme navštěvovat. Nechceme udělat špatně kroky ale chceme ji hodne pomoci ale nevíme bohužel jak . Take každy druhy tyden jede na cely víkend domu. Mozna v tomhle je ted problém kdyz je maminka doma tak je spokojena ale kdyz se ma vrátit na Slapy tak je to zase pro ni uplne horor. Můžete nám prosím poradit. Naše rodinné vztahy bohužel nejsou uz tak pevne jako dříve a ma to velký psychicky dopad pro nás všechny. Děkuji moc za radu.

  •    maminka po CMP
   PhDr. Lucie Veverková

   Vážená paní Jirsová,
   děkuji za vaši důvěru projevenou našemu sdružení. Pro vás pro všechny, nejen pro vaši maminku, je to nelehké období. Už od samého začátku se pro maminku snažíte dělat maximum, což je vidět z popisu celé situace. Cévní mozková příhoda je "událost", která doslova z vteřiny na vteřinu naprosto změní život dotyčného a celé jeho rodiny. Bohužel až v průběhu rekonvalescence, rehabilitace a po absolvování nejrůznějších vyšetření můžeme zjistit, jaké následky zanechala, a které z těchto následků mohou být vratné, nebo alespoň částečně reverzibilní. Vaši maminku postihla CMP v levé hemisféře, která zodpovídá zejména za řeč, ale to je velmi zjednodušující pohled. Víme, že mozek je velmi složitý orgán a funkce, za které odpovídá, mnohdy nelze zcela přesně lokalizovat. Navíc musíme přihlédnout k individualitě každého z nás. Tempo úzdravy je také velmi individuální, něco padá na vrub spontánnímu uzdravení mozku, něco cílené rehabilitaci. Věk je samozřejmě také důležitým, nicméně nikoli určujícím, faktorem. Vzhledem k tomu, že k CMP došlo, jak píšete, v únoru tohoto roku, uběhlo ještě velmi málo času. Přesto si všímáte u maminky velkých pokroků, což je velmi dobré znamení. Následky CMP nejsou ale vždy pouze v rovině fyzické, často se setkáváme (a opravdu to není ojedinělé) s příznaky deprese, úzkostí, emoční nestability a dalšími znaky emočních poruch. Něco může být způsobeno samotným poškozením mozku, pak mluvíme o tzv. organické poruše nálady. Jindy tyto příznaky nasedají na samotný fakt rozšiřování náhledu pacienta na vlastní zdravotní stav. To znamená, že si začne uvědomovat své fyzické postižení, neschopnost vyjadřovat se tak, jako dříve, neschopnost zastávat činnosti jako před příhodou. Vnímá své možnosti a omezení a z toho vyplývají příslušné výkyvy nálad. Nezřídka pacienti cítí bezmoc z toho, že jsou odkázáni na péči svého okolí, ať již ve fyzickém nebo emocionálním smyslu. Reagují na jakoukoli změnu velmi citlivě (u někoho stačí přesun na jiný pokoj, výměna spolupacienta na pokoji, nesympatická sestřička, prostředí samotné, apod.) a mnohdy nepředvídatelně. Člověk pak není čitelný sám sobě, natož své rodině. Nezřídka ve své praxi zažívám, že se pacienti po víkendu stráveném doma "dávají dohromady" ještě několik dní - je to pochopitelné, protože z prostředí důvěrně známého se vracejí do cizího, kde si těžko zvykali. Citliví jedinci to snášejí hůře, ale řešením není přestat dávat propustky - leda by si to pacient sám přál a zhodnotil, že návraty jsou pro něj horší, než nejezdit domů vůbec.

   V rámci hospitalizace vaší maminky by mohla dobrou službu prokázat strukturovanost situací. Běh nemocničního provozu neovlivníte, ale ani nemusíte, ten většinou sám o sobě bývá pravidelný. Spíše pro ujištění maminky a zvyšování jejího náhledu na situaci (že se jí opravdu nechystáte opustit) zkuste - pokud je to ve vašich možnostech - jezdit v pravidelný čas a předem ji o tom informujte (Ve středu ve 14 hodin přijedu já, ve čtvrtek v 16h sestra, v pátek ti v 15h zavolám). Je důležité, aby předem domluvené bylo dodržováno, maminka poté nabyde jistoty, že je vše tak, jak řeknete.

   Samozřejmě můj e-mail nemůže nahradit přímou práci psychologa s vaší maminkou, který ji už alespoň rámcově zná, zná její reakce, nálady, to, zda souvisejí s něčím konkrétním, apod. Díky tomu může začít účinně pracovat s jejími úzkostmi a poskytnout vám konkrétnější informace. Moje zkušenosti budou takto na dálku vždy jen obecnějšího charakteru.

   Pokud máte ještě nějaké otázky, neváhejte mě kontaktovat, ráda vám pomohu.
   S pozdravem
   --
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog   CEREBRUM - Spolek osob po poranění mozku a jejich rodin

   Křižíkova 75, 186 00, Praha 8

   E-mail: psycho@cerebrum2007.cz

  • (2)
      logoped
   kristyna kolinkova

   Dobrý den,
   Bratr je 5 měsíců po prasknutem aneurysmatu. Byl zhurba 2 měsíce v komatu a poté vůbec nekomunikoval ani se neprojevoval. Jeho vědomí se v podstatně zlepšuje každým dnem. Není ještě schopen odpovídat kývnutím hlavy, ale vyhoví některým příkazům, jako např. podej mi čepici. zvedni nohu, atd. Po Vytažení tracheostomie asi před měsícem začal vydávat zvuky a zhruba před 2 týdny se pokusil opakovat ahoj. Bohužel jeho výslovnost byla velice špatná a mám pocit, že ho to velmi demotivovalo, protože s pokusy uplně přestal. Dále dokáže říct mama a ne. Snaha o vyslovení dalších slov většinou skončí po pár nespěšných pokusech, kdy zarputile odmítá zkusit to znovu.
   mohli byste mi prosím poradit dobrého logopeda v Brně, ktery ma zkušenosti s lidmi s organickým psychosynromem?
   Předem velice děkuji za pomoc
   S pozdravem
   Kristyna Kolinkova

  •    Logoped
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den,

   v Brně můžete oslovit například Soukromou kliniku Logo s.r.o. - http://www.moje-klinika.cz/, kde v odbornosti rehabilitace, příp. neurologie nabízejí i diagnosticko-terapeutické pobyty v lůžkovém stacionáři.

   Také bych Vám doporučila, abyste se obrátili na Klub Cerebra v Brně, který poskytuje tréninky kognitivních funkcí a edukačně-podpůrnou skupinu pro osoby po poranění mozku.

   S pozdravem
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      dotaz na péči po mozkové mrtvici
   věra

   Mám manžela po mozkové mrtvici a ještě k tomu nemá levou nohu. Vzala se mu nad kolenem. Já v současnosti chodím do zaměstnání, do starobního důchodu jdu až
   za rok a půl. Nevím co mám dělat, Jít do
   předčasnpého důchodu a vzít si manžela domů a starat se o něj. (poznává mě, ale neví, že je v nemocnici. zkrátka se mu to tam motá) a nebo ho dát do domova tam, kde jsou na to zařízeni. Prosím, řekněte Váš názor. Děkuji

  •    Dotaz na péči po mozkové mrtvici
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Věro,

   děkujeme Vám za důvěru, s níž se na nás obracíte. Rozhodnutí, zda o blízkého člověka pečovat doma, či hledat jiné možnosti, je vždy nesnadné.

   Nepíšete, kdy u Vašeho manžela došlo k cévní mozkové příhodě. Zvláště v prvních měsících po příhodě je pro pacienty velmi efektivní rehabilitační pobyt v odborném léčebném zařízení. Pobyt předepisuje ošetřující lékař v nemocnici nebo praktický lékař na doporučení lékaře specialisty (u pacientů v domácím prostředí). Délka léčebného pobytu bývá zpravidla okolo čtyř týdnů až tří měsíců. Výhodou těchto pobytů je komplexní a intenzivní rehabilitační program.

   Níže Vám uvádím přehled rehabilitačních zařízení, která poskytují rehabilitační péči pacientům po CMP:
   o Rehabilitační ústav Chotěboř
   o Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly
   o Rehabilitační ústav Kladruby
   o OLÚ Paseka
   o RÚ Hostinné
   o Vojenský rehabilitační ústav Slapy (standardně čekací doba 3/4 roku)
   o Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk
   o Rehabilitační ústav Hrabyně
   o RÚ Brandýs nad Orlicí
   o Volyňská léčebna
   o OLÚ Darkov
   o OLÚ Slatinice
   o OLÚ Jevíčko
   o Beskydské rehabilitační centrum Čeladná
   o a další

   Pokud se rozhodnete, že se o manžela budete starat v domácím prostředí, existuje řada služeb, které Vám pomohou. V prvé řadě bych zmínila agentury domácí péče (tzv. home care), které poskytují domácí zdravotnickou péči, a to dle indikace praktického lékaře. Dále, co se týče oblasti sociálních služeb, můžete využít tzv. pečovatelskou službu.

   V případě, že Váš manžel z důvodu dlouhodobého nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb, doporučila bych Vám, abyste se též obrátili na místně příslušný Úřad práce ohledně nároku na tzv. příspěvek na péči.

   Přeji Vám mnoho sil a máte-li další otázky, kdykoli se na nás prosím obraťte.

   S pozdravem
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Úder do hlavy
   Blanka Králová

   Dobrý den,
   chtěla jsem se zeptat, zda mohu mít poranění mozku, pokud jsem se před dvěma dny silně udeřila do hlavy ( nad čelem )od dvířka skříně. Včera mě celý den bolela hlava a žádný přášek mi nezabral. Ráno po velmi tvrdém spánku mne bolest hlavy přešla, ale pořád se cítím ospalá a otupělá a hlavu mám jakoby vodnatou.
   Mám zajít k lékaři a k jakému nebo problémy odezní ?
   Děkuji moc za odpověď Blanka Králová

  •    Úder do hlavy
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Králová,

   děkujeme Vám za důvěru, s níž se na nás obracíte. Úder do hlavy, případně prudký otřes skutečně mohou způsobit poranění mozku, jehož závažnost nemusí nutně korespondovat s příznaky, které pacient aktuálně pociťuje.

   Pokud symptomy, které popisujete ve svém dotazu, nadále trvají, doporučila bych Vám pro jistotu vyhledat pomoc lékaře, nejlépe neurologa.

   Věřím, že vše dopadne dobře a přeji Vám mnoho zdraví!


   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Kam po DIOP
   Jana Šarounová

   Dobrý den, prosím o radu. Mám bratra rok na DIOP v ÚVN - je stále v komatu - dýchá sám, nyní nám řekli, že už tam bratr nemůže zůstat, že si máme najít nějaké následné zařízení. Můžete nám prosím poradit jaké zařízení je nejlepší - v Praze.
   Nevadí nám ani připlácení za péči, ale viděla jsem i sanatoria, která stála 35.000,- měsíčně - tak to už je na nás moc.
   Moc děkuji
   S pozdravem
   Jana Šarounová

  •    Kam po DIOP
   Simona Skřičková

   Vážená paní Šarounová,
   Děkuji za Váš dotaz a důvěru v naši organizaci. Pro lepší přehled ve službách následné péče bych Vám nejprve doporučila podívat se na náš vyhledávač služeb a zařízení na našich stránkách: http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/nebo http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html., abyste se zorientovala v nabídkách zařízení a typu služeb v okolí Prahy a prostřednictvím osobní návštěvy zjistila možnosti a kapacitu těchto zařízení.
   Níže Vám nabízím další možné alternativy, které byste pro svého bratra mohla zvážit:
   Praha a okolí:

   Nemocnice Na Františku
   http://www.nnfp.cz/oddeleni/oddeleni-dlouhodobe-nemocnych


   Městská nemocnice následné péče
   http://www.mnnp.cz/

   Nemocncie Milosrdných sester
   http://www.nmskb.cz/oddeleni/osl/specializace-6/ - ošetřovatelská lůžka
   http://www.nmskb.cz/oddeleni/rehabilitace/specializace-8/ - lůžková rehabilitace

   Nemocnice Na Žižkově - následná lůžková péče
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-2-patro.html
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-4-patro.html
   http://www.nemocnicenazizkove.cz/index.php/nasledna-lkova-pee--oetovatelska-lka-5-patro.html

   Rehabilitační klinika Malvazinky
   http://www.malvazinky.cz/rubrika/48-Hospitalizacni-pece-Luzkova-rehabilitace/index.htm

   Klinika Na Košíku
   http://www.klinikanakosiku.cz/cs/

   MONADA - Klinika komplexní rehabilitace
   http://new.monada.cz/?page_id=8
   Níže uvádím několik kontaktů také na vhodná zařízení rehabilitačních ústavů:
   Výhradně na rehabilitaci po CMP se specializuje Rehabilitační ústav Chotěboř - nedaleko Chrudimi - více informací najdete na www.rehustav.cz - Dalšími rehabilitačními zařízeními s komplexní péčí pro pacienty po CMP jsou např. Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk - www.hamzova-lecebna.cz, Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly – www.lrs-chvaly.cz, Rehabilitační ústav Kladruby u Vlašimi – www.rehabilitace.cz, Rehabilitační ústav Hrabyně, www.ruhrabyne.cz či Vojenský rehabilitační ústav Slapy 252 08 Slapy n/Vltavou tel.: 257 750 071 (zde je čekací doba cca 3/4 roku).

   V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      cmp
   Marcela

   jsem již 3 roky po cmp a zdá se mi že můj stav je neměný ochrnutí levé poloviny ruka noha je lepší za pomocí hole se přepravím bez hole se bojím oklí mi vyčítá že se bojím a nechci je mi 53 let je to bytí nebytí , fyzioterapeut dochází 2x týdně a po cvičení se cítím hůř , je to normální

  •    CMP
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Marcelo,

   děkuji Vám za dotaz do poradny. Chápu, že je pro Vás těžké, že i přes intenzivní rehabilitaci nepociťujete výraznější posun nebo zlepšení Vašeho zdravotního stavu. Rehabilitace po mozkové příhodě nicméně vyžaduje trpělivost. Následky CMP jsou závislé na lokalizaci a také rozsahu poškození mozkové tkáně a opravdu jen velmi málo pacientů do budoucna zůstává bez jakéhokoli postižení. Obvyklým následkem CMP, stejně jako ve Vašem případě, je ochrnutí poloviny těla. Fyzioterapie 2x týdně je v pořádku, ale pokud se, jak píšete, po cvičení cítíte hůř, je dobré tento fakt s Vaším fyzioterapeutem prokonzultovat. Při cvičení byste neměla pociťovat bolest nebo se nadměrně přetěžovat. Také bych Vám poradila, abyste se obrátila na svého rehabilitačního lékaře, zda by Vám, navíc k LTV, nedoporučil další způsoby terapie.
   V závislosti na tom, která část mozku byla mozkovou příhodou zasažena, se mohou také objevit potíže se smyslovým vnímáním a rovnováhou. Porucha rovnováhy (a tím narušená rovnováha stoje a chůze) může být příčinou, proč se obáváte chodit bez pomoci hole. Proto bych Vám doporučila se i o této problematice poradit s Vaším lékařem.

   Přeji Vám mnoho sil, a pokud budete mít další otázky, kdykoli se na mě prosím obraťte.
   S pozdravem

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      kam s pacientem
   saša

   Dobrý den, velice Vás prosím o radu. V lednu tohoto roku prasklo mamince na dovolené aneurysma v mozku. V zahraničí ji operovali, poté byla převezena na ARo do prahy pak následně přeložena na neurolog JIP v téže nemocnici. Jelikož dýchá sama uzavřeli ji tracheostomii. Na jip leží již dlouho a pravděpodobně překročila dobu po kterou platí pojišťovna nemocnici. Proto ji nyní za každou cenu chtějí někam přeložit, leč se vyskytl problém. Hypoxií je postiženo 2/3 hemisféry. maminka je ochrnutá na celé tělo. Pouze fixuje očima. Nemluví, nestiskne ruku, komunikace je zatím neúspěšná. Má cévku, katetr do žíly a PEG. Jelikož jí odstranili umělou ventilaci (což je dle mě jako zdravotníka zmenšení rizika infektu) uzavřeli tak pro ni místo na DIOP OCHRIP či NIP, kam mohou pacienti pouze uměle ventilovaní. Ale zároveň pro jakoukoli LDN je komplikovaný případ. Buď nemají vybavení nebo lékařskou službu 24 hod denně. Co si máme počít. Potřebujeme cokoli okolo Prahy či v Praze pokud je to možné. Za maminkou dosud dojíždíme denně.

  •    Kam s pacientem
   Simona Skřičková

   Vážená paní Sašo,
   Děkuji za Váš dotaz a důvěru, se kterou jste se obrátila na naše sdružení. Co se týče Vašeho dotazu, chtěla bych na začátku upřesnit možnosti DIOPu. DIOP je pracoviště poskytující intenzivní ošetřovatelskou péči pacientům s poruchou vědomí a závažným, nejčastěji neurologickým postižením, jejichž stav již nevyžaduje umělou plicní ventilaci, ale vyžaduje intenzivní ošetřovatelskou péči o dýchací cesty. Maminka, dle Vašeho popisu jejího zdravotního stavu, vyžaduje rozhodně intenzivní, komplexní péči a možnost přijetí do DIOPu není nereálná. V Praze je poměrně dobrý výběr, záležet bude na doporučení lékaře, volné kapacitě a následně Vašich preferencích. Podívejte se například na následující:

   Přehled pracovišť DIOP se smlouvou s VZP k 20.2.2013

   Praha
   • S D I s.r.o., Praha 3, Kubelíkova 16/1250
   • Ústřední vojenská nemocnice Praha, Praha 6, U vojenské nemocnice 1200

   Středočeský kraj
   • Českobrodská nemocnice, s.r.o., Český Brod, Žižkova 282
   • Městská nemocnice Městec Králové, a.s., Městec Králové, Prezidenta Beneše 343
   • PRIVAMED Healthia s.r.o. - Dlouhodobá intenzivní oš. péče, Rakovník, Dukelských hrdinů 200
   • ALMEDA , a.s. - Městská nemocnice Neratovice – DIP, DIOP, Neratovice, Alšova 462

   Plzeňský kraj
   • PRIVAMED a.s., Plzeň, Kotíkovská 17,19

   Karlovarský
   • NEMOS PLUS s.r.o., Ostrov nad Ohří, U Nemocnice 1161

   Ústecký kraj
   • Nemocnice Louny, a.s., Louny, Rybalkova 1400

   Liberecký kraj
   • Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa,a.s., Česká Lípa, Purkyňova 1849
   • Nemocnice Tanvald, s. r. o., Tanvald, Nemocniční 287
   • Nemocnice Frýdlant, s.r.o., Frýdlant v Čechách, V Úvoze 860

   Pardubický kraj
   • Chrudimská nemocnice, a.s., Chrudim, Václavská 570

   V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Budějská
   Katka

   Dobrý den.Měla bych dotaz.Můj bývalý přítel leží po mozkové příhodě v tzv.vigilním komatu v zařízení DIOP v Lounech.Přečetla jsem teď spoustu článků co se týká tohoto stavu.Paní doktorka nám řekla,že je jen minimální odezva na EEG.Co se týká vyšší mozkové funkce je to bez odezvy.Při návštěvě se mu zvyšoval tep když na něj mluvil jeho bratr.Je nějaká šance,že si mozek najde jinou cestu a přítel se probere k vědomí?Chytáme se každé maličkosti,jak se říká naděje umírá poslední.Děkuji Katka

  •    Budějská
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, Katko,
   ano, jak píšete v závěru svého dotazu - naděje umírá poslední. Bohužel mi ale nepřísluší se takto na dálku vyjadřovat ke stavu Vašeho bývalého přítele a už vůbec ne k jeho prognózám. Nejlépe to dovede posoudit ošetřující lékař a i ten vždy jen s největší opatrností. Lidský mozek je velmi složitý - a dá se říct, že ještě stále ne plně probádaný - orgán. To, jak se bude hojit a jestli vůbec, závisí na mnoha faktorech. Vím, že to pro Vás musí být náročná situace, podle popisu je stav Vašeho bývalého přítele velmi vážný, ale bohužel Vám nemohu a ani nechci dávat falešné naděje. Možné je v zásadě opravdu všechno.
   Přeji Vám, ať máte mnoho sil a držím palce v tomto nelehkém období.
   Pokud byste měla ještě nějaké otázky, neváhejte se na nás obrátit.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog spolku Cerebrum

  • (2)
      Stimulace
   Magda

   Dobrý den potřebovala bych poradit jakou stimulaci zvolit pro ženu, která leží na lůžku déle jak 3 dny a ke změně polohy dochází jen zřídka.

  •    Stimulace
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Magdo,

   Váš dotaz je formulován příliš obecně, aby na něj bylo možné odpovědět. Požádala bych Vás tedy o poskytnutí bližších informací. Zejména je podstatné, jaká je příčina upoutání na lůžko - akutní onemocnění, následek úrazu, mozkové příhody...

   S pozdravem a přáním hezkého dne
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeut sdružení Cerebrum
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      agresivita spojená s poškozením mozku
   Blanka

   Dobrý večer,
   mám syna po operaci mozku (prasklá výduť na mozku kombinovaná s autohavárií) od 8.1.tohoto roku.Byl ve velmi vážném stavu a rozhodovalo se zpočátku, zda ho budou vůbec operovat. Lékaři mu zachránili život,nyní ho máme v domácí péče (od 17.2.).Syn byl propuštěn s minimálními známkami vědomí a ani nyní nereaguje na pokyny,nedá žádným způsobem najevo, zda nás poznává. V poslední době začal být velmi agresivní,strhává si zlostně přikrývku,levou rukou, ve které má velkou sílu nám stiskne ruku,chytá nás pod krkem, rve nás za vlasy,když ho stavíme na nohy a škrtí nás, při tom má až děsivý výraz v očích,zatnuté zuby a zlý pohled. Mluvit zatím nemůže,čekáme na odstranění tracheostomie,ale trochu se toho bojím, slyšela jsem,že pak se přidají ještě sprostá slova.Chtěla bych vědět,zda může tento stav být i trvalý a co nás ještě čeká.Zatím se chlácholíme tím, že je to přechodné a že zase bude dobře. Syn se pomalounku zlepšuje,trápí nás také jeho noční nespavost a neklid, musím mu kurtovat levou ruku, jinak by si vyrval všechny hadičky,když se v noci vzbudí a je velmi neklidný. Můžete mi poradit případně i nějaké prášky na spaní?V nemocnici nám dali Hypnogen,ten mu ale vůbec nezabírá. Děkuji za odpověď.Blanka

  •    agresivita spojená s poškozením mozku
   PhDr. Lucie Veverková

   Vážená paní Blanko,
   v první řadě bych Vám chtěla vyjádřit podporu v situaci, ve které se nacházíte. Děkuji také za důvěru, s jakou se obracíte na naše sdružení.
   K Vašemu dotazu - po poranění mozku jsou projevy, které u svého syna zažíváte, velmi běžné. Často se u takových pacientů setkáváme s výbuchy hněvu až agrese, se slovním napadáním, častými výkyvy nálad, popřípadě lze zpozorovat celkovou změnu osobnosti. Vždy záleží na rozsahu a lokalizaci poranění a dalších faktorech, které se spolupodílejí na možnostech uzdravení. Každý člověk se uzdravuje různě rychle a stran prognóz jsme vždy opatrní na jakékoli předpovědi. Faktem ale zůstává, že mnoho z projevů nezůstává trvalými, časem může dojít k úpravě, zmírnění intenzity, v některých případech k plné úzdravě. Zatím je ale brzo na jakékoli soudy. Co se týče léků na spaní, doporučila bych Vám konzultaci psychiatra, který má přeci jen širší škálu možností medikace, než praktik nebo jiný specialista.
   Přeji Vám mnoho sil a zdraví a pokud budete mít nějaké otázky, neváhejte nás opět kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Kam z JIPu
   Veronika Jurčíková

   Dobrý den,
   manžel utrpěl poranění mozku po pádu na chodník, 14 dní byl udržován v umělém spánku, teď je již při vědomí, potravu sám přijímá,pravou polovinu těla ovládá dobře, levou s obtížemi, šeptá, teď už srozumitelně, na některé otázky odpovídá srozumitelně. Z JIPu v Plzni jej už plánují propustit, ale plzeňské rehabilitační oddělení ho nechce. Jsme z Aše a nevíme kam jej nechat převést. Můžete nám poradit kam a co dál?

  •    Kap po JIPU
   Simona Skřičková

   Vážená paní Jurčíková,
   Děkuji za Váš dotaz.
   Reaguji na Váš dotaz ohledně možnosti následné péče pro Vašeho manžela v oblasti Aše a okolí. Co se týče Vašeho požadavku zajistit pro manžela následnou péči (rehabilitaci), doporučila bych Vám zeptat se na prvním místě ošetřujícího personálu, jaké jsou možnosti, pokud Vám nebudou schopni poradit, můžete zahájit vyhledávání např. na našich stránkách http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/nebo http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html.
   V Praze je poměrně dobrý výběr, záležet bude na doporučení lékaře, volné kapacitě a následně Vašich preferencích. Podívejte se například na následující:

   Praha
   • MEDITERRA s.r.o., Praha 5, U Malvazinky 5
   • ETOILE CZ a.s., Praha 10, Šrobárova 1150/50

   Středočeský kraj
   • ANESAN, s.r.o., Český Brod, Žižkova 282
   • ALMEDA a.s. - Městská nemocnice Neratovice, Neratovice, Alšova 462
   • MEDITERRA Sedlčany, s.r.o., Sedlčany, Tyršova 161
   • Městská nemocnice Městec Králové, a.s., Městec Králové, Prezidenta Beneše 343

   Plzeňský kraj
   • Klatovská nemocnice, a.s., Klatovy, Plzeňská 569
   • Fakultní nemocnice Plzeň, Plzeň, Dr. E. Beneše 13

   Karlovarský kraj
   • NEMOS PLUS s.r.o., Ostrov nad Ohří, U Nemocnice 1161

   Ústecký kraj
   • Nemocnice Louny, a.s., Louny, Rybalkova 1400

   Níže uvádím několik kontaktů na vhodná zařízení rehabilitačních ústavů:
   Výhradně na rehabilitaci po CMP se specializuje Rehabilitační ústav Chotěboř - nedaleko Chrudimi - více informací najdete na www.rehustav.cz - Dalšími rehabilitačními zařízeními s komplexní péčí pro pacienty po CMP jsou např. Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé Luže-Košumberk - www.hamzova-lecebna.cz, Léčebné a rehabilitační středisko Chvaly – www.lrs-chvaly.cz, Rehabilitační ústav Kladruby u Vlašimi – www.rehabilitace.cz, Rehabilitační ústav Hrabyně, www.ruhrabyne.cz či Vojenský rehabilitační ústav Slapy 252 08 Slapy n/Vltavou tel.: 257 750 071 (zde je čekací doba cca 3/4 roku).
   V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Časté zvracení po operaci mozku
   Petra Řeháková

   Dobrý den,
   obracím se na Vás s prosbou o radu. Můj přítel je po operaci mozkového nádoru (glyom, recidiva po 4letech + pooperační epilepsie), na operaci byl v listopadu 2013. Rekonvalescence probíhala celkem dobře, ale zhruba před měsícem začal mít problémy s motáním hlavy a následným zvracením. Tyto problémy se zhoršovaly tak, že v sobě již neudržel žádnou stravu, tudíž jsme vyhledali lékařskou pomoc. Dostal vysoké dávky kortikoidů, bylo provedeno CT, na kterém se ukázalo, že došlo k přetlaku díky mozkomišnímu moku. Po návratu z nemocnice se stav opět zhoršuje a přítel opět neudrží téměř žádnou stravu. Máte prosím s takovým problémem zkušenosti? Budeme vděční za jakoukoliv radu nebo tip, který by mohl daný stav zlepšit.
   Předem velice děkuji za odpověď.
   Hezké dny,
   Petra Řeháková

  •    Časté zvracení po operaci mozku
   Štěpánka Prokopová

   Vážená paní Řeháková,

   děkujeme Vám za projevenou důvěru, avšak s problémem, který popisujete ve Vašem dotazu, bohužel zkušenosti nemáme. Jediné, co Vám v takovéto situaci mohu doporučit, je znovu vyhledat lékařskou pomoc a potíže zkonzultovat přímo s lékařem.


   Pokud byste měla otázky ohledně rehabilitace či služeb pro lidi po poranění mozku, kdykoli se na nás prosím obraťte.

   S pozdravem
   Bc. Š. Prokopová
   ergoterapeutka sdružení Cerebrum
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      Maminka po CMP
   Veronika Škodová

   Dobrý den,
   Mám problém s mojí maminkou.Minulý rok v dubnu prodělala CMP , to jí bylo 48let. Následek CMP je porucha řeči,maminka dochází na logopedii. O to ale v mém dotazu ani tak nejde,jde spíše o to že by mě zajímalo zda je možné aby se po CMP člověk změnil co se týče jeho povahy a v rámci rodinných vztahů. Mám ještě 3 sestry a mamince jsme se snažily pomoct, zařídily jsme logopedii,pomáhaly v domácnosti, chtěli jí pomáhat s uzdravením tak všeobecně.Maminka ale jako by nevěděla co sama chce.Nejdřív nás nařkne že je to její život at se nestaráme a nekecáme jí do života a všichni jsme rázem špatní, když se chcem trochu tedy stáhnout začne nám naopak vyčítat že se o ní nestaráme. Začala nám vyčítat i takové věci,jako že nechtěla do nemocnice (když se na její CMP přišlo) ale i takové hlouposti že sestře před 10lety dala starou myčku nádobí. Jednou nám vyčte že jí nepujčujem vnoučata ale když jí je chcem pujčit řekne že nemá čas protože jede na chatu.Nebo když paní terapeutka z logopedie chtěla aby na sezení někdo přišel s maminkou aby nám vysvětlila jak s mamčou mluvit,mamka moc chtěla aby tam jedna z nás šla, ale když tam šla moje starší sestra a pak s ní chtěla doma cvičit mluvení,maminka se na ní dívala jako by chtěla říct že je trapná a řekla jí že mluvit nebude :( .To je jen něco málo z toho co se mezi námi a maminkou momentálně děje tak, abych to zkrátila ,maminka je od CMP příhody, vyčítavá někdy až zlá,šíleně vztahovačná a většinou nesmyslně , a kolikrát se stalo že si i něco vymyslela .Také podotýkám že BOHUŽEL maminka pije alkohol,neni to nějaké šílené nasávání,ale minimálně 1-2piva denně nebo skleničky vína si dá.Tak jsem se chtěla zeptat je vůbec možné aby se člověk po CMP tak ,,změnil,, a je nějaké řešení? Má cenu zkusit třeba psychologickou pomoc? Je vůbec nějaká šance aby se mamka vrátila alespon trochu do původní psychické rovnováhy?

  •    maminka po CMP
   Simona Skřičková


   Vážená paní Škodová,
   děkuji Vám za projevenou důvěru, s níž jste vložila dotaz do poradny.
   U pacientů po CMP často dochází ke změnám ve sférách emoční, chování i osobnostní, což ale platí pro organické poškození mozku obecně. Setkáváme se se změnami prožívání od emoční oploštělosti až apatie na straně jedné a dráždivostí a labilitou až s afektivními výbuchy na straně druhé. Stavy, které u maminky popisujete – vztahovačnost, přecitlivělost, úzkostlivost, hašteřivost, zmatenost či na druhé straně rigidita jsou běžnými průvodci pacientů po CMP (CMP je jedním z onemocnění, které narušují nejen fyzickou integritu člověka i bohužel také jeho integritu psychologickou). A právě to, že se najednou blízký člověk chová jinak, bývá zejména pro nejbližší členy rodiny velmi těžké. Často dochází ke konfliktním situacím nejen mezi pacientem a personálem, ale obzvlášť mezi pacientem a rodinou. Nemusí však nutně jít o trvalý, neměnný psychický stav, příčinou může být snížená schopnost adaptace na novou situací provázená úzkostí, depresí i agresivními projevy (verbální i fyzická forma). Takové změny v osobnosti člověka, v jeho chování a prožívání mohou být i přechodného rázu, někdy se stav spontánně po určitém čase upraví. Proto Vám doporučuji návštěvu psychiatra nebo psychoterapeuta v blízkosti bydliště, který se touto problematikou zabývá, aby pomohl tuto nelehkou situaci řešit.

   Přeji mnoho sil a hlavně trpělivosti při vyrovnávání se s touto situaci a v případě dalších dotazů neváhejte se na mne obrátit.

   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      stav po NCMP
   Dana Felcmanová

   Dobrý den, moje maminka prodělala v 48 letech CMP s pravostrannou hemiparézou, byla nalezena až po 12 hodinách,následovala operace , začala trochu hovořit, z Olomoucké FN ji převezli na LDN do Paseky, kdy bezmála ležela jeden rok, bez zjevného léčeí a rehabilitace, tudíž maminka je tvrdý ležák. Zajistili jsme poté převoz do rehabilitačního centra do Chuhelně, kde začala dělat malinké pokroky, ale po 3 měsích nám řekli, že tam déle ýt nemůže, tudíž jsme si ji vzali domů. Je to hrozné, plenky nehybnost, začaly se objevovat epileptické záchvaty a levá strana nehybná, jediné co je zarážející, mamince to perfektně myslí. Chtěla bych se moc zeptat a poprosit, zda-l někde v okolí Olomouce existuje nějaké zařízení, kam bychom mohli maminku pro zlepšení dát. Je mi 25 roků a péči už opravdu nezvládám. Nebo prosím poraďte co máme dělat. Mnohokrát děkuji

  •    stav po NCPM
   Simona Skřičková

   Vážená paní Felcmanová,
   V prvé řadě děkuji za projevenou důvěru v naše sdružení. Následná péče v domácím prostředí je opravdu velmi náročná a doporučuje se jako nejzazší alternativa, a to pokud k tomu máte vhodné nejen bytové podmínky, ale jste sama fyzicky i psychicky odolná a tuto dlouhodobou zátěž jste schopna zvládnout. Je rozumné, že jste zvážila své možnosti a rozhodla se pro svou maminku zařídit nějaké vhodné zařízení. Obecně zařízení typu LDN nemají dobrou pověst, ale ne všechny jsou špatné. Navíc Vy můžete ovlivnit to, jak se o Vaši maminku budou starat tím, že budete komunikovat s ošetřujícím lékařem a ostatním personálem, otevřeně probírat otázky možnosti komplexní rehabilitační péče, když se Vám něco nebude líbit, nebát se mít připomínky apod. Pokud nenecháte maminku o samotě, budete ji navštěvovat a budete sledovat, zda se její stav nezhoršuje, zdá se mi tohle řešení nejvhodnější. Vzhledem k nutnosti převozu z rehabilitačního centra Chuhelně Vám níže uvádím další vhodná zařízení. Zde by měla být péče komplexnější, ale nastává problém s nízkou kapacitou.

   Oddělení dlouhodobé intezivní ošetřovatelské péče (DIOP):
   Odborný léčebný ústav neurologicko-geriatrický Moravský BerounMasarykova 412
   Moravský Beroun
   telefon: 554255000 (spojovatelka)
   e-mail: info@olung.cz
   e-mail: ferancova@olung.cz (ředitelka)
   www: www.olung.cz/index.php

   LDN Přerov, Nemocnice Přerov, Středomoravská nemocniční
   Dvořákova 75, Přerov 751 52
   Kontaktní osoba: Bc. Ivana Dvořáková - vrchní sestra
   Telefon: 581271394
   www: www.nempr.cz

   Přehled pracovišť NIP:
   Vojenská nemocnice Olomouc, Olomouc, Sušilovo náměstí 5
   Telefon: 224965519
   www: www.vnol.cz/czech/oddeleni/neurologie.php


   Nemocnice Štenberk
   Jivanská 20, Šternberk
   Telefon: 583332621
   Email: vavrouskova@nemstbk.cz
   www: www.nemstbk.cz/obsah/oddeleni/neurologicke.aspx

   V případě dalších dotazů mne neváhejte opět kontaktovat.
   S pozdravem
   PhDr. Simona Skřičková

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      manžel po KPR
   Iveta Richterjörková

   Dobrý den, můj manžel 37let je po autonehodě,nejprve to vypadalo pouze na mnohočetné fraktury,ale po 3týdnech došlo k protržení bránice a vyvřeznutí střev do hrudníku což způsobilo fibrilaci komor,stalo se to na sále,resuscitace trvala 15min, pak byl 2,5 týdne v umělém spánku,nyní 1,5měsíce čekáme na probuzení,zatím se to chová jako apal.sy , ale pořád se to lepší,na výzvu hýbne rukou,pohled nefixuje,ale když se mu nastavíte jezdí po vás panenkama,občas se i snaží stáčet za zvukem,začal se i více hýbat - trupem,zvedl i ruku,říkají,že je to pořád otevřené,že musíme čekat,teďka nám zdělili,že ho převezou do Kladna do hyperbarické komory,pojedu s níma budu za ním denně docházet,chci se zeptat,zda to není pro něj rizikové a nemůže mu to uškodit,mám si to rozmyslet a popř. to zruší,děkuji moc za názor

  •    Manžel po KPR
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Richterjörková,

   hyperbarická komora se využívá při hyperbarické oxygenoterapii (neboli kyslíkové terapii). Jedná se o léčebnou metodu, při níž pacient inhaluje stoprocentní kyslík za zvýšeného tlaku. Hyperbarická oxygenoterapie pomáhá ovlivňovat celou řadu onemocnění a s úspěchem se uplatňuje i v léčbě pacientů po úrazech, poranění mozku či lidí s těžkými infekcemi měkkých tkání. V případě léčby pacientů s poškozením mozku se předpokládá, že kyslík dokáže „probudit“ neurony, které přežily poškození a umožní jim znovu se zapojit do funkce.

   Pokud tedy ošetřující lékař Vašemu manželovi doporučil hyperbarickou oxygenoterapii, myslím, že by mu mohla být ku prospěchu.

   Přeji Vám mnoho sil.
   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka

  • (2)
      rehabilitace doma
   Ladislav

   Dobrý den měl bych dotaz na rehabilitační pracovníky dochazející do soukromí za pacientem,v Brně nejlépe Líšen a okolí.Děkuji za odpověd.

  •    Rehabilitace doma
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, pane Ladislave,

   nabídka rehabilitace v domácím prostředí není příliš široká, nicméně se mi i tak na internetu podařilo objevit několik kontaktů.

   Zdravotnické zařízení Hometherapy poskytuje komplexní rehabilitační péči v Praze, Brně a Kladně. Bližší informace, kontakty a ceník naleznete na těchto webových stránkách:

   http://www.hometherapy.cz/

   Zdravotní a sociální péči v domácnosti klienta také nabízí Sanus Brno o.s. Více se dozvíte na:

   http://sanusbrno.com/

   Pokud byste měl další otázky, kdykoli se na nás prosím obraťte.
   S pozdravem

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   ergo@cerebrum2007.cz

  • (2)
      vigilni koma
   zdenka

   Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Muj manžel měl nehodu 3 května od té doby je s těžkým poraněním mozku v vigilním komatu,je možnost,že by se probudil?

  •    Vigilní kóma
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Zdenko,

   děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte v nelehkém životním období. Na Vaši otázku je, bez znalosti konkrétních údajů, složité odpovědět a odhad prognózy do budoucna je velmi obtížný. Pokud je poranění mozku těžké, pacient může v kómatu zůstat měsíce až roky. Obecně platí, že s délkou jeho trvání výrazně klesá naděje na návrat k vědomí. Také obecně lepší prognózu mají lidé po traumatickém poškození mozku a mladší jedinci.

   Přeji Vám mnoho sil.
   S úctou
   Bc. Štěpánka Prokopová

  • (2)
      Vigilní kóma
   Jitka Kolářová

   Dobrý den,
   manžel měl 3.10.2013 nehodu na motorce, byl převezen do oblast.nemocnice v Příbrami na JIP.Dostával jen opiáty, žádná operace nebyla prý nutná. Pak se rozhodli mu dát ještě víc léků proti bolesti - epidurálně. To se nepovedlo, ale manžel byl v pohodě, komunikoval, usmál se, telefonoval - nelze mluvit o bolestech, které by nezvládnul.Dál mu podávali opiáty žilně. Přesto všechno se 4.10.v 16 h rozhodli znovu zavést - epidurál s látkou BIPUVACAIN. Tentokrát se to povedlo,ale po 3 h došlo najednou a bez varování k srdeční zástavě - uprostřed rozhovoru s lékařkou. Nic na přístrojích nenasvědčovalo tomu, co se stalo. Pak ho oživovali, což se nakonec po 20 minutách povedlo. Následovalo podchlazování, otok mozku, umělý spánek, ze kterého se "probral" do vigilního kómatu, ve kterém je do dnes. Nevím co si o tom mám myslet, ale 30 hodin po nehodě byl relativně ok,a teď... Myslíte, že se to stává? Neublížil mu ten epidurál? Manžel není zvyklý užívat léky, mohlo dojít k předávkování? Přeci kdyby to bylo cokoliv jiného, tak ho zresuscitují rychleji,ne? Lékař mi říká, že nejspíš to byla plicní embolie - ale to mu dávali léky na ředění krve... Díky za názor Jitka

  •    Vigilní kóma
   MUDr. Radek Kaiser, Ph.D.

   Dobrý den, paní Kolářová,

   jedná se o opravdu složitý případ, na který já, jako neurochirurg, navíc bez přesných informací, nedovedu odpovědět. Nevím, proč byl zaváděn epidurál, když měl mírné bolesti, nevím, zda nebyla přítomna nějaká srdeční záležitost... Bohužel za těchto okolností nedokáži říci více.

   S pozdravem
   MUDr. Radek Kaiser

  • (2)
      Otrava CO2
   Zdeňka

   Dobrý den,mám na Vás velkou prosbu o radu,chytám se už každé malé naděje. Bratr(45let)se otrávil CO2 a je už 7 dní od příjmu do nemocnice v bezvědomí. 1 den byl v umělém spánku ale potom mu vysadili léky ale bratr se neprobouzí z bezvědomí. Dýchá sám - udělali mu tracheotomii, krevní oběh i všechny ostatní orgány fungují normálně, jen mozek je natolik poškozen, že se neprobouzí z bezvědomí. Lékaři říkají, že se s největší pravděpodobností už neprobere. ale mě se zdá malinečké zlepšení-před 2 dny,když jsem ho hladila a mluvila na něho, "zamumlal" 1x pusou a pohnul rukou, dnes celou dobu , co jsem na něho mluvila a hladila ho "mumlal" = hýbal pusou, zíval, kašlal.....ale podle lékařů jsou to jen reflexy a ne známka zlepšení a nemohou pro něho už nic udělat. Neporadíte mi, prosím, co mohu víc pro bratra udělat? Opravdu jsou to jen reflexy a že jsou častější nic neznamená ? Vyšetření mozku dělali, prokázalo, že je poškozen, ale neprokázalo nakolik aspoň tak mi to řekli. Ale podle chování bratra dle lékařů funguje max. 5%mozku, možná ještě méně. Proto musí toto vyšetření mozku opakovat. A protože už nemohou více pro bratra udělat, chtějí nám ho přeložit do malé nemocnice na internu, kam patříme ( Hustopeče - jsme z břeclavska). Obávám se , že tato nemocnice není dost specializovaná na toto léčení. Můžete mi, prosím, poradit nějakou nemocnici na Jižní Moravě, kde se specializují na pacienty s poškozeným mozkem ? Je nějaký způsob, jak bratrovi pomoct, aby se probudil z bezvědomí ? Zdá se mi, že po 1 týdnu bezvědomí konstatovat, že se už nic nezlepší, je brzy nebo ne? Děkuji moc. Zdeńka

  •    Otrava
   MUDr. Radek Kaiser, Ph.D.

   Dobrý den,

   podle toho, co popisujete , mají skutečně lékaři pravdu. Většinou takto vypadá právě reflexní činnost nejnižších oblastí mozku, tzv. kmene. Prognóza je velmi nejistá, každopádně pokud se něco zlepší, tak za dlouho. Pokud již pacient nevyžaduje akutní ARO léčbu, může být přeložen do menší nemocnice… To je zcela normální postup…

   Zdravím,

   Radek Kaiser

  • (2)
      CMP a horečka
   JANA

   Dobrý den, chtěla bych vědět, jak dlouho může mít pacient horečku po zápalu plic ?
   Můj manžel 40 let prodělal mozkovou mrtvici a dostal zápal plic. Již 3 týdny má horečku okolo 38 až 39.Byl uveden do umělého spánku. Po 14 dnech ho zkusili probudit, ale neudýchal to a horečka stoupla, tak ho znova uspali. Proč nezabírají antibiotika a nejde snížit horečka ? Děkuji předem za odpověď.

  •    CMP a horečka
   MUDr. Radek Kaiser, Ph.D.

   Dobrý den,

   bohužel na Vaši otázku nemohu na dálku odpovědět. Nemám nezbytné informace a navíc je potřeba se ptát spíše ošetřujícího lékaře na JIP či ARO...

   S pozdravem
   MUDr.Radek Kaiser

  • (2)
      Pochopení
   Mamí

   Dobrý den, člen rodiny měl před třemi měsíci vážný úraz hlavy (pád ze strmých schodů). V současné době je ve vigilním koma. Po pádu praskla jedna z mozkových tepen. Lékaři konstatovali, že je poraněná pravá hemisféra. Za tři měsíce na internetu jen hledám, aby jsem správně pochopila a dovoluji si Vás požádat o zhodnocení mého chápání. Přímý úder po dopadu byl na pravou hemisféru,ale já si myslím, že odstředivou silou došlo i ke zpětnému nárazu mozkové hmoty na levou stranu. Tudíž mám za to, že jsou poškozeny obě strany.Funkční je mozkový kmen.Pacient je vyživován PEG, bez napojení na přístroje.

   V rámci rehabilitace a vlastně tak cesty k probuzení do vědomí používáme MP3 přehrávač s nahrávkami hlasů příbuzných a kamarádů včetně hudby.Návštěvy u tohoto pacienta byly z lékařského hlediska omezeny pouze na přímé příbuzné. Vymýšlím jak se dostat do podvědomí a snažím se využít všech věcí, které jsou pro mne nadějí. Navrhovala jsem při každé návštěvě používat koření a dávat přičichnout. Nevím jestli se tak ze strany příbuzných děje, ale pokud byl mozek vážně poraněn jsou lékaři schopni říci, zda funguje čich a sluch? Jak při přehrávání písniček zjistí, že to vlastně pacientovi nevadí? Dočetla jsem se o vzájemné práci obou hemisfér, kdy jedna zaznamenává podnět a druhá mu dává logičnost. Sluchové vjemy a hudba jsou právě zaměřeny v pravé hemisféře. Děkuji za odpověď.

  •    Pochopení
   MUDr. Radek Kaiser, Ph. D.

   Dobrý den,

   Váš dotaz by měl být spíše směrován na neurovědce, než na lékaře.

   Pokud je Váš příbuzný ve vigilním komatu, je zcela jistě poškození mozku velmi těžké. Veškerá stimulace, kterou popisujete, může být prospěšná, včetně čichání vůní atp. Odpověď lze někdy rozpoznat na zrychlení srdeční akce jako reakci na vnímaný podnět.

   S pozdravem
   MUDr. Radek Kaiser, Ph.D.

  • (2)
      jak poznat, ze si nas vybavuje
   petra

   Dobry den. chtela bych vas poprosit o radu. asi tri tydny zpatky meho pritele srazilo auto. mel hematom v mozku, ktery uz zmizel a byl asi 18dni v komatu(dostal navic epilepticke zachvaty, ktere jeho probuzeni prodlouzily). vcera se nam konecne probudil, ale nemuze mluvit, vydava jen potiche huceni a to s velkou davkou energie. chtela bych se zeptat, jak se dozvedet, jestli nas poznal. kouka na nas otevrenyma jakoby 'vykulenyma' ocima a bohuzel nam nemuze rict, co si mysli. je to hrozny, kdyz nevime, co se v jeho mysleni odehrava. a bohuzel ani nevime, jak poznat, jestli si nas pamatuje... prosim vas o radu a o jakekoliv informace navic. predem moc dekuji

  •    Jak poznat, že si nás vybavuje
   MUDr. Radek Kaiser, Ph.D.

   Dobrý den,

   poznáte to například zrychlením tepu na monitoru. Když se zeptáme na něco osobního, může se projevit zrychlení srdeční akce. Nebo možná může pohnout i prsty. Promluvte si se sestrou, pacientovi dejte do zorného pole fotografie apod.

   Pokud se probudil, může to dopadnout dobře, zvláště, když vydává zvuky... Na další prognózy je ještě brzo...

   S pozdravem,
   MUDr. Radek Kaiser, Ph.D.

  • (2)
      resuscitace a následné bezvědomí
   Klára Černá

   Dobrý den,
   můj taťka(55let) prodělal srdeční zástavu s okamžitou resuscitací, ale bohužel "naskočil" až po 30 minutách. Nyní je po 14 dnech od vysazení tlumících léků a hypotermie bohužel pořád v bezvědomí. Příčina zástavy nezjištěna. Má tracheostomii,chvíli si dýchal sám, ale po zaléčené přidružené infekci je na ventilátoru a nedaří se ho odpojit.Zatím nijak nereaguje a nedochází ani k malým pokrokům. Do loňského roku i dost holdoval alkoholu, což prý celou situaci zhoršuje. V blízké době ho z JIP přeloží na Ochrip či Diop nejbližší spádem a kde bude volno. Jsme z HK. Zajímalo by mě, zda mohu nějak konkrétně pomoci, zda je možné zjistit nějakým vyšetřením, jak velké poškození mozku je a jaké jsou vyhlídky? Děkuji Černá

  •    Resuscitace a následné bezvědomí
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Černá,

   míru poškození mozku lze prokázat např. CT vyšetřením mozku. CT vyšetření, jinými slovy počítačová tomografie, je metoda, která lidské tělo zobrazuje v tenkých vrstvách (řezech). Nevýhodou CT je, že pacienta vystavuje vyšším dávkám ionizujícího záření, a proto se provádí jen v indikovaných případech.

   Na základě výsledků kontrolního CT Vám tedy ošetřující lékař bude moci sdělit informace ohledně prognózy onemocnění u Vašeho otce.

   Tatínkovi v současné chvíli můžete pomoci vhodnou stimulací. Často jej v nemocnici navštěvujte, hovořte na něj, držte ho za ruku, pouštějte mu oblíbenou hudbu… V případě, že v nemocnici využívají koncept bazální stimulace, požádejte je, jakým způsobem byste se mohla zapojit. Pokud mi zašlete svoji
   e-mailovou adresu, ráda Vám podrobnější informace ohledně bazální stimulace poskytnu.

   Přeji Vám vše dobré a doufám, že se Vašemu tatínkovi brzo povede lépe.

   S úctou,
   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75
   186 00 Praha 8
   e-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   tel.: +420 774 423 998

  • (2)
      Zmatenost
   Simona

   Dobrý den,
   tchán měl před týdnem dopravní nehodu, při které došlo ke zlomení prvního krčního obratle, čtvrtého hrudního obratle, zlomenině horní čelisti, zlomenině hrudní kosti a dle lékařů nejspíše k otřesu mozku. Z důvodu zlomené páteře leží aktuálně na specializovaném pracovišti v Motolské nemocnici a čeká na operaci. Celou dobu se žádná další zranění neprojevovala, ale právě dnes začal tchán "blouznit". Chvílemi má pocit že je v práci a prosí o klíče, atd. Chtěla bych se zeptat co to může znamenat a jak dlouho může takový stav trvat? V nemocnici jsme se bohužel příliš informací nedozvěděli. mnohokrát děkuji

  •    Zmatenost
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,Simono,

   příčin může být mnoho. Popisované "blouznění" může primárně nasedat na poranění mozku, někdy tyto stavy přechodně mohou způsobit léky, popř. narkóza, pokud byla. Dotazy bych směrovala na ošetřujícího lékaře, popř. bych se s ním domluvila, nemohl-li být tchán vyšetřen psychologem/neuropsychologem.


   K dotazu, co to může znamenat a jak dlouho to bude trvat, bych se neodvažovala vyjadřovat, může to být opravdu celá řada věcí. Také záleží, kolik je tchánovi let - jestli u něj nemůže počínat demence, jestli jste si u něj takových stavů nevšímali už dříve, nebo jestli to opravdu nasedá jen na úraz. Předpokládám, že neurolog Vašeho tchána viděl, takže nádor a podobné věci se mohou rovnou vyloučit.

   S pozdravem,
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Problémy s řečí
   Tomáš

   Dobrý den, chci se zeptat na můj problém, mám problém někdy vyslovit myšlenku. Vím co chci říct, ale moje pusa vypustí zkomoleninu, které nikdo nerozumí. Sám si to uvědomuji. Těch problémů je trochu víc, ale nevím, čemu je mám přisuzovat. Zhruba před cca 5 lety jsem hrál kopanou a poranil jsem si krční páteř. Protruze mezi C5-C6 3 mm směrem do páteřního kanálu. O tom, že jsem si poranil páteř jsem nevěděl. Každopádně jsem se začal chovat divně, což vedlo až k depresím. Bral jsem po nějakou dobu andidepresiva, nyní je asi 3 roky neberu. Nicméně se stejně necítím v pořádku. Nyní ale vím, že to má jiný důvod a to tu krční páteř. Kromě problémů s řečí mám každý den problém s bolestí za očima. Jsou jen lepší a horší dny. Někdy mám problém s rovnováhou. Jakoby se se mnou houpala loď. To se mi stává ale opravdu zříka, nicméně je to dost nepříjemné. Vystřelování bolesti směrem do temena, cukání nervů v obličejové části, častá blokace krční páteře, problémy s pamětí,brnění rukou, nohou, to vše se u mě objevuje. Nevím zda tyto problémy mám přisuzovat tomuto poranění nebo je mohu přidat k jiné události v mém životě. Cca před 4 lety jsem byl fyzicky napaden na diskotéce. Nejspíš jsem dostal ránu a šel jsem do bezvědomí. Nevím jak dlouho jsem v něm byl a co se vůbec stalo. Byl jsem 2 dny v nemocnici a pak mě pustili. Prý jsem měl lehký otřes mozku. Chtěl bych vědět váš názor. Děkuji! Chci ještě dodat, že v dnešní době se cítím po psychické stránce dobře.

  •    Problémy s řečí
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, Tomáši,

   potíže, které popisujete, jako jsou bolesti hlavy, brnění rukou, pocity nerovnováhy, by opravdu mohly mít souvislost s prodělaným poraněním krční páteře. Avšak to Vám může potvrdit, či vyvrátit, pouze neurolog.

   Jako následek otřesu mozku (komoce), se až u 50 % pacientů může vyvinout tzv. postkomoční syndrom. Jedná se o soubor příznaků, mezi které patří například bolesti hlavy, poruchy soustředění, závratě, poruchy spánku a únava. Tyto příznaky mohou přetrvávat i několik měsíců po úrazu. Ve Vašem případě však od komoce mozku již uplynulo několik let, proto by opět bylo namístě stav zkonzultovat s neurologem.

   Doporučuji Vám tedy objednat se na vyšetření k neurologovi, který zjistí, zda Vaše problémy mají návaznost na úraz krční páteře nebo prodělaný otřes mozku, či je jejich příčina jiná.

   Přeji Vám pevné zdraví a vše dobré v nastávajícím roce,

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   e-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   tel.: +420 774 423 998

  • (2)
      potřebuji poradit
   jarmila mackova

   dobrý den....tak už to bude rok co muj syn je po autonehodě.V lednu už pujde s nemocnice domu mužu vám říct že prošel od nemocniční rehabilitaci přec psychyatrické léčení přes eldeenky a už ani nevím kde všude byl.......ale chtěla jsem se zeptat jestli je pro pacienty s poraněním mozku nějaká centrum kde by syna rozchodili a zároven nikomu by nevadilo jeho vulgární sem tam projevy....nevím proč je tak vulgární ...nikdy nebyl byl to hodný hoch láskyplnný a to vše po uraze ztratil ..nechcou nám ho vzít do žádného rahabilitačního centra ...tak vás orosím o radu děkuji ...omlouvám se za chybičky v textu děkuji

  •    Potřebuji poradit
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den,

   nepíšete, jaké povahy bylo zranění Vašeho syna po autonehodě - předpokládám, že šlo i o poranění mozku. V takovém případě jsou změny v emocích a jejich projevování velmi časté (objevují se výbuchy vzteku, agresivní chování, slovní odbržděnost ve smyslu vulgarit, střídání nálad, apod.). Někdy k těmto stavům přispívá úzkost pacienta z nové situace, nutnost přizpůsobit se následkům nehody a novému způsobu života. Pacient se může cítit zmatený, unavený, nemusí rozumět všem změnám, což samozřejmě přispívá k chování, které je okolím vnímáno negativně. Takové změny v osobnosti člověka, v jeho chování a prožívání mohou být i přechodného rázu, někdy se stav spontánně upraví. Přimlouvala bych se za návštěvu psychiatra nebo psychoterapeuta v blízkosti bydliště, který se touto problematikou zabývá, aby pomohl tuto nelehkou situaci řešit.

   S pozdravem,
   PhDr. Lucie Veverková
   psycholog

  • (2)
      Je stres také jako "úraz" ?
   Mgr. Drahomír Černohous

   Dobrý den,
   v pracovních listech v sekci rehabilitace uvádíte skutečnosti o
   přecitlivělosti. Bohužel mám tyto problémy, ale nebyly vyvolány mechanickým
   úrazem hlavy. Absolvoval jsem dvakrát dost velký dlouhodobý stres a moje tělesná citlivost se rapidně zvětšila. Došel jsem až ke kožním alergiím a depresi. Nevíte, zda je možné "poškodit" mozek ne jenom mechanicky, ale i jeho funkčním přetížením /málo odpočinku, stres, přetěžování smyslů/, kdy by se mozek choval stejně jako po mechanickém úrazu ?

   Mnohokrát děkuji za odpověď.

   Se srdečným pozdravem.

   Drahomír Černohous

  •    Je stres také jako "úraz"?
   PhDr. Lucie Veverková

   Dobrý den, pane magistře,
   děkuji Vám za Váš dotaz do poradny.
   Potíže, které popisujete, v zásadě odpovídají obrazu psychosomatického onemocnění. Jinými slovy situace dlouhodobého stresu může vyvolat řadu tělesných příznaků, resp. onemocnění. Celkové psychické vyčerpání a vypětí se může odrazit na našem fyzickém zdraví, například i v podobě, kterou popisujete Vy, to znamená alergie, vyrážky, apod. Zkuste zvážit, zda by Vám nepomohlo si o svých problémech pohovořit s nějakým psychologem. Podle závažnosti depresivních projevů Vám může doporučit psychiatra, který by Vám předepsal vhodná antidepresiva.
   V každém případě Vám přeji, abyste své problémy zvládl překonat, držím Vám palce!
   S pozdravem
   PhDr. Lucie Veverková

  • (2)
      Bratr po CMP
   Trnková

   Dobrý den, chtěla jsem se dotázat na bratra 38 let, 4 měsíce poCMP.Momentálně v rehabilitačním ústavu.Pobyt je pouze na 8 týdnů.Rádi bychom,aby bratr pokračoval v léčbě, cvičení logopedie atd.Sice nechodí,ale pokroky jsou tam. Můžete nám poradit za jak dlouho můžeme požádat o znovuvzetí do rehabilitačního ústavu?Nebo jak pokračovat v léčbě v místě bydliště doma. Jsme z Českých Budějovic. Děkuji za odp. Trnková 721 851 919

  •    Bratr po CMP
   Dominika Linhartová

   Vážená paní Trnková,

   návrh na rehabiliatční péči (může být až na 6 měsíců) podává ošetřující lékař, praktický nebo odborník a tento návrh následně schvaluje revizní lékař příslušné pojišťovny. Pro další rehabilitaci je tedy určující především zdravotní stav pacienta a dále stanovisko pojišťovny.

   Ve vašem okolí se nacházejí tato zařízení:

   Volyňská léčebna
   http://www.volynskalecebna.cz/

   RÚ Chotěboř
   http://www.rehustav.cz/

   Ambulantní rehabilitaci poskytují:
   Olma R+
   http://www.rehab.cz/

   Regenerační a rehab. centrum
   http://rehabilitaceborovany.cz/

   Pro další vyhledávání můžete využít odkaz http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

   Přeji hodně sil a zdraví celé rodině!

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      subarachnoideální krvácení
   Lída

   Dobrý den,¨chtěla bych se zeptat.V srpnu jsem prodělala subarachnoideální krvácení z neznámého zdroje bez úrazu.Je mi 44 let,momentálně jsem bez potíží.Dost jsem v životě sportovala a nevím,zda se mohu ke sportu vrátit.(kolo,zumba)Lékař na neurochirurgické kontrole mi řekl,že záleží na mně a jak se budu cítit.Nemůžu si ublížit??? Jaká je prognoza a riziko dalšího krvácení??Díky Lída

  •    subarachnoidální krvácení
   Štěpánka Prokopová

   Dobrý den, paní Lído,

   děkujeme, že jste se na nás s důvěrou obrátila o radu. Subarachnoidální krvácení je závažným stavem, a proto není možné se takto "na dálku" a bez znalosti konkrétního případu vyjadřovat o prognóze či riziku dalšího krvácení. Z tohoto důvodu bych Vám doporučila se ještě jednou obrátit na Vašeho ošetřujícího lékaře, který jediný může kompetentně zodpovědět Vaši otázku.

   Mnoho zdraví a sil Vám přeje,

   Bc. Štěpánka Prokopová
   ergoterapeutka
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   www.cerebrum2007.cz
   e-mail: ergo@cerebrum2007.cz
   tel.: +420 774 423 998

  • (2)
      reknvalescence po otřesu mozku
   Katka

   Dobrý den, přítel měl otřes mozku (pravděpodobně 3.stupně, ještě nemá zprávu z nemocnice, ale doktor říkal "těžký"). Měli jsme v plánu dovolenou v Nepálu, což obsahuje dlouhý let s přestupy a dále dva týdny v horách s nejvyšší nadmořskou výškou 5200m. Dovolená nebyla ani týden po úrazu, tudíž jsme ji zrušili, nicméně řešíme, zda je bezpečné ji přesunout na dobu 5 týdnů po úrazu, či zda existují nějaká rizika a měli bychom raději počkat do jara (tj.dalšího období, kdy se tam dá jet, půl roku po úrazu). Mockrát děkuji, Katka

  •    rekonvalescence po otřesu mozku
   Katka

   Dobrý den, Katko,

   děkujeme Vám za dotaz, avšak nejlépe na něj odpoví lékař, který přesně zná zdravotní stav Vašeho přítele. Počkejte, až budou uzavřena všechna vyšetření a poté si sjednejte s lékařem schůzku, na které se ho zeptáte na vše, co vás zajímá.

   Přeji vám oběma hodně zdraví a mnoho příjemných zážitků nejen v Nepálu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: socialni@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Kam po poranění mozku
   Lukáš Dostrašil

   Dobrý den,prosím o radu.Moje přítelkyně 23let,těžký úraz mozku-koma.Úraz před 14měsíci.
   Teď v čekání na rehabilitaci.Potřebovali bychom poradit,kde nám pomohou s kompletní výukou a cvičením všech funkcí.Máme přítelkyni doma ve vlastní péči a nejde všechno zvládnou tak,jak bychom potřebovali a chtěli.Liberecký,Hradecký,Středočeský kraj.Velice děkuji a vážím si toho co vše pro postižené a jejich rodiny děláte. S úctou a pozdravem,Lukáš Dostrašil

  •    Kam po poranění mozku
   Lukáš Dostrašil

   Dobrý den, Lukáši,

   omlouvám se, že se k Vašemu dotazu dostávám až nyní. Jak se daří přítelkyni?
   Pro vyhledání vhodných služeb bych potřebovala více informací: kde přítelkyně bydlí a na jaký druh rehabilitace čeká (nebo už se dočkala?), jestli se jedná o přijetí do rehabilitačního ústavu nebo o rehabilitaci ambulantní a také o jakou službu ve vyjmenovaných krajích máte zájem, zda by měla být chartakteru pobytového, či špíše domácí péče.
   Kontaktujte mě prosím na níže uvedeném e-mailu.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Ztráta krátkodobé paměti
   Zuzana

   Dobrý den, můj kamarád měl před měsícem vážnou autonehodu, při které utrpěl krvácení do mozku a následně otok mozku. Jako zázrakem mu otok v pořádku splaskl a lékaři ho mohli po 2 týdnech v umělém spánku probudit. Je druhým týdnem probuzen, ale teprve pár dní může mluvit, dříve nemohl kvůli trubičce v krku. Chodím za ním do nemocnice každý den, ale jen někdy si mě pamatuje. Nepamatuje si, co se mu stalo před hodinou, ale jinak mluví zcela srozumitelně, logicky jako dřív. Můj dotaz je, jestli se může krátkodobá paměť zase vrátit aniž by mu bránila v normálním životě, nebo jestli tato varianta možná není? Taky bych se chtěla zeptat, jak bych mu mohla pomoci například v myšlění. Můžu mu nosit nějaké knížky, dát mu papír a tužku, aby něco napsal? Předem moc děkuji za odpověď..

  •    Ztráta krátkodobé paměti
   Zuzana

   Dobrý den, Zuzano,

   zodpovědět Vaši otázku je velmi nesnadné. Upřímně doufám, že než jsem se dostala k odpovědi, pozorujete na svém kamarádovi změny k lepšímu.
   Informace o případných následcích poškození mozku najdete např. na našich stránkách http://www.poranenimozku.cz/, stejně tak jako možné startegie tréninku paměti.
   Dobré jsou také stránky http://www.vzpominkovi.cz/laicka-verejnost/kognitivni-rehabilitace/, kde je ke stažení spousta materiálů pro trénink mozku, nebo jak správně říkáte, dá se čerpat z veškeré dostupné literatury. Důležité je člověka nezahltit a nechat mu čas na odpočinek.

   V případě dalších dotazů mě prosím kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu. V případě zájmu Vám mohu zaslat nějaké materiály v elektronické podobě.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      neustálé motání hlavy
   Milan Šmahel

   Dobrý den,před více než 5ti lety jsem při nezaviněné autonehodě utrpěl poranění mozku s SAK,byl jsem zhruba 14 dní v bezvědomí - od propuštění z nemocnice se mě neustále silně motá hlava,takže chodím jedině za ruku s přítelkyní,nepamatuju si ani cestu domů,prosím,jestli existuje nějaká pomoc,nebo rada.Děkuji

  •    neustálé motání hlavy
   Milan Šmahel

   Dobrý den, pane Šmahele,

   děkuji Vám za důvěru, avšak obávám se, že obtíže, které popisujete nejsou přes e-poradnu řešitelné. Předně bych doporučila navštívit neurologa, který zjistí, zda se jedná o poruchu centrálního původu, případně Vás odkáže na jiného odborníka.
   I když s poměrným zpožděním, návštěva lékaře je rozhodně na prvním místě a další podpůrnou metodou by mohl být trénink kognitivních funkcí (paměťi pozornosti, orientace, prostorového vnímání,...)
   V případě, že jste z Prahy, můžete využít některou z nabídek našeho rehabilitačního programu, případně pro domácí trénink mozku vyzkoušet (na 30 dní bezplatně) programu Happy Neuron: http://www.brainjogging.cz/.

   Přeji hodně zdraví a v případě dotazů mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Poranění mozku
   Žaneta Miljuševičová

   Dobrý den
   Můj bratr utrpěl poranění mozku,krvácení a otok,poranění plíci.Zhruba 14dnů byl v umělém spánku na ARU.Informace o jeho zdravotním stavu mi sdělil lékař stylem, že má mozek na maděru.Když ho začínali probouzet,reagoval jako odpovědi mrkáním očí.Poté ho přeložili na chir.JIP.Je plně při vědomí.Dnes je to 4 týdny,plíce se téměř zahojili,veškeré hadičky ať už pro dýchání,stravu má odpojeny.Je ale jiný a velmi neklidný až vulgární.Chce jít domu,ale když vysvětluju že zatím to nejde je nervní.Dnes jsem se radila s lékařem který ho viděl dnes prvně,zda ta agrese bude trvalá,ubezpečil mě že ano.Mám dotaz,zda opravdu to nejde tento stav zlepšovat.Chodíme denně za ním,snažíme se mluvit jen pozitivně.Vzhledem k tomu že je takto neklidný,je přikurtován.Tuto situaci prožívám velmi úzkostlivě,ale doufám pořád že postupem času se to dá změnit.Pamatuje si nás,ale neví co se stalo.Chvílemi mi příjde normální a pak zase ne.Stanovisko lékaře mě dnes zarazilo,že tento stav je neměnný. Děkuji

  •    Poranění mozku
   Žaneta Miljuševičová

   Dobrý den, paní Miljuševičová,

   děkuji Vám za projevenou důvěru s níž jste vložila dotaz do poradny.
   Aniž bych chtěla jakkoli zpochybňovat stanovisko lékaře, chtěla bych Vám nabídnou i jiný pohled a sice, že s agresivním chováním se setkává hodně rodinných příslušníků osob po poranění mozku. Příčina tohoto chování je samozřejmě ovlivněna vícero faktory, jako je osobnostní vybavení člověka, tím zda nebylo poškozeno příslušné centrum v mozku apod., ale tento stav může být přechodný a většinou i bývá.
   Na tomto odkazu si můžete stáhnout časopis Makovice který jsme v minulých letech vydávali, konkrétně podzimní číslo z roku 2010, kde najdete o aresivním chování článek: http://www.cerebrum2007.cz/ke-stazeni/obcasnik-makovice-277/
   Věřím, že v něm najdete spoustu užitečných rad a i když samozřejmě nedokážu s jistotou říci, zda nemá bratrův lékař pravdu, věřím že za vyzkoušení to stojí a po tak krátké době je předčasné "házet flintu do žita". Mozek vašeho bratra zažil a stále zařívá velký nápor a je pochopitelné, že dojde ke změnám. Některé mohou být trvalého charakteru, ale se všemi se dá pracovat. Jde o to, žačít včas a nenechat je dojít do stádia, kdy budou neúnosné pro všechny strany.
   Kontaktujte mě, prosím na níže uvedeném e-mailu, pošlu Vám ještě další materiály v elektronické podobě, protože to co teď potřebujete jsou informace. Některé můžete čerpat také z našich stránek www.poranenimozku.cz

   Přeji vám, aby se situace co nejdříve ustálila, hodně sil a zdraví.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      pohmoždění mozku
   Lucka

   Dobrý den, můj přítel (29 let) pádem z kolečkových bruslí prodělal pohmoždění mozku a rozsáhlé krvácení do mozku. Po operaci (vyjímali mu jen kus lebky) byl asi 4 dny v umělém spánku, poté mu vysadili prášky na umělý spánek. Dnes je druhý den bez nich, takže by teoreticky měl nabývat vědomí..chci se zeptat, jak rychle by to mělo správně přicházet (myslím nabytí vědomí). Zatím dokáže pohnout jen mírně rukama a nohama, s tím že pravé končetiny jsou silnější. Dokáže nám na základě výzvy stisknout ruku, ale oči má zatím téměř zavřené,nemrká, dnes byl už trochu pokrok, že oči mírně pootevřel na úzkou štěrbinku, ale jinak se nic neděje. Dýchá už sám, ale pro všechny případy má ještě zavedenou do krku hadici. Otok na mozku ještě úplně neslehl.Připadá nám, že lékaři jsou spíše skeptičtí k dalšímu vývoji. Zajímalo by mě, zda je v pořádku takto pomalé navracení vědomí nebo by to mělo probíhat nějak rychleji..Děkuji moc za odpověď. Lucka K.

  •    pohmoždění mozku
   Lucka

   Dobrý den, Lucko,

   velice Vám děkuji za projevenou důvěru. Jednoznačnou odpověď na tuto otázku Vám však nedokážu dát. Žádná předepsaná doba, do kdy by se měl člověk úplně probrat není stanovena. Umělý spánek je navozován z důvodu, aby mělo tělo pacienta dostatek "klidu" na regeneraci. Následující, jako právě probouzení a případné náslekdy se potom odvíjejí od celkového zdravotního stavu, lokality a rozsahu poškození mozku.
   Probouzení však můžete podpořit tzv. bazální stimulací, kdy se človéku snažíte navodit známé pocity a příjemné prostředí. Jediná platná rada je trpělivost a dodržování vlastního času na odpočinek.
   Kontaktujte mě, prosím na níže uvedeném e-mailu. Mohu Vám zaslat nějaké informační materiály v elektronické podobě a v případě, že byste měla zájem i o zaslání brožur (http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/publikace/brozura-poruchy-vedomi-po-poraneni-mozku-jak-muzete-pomoci.html a http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/publikace/brozura-poraneni-mozku-a-co-dal.html), připojte i korespondenční adresu (brožury zasíláme na dobírku za 50,- Kč/kus + poštovné).

   Zatím Vám přeji hodně sil.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      mozková mrtvice
   Ivana Venclikova

   Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o pomoc.Mám tatínka po mozkové mrtvici,má problémy s psaním a počítáním,některé věci si nepamatuje,potřebovala bych najít neuropsychologa.Jsme z Přerova.Mě se bohužel žádný kontakt nepodařil najít.Předem děkuji Venclíková

  •    mozková mrtvice
   Ivana Venclíková

   Dobrý den, paní Venclíková,

   děkuji Vám za dotaz a projevenou důvěru.
   O neuropsychologovi v Přerově také bohužel nevím, ale můžete zkusit využít služeb Psychosociálního centra, kde je poradna pro léčbu poruch paměti: http://www.psyche.cz/
   Dále se můžete obrátit i na klinického psychologa (stačí zadat do vyhledávače "klinický psycholog Přerov"), ale zde by dobré ověřit, zda má zkušenost se specifickými následky, které s sebou poškození mozku přináší.
   Na na neurologické klinice v Olomouci působí:
   Radko Obereignerů, Ph.D.
   tel.: 588 444 306
   e-mail: radko.obereigneru@fnol.cz

   PhDr. Tereza Štecková
   tel.: 588 444 377
   e-mail: tereza.steckova@fnol.cz

   Doufám, že Vám budou kontakty ku prospěchu a v případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit na níže uvedeném e-mailu nebo telefonech.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Poranění mozku
   Nik

   Dobrý den,
   před třemi lety (v 17 letech) jsem utrpěla poranění mozku při dopravní nehodě (byla jsem sražena autem), jednalo se o těžký otřes a zhmoždění mozku, mám kontuzní ložiska v hypothalamu. Byly mi uznány trvalé následky, ale nikdo mi nikdy neřekl, o co konkrétně jde nebo půjde. Celkově jsem na sobě nepociťovala nějaké výrazné změny, akorát se mi občas motá hlava.
   V poslední době začínám být stále více emočně labilní, mám silné výkyvy nálad, úzkost, agresi, vnitřní konflikty. Pohybuji se v extrémech, chvíli jsem téměř v euforii, v další chvíli usedavě brečím, aniž by to mělo relevantní důvod. Je to dost frustrující a vyčerpávající.
   Můj dotaz je, jestli ty změny nálad můžou nějakým způsobem souviset s poraněním, i když už je to několik let.
   Nemám tušení, zda se obrátit na odborníka nebo ne, zatím se to pohybuje v docela únosné míře, ale bojím se, že se mi ty výkyvy začnou vymykat z rukou.
   Děkuji za odpověď.

  •    Poranění mozku
   Nik

   Milá Nik, velmi Vám děkuji za projevenou důvěru.

   Následky poškození mozku se dají rozdělit na zjevné - hlavně tedy fyzického rázu, jako např. špatná koordinace pohybů, spasticita končetin, poruchy řeči, různé deformace apod. a následky skryté, což jsou poruchy paměti, soustředění, smyslových funkcí, potíže v oblasti prožívání a někdy až poruchy chování,... Skryté následky patří právě k těm "nejzapeklitějším" a mohou se objevit i po delší době.
   To, co prožívá te Vy, může i nemusí souviset s prodělaným poškozením, ale bylo by na místě příčinu zjistit. Jak jste sama uvedla, máte obavy, že se tento stav vymkne Vaší kontrole, takže nač nečekat? Radím Vám svěřit se do péče odborníka, nejprve tedy neurologa (aby vyloučil organický původ potíží) a dále by nebylo od věci podstoupit neuropsychologické vyšetření. Neuropsychologů je málo, ale pokud budete mít zájem, mohu se Vám pokusit vyhledat kontakt na někoho ve Vašem okolí.
   V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu.
   --

   S pozdravem a přáním pěkných dní

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Infarkt u ženy 71 let
   Iva Horská

   Dobrý den ,moje blízká příbuzná leží od neděle v umělém spánku po infarktu .Byla odvezena v bezvědomí a byla 5-7 min .bez sebe .Budou ji prý pomalu budit během 7 dní .Dnes je středa a tak předpokládám ,že to bude v neděli .Srdeční činnost je prý dobrá ,ale obávám se ppoškození mozku ,moc bych si přála ,aby se probudila a vše bylo jako dřív .Jsem sama plně invalidní a nezvládla bych se oni dlouhodobě starat .Je reálné ,že se probudí bez známek poškození mozku ?
   Její mozek je monitorován amozková činnost byla zaznamenána .Vůbec nevím co mohu očekávat,mám hrozný strach z toho co ji čeká .Moji rodiče zemřeli tragicky ,2 roky po sobě ze dne na den ...jsem na tom sama špatně psychicky a měla bych být silná a být takovému člověku velkou oporou.Nemám ponětí ,co se může stát ,co bude následovat ,jak dlouhá bude hospitalizace ....když se probudí (modlím se za ni každý den ),co bude následovat ...uslyší mě když teď spí a já za ní pojedu ????????????????Omlouvám se ,jsem hodně zmatená.
   Iva

  •    Infarkt u ženy 71 let
   Iva Horská

   Dobrý den, paní Horská,

   velmi Vám děkuji za projevenou důvěru v opravdu těžké situaci. Chápu Vaše obavy z neznáma, ale bohužel Vám nejsem schopna říct nic konkrétního. Veškeré okolnosti a případné následky jsou velmi individuální. Všechno bude jasnější, až Vaši blízkou z umělého spánku probudí a stanoví se závěry kontrolních vyšetření.
   Čekání však nemusí být jediným způsobem, jak situaci řešit a k tomu směřuje i dotaz, zda Vás příbuzná uslyší. Jednoznačnou odpověď Vám opět nikdo nedá, ale pozitivní podpůrné účinky bazální stimulace fungují v praxi velmi dobře. Zde najdete popis konceptu BS: http://www.bazalni-stimulace.com/ a pokud mě kontaktujete na níže uvedeném e-mailu, mohu Vám zaslat nějaké materiály v elektronické podobě.

   Pevně doufám, že jsou všechny vaše obavy zbytečné, přeji Vám hodně sil a zdraví!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      úraz mozku po autonehodě
   Jana Šarounová

   Dobrý den, můj 25 let starý bratr utrpěl při autonehodě vážný úraz mozku. Byl operován a nyní je v umělém spánku.Má odstraněnou část lebeční kosti - kvůli otoku mozku. Všechny prognózy již známe od tamních lékařů. Mě by zajímalo, jak lékaři řeší odstranou část lebeční kosti po probuzení z umělého spánku - předpokládám, že kost se na místo již nevrací.Také bych Vás chtěla poprosit o zaslání vašich brožur o následné péči po úrazu mozku.
   moc děkuji
   S pozdravem Jana Šarounová

  •    úraz mozku po autonehodě
   Jana Šarounová

   Dobrý den, paní Šarounová,

   děkuji Vám za projevenou důvěru a za Váš dotaz. Lebeční kost se odstraňuje právě kvůli otoku mozku (aby měl mozek prostor a nebyl utlačován). Následně, pokud to zdravotní stav pacienta dovolí, se kost dřívě nebo později vrací zpátky nebo je nahrazena umělým implantátem. Konkrétní podrobnosti Vám jistě sdělí bratrův lékař, ale v tuto chvíli je potřeba hlavně trpělivost.
   Napiště mi, prosím, na níže udený e-mail svoji adresu, brožury Vám zašleme na dobírku, případně doplním další materiály v elektronické podobě.
   Přeji Vám hodně sil a zdraví celé rodině!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      úraz měsíčního synka
   Jitka D

   dobrý den, mám na Vás jeden veliký dotaz nebo spíše prosbu. Před 2 dny se mi můj malý měsíční syn silně udeřil do železné obruby u dětského houpacího křesla (potažené slaboučkou látkou). Bylo to způsobeno tak, že jsem ho vkládala do křesla a synek prudce kopl nožičkou do křesla, až se křeslo převrátilo a prudce ho praštilo železným opěrátkem dozadu do hlavy. Muselo to dost bolet. V tu chvíli propukl v ohromný pláč, ale za chvíli přestal. V tu chvíli nezvracel, ani nebyl spavý. Ale zdá se mi, že od té doby se pořád nějak kroutí, jako při bolestech bříška. Chtěla jsem se zeptat, jak poznám, jestli nemá třeba otřes mozku, otok mozku nebo prasklinu lebky? Jsou nějaké příznaky, podle kterých se tyto diagnózy poznají na 100%? Všichni říkají, že je v pořádku, ale já pro jistotu chci vědět, že je skutečně OK. Jsem z toho pořád zoufalá. Mockrát děkuji, maminka Jitka

  •    úraz měsíčního synka
   Jitka D.

   Dobrý den, Jitko,

   omluvám se, že odpovídám až nyní. Na našem serveru došlo k technické chybě a dotazy se nezobrazovaly.
   Upřímně doufám, že už se Vám podařilo situaci vyřešit a synek je v pořádku, ale pro příště (snad nebude žádné příště) Vám radím, pokud máte nějaké pochybnosti o zdavotním stavu Vašeho (zvláště tak malého) dítěte, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Žádné spolehlivé signály, které Vám řeknou co se děje uvnitř těla nejsou.

   Přeji Vám už jen samé šťastné zážitky s Vaším synem a hlavně hodně zdraví!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      leukoaraiosa
   mp

   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co znamená, když má člověk leukoaraiosu periventrikulárně. a ve zprávě je napsaáno komorový systém pravidelný, prostornější při atrofii mozku - periferního typu. Chci se zeptat, znamená to že je člověk dementní? a je tento člověk schopen samostatného života, nebo potřebuje dozor 24hodin?

  •    leukoaraióza
   mp

   Dobrý den,

   s tímto dotazem Vás musím nasměrovat na ošetřujícího lékaře, který zprávu napsal. Naše sdružení lékaře v týmu nemá a jakékoli sdělování diagnózy bez přesné znalosti zdravotního stavu pacienta bude pouho spekulací.
   Mohu vám pouze rozklíčovat jednotlivá slova: leukoaraióza je poškození bílé hmoty mozkové, v oblasti periventrikulární, tedy v okolí mozkových komor. Při atrofii dochází k úbytku tkáně (v podstatě zmenšení orgánu).
   Nejsem Vám však schopná říci, zda člověk s touto diagnózou trpí demencí. Záleží na jeho individuálních obtížích, na věku, na rozsahu a umístění atrofované tkáně. V určitém věku může být takovýto nález normální.
   Ještě jednou Vám doporučuji, ve všech otázkách, které se týkají zdraví a vyvolávají pochybnosti, se obracejte na lékaře. Pokud s Vámi nechce spolupracovat ten ošetřující, máte možnost konzultovat diagnózu s jiným odborníkem.

   Přeji hodně zdraví!

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/  • (3)
      Koma
   Tereza Jindrová

   Dobrý den,
   můj tchán měl před 14-ti dny vážnou dopravní nehodu,kdy utrpěl vážné poranění mozku (otok na mozku).Ihned byl v bezvědomí.Lékaři ho ale i uvedli do umělého spánku,operovali ho.Začali mu snižovat dávky opiátů,nyní mu již nic nepodávají,ale on se neprobral. Je prý v komatu a má velmi poraněný mozek. Otok stále zůstává. Řekněte mi prosím,jaká je šance,že se z komatu probere? Snaží se nám doktor říct,že je to velmi špatné? Vím,že to nemůžete říci,neznáte jeho zdrav. stav. Ale je tady ještě šance,že se probere? Pokud ano,je šance,že se vůbec probere a bude jako dříve? Velice Vám děkuji za upřímnost,jsem z toho celá rodina zdrceni.

  •    Koma
   Tereza Jindrová

   Dobrý den, paní Jindrová,

   děkujeme Vám za důvěru ve složité životní situaci, ale s odpovědí je to přesně tak, jak píšete. Obecně se dá říci, že čím delší dobu člověk v kómatu stráví, tím klesá šance, že se probudí, ale skutečnou prognózu lze jen velmi tězko odhadnout, protože roli hraje velmé množství faktorů. I když vám to tak nepřipadá, 14 dní je zatím poměrně krátká doba na konečné závěry. Důvěřujte lékařům, buďte trpěliví. Na tomto odkazu najdete několik příběhů, které vás mohou motivovat k tomu nevzdat se a bojovat: http://www.poranenimozku.cz/pribehy-a-osudy/. Role rodiného příslušníka je v těchto situacích náročná, ale je velmi důležitá. Snažte se najít způsoby podpory a aktivizace Vašeho tchána, např. formou bazální stimulace či minimálně pasivní rehabilitace na lůžku.
   V případě zájmu mi na níže uvedený e-mail napište svoji korespondenční adresu a my Vám můžeme zaslat informační brožury, které pojednávají o stavech změněného vědomí a následcích poškození mozku, případně další materiály v elektronické pobobě, které by se mohli hodit.

   Přeji hodně sil a zdraví celé rodině!
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    vigilní koma
   Tereza Jindrová

   Dobrý den,

   tak švagr se minulý týden probral,nicméně nyní se nachází ve vigilním komatu. Dle lékařů JIP HK. Kouká na nás,hýbe nohou a zýve,ale to je vše. Má odstraněný kousek lebeční kosti. Je strašně hubený. Lékaři nám nyní doporučují "hyperbarickou komoru". Tu si zařizujeme nyní v Kladně. Švagr dýchá sám,občas i polkne stravu,ale moc se mu nechce.

   Zajímá mě zda je reálná šance,že mu "hyperbarická komora" pomůže? Švagrovy je 28 let. Je šance,že se vrátí zpět do života? Co pro něj nyní ještě můžeme udělat? Rádi bychom ho po komře převezli na nějaké speciální pracoviště,kde by s ním sestřičky pracovali na základě bazální stimulace. Bohoužel jsme ale žádné takové pracoviště poblíž Náchoda nenašli.

   Moc Vám děkuji za veškeré Vaše rady.

   Jindrová

  • (2)
      Následná péče po CMP, zmatenost
   Michaela Truskova

   Dobrý den.Chci Vás touto cestou požádat o radu. Maminka (64 let) měla CMP v listopadu. Byla měsíc na JIPu na Homolce , kterou z úplné nehybnosti opouštěla s inkontinencí a jen s problémy s pohyblivostí pravé časti těla a také s problémy s řečí. Pak následovala JIP a neurologie v Kolíně, kde nám bylo řečeno, že bude "ležák". Byla předána na geriatrii v Kolíně, kde po 3 týdnech udělala obrovské pokroky hlavně po fyzické stránce. Vzhledem k tomu, že jsme ji již od počátku navštěvovali denně, dostavily se pokroky v řeči. Od úrazu trpí maminka ztrátou krátkodobé paměti. Při každé návštěvě se jí musíme představit, píšeme taháky a snažíme se nejbližší co nejvíce připomínat.. Ted už je schopna nás pojmenovat jmény, má smysl pro humor a když se vyjádří ,i když formulace vět ji ještě dělá problémy, je to k věci. A v této fázi se začala projevovat trochu zmatenost. Takové chránění si svých věcí, určitá podezřívavost. Jak si nepamatuje co se stalo před chvílí, myslí si, že jí klameme např. že cvičila či jedla...Před týdnem byla převedena na Rehabilitační odd v Kolíně. Po fyzické strance je na tom "na ležáka" velice dobře. Již dokáže sama vstát a dojít si kam potřebuje..ale ona si nepamatuje kde je tlačítko pro přivolání sestry, na geriatrii byla ještě inkontinentní a teď už se znovu učí a někdy to nestihne. také se snaží úplně odejít z oddělení a když jí říkáme ať to nedělá, tvrdí že neodchází.Upřímně, maminka potřebuje intenzivnější dozor než lidé na rehabilitaci po mechanickém úrazu... Je to složité. Bylo nám řečeno, že na takovýto druh postižení budeme muset do jiného zařízení. Ale je jasné , že naše návštěvy pomáhají a maminka se pomaličku zlepšuje. Hledala jsem možnosti následné péče, ale to co jsem našla jsou hlavně rehabilitační ústavy zaměřené po CMR na fyzično, Existují nějaká zařízení která pracují i s duševnem, tréninky paměti? Prosím poraďte co dál,můžete popř. doporučit nějaké i soukromé zařízení Kolín, Praha a okolí?
   Slyšela jsem o ústavu ve Chvalech, či na Seči..
   Předem děkuji za odpověď. Michaela Trusková

  •    Následná péče po CMP, zmatenost
   Michaela Truskova

   Dobrý den, paní Trusková,

   děkuji Vám za projevenou důvěru, ale bohužel Vás musím zklamat, žádné specializované zařízení, kde by byla péče opravdu komplexní u nás zatím není.
   Je také těžké Vám nějaké doporučit, protože každý má jinou zkušenost, jiná očekávání a hodně také záleží na personálu, se kterým se setkáte a který se může často měnit.
   Služby následné péče ve Vašem okolí najdte na http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ nebo na: http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html
   Vybrané zařízení je nejlepší osobně navštívit a seznámit se spektrem poskytované péče.
   Přeji hodně sil a zdraví. V případě dalších dotazů mě kontaktujte na níže uvedeném e-mailu nebo telefonu.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (7)
      prosím potřebuji poradit
   jarmila mackova

   moc vás prosím pomozte muj syn měl před třemi tydny autohavarií diagnoza zní difusní axonalní poškození mozku nic méně syn se s umělého spanku probudil pak byl hospitalizován v krnovské nemocnici asi týden na neurologii potom ho převezli na lužkovou rehabilitační část kde ale po první noci ho převezli do lečebny do dvorcu a benešova syn je sice zmatený a vše ho strašně bolí a vubec nevím jak mu pomoci tak mám dotay jestli existuje pro tyto pacienty nějaka nemocnice kde se zabívají právě těmito urazy a kde zároven mu bude poskytnuta rehabilitační péče a stimulovaná péče prosím jsem zoufalá pomozte

  •    prosím potřebuji poradit
   jarmila mackova

   Dobrý den, paní Macková,

   děkuji Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte. Vaše situace opravdu není lehká, protže LDN není ideálním místem, kam by měl být člověk po prodělaném poranění mozku umístěn. Bohužel však musím říci, že situace v ČR je v tomto směru poměrně špatná. Žádná specializovaná nemocncice neexistuje.
   Nepíšete přesně odkud jste, ani jaký je nyní zdravotní stav Vašeho syna po fyzické stránce, ale zmatenost o které se zmiňujete je jeden z doprovodných příznaků poškození mozku, zvláště pak po prodělaném bezvědomí(více na http://www.poranenimozku.cz/). Tento stav zpravidla postupně odezní, ale bylo by dobré, kdyby se na syna podíval psycholog, který má s poúrazovými stavy zkušenosti.
   V MS kraji, kde se Váš syn pohyboval po nemocnicích jsou tyto rehabilitační ústavy:
   Beskydské rehabilitační centrum Čeladná
   http://www.brc.cz/
   RÚ Hrabyně s další pobočkou v Chuchelné
   http://www.ruhrabyne.cz/Content/home
   Další dostupné služby v okolí Vašeho bydliště můžete najít na stránkách: http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ a v případě dalších dotazů se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty.
   Přeji hodně sil!
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    prosím o radu
   jarmila mackova

   tady vám znovu píšu na odpověd kterou jste mě poslali tak že jsem ze Zlatých hor v jeseníkách .Syn byl po autonehodě hospitalizován v ostravě a pak po čtyřech dnech ho převezli právě do krnovské nemocnice kde napřed ležel na aru a po probuzení s umělého spánku ho dali na neurologické oddělení .po týdnu práce lékařu co se týče neurologie prý skončila a dali ho na oddělení lužkové rehabilitační .jenže po první noci se rozhodli páni doktoři ho přeložit na ldn .......zdravotní stav mého syna je takoví ,že hýbe rukama jednou nohou sám se sice neposadí ,ale s pomocí personalu ten sed zvládne .co se týče stravy tak jakoukoli pokouše a sní dokonce se pokouší sám jíst.co se týče komunikace tak komunikuje srozumitelně ale zmateně.Sem tam pozná nás rodinné příslušníky sem tam dokáže souvisle odpovědět na otázku dokonce odříka i básně na které se ho zeptáme.Co ale nemá pod kontrolou tak to je že vykřikuje hlasité nadávky a pláče že ho něco bolí ale nikdo s lékařu to nebere zrejmě na vědomí i přes to že je na to upozornujem.Ja si myslím že k vuli těm výkřikum proto ho uklidily na LDN.Z mého lajckého pohledu muj syn na toto zařízení nepatří.Jsem ochotna mu zakoupit polohovací lužko aby náhodou nezabíral v nemocnici někomu jinému místo ale potřebuji vědět jestli mám tu pravomoc ho s LDN převezt zpatky do té nemocnice.Děkuji za pomoct

  •    prosím o radu
   jarmila mackova

   Opět Vás zdravím, paní Macková,

   a děkuji za doplňující informace. K Vašemu dotazu: podle zákona o veřejném zdravotním pojištění má každý pojištěnec právo na výběr zdravotnického zařízení, které je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně - záleží ovšem na jeho kapacitních možnostech a také, lidově řečeno "na domluvě" mezi Vámi a lékaři na současném oddělení LDN a lékaři v jiném, Vámi vybraném zařízení.
   Rozhodně bych pátrala po objektivním důvodu, proč byl syn přeložen z rehabilitace na LDN - znáte ho?
   Jak už jsem psala výše - chování, které popisujete je v rané fázi poměrně běžné a odezní. Váš syn je zmatený, neví co se mu stalo, neví proč je v nemocncii a to v něm vyvolává úzkost, která se projevuje právě např. vulgaritou. Nejlepší je, nevšímat si toho a zbytečným napomínáním nevystavovat syna ještě většímu stresu. Chápu, že je to nepříjemné a náročné pro všechny zúčastněné, ale myslete na to, že se jedná o přechodný stav. Zkuste synovi pobyt a prostor v nemocničním pokoji co nejvíce přiblížit známému přostředí: doneste mu věci , které má rád - ty co mu budou připomínat domov. U neklidných pacientů se dobře uplatňují techniky polohování z bazální stimulace s cílem vytvořit pro člověka ohraničený a bezpečný prostor. Příklady najdete na:http://www.bazalni-stimulace.cz/pomucky.php
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    prosím potřebuji poradit
   jarmila mackova

   diagnostický závěr je organický psychosyndrom kvadrupersa spíše lehčího stupně při postraumatické cerebroapthii s difusní axonálním postižením G93,8.......doporučení pokračovat v zavedené medikamentosní terapii ,s rehabilitaci na lužku .jenomže na LDN dochazí rehabilitační sestra ...jenom že sestra je taky jenom člověk a když onemocní tak se prostě rehabilitace nekoná. A Taky mě hodně zaráží že pi každém pohybu těla mého syna tak strašně naříká že ho vše srašně moc bolí ....jinak je klidnější jak před pár dny ....tak z mého lajtského hlediska si myslím že potřebuje tu rehabilitaci jako sůl. vůbec nevím jak přesvědčit primáře rehabilitačního oddělení aby ho vzal právě na toto oddělení zpět.Přitom jim nabízím zaplatit za syna lúžko jako sponzorský dar a nic se neděje ,tak nevím myslím si kdyby se to stalo v jejich rodině že by se to uplně jinak řešilo. Mám sto chutí syna naložit do auta a odvézt domu a na víc povolat média ,protože,když tak pročítm na internetu podobné případy s autohavárií tak nikde jsem se nedočetla že by pacienty odhodili na LDN

  •    prosím potřebuji poradit
   Jarmila Macková

   Dobrý den, paní Macková,

   je mi líto, že se situace nijak nelepší. Nebo už se Vám podařil nějaký krok kupředu?
   Pokud selhávají všechny možnosti, možná je na čase začít se bránit i jinými cestami.
   Držte se!
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    odpověd
   jarmila mackova

   dobrý den . Tak se nám podařilo syna převézt na rehabilitační centrum do nemocnice Rýmařov ,ale tam byl pouze šest dní ,ale jelikož syn k vůli své diagnoze nespolupracoval tak nám ho převezli na oddělění kde sním spolupracuji psychologové ,už je tam týden ,ale stále je ve stavu depresí atd. tak snad doufám že nám ho tam dají trošku psychicky dohromady aby mohl zahájit rehabilitační cvičení .Děkuji za podporu a za další rady .

  • (2)
      Prasklá cévní výduť s lrvácení do mozku.
   Martin Hanek

   Dobrý den,
   mému otci (61 let) před měsícem praskla cévní výduť a krvácel do mozku.
   Stalo se to v 8 hodin ráno při zvýšené námaze (řezání dřeva), pak jej odvezla záchranka do okresní nemocnice, kde byl asi do 12 hodin a poté byl přepraven vrtulníkem do Brna. Tam byl na angiolince "operován" cca od 16:30 hod. do 21 hodin.
   Cévní výduť lékaři ucpali a krvácení do mozku zastavili. Bohužel se uvolnilo něco ze stěny tepny a ucpalo to jednu cévu do pravé části mozku. Má tedy 1/3 pravé části mozku poškozenou.
   Po 10 dnech v umělém spánku jej pomalu probudili. Nyní už je zase v okresní nemocnici na rehabilitačním oddělení, kde s ním cvičí cca 15-20 minut denně.
   Má ochrnutou levou část těla, levou ruku a nohu (i když při velkém snažení s nimi pohne), nemůže chodit, zatím se sotva udrží v sedě. Má zavřené pravé oko, nemůže jej otevřít, hlavu neudrží dlouho zvednutou. Pravou rukou se nají, když mu někdo pomáhá. Mluvit může, je mu rozumět, ale zatím jen v krátkých větách. Čtení mu dělá problém, sice vidí slova, ale nějak se mu pletou, resp. si je nedokáže vybavit. Podepíše se, ale pravá ruka se mu třese a na souvislé psaní to není. Předpokládám, že tyto průvodní jevy jsou běžné. Včera byl po měsící na jeden den doma, zvládli jsme to, ale bylo to samozřejmě těžké. Lékaři na rehabilitaci říkají, že se cvičením začínají, že má ještě podrážděný mozek a nemohou začít naplno.
   Zajímalo by mě jakou literaturu bychom si měli obstarat a jak mu pomáhat dále, jak cvičit, trénovat svaly, oči, mozek atd. Jak dále postupovat třeba s lázněmi atd.
   Děkuji za odpověď.

  •    Prasklá cévní výduť s lrvácení do mozku
   Dominika Linhartová

   Dobrý den,

   děkujeme Vám za důvěru projevenou ve složité životní situaci. Co se týče literaptua a dalších informací, podívejte se na naše stránky: http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/publikace/ kromě knihy Jak provádět trénink kognitivních funkcí a knihy Váš mozek se dokáže změnit, Vám můžeme vybrané publikace zaslat poštou. Doporučila bych Vám brožury: Poruchy vědomí po poranění mozku a Poranění mozku, a co dál? Napiště mi na níže uvedený kontakt svoji adresu a brožury Vám rádi zašleme. Stejně tak mohu připojit i nějaké materiály v elektornické podobě. Doporučila bych Vám také knihu vydanou nakladatelstvím Grada: Rehabilitace po cévní mozkové příhodě, ale je bohužel velmi špatně k dostání. Dále si pročítejte naše stránky: www.poranenimozku.cz, kde najdete také velké množství informací.
   Přehled následné péče a třeba právě i lázní najdete např. na http://www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/index.html

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      NERVOVEHO PŮVODU
   TOMÁŠ

   DOBRÍ DEN MÁM EPILEPSI UŽ OD 13 LET UŽ JEMI 26 TX ZÁCHVATY MÁM VE SPÁNKU ALE PROJEVŮJÍSE PŘEZ DEN .TENTO MĚSÍC MÁM NÁSTUP NA HOMOLKU DO PRAHY ALE TO CO MI ŘEKL MŮJ DOTOR BUD PRAHA NEBO UŽ KDYŽ SPADNEŠ ŠPATĚ NEMUSÍŠ TO PŘEŽÍT..SYCE BERU LEKI ATO LAMIKTAL-100mg,ORFILIL LONG 500mg.STEJNĚ TO NEZABÍRÁ TAK JAK MÁ ,PANE DOKTORE POMOZTEMI MOC VÁS PROSÍM TOMÁŠ BANÁR.7.9.1986.STANKOV 1.

  •    NERVOVEHO PŮVODU
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Tomáši,

   v našem sdružení nemáme lékaře, takže odpověď na Vaši otázku je mimo naše kompetence. Rozumín Vašim obavám, ale v nemocnici Na Homolce je specializované epileptologické centrum, takže se nebojte svěřit do péče tamním odborníkům.
   S dalšími dotazy na téma epilepsie si Vás dovolím odkázat na sdružení, která se poradenstvím pro lidi s epilepsií zabývají primárně, a to jsou např.:
   - Společnost "E":
   http//www.spolecnost-e.cz/kontakty/spolecnost-e/
   - Občanské sdružení EpiStop
   http://www.epistop.cz/


   Přeji Vám hodně zdraví i úspěchů v životě

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (4)
      mozek bez přísunu kyslíku
   Renata

   Dpbrý den,
   2. června 2012 odvezla mého otce(46 let) záchranka. Tvrdí, že byl 20 minut bez kyslíku následkem udušení jídlem. Zhruba měsíc byl v umělém spánku a nyní je v komatu. Nemá zcela zachovaný polykací reflex, ale plíce mu začaly znovu fungovat. Doktoří nám tvrdí, že má tak poškozený mozek a dávají mu asi rok života. Nejdříve začal hýbat nohama, otevírá očí, usmívá se a teď začal hýbat i levou rukou. Chtěla bych se zeptat jestli má alespoň malou šanci na to, aby se probral.
   Předem děkuji za odpověď

  •    mozek bez přísunu kyslíku
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Renato,

   děkuji Vám za důvěru se kterou se obracíte na naší poradnu, ale skutečnou prognózu v tomto stavu lze jen velmi tězko odhadnout. Obecně se uvádí, že čím delší dobu člověk v kómatu stráví, tím klesá šance, že se probudí. Následky se odvíjejí od celé řady faktorů, jako je rozsah a lokalita poškození, věk i osobnost pacienta.
   V této fázi se hojně doporučuje podpůrná metoda, tzv. bazální stimulace. Je nejúčinnější tehdy, pokud se střídá s fázemi odpočinku, protože neregulovaná může napáchat více škody než užitku. Snažte se na veškerých činnostech domlouvat s ošetřujícím personálem - měli by nejlépe znát tatínkův denní rytmus a zkuste také zjistit, zda není některá ze sester v bazální stimulaci proškolena. Pokud mi napíšete na níže uvedený e-mail Vaši korespondenční adresu, mohu Vám zaslat informační brožury o poškození mozku, kde v jedné z nich je popsán podobný koncept, jako bazální stimulace. Brožury zasíláme na dobírku, hradí se pouze poštovné (71,- Kč). Další materiály, které by pro Vás mohly být užitečné Vám pošlu v elektronické podobě.
   Základem péče o člověka na lůžku je také správné a pravidelné polohování a dále se doporučuje alespoň pasivní cvičení na lůžku. Personál v nemocnic by Vám měl být schopen poradit, ale pro ilustraci posílám internetové odkazy.
   Polohování: http://www.poranenimozku.cz/zivot-po-poraneni/rodinni-prislusnici/polohovani-pacientu-po-poskozeni-mozku-jako-nedilna-soucast-rehabilitace.html
   Pasivní pohyby : http://www.prvnikrok.cz/vozickari-rehabilitacni-cviceni.php?skupina=c11

   Přeji Vám hodně sil a nezapomínejte odpočívat a myslet i na své potřeby! Přítomnost rodiny je velmi důležitá, ale k tomu je potřeba spousta energie.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    Poruchy dýchání
   Ivana

   Dcera v 1 měsíci života prodělala černý kašel, když byla v nemocnici, měla několikrát denně zástavu , byla oživována a 1x dokonce celé 2 minuty 0 kyslíku. Máme se obávat nějakého postižení případně do kdy se projeví nebo jí nic takového nehrozí.Lékaři se k tomu nevyjadřovali.

  •    Poruchy dýchání
   Ivana

   Dobrý den, paní Ivano,

   na Váš dotaz bohužel nedokážu jednoznačně odpovědět, nejsem lékař a o stavu Vaší dcery nemám komplexní přehled.
   Obecně mohu říci, že dětský mozek má lepší plasticitu a tím i lepší regenerační schopnost. Předpokládám, že když se lékaři o ničem nezmiňovali, není se čeho obávat, ale nejlepší bude, když se zeptáte přímo. Snažte se získat co nejvíce informací ať se co nejdříve zbavíte pochybností.
   Přeji hodně sil a zdraví!
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Otřes mozku
   Tereza

   Dobrý den, před týdnem dne 7.7.2012 jsem měla nehodu na kole, kde jsem se spadla a byla jsem převezena s otřesem mozku na neurochirurgii, kde mi následně zjistili, že mám prasklou lebku za uchem, a mám tam krevní sraženinu, která mě tlačí na ucho a částečně na ucho neslyším (o 30 decibelů méně. Ve středu 11.7.2012 mě propustili do domácího léčeně a s pracovní nechoností 2 měsíce. Předepsali mě antibiotika Zinnat 500 mg, po 12 hodinách, Torecan při nevolnosti a pocitu zvracení. Bohužel již 10 let se léčím se silnými migrénami, kde beru Cinii 100 mg, při menších bolestech Algifenovvé kapky. Můj dotaz je následující. Bohužel mám neustálý pocit závratí (převážně když ležm), proto jsem neustále v klidu v polosedě, a mám pocit motanice. Bohužel jsem zjistila, že mi dělá problémy se i delší dobu soustředit na čtení textu, a mé písmo vypadá jak žáka třetí třídy. Vím, e lékaři mají v plánu zhruba do dvou týdnu začít s rehabilitací, jelikož mám i pohmožděnou krční pátěř, ale nevím za jak dlouho můžu v této situaci očekávat nějaké zlepšení. Jeden den si říkám, že je o lepší, ale druhý den je zas takové zhoršení, že si musím i 3x denně vzít léky na bolest hlavy, do toho to stálé motání a pocit závratě, únava. Prosím o radu, popřípadě co udělat pro to, aby se začal zlepšovat můj stav. Předem děkuji za odpověď

  •    otřes mozku - Tereza
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Terezo,

   to, co popisujete patří mezi doprovodné příznaky prodělané komoce mozku, které se u spousty lidí objeví (tzv. postkomoční syndrom). V tuto chvíli je to opravdu krátká doba od úrazu, takže buďte trpělivá, odpočívejte tak, jak to děláte, zátěž si zvyšujte v závislosti na tom, co Vám dovolí Vaše tělo. Tyto potíže většinou postupně odezní: http://www.poranenimozku.cz/poraneni-mozku/typy-poraneni-mozku.html
   Nepříjemností jsou však migrény, které Vám stav zhoršují. Zkuste se poradit s lékaři např. o možnosti jiné medikace.
   Je skvělé, ža Vás nyní čeká rehabilitace, ale prognózu kdy můžete očekávat zlepšení si netroufám vyřknout, obecně však patří otřes mozku k nejlehčímu typu poranění a nemívá trvalé následky. Jak můžete nyní pracovat se svými potížemi najdete na: http://www.poranenimozku.cz/nasledky-a-rehabilitace/

   V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném e-mailu či telefonním čísle.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      leukoaraioza
   Dagmar

   Dobrý den,prosím Vás o vysvětlení výsledků MR mozku.Měla jsem v mládí 3x otřes mozku 1x s bezvědomím. Nález na mozku:mnohočetná ložiska gliozy zejm.subkortikálně F-T-P bilat.nápadnější perivaskulární prostory.MRI obraz leukoaraiozy.Děkuji Dagmar

  •    leukoaraioza
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Dagmar,

   s Vaším dotazem jsem se obrátila na spolupracujícího neurologa a hned jak se mi ozve, přepošlu Vám jeho odpověď. Nejlepší by však bylo zeptat se přímo lékaře, který Vám tuto zprávu vyhotovil, zjistit, jak moc je tato diagnóza závažná a jak s ní pacovat.
   Já lékař nejsem, takže nerozumím úplně všem nuancím zprávy, ale teď Vám mohu říci, že glióza je stav k němuž dochází při hojení a jedná se o zmnožení podpůrných buněk mozku (tzv. glií), které nahradí mozkové buňky (neurony). Na mozku je pak viditelná zjizvená tkáň, u Vás patrně v podkorové oblasti. Perivskulární prostory, jsou prostory v okolí cév, u Vás asi trochu rozšířené a leukoaraioza je poškození bílé hmoty mozku.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (5)
      Stp.krvácení do mozku před 8 lety
   Pavla Veselá

   Zdravim aprosím o radu.Před 8 lety jsem prodělala subrachnoideální a intraventrikulární krvácení s následným rebleedingem.Podrobněji : Z nálezu ČT -Patrné krvácení v oblasti foramen okcipitale další pruhovité zastřelí charakteru krvácení je pod bazí.Prokrvácená 3 i 4 komora,krev přítomna i ve front.rozích obou postraních komor.Další rozšíření ve smyslu4-komorového hydrocefalu.Nynější stav je stále pro mě nepříznivý ve smyslu nekonečných bolestí hlavy,poruchách paměti,koncentrace,výkonnosti.Při posledním psych.vyšetření zjištěny deteriorace mnestických a kognitivních funkcí s následnou depresivní symptomatikou.Můj dotaz spočívá v tom zda i po tolika letech lze pomoci ve smyslu zlepšení funkcí mozku , paměti,soustředění .....děkuji za Váš čas a odpověd.Pavla Veselá

  •    krvácení do mozku před 8 lety
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Veselá,

   děkuji Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Současný stav, který neblaze ovlivňuje Váš život, je jistě velmi nepříjemný, ale nemusí být neřešitelný. Nynější fakta, která vyplývají z výzkumů mozku dávají naději na zlepšení i lidem, kteří poškození prodělali i před poměrně dlouhou dobou (nemusí tomu tak být ale ve všech případech). Je to otázka dlouhodobého a hlavně pravidelného tréninku, ale ve Vašem případě se bude jednat i o terapii na zmírnění bolestí, protože při takových potížích se pracuje těžce.
   Napište mi, prosím, na níže uvedený e-mail odkud jste, pokusím se Vám vyhledat, zda byste se měla v nejbližším okolí kam obrátit.

   Zatím Vám přeji poklidné dny.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    Pavla Veselá
   Pavla Veselá

   Dekuji za Váši odpověd.Bydlím v Mnichovicích-Pha východ.Pavla Veselá

  •    Pavla Veselá
   Pavla Veselá

   Zdravím,ještě pro doplnění inf.je mi 43 let a snažím se být i přes obtíže aktivní .Pobírám částečný inv.důchod.Dosud jsem se snazžila sama o zlepšení stavu.Nikdo mi neporadil jinou alternativu,vyjma léků.O Vás jsem se dozvěděla čistě náhodou.Děkuji moc.

  •    Pavla Veselá
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Veselá,

   pokud jste z okolí Prahy, je to výhoda, jelikož zde se nabízí hned několik možností.
   U nás probíhá Rehabilitační program (se začátkem v září), do kterého klienti dochází několikrát v týdnu, na vybranou aktivitu. Popis aktivit najdete na našich stránkách: http://www.cerebrum2007.cz/nase-sluzby/rehabilitacne-rekondicni-program/ a pokud byste potřebovala jakékoli doplňující informace, neváhejte se ptát. Nově je zařazena také skupinová ergoterapie a ergoterapie v domácím prostředí.
   Rozvrh aktivit, bude od září pozměněn, jelikož souběžně bude probíhat projekt "Cesta do práce osob s poškozením mozku", který nabízí možnost rekvalifikace na dvě pracovní pozice: administrativa a příprava teplých pokrmů http://www.cerebrum2007.cz/projekty/cesta-do-prace-osob-po-poskozeni-mozku/. Tento projekt bude trvat 2 roky a pokud by Vás zaujal, je možné se do něho přihlásit - buďto teď od srpna, nebo do kteréhokoli z dalších běhů, např. od prosince.
   Podrobnější informace Vám mohu zaslat na e-mail, takže pokud budete mít zájem, napište mi na níže uvedený kontakt. Dále se také můžeme domluvit na osobním setkání, a to v podstatě každý všední den mezi 10:00 - 16:00.

   Další možnost v Praze je denní stacionář na Albertově: http://www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-a-oddeleni/klinika-rehabilitacniho-lekarstvi/.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová

   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      Syn po úrazu hlavy
   Dagmar Šimonová

   Dobrý den,
   syn utrpělkraniocerebrální poranění mozku,lékaři byl udržován od 1.5. do 15.5. v umělém spánku. Nyní je při vědomí,v hlavě má zmatek, komunikuje,poznává rodinu i známe,krátký text přečete.Co ho ovšem hodně trápí a brání mu v rehabilitaci jsou silné závratě. Existuje prosím nějaký přípravek, který by mu mohl pomoci k úlevě? Jak dlouho asi tak mohou závratě přetrvávat? Děkuji za odpověď.

   S pozdravem,

   Dagmar Šimonová

  •    Syn po úrazu hlavy
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Šimonová,

   předem bych Vám chtěla poděkovat za důvěru v těžké situaci, v níž se nacházíte. I když Vám to jistě připadá jako věčnost, je to zatím velmi krátká doba od toho, kdy syn poranění utrpěl a probouzení z bezvědomí či umělého spánku je doprovázeno celou řadu nepříjemných jevů. Závratě k nim mohou patřit. Doporučuje se klid na lůžku, vyvarování se zbytečné námahy a stresu a symptomy postupně samy odezní. K medikamentózní léčbě bych se uchylovala až po domluvě s lékaři. Zatím můžete praktikovat pasivní cvičení na lůžku a přiměřeně zařazovat trénink mozku.
   Na našich stránkách www.poranenimozku.cz najdete spoustu užitečných informací k tématu a pokud budete chtít, napište mi na níže uvedený e-mail svoji adresu a já Vám mohu zaslat brožury o poranění mozku, které jsme vydali. Stejně tak v případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      Odoperovaný epileptik
   Hela


   Dobrý den,
   prosím o radu.Manžel je epileptik.Je mu 45 let.Epilepsii měl již jako malý zhruba do 5 let,pak byl bez záchvatů.Objevily se zas až kolem 30 let.V roce 2009 mu bylo vyjmuto ložisko.Užívá Tegretol,Geratam a Kepra.Epilepsie temporální dx.,záchvaty parciální s ojed.sekundární generalizací,farmakorezistentní.Stp.antneromeziální resekcí dx s uspokojivým efektem.
   Manželova neuroložka ho odeslala na psych.vyšetření jelikož pociťoval poslední dobou větší únavu,zhoršení paměti a častější aury.
   Zpráva od pana psychologa nás velmi vyděsila.Cituji: "Závěr: Výsledky vyšetření svědčí pro poruchu jak kognitivních,tak i paměťových funkcí a osobnostní struktury vlivem organicity v oblasti CNS.F 06.7-Kognitivní porucha,F 07.0-Organicky podmíněná porucha osobnosti u primárně nevyzrálé,infantilní osobnosti s intelektem pohybujícím se v pásmu lehké mentální retardace.Při srovnání výsledků vyšetření s výsledky vyšetření z června 2009 je patrné další zhoršení duševního stavu a lze předpokládat další pozvolnou progresi".
   Předesílám,že ani já a ani nikdo z rodiny či přátel si nevšimnul výrazného poklesu intelektu-Dle vyšetření má IQ 77.Je to moudrý muž s všeobecným přehledem,stará se jak o mě a dceru tak o svého otce,za nímž jezdí 3x týdně.Rád luští křížovky,čte,vaří a pomáhá v domácnosti.Máme si stále co říct,chodíme ven atd..Samozřejmě má vzhledem k nemoci potíže typu-špatně se soustředí a špatně si pamatuje.Vše co vybočuje z režimu a stereotypu ho unavuje a vyčerpává. Ale co se týče intelektu nikdo z nás nemá pocit,že by to bylo tak špatné.Není možné,že ty testy dopadly tak špatně,když byl vystresovaný a o to mín se mohl soustředit,o logice nemluvě? A je nějaká možnost preparátu či cvičení na posílení mozku?Není nějaké centrum v Liberci? Moc prosím o radu.Předem děkuji za odpověď.Hela

  •    odoperovaný epileptik - Hela
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Helo,

   Váš dotaz mi přišel i na poradenský e-mail, odpovím Vám z něho.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      dotaz
   Vladka

   Dobrý den už někokrad sem vam psalá jmenuji se Vladka paní vy jak ste mi dalá kontak na Ostravu aby se tam zeptála dotet se mi neozvali mam postižený pravy mozeček nebo jestli tam někde neni v nim skřiply nerv a tomu nemužu asi chodit je to pouze muj nazor tak se ptam existuje nějaká lečba která by to časem spravila? Sem ochotná podstoupit i operaci. Děla se to kde? děkuju

  •    Dotaz - Vlaďka
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Vlaďko,

   znovu jsem se s Vaším dotazem obrátila na neurologa, tentokrát na MUDr. Václava Lukáše, který prodělal cévní mozkovou příhodu, takže problematiku zná nejen z pohledu lékařského, ale i "z druhé strany". Jeho odpověď byla však stejná, jakou jsem Vám už jednou posílala od jiné lékařky - v tuto chvíli jsou výzkumy v této oblasti pouze na teoretické bázi a v praxi se neprovádějí. Než věda pokročí dále, bude lepší zaměřit se spíše na cvičení s podporou fyzioterapeuta a ergoterapeuta a snažit se pracovat s Vaším současným stavem. Pokud budete mít zájem, můžete napsat přímo panu doktoru Lukáškovi na e-mail: dr.vaclavlukas@centrum.cz
   Je mi líto, že Vám nemohu dát lepší odpověď.

   Přeji Vám hodně sil!

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      Po operaci mozku
   Anna M.

   Dobrý den,
   v první řadě děkuji za Vaše stránky, provázejí mě již čtvrtý týden a získala jsem z nich již mnohé cenné informace a podněty.
   Přítel (60 let) prodělal před téměř čtyřmi týdny dvě velmi závažné operace po krvácení do mozku, následně ležel přes týden v umělém spánku. Od první chvíle, kdy se z něj začal probouzet, k němu chodím denně a sleduji a dle svých vlastních možností podporuji jeho návrat do života (povídám si s ním, komunikuji skrze doteky,masíruji ho, nosím mu jemu známé nahrávky, předměty, fotky, vůně). V současné době přítel sám chodí, dojde si na toaletu, nají se, většinou se s ním bez problému domluvím, poznává své známé, je schopen přečíst nápisy. Pamatuje si do detailů velké množství informací z doby před operací. Při komunikaci mu sice musím mnoho věcí často opakovat, zároveň ale sleduji, že i v době po probuzení z komatu se již naučil řadě nových věcí. Příliš dobře se neorientuje v prostoru. Někdy se pohybuje ve svých "fantasmagoriích" - smyšlených situacích. Podle mého názoru zvláště tehdy, kdy mu chybí podněty zvenčí a zpětná vazba v komunikaci. Pokud s ním nějaký čas komunikuji nebo se mi ho podaří na chvíli něčím zaujmout, velmi často je schopen tyto fantasmagorie opustit. Po akutní fázi byl minulý týden převezen z neurochirurgie Vinohradské nemocnice na neurologii v nemocnici na Bulovce. Z nového prostředí je vystresovaný a vzhledem k tomu, že ještě sám bez pomoci druhé osoby není schopen se nějak zabavit, se většinu dne hrozně nudí (je člověkem mimořádně činorodým, kreativním a inteligentním), což podle mého názoru nahrává jeho mozku k vytváření nejrůznějších "fantasmagorií", které jsou pro něj po většinu dne mnohonásobně příjemnější než realita. Pro oddělení není lehkým pacientem, kvůli bolestem zad i z nedostatku jiné náplně hodně časů tráví chozením po chodbách a budově a "utíká pryč" (podle mého názoru však v tomto stadiu asi jen není schopen nalézt cestu zpátky...). Na začátku příštího týdne by měl být kvůli této své "zmatenosti" převezen na psychiatrii do Bohnic, s tím že se jedná "deliriový/delirní(??)" stav, který se bude upravovat léky.
   Moje první otázka je, zda tato "zmatenost" (nedostatečná orientace v prostoru, fantasmagorie) nemůže být jen stadiem po operaci mozku a reakcí mozku na stresovou situaci,v níž po většinu času chybí komunikace a podněty, a zda by spíše než pobyt s medikamentózní léčbou na psychiatrické klinice nebylo vhodné zahájit na některé z klinik rehabilitace nějakou formu neurorehabilitace, při níž by se přítel alespoň na část dne zaměstnal nějakou činností, postupně zlepšil orientaci v prostoru ad.. Druhá otázka, pakliže bude pobývat na psychiatrické klinice, zda se tím neprošvihnou cenné první týdny, ve kterých by bylo potřeba zahájit neurorehabilitaci, v kterémžto směru podle mých informací nebylo dosud podniknuto mnoho, a jak lze takovou situaci řešit. Sama se snažím v rámci svých schopností s přítelem trochu "pracovat" (i s pomocí vašich stránek) a mám dojem, že má v tomto ohledu velký, leč v tuto chvíli ladem ležící potenciál.
   Děkuji a držím CEREBRU palce,
   Anna

  •    po operaci mozku - Anna M.
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Anno,

   děkuji Vám za důvěru, se kterou se nás obracíte. Stav "zmatenosti", který popisujete bývá doprovodným jevem spojeným s poškození mozku. Mohlo by se jednat o posttraumatickou amnézii (PTA), což je stav, který by měl postupem času odeznít. Máme však málo informací o zdravotním stavu a příčině krvácení do mozku u Vašeho přítele, takže tento fakt musím nechat na posouzení lékařů, ale myslím, že by nebyla od věci ani konzultace s psychologem. Nanašla jsem však, zda ho má nemocnice na Bulovce k dispozici. Na tomto odkazu najdete více informací o PTA a jejích projevech: http://www.poranenimozku.cz/poraneni-mozku/bezvedomi-a-zavaznost-poraneni-mozku.html
   Rozhodně souhlasím s tím, že rehabilitace poškozených funcí by měla začít co nejdříve a nevím, jak se této oblasti věnují v PL Bohnice. Na tomto odkazu http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/ najdete po zadání města dostupné služby, včetně rehabilitačních zařízení, v okolí.
   Zatím Vám oběma přeji hodně sil a v případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit na níže uvedených kontaktech.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/


  • (2)
      Neuropsycholog
   Alena Popelková

   Dobrý den, nejprve bych Vám ráda vyjádřila své díky za Vaše aktivity, stránky a on-line poradnu zdarma. Věřím, že pro hodně lidí je to první zdroj informací,které v danou chvíli potřebují!K mému dotazu. Máme kamaráda po těžkém úrazu levého čelního laloku. Po fyzické stránce se zdá,že bude v pořádku. Nicméně už teď je patrný kognitivní deficit,dysfunkce. Na internetu jsem hledala kontakty na neuropsychology v Královéhradeckém kraji,ale bohužel jsem nedohledala.Uvědomujeme si nutnost neuropsychologického vyšetření a následné rehabilitace, proto bychom Vás chtěli poprosit,zda nemáte přehled o tom,kdo takové služby právě v Královéhradeckém kraji poskytuje? Dále bych se ráda dotázala na nějakou svépomocnou literaturu pro rodinu? Na vašich stránkách jsem našla knihu: "Na pomoc pečujícím rodinám", ale dle internetu se zdá, že už není volně prodejná. Máte nějaký jiný tip, případně disponujete letáčkem pro rodiny? Velmi ráda bych je rodině kamaráda zprostředkovala. Děkuji za odpověď!

  •    neuropsycholog - Alena Popelková
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Aleno,

   děkuji Vám za celý náš tým za projevené sympatie a hlavně důvěru, se kterou se na nás obracíte.
   Hned v úvodu Vás však bohužel asi nepotěším, zatím jsem našla pouze jednu osobu, která se neuropsychologií zabývá, a to ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové:
   MUDr. Jiřina Habalová, Ph.D.
   http://www.fnhk.cz/nch/lekari/vedouci-lekari-oddeleni

   Budu hledat i nadále a pokud najdu další kontakt, určitě Vám ho pošlu.

   Další část Vašeho dotazu je poměrně snáze splnitelná, nějaké materiály o poranění mozku Vám mohu zaslat v elekronické podobě (některé jsou i ke stažení na našich stránkách www.cerebrum2007.cz), takže Vás prosím, abyste mi poslala e-mail na níže uvedený kontakt a připojte, prosím, i korespondenční adresu - na dobírku Vám také pošlu nějaké informační brožury, které jsem vydali.

   Co se týče příručky na kterou se ptáte, zatím jsem ji nedohledala. Vydala ji Česká alzheimerovská společnost (napíši jim, zda je stále někde k dispozici). Na jejich stránkách si však můžete objednat jinou knihu a to: Péče o pacienty s kognitivní poruchou
   http://www.alzheimer.cz/obchod/holmerova-i-jarolimova-e-sucha-j-a-kolektiv-pece-o-pacienty-s-kognitivni-poruchou/

   V případě dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit, Vy nebo rodina Vašeho kamaráda, kterou tak skvěle podporujete.

   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      důležité
   Alena

   Dobrý den, prosím měla bych dotaz, syn včera přišel ze školy a plakal, že ho bolí za levým uchem a stěžoval si na bolest břicha, po chvilce se mu začala třást ruka a nemohl pak ani pořádně mluvit, okamžitě jsem zavolala záchranou službu. Nyní je v nemocnici, byla jsem za synema lékaři udělali odběr krve, moč, byl na ORL, na očním a na rentgenu, bohužel prý mají ale neurologa na dovolené, jiný prý není. V nemocnici mají CT, ale CT neudělali, bojím se, aby neměl nějaký nádor. Výsledky zatím nevím, dnes se vše dozvím. Prosím co by to mohlo být?Nespím, moc se o něj bojím, děkuji za opodvěď

  •    důležité - Alena
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Aleno,

   na Váš dotaz bohužel nedokážu odpovědět, nejsem lékař a takové příznaky mohou znamenat ledascos. Doufám, že v těchto dnech už máte více informací a netápete v nevědomosti.
   Budu doufat, že se nejedná o nic vážného a pokud Vám budu moci nějak pomoci, napište mi na níže uvedené kontakty podrobnosti a já udělám, co bude v mých silách.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (5)
      Difúzní axonální poškození
   Šárka

   Manzel ma po nehode tuto diagnozu.Muze mi nekdo nastinit co nas ceka? Je to 14 dni, pridal se k tomu zapal plic a ja vubec nevim,kdyz manzel prezije, budeme ho moci mit doma, nebo bude muset mit ustavni peci?
   Co je mysleno temi tezkymi naslekdy? Kdyz byl pri vedomi, tak trochu mluvil, poznal me, deti a otce. Nedky se ale nedal vzbudit vubec.

  •    difúzní axonální poranění - Šárka
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Šárko,

   difúzní axonální poškození je velmi závažné a já si netroufám odhadovat jakoukoli prognózu. Nebojte se na všechny podrobnosti ptát lékařů, ale buďte trpělivá.
   Obecně lze říci, že následky se odvíjejí od rozsahu poškození, které však může vzniknout a vzniká kdekoliv v mozku a mozkovém kmeni. Dochází k zániku gliových buněk a následně k atrofii mozkové tkáně, která je, jak jsem se dočetla, patrná zhruba 3 týdny po úrazu (na CT nebo MR mozku).
   Bezvědomí, které nastává přetrvává dlouho, někdy i natrvalo. V jeho důsledku je velmi oslabená imunita, čímž se vysvětluje i nepříjemná komplikace v podobě zápalu plic.
   I když je to velmi těžké, v tuto chvíli se soustřeďte hlavně na to, abyste byli jako rodina při sobě, vzájemně se podporujte, ať vcházíte do pokoje k manželovi naladěni co nejpozitivněji. Rozhodně bych Vám doporučila aplikaci bazální stimulace. Pokud probíhá přímo v nemocnici, kde manžel leží, bylo by to nejlepší, ale naše sdružení pořádá tuto sobotu kurz BS pro rodinné příslušníky.(Více informací najdete na tomto odkazu: http://www.cerebrum2007.cz/homepage/pro-velky-zajem-se-kurz-bazalni-stimulace-pro-pribuzne-a-pecujici-bude-opakovat.html)
   Chtěla bych Vám vyjádřit co největší podporu a popřát Vám hodně sil!
   V případě dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  •    Difúzní axonální poškození
   Šárka

   Ano, tomu by ale opovidalo i to, že se jeho schopnost komuninkace zhorsuje. Pred tydnem byl schopen dat (trhave, pomalu, mumlave) vetu jako odpoved na otazku co se tykala zazitku z leta. Po te jsem ho jiz videla jakoby v letargii, byl ochoten se ode me nechat nakrmit, ale vědomi se horsilo. Ted ma zavedenou nejakou dychaci trubici,takze nemluvi vubec. povedlo se mi ho vzbudit, ale jen koukal predsebe a moc nereagoval. To čekani co bude je nejshorší.

  •    difúzní axonální poranění - Šárka
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Šárko,

   máte pravdu, že čekání bude nejhorší, ale čas by se neměl promarnit a s Vaším mužem by se mělo začít rehabilitovat. Nepíšete, jak to na oddělení chodí, ale sestry by ho měly minimálně polohovat, fyzioterapeut by měl provádět alespoň pasivní cviky a zkuste také zjistit, zda je v nemocnici logoped.
   Pokud se Vám nehodí zítřejší kurz bazální stimulace, napište mi na níže uvedený kontakt svoji adresu a já Vám pošlu broužury, které jsme vydali, kde je popsán podobný koncept, jako bazální stimulace a spousta dalších informcí, které by Vám mohli pomoci se v situaci lépe zorientovat.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  •    Difúzní axonální poškození
   Šárka

   Tak manžel přestál zápal plic, je vice pri vedomi, mluvi , obcas z cesty, ale jinak oproti stavu pred zapalem plic je to mnohem lepsi, celkem si i pamatuje dost věcí. S doktory se moc mluvit neda, rikaji jen uvidime. Dnes jedl sám bramborovou kasi a vypil sam trochu polevky, pak jsem ho dokrmila. Furt rika ze chce domu, dává znamení že potřebuje mísu. Podle toho co jste mi psala, tak pokud by bylo poraneni vazne, jiz by mel byt v komatu, nebo neschopen komunikace, jak jste psala, o tech gliovych bunkach . Uraz se stal pred mesicem. Jiste ze nemuzete stanovit diag. jen z mého popisu, ale máte treba nejake zkusenosti, jestli máme očekavat ten rozpad tkani, nebo by jiz nastal?

  • (3)
      problémy sociálně-pracovní po úrazu
   Vlasta

   Dobrý den. Můj syn je po úrazu hlavy (v roce 1991, s konečnou diagnózou psychoorganický syndrom). Syn nakonec zvládl i střední školu , naučil se anglicky, s počítači, dokáže vytvářet webové stránky, ALE problém má v komunikaci se mnou, se spolupracovníky, s nadřízenými. A to proto, že můj syn má předpoklad, že se ostatní mají přizpůsobit jemu (komunikovat správně, jasně, stručně a tak, jak on chce). Na každém najde chyby a kritika ostatních je takové jeho hobby. Naopak považuje jakoukoliv připomínku k práci, kterou dělá jako útok na svou osobu a tak dál. Jeho jednání se projevuje jako "kožené", naduté a tím dráždí jak nadřízené, tak své spolupracovníky. Postupně se snažím ho přesvědčovat (svým jednáním), že vyhovět lidem, vstřícnost a dokonce i dělání chyb je normální způsob jednání, ALE: Synovi je 34 let a bohužel není schopen se nikde uchytit, je převážně na pracovním úřadu a já nevím, jak se uživí a dokonce jeho schopnosti jsou nevyužity, právě proto, že jakmile mu někdo něco vyčte, anebo spěchá na dodělání úkolu, začnou se jeho nevhodné komunikační způsoby značně projevovat. Můžete mi poradit, zda je nějaká pomoc mému synovi (on sám nechce jít za psychologem atd.)?

  •    problémy sociálně-pracovní po úrazu - Vlasta
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Vlasto,

   to co popisujete, patří k tzv. skrytým následkům poranění mozku, které se u Vašeho syna projevily v době, kdy začal být aktivní, což je typické. Začíná si uvědomovst své potíže a tento stav ho velice frustruje, což se odráží v tomto chování.
   Problém je v tom, že ještě nedosáhl nadhledu, aby chtěl situaci sám řešit a může trvat velmi dlouho, než se mu to podaří.
   Řešením by mohlo být podporované zaměstnávání, kde je nápň a režim práce přizpůsoben individuálním potřebám. Nepíšete odkud jste, ale mohla bych Vám pomoci nějaká zařízení ve vašem okolí vyhledat. Pokud jste z Prahy nebo by byla pro Vašeho syna dostupná, naše sdružení bude tento rok realizovat rekvalifikační kurzy pro lidi po poranění mozku. Ozvěte se mi na níže uvedený kontakt a já Vám pošlu více informací. Stejně tak bych Vám mohla poslat knihu v el. podobě, která velmi dobře popisuje všechny okolnosti poškození mozku. Touto cestou by mohl Váš syn dojít k postupnému uvědomění a sám přijít k názoru, že by bylo prospěšné vyhledat odbornou pomoc.
   Budu čekat na Váš e-mail a ráda Vám poskytnu i další informace.
   Zatím Vám přeji pěkné dny.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  •    problémy sociálně-pracovní po úrazu
   Vlasta

   Dobrý den, paní Dominiko. Velmi Vám děkuji za odpověď, vše ostatní pošlu e-mailem.

   Přeji krásné dny.

   Vlasta

  • (2)
      CMP následná péče Most a okolí
   Katka R.

   Dobrý den,

   chtěla bych se zeptat na zařízení v Mostě a okolí pro osoby po CMP - ubytování a terapie. Bohužel mapa na Vašich stránkách se mi nezobrazuje. Babička (82 let) prodělala asi před dvěma týdny CMP, ochrnutá není, komunikuje. Ale občas mluví "z cesty" (např. moji maminku,svou dceru, občas asi považuje za svou sestru atd.). Dosud žila samostatně (maminka ji navštěvovala každý den), ale asi to (alespoň zatím) nebude možné. Maminka pracuje a nemůže se tedy o babičku starat celý den (asi bude třeba, aby babičku někdo hlídal, což v LDN není možné). Teď je v LDN. Můžete mi prosím napsat seznam zařízení v Mostě či okolí, kam by bylo možné případně babičku umístit?
   Omlouvám se, jestli jsem to nepopsala moc dobře, je to pro nás velmi nové. Velmi děkuji za jakoukoliv radu.
   Katka R.

  •    následná péče po CMP - Most a okolí
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Katko,

   stránky pro vyhledávání jsou: www.cerebrum2007.cz/sluzby na kterých jsem pro Vás našla nějaké kontakty. LDN není nejlepší volba, ale mnohdy je to možnost jediná, protože vhodných zařízení je v ČR pramálo.

   Nejideálnější by bylo, aby babička zahájila intenzivní rehabilitaci. Zažádejte proto o umístění na rehabilitaci v některém z rehabilitačních ústavů. Ve Vašem okolí nic není, tak zkuste rozšířit okruh. Přehled můžete najít např na: www.mozkovaprihoda.cz/jnp/cz/lecba_cmp/cmp_a_nasledna_pece.html#ustecky
   Na CMP se specializuje:

   Rehabilitační ústav pro cévní choroby mozkové, spol. s r.o.
   Na Vyhlídce 859, 583 01 Chotěboř
   tel.: 569 626 621-2, 569 624 515, 569 623 557
   e-mail: ruch@chnet.cz
   Příjem pacienta:
   Jaroslava BRZKOVÁ
   brzkova@rehustav.cz
   Tel: 603 226 124, 569 626 621- 2
   MUDr. Jiří ŠTEFÁNEK
   stefajir@rehustav.cz,
   tel: 737 577 511, 569 626 621- 2

   V ústeckém kraji by měli následnou péči poskytovat tzv. iktová centra - tedy v nemocnici v Chomutově nebo Teplicích:
   Iktové centrum Krajské zdravotní a.s., nem. Chomutov
   Kochova 1185
   Chomutov
   430 12
   Cílová skupina: CMP, pobytová služba
   Telefon: 474 447 226
   Email: sekretariat@nspcv.cz

   Iktové centrum Krajské zdravotní a.s., nemocnice Teplice
   Duchcovská 53
   Teplice
   415 29
   Cílová skupina: CMP, pobytová služba
   Telefon: 412 705 111
   Email: sekretariat@nemdc.cz

   Dále pak je oddělení dlouhodobé, intenzivní ošetřovatelské péče v Lounech:
   Nemocnice Louny
   Rybalkova 1400
   440 37 Louny
   http://www.nemlouny.cz/?d=1&s=72
   a je zde i rehabilitační oddělení: http://www.nemlouny.cz/?d=1&s=38

   Také mě napadá využít domácí péči buď na níže uvedených kontaktech a nebo si soukromě sehnat ošetřovatelku.
   Oddělení domácí péče, sociální sestry - je nutné objednání předem a doporučení.
   Vedoucí oddělení
   Mgr. Anna Marie Malá
   tel: 474 447 395
   e-mail: anna.mala@nspcv.cz

   Zástupce ved.oddělení
   Marcela Římalová
   tel: 474 447 635

   Zdravotně-sociální pracovník
   Jitka Sládečková
   tel: 474 447 635

   Sestry - domácí péče
   tel: 474 447 635
   http://www.kzcr.eu/zdravotnicka-pracoviste/oddeleni-domaci-pece-socialni-sestry.aspx?id=00ba2dec-34b4-4b6d-a561-13feecc0cdb6&group=oddeleni-domaci-pece-socialni-sestry

   Zkuste, jak budete úspěšná při kontaktování těchto zařízení (lepší je zavolat) a v případě dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      VP shunt
   Lenka Matochová

   Dobrý den,
   přesně před rokem mě srazilo auto, byla jsem měsíc v komatu, půl roku se pak učila chodit a mluvit. Především mám implantovaný VP shunt. Nemám mnoho informací o tom, co všechno s tímto zařízením mohu/nemohu dělat. Například zda mohu letět letadlem. Nemáte s tímto někdo zkušenosti? Nebo neznáte nějakou orgaizaci, která se tímto zabývá a kterou bych mohla konaktovat?
   Děkuji, hezký den,
   Lenka

  •    Lenka Matochová
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Lenko,

   neznám přesně Vaši diagnózu a i když s sebou zavedení shuntu nenese větší komplikace, následná opatření se mohou do určité míry lišit v závislosti na Vašem nálezu a celkovému zdravotnímu stavu.
   Proto bych Vás s dotazem odkázala na pracoviště, kde Vám byl shunt implantován.

   Přeji spokojené dny.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      ochrnutý lícní nerv
   Lenka Matochová

   Dobrý den,
   po těžké nehodě pro ochrnutí lícního nervu špatně vyslovuji. Nemá s tímto někdo prosím zkušenosti? Je to nejméně závažný následek mého zranění, nicméně bych to ráda napravila. Denně cvičím logopedická cvčení, existuje šance, že se má mluva zlepší,nebo to dělám zbytečně ?

  •    Lenka Matochová
   Dominika Linhartová

   Ještě jednou dobrý den, Lenko,

   rozhodně si nemyslím, že logopedická cvičení děláte zbytečně. Jakákoli terapie, která Vám prospívá zvyšuje šanci na zlepšení stavu. Vaším cílem je udržení optimální kondice mimických svalů, a kdybyste ve svém úsilí povolila rychle by nastoupilo ochabnutí z nečinnosti.
   Zkuste do procesu zapojit i cvičení s fyzioterapeutem, tak budete pracovat více s příčinou a nejen s důsledky. Jako podpůrná se doporučuje i psychoterapie.
   Zde Vám posílám odkaz na stránky, které jsem objevila, třeba tam najdete užitečné informace: http://www.zdrav.cz/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2034

   Přeji Vám pevnou vůli a zdraví!

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      Přítel v komatu
   Michaela Hrbková

   Dobrý den, můj přítel leží již 4 měsíce v komatu a já jsem se nyní dočetla o vyšetření, které se nazývá Pozitronová emisní tomografie. Je možné u takového pacienta provést toto vyšetření nebo je to pouze vyšetření, které odhaluje nádory? Pokud by se toto vyšetření dalo provést, ukáže se co všechno je v mozku mého přítele porušeno? Jinak je přítel v takovém stavu, že si někdy hýbe rukou a teď v poslední době má i někdy pootevřené oči. Děkuji za odpověď Hrbková M.

  •    přítel v kómatu - Michaela Hrbková
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Michaelo,

   nejselm lékař, takže Vám nedokáži přesně odpovědět. PET se používá převážně v onkologii, nebo také k odhalení epilepsie (tu zobrazí i EEG), takže si nejsem jistá, jestli by v případě vašeho přítele toho vyšetření něčemu pomohlo. Nejlepší bude Váš dotaz konzultovat s ošetřujícím neurologem.
   V tuto chvíli bych Vám doporučila u přítele aplikovat Bazální stimulaci. Naše sdružení pořádá 10.3. kurz pro příbuzné a pěčující. Pokud byste měla zájem se přihlásit,více informací najdete na: http://www.cerebrum2007.cz/homepage/pro-velky-zajem-se-kurz-bazalni-stimulace-pro-pribuzne-a-pecujici-bude-opakovat.html

   Přeji Vám hodně sil a v případě dalších dotazů se ozvěte na níže uvedené kontakty.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

  • (2)
      dotaz
   Ivana Dvořáková

   Dobrý den,
   mám syna kterému bude 17 let a v květnu 2011 měl těžkou autohavárii s poraněním mozku. Byl převezen na ARo do Motola, po měsíci byl na dětské neurologii.V srpnu byl převezen do dětské léčebny Jánské Lázně. 17.10.2011 byl přijat do RÚ Kladruby,kde má 7.2.2011 končit.Chtěla bych se zeptat jak máme dál pokračovat v léčení aby mohl v září nastoupit do školy.

  •    dotaz - Ivana Dvořáková
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Dvořáková,

   z Vašeho dotazu jsem nezískala příliš mnoho informací - jaký byl rozsah poškození, jaký je aktuálním stav Vašeho syna a měl-li obtíže, které s sebou poranění mozku často přináší, jak se je podařilo zvládnout apod.
   Rozhodně bych Vám doporučovala obrátit se na pedagogicko-psychologickou poradnu v místě Vašeho bydliště (nevím, zda se jedná o Prahu).

   Pokud mi na níže uvedený kontakt pošlete více informací, pokusím se Vám poradit, jak dále se synem pracovat.

   Zatím přeji hodně sil a zdraví.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

   Chcete nás podpořit?
   Pošlete dárcovskou SMS na číslo: 87777 ve tvaru: DMS CEREBRUM


  • (2)
      Prosím o radu
   Monika

   Dobrý večer
   syn utrpěl úraz hlavy pádem z balkonu v kult.domě při oslavě. Zřejmě byl dost pod vlivem alkoholu. Náhodou u toho byla studující zdravotní sestřička, která mu ihned poskytla první pomoc(zřejmě byl v bezvědomí, krvácel z uší).Stalo se to minulou sobotu nad ránem. Sanitka jej odvezla do Olomouce, v neděli nám řekli, že je tam krvácení, nevím, jestli to popíši správně, ale snad prasklá lebka propíchla mozkovou plenu, prý krvácí mezi tu plenu a lebku, že má vysoký krevní tlak(asi kolem 200) a srdce nepracuje správně.Prý ho budou udržovat v um. spánku. V pondělí nám řekli, že mu začal vytékat mozkomíšní mok , že mozek je dost poškozený na více místech a že se musí počkat, srdce už zřejmě bylo v pořádku, o tom se nikdo nezmínil, tlak byl nižší, asi kolem 170.Pokud by se to vytékání nezastavilo, prý by ho museli operovat.V úterý řekl pan doktor, že mok vytéká méně a prý plena přiléhá-nevím jestli je to správně řečeno, ale nejdřív řekli, že jej budou udržovat v um.spánku co nejdéle, aby si nějak neublížil, ale pak ho ve středu ráno probudili aniž by nás předem varovali. Syn se choval agresivně, nevnímal nás, vykřikoval nadávky. Pan doktor říkal, že se to stává, prý prožívá tu dobu, kdy byl pod vlivem alkoholu než se mu stal úraz. Prý neví, jak dlouho to bude trvat. Ve čtvrtek už agresívní nebyl, ale pořád nás nevnímal, i když odpovídal a opakoval, co jsme mu říkali. V pátek syna převezli do Kroměříže. Stav byl skoro stejný, ale klidnější, sestra říkala, že mu museli dát něco na uklidnění. Když jsem se zeptala dopktora na stav syna řekl takovým přísným tónem, že je velmi hlučný, vyjadřuje se hrubě a chová se jako zvířátko, až jsem se styděla. Omluvila jsem se za syna a řekla že za to snad nemůže, že neví, jak se chová. Pak mi řekl, že je tam poškození mozkových laloků, ale ještě před tím začal mluvit o úrazu z 20. prosince loňského roku, tak jsme jej opravili, že je to úraz z ledna letošního roku. Nakonec mi nám řekl, že se jako zvířátko bude chovat i doma, že to může trvat půl roku, rok nebo navždy. Omlouvám se, že to tak popisuji, ale chtěla jsem se zeptat, jestli tohle je normální jednání lékaře, proč mluví jinak než ti lékaři v Olomouci, jestli máme ještě nějakou naději, že se to zlepší nebo kam se mám obrátit? Mám pocit, že protože byl pod vlivem alkoholu a navíc pracuje jako číšník(proto vykřikuje pořád něco o nalévání alkoholu)Tak se k němu chovají jako k alkoholikovi. Navíc má malého syna, tak už kvůli němu bych chtěla mít nějakou naději. Moc děkuji za jakoukoliv odpověď. Monika

  •    Prosím o radu - Monika
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Moniko,

   opravdu mě mrzí, že musíte čelit takovému jednání, zvláště v situaci, kdy potřebujete co nejvíce podpory. Jednání personálu nezměníme, můžete však dát najevou, že se Vám nelíbí, nebo požádat o přeložení. Na stránkách www.cerebrum2007.cz/sluzby najdete po zadání města dostupné služby v okolí. Nevím odkud jste, ale u Olomouce je např. Léčebný ústav v Moravském Berouně.
   Na většině stránek mají rehabilitační zařízení ke stažení žádosti o rehabilitaci, do některých stačí poslat lékařská zpráva a průvodní dopis.
   Teď je důležité, aby se Vašemu synovi dostalo všasné péče fyzioterapeuta, logopeda a nejlépe i psychologa. Projevy vašeho syna jsou průvodními důsledky poranění mozku, které utrpěl. Nic z toho si nebude pamatovat.
   Napište mi, na níže uvedený kontakt, svoji adresu a já Vám pošlu brožury, které jsme vydali, případně další rady, jak se synem pracovat. Včasná rehabilitace je nejdůležitější a o zlepšení situace rozhodují první týdny. Nepíšete kolik je Vašemu synovi let, ale podle popisu bude mladý, takže má velkou šanci na zlepšení stavu.

   Přeji Vám mnoho sil a brzy se ozvěte.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/

   Chcete nás podpořit?
   Pošlete dárcovskou SMS na číslo: 87777 ve tvaru: DMS CEREBRUM

  • (5)
      bratr ve vigilním komatu
   Kateřina

   Dobrý den, mám bratra kterému v roce 1998 praskla zúžená cévka v mozku a od té doby je ve vigilním koma. V posledních 2 letech jsme zaznamenali nové mozková aktivity. První 3 roky jsme měli bratra doma,starala jsem se o něho já s mamčou. Jenže maminka v roce 2003 prodělala mozkovou příhodu. Je ochrnuta na levou polovina těla a sama potřebuje pomoc. Musely jsme dát bratra na LDN tady u nás ve Varnsdorfu. Je tu v čistotě i je o něho postaráno, ale nemají na něj dostatek času,sestry pro rehabilitaci a odboníky. Moc mě mrzí, že jsem se o vás doslechla až teď. Chci se zeptat, zda pro něho i pro mamču můžete něco udělat.
   Hezký den

  •    bratr ve vigilním komatu - Kateřina
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Kateřino,

   nacházíte se opravdu ve svízelné situaci a já velmi obdivuji Vaše odhodlání a statečnost.
   Budu se Vám snažit břemeno co nejvíce ulehčit, ale lepší bude, kontaktujete-li mě, na níže uvedeném e-mailu.
   Pošlu Vám materiály a tipy, jak pracovat s bratrem i s maminkou. Připojte, prosím i svou korespondenční adresu, pokud máte zájem, na dobírku bych Vám zaslala brožury, které vydalo naše sdružení a kde najdete spoustu užitečných informací.
   Teď Vám mohu nabídnout Kurz bazální stimulace por příbuzné, který pořádáme 4. 2. 2012 (http://www.cerebrum2007.cz/homepage/kurz-bazalni-stimulace-pro-pribuzne-a-pecujici.html), věřím, že pro Vašeho bratra, je to jedna z nejlepších metod stimulace, zvláště teď, když byly zaznamenány nové mozkové aktivity.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  •    vigilní koma
   Zlata

   Dobrý den,
   moje neteř je od července po těžké autonehodě ve vigilním kómatu. Nyní je už doma, 1měsíc v HK, pak Náchodě, kde uměli bazální stimulaci, ale pak ji poslali do Dvora Králové. Sice sestra se o bazální stimulaci už něco dozvěděla, ale myslím, že by bylo dobré, kdyby tam jezdila odbornice na bazální stimulaci. Což by i jezdila (domluvila jsem se s paní z Home Care), ale je problém s pojišťovnou, kde mi řekl revizní, že vlastně neteř nic nepotřebuje a že se vše naučí sestra. Někdy si myslíme, že neteř reaguje, ale jindy zase že ne....Snažím se pro ni udělat maximum. Prosím o radu, kde je možné se dozvědět o bazální stimulaci více? Zkoušejí i akupunkturu. V hyperbarické komoře už byla v Ústí (celkem 10x). Co bych mohla ještě udělat, jak pomoct?Moc Vám děkuji za pomoc. S pozdravem Zlata

  •    vigilní koma - Zlata
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Zlato,

   velmi Vám děkuji za důvěru a je mi líto, že jste už v dost bolestné situaci narazili na tak tvrdé stanovisko ze strany pojišťovny. Bazální stimulace je opravdu velmi dobrým podpůrným prostředkem, bohužel, stále ještě nepronikla do všech sfér. Více se můžete dozvědět např. od lektorky BS Heleny Dvořákové na http://www.bazalni-stimulace.com/ a pokud mi na níže uvedený kontakt napíšete e-mail mohu Vám poslat i nějaké materiály v elektronické podobě. Dále Vám můžeme zaslat informační brožurky - jednu právě o stavech změněného vědomí, druhou o následcích poškození mozku.
   Zatím přeji hodně zdraví neteři a spoutu sil celé rodině.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  •    Zelinková
   Zlata

   Dobrý den,
   velice se omlouvám, ale nenašla jsem odpověď na můj dotaz až nyní náhodou (myslela jsem si, že mi přijde do emailu).
   Moc děkuji za odpověď. Nyní neteř byla V Hostinném v hyperbarické komoře, ale reakce zatím žádné. Zasílám kontakt Zlata Zelinková, Hoděšovice 141, 534 01 Býšť, email: valkovazl@seznam.cz Velice Vám děkuji za pomoc a ochotu. S pozdravem Zlata

  • (4)
      prosím o info
   Petra Černá

   dobrý den,
   je možné někde na Vašich stránkách najít více o spánkovém laloku??? Dcera se narodila s rozsáhlou perivetrikulární leukoencefalopatii.Při mém dotazu co je rozsáhlé... odpovídají doktoři "rozsáhlé" Malá má 2,5r a začíná chodit,je vnímavá, jen je asi o rok opožděná. Jenže má postižený i sluch, doktoři mi nikdy pořádně nevysvětlili co je vlastně Perivetrikulární leukoencefalopatie:( Prosím o radu.. Díky moc Petra

  •    Prosím o info - Petra Černá
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Petro,

   děkuji Vám za důvěru a budu se snažit Vám odpovědět, ale pro jistotu se ještě spojím se spolupracujícím neurologem.

   Spánkový lalok je část mozkové kůry uložené za spánkovou kostí a vnitřním uchem v obou mozkových hemisférách. Má rozhodující význam pro funkce spojené s řečí a podílí se na jejím porozumění a také porozumění psaného textu. Je v něm uloženo centrum sluchu.
   Levý spánkový lalok: sluch, zrak, čich, inteligence, schopnost zapamatovat si slyšené a viděné, rozpoznání slov; osobnost, chování a sexuální chování.
   Pravý spánkový lalok: sluch, čich, inteligence; organizační schopnosti a schopnost soustředění na viděné a slyšené, rozpoznání hudebních tónů, zvuků a neverbálních informací (např. kreslení); dlouhodobá paměť, osobnost a chování (včetně sexuálního)

   Periventrikulární leukoencefalopatie (neboli Leukoaraióza) je způsobena kombinací faktorů, které vedou k nedostatečnému prokrvení a okysličení mozkové tkáně a ke snížení mozkové látkové přeměny. U p.l. dochází prořídnutí bílé mozkové hmoty v oblasti periventrikulární (zde bílá hmota tvoří tenkou vrstvu navazující na stěnu mozkových komor a pokud je "rozsáhlá" domnívám se, že v tomto místě je její úbytek velmi patrný - nejvíce na CT a MR mozku). Důsledkem tohoto prořídnutí mohou být: poruchy osobnosti, motoriky, zraku, demence apod. ale to je těžké určit, většinou je tento jev spojený s vyšším věkem a mladý mozek má více šancí na regeneraci.

   S Vaší holčičkou byste měla vyhledat pomoc logopeda - pokud má postižený sluch, je pravděpodobné, že by mohla mít i řečové obtíže a dále spolu s pediatrem a neurologem pozorovat, zda se její vývoj rozbíhá a jsou -li přítomny nějaké specifické obtíže.

   Pošlete mi, prosím, na níže uvedený kontakt dceřinu lékařskou zprávu a já zkusím zjistit, co se dá, případně máte-li ještě nějaký dotaz, ráda Vám pomohu.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  •    levý spánkový lalok
   Dagmar

   Dobrý den.Bylo mi řečeno, že mám zpomalenou činnost v přední části levého spánkového laloku a nevím ,co to pro mne znamená. Děkuji Dagmar

  •    levý spánkový lalok
   Dagmar

   Dobrý den, Dagmar,

   obávám se, že Vám na tuto otázku nedokáži jednoznčně odpovědět. Obecně jsou známy různé funkce spánkového laloku: má rozhodující význam pro funkce spojené s řečí a podílí se na jejím porozumění a také porozumění psaného textu. Je v něm uloženo centrum sluchu.
   Levý spánkový lalok: sluch, zrak, čich, inteligence, schopnost zapamatovat si slyšené a viděné, rozpoznání slov; osobnost, chování a sexuální chování.
   Pravý spánkový lalok: sluch, čich, inteligence; organizační schopnosti a schopnost soustředění na viděné a slyšené, rozpoznání hudebních tónů, zvuků a neverbálních informací (např. kreslení); dlouhodobá paměť, osobnost a chování (včetně sexuálního).
   Jak sama vydíte, výčet funkcí je opravdu rozsánlý a je těžké si představit, co přesně je ve Vaší diagnóze míněno "zpomalenou funkcí". Otázkou také zůstává, co je její příčinou a hlavně jestli Vy sama vnímate nějaké problémy - takové, které jste dříve třeba nevnímala.
   Nejlepší bude zkonzultovat vše se svým neurologem, případně podstoupit neuropsychologické vyšetření.
   Pokud Vám mohu být ještě nějak nápomocná, neváhejte se ozvat na níže uvedené kontakty.
   --

   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   sociální pracovník
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 75, 186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589
   http://www.cerebrum2007.cz/
   http://www.poranenimozku.cz/

  • (2)
      Žádost o radu
   Jana Šourková

   Dobrý den paní Linhartová,
   Předem Vás moc zdravím a přeji vše nejlepší v Novém roce.
   9.11. jsem Vám psala ohledně úrazu mého přítele. S velkou radostí bych chtěla napsat, že se stal zázrak. Míla je t´měř stejný jako byl před úrazem, myslím tím po duševní stránce. Pamatuje si, normálně mluví, i když s menšími obtížemi vzhledem k částečnému ochrnutí lícního nervu, čte, píše, věnuje se s mou pomocí a podporou luštění různých hlavolamů, křížovek, sudoku a jiných úkolů. Píše, vzpomíná si na jazyky, které uměl před tím, angličtinu, francouzštinu, japonštinu. Hůř se soustředí, ale zlepšuje se to. Je velmi hubený, ale konečně začíná lépe jíst. Je toho ještě hodně, co bych Vám mohla vyprávět, ale ráda bych se na Vás obrátila s jiným problémem, který zřejmě tak často ve Vaší poradně neřešíte. Míla těd již více jel měsíc leží na traumatologicko ortopedické klinice na Královských Vinohradech, kam ho nechala převézt jeho matka. Je to velmi dlouhý příběh, ale řeknu Vám pouze jeho nynější podobu. S Mílou nejsme manželé, bydleli jsme spolu, ale on má stále trvalé bydliště v Praze. Tím také
   jeho matka operuje a tvrdí, že nejsem nic, tudíž mu dala podepsat papír, že lékaři mohou podávat informace pouze jí. Nicméně lékaři se mnou komunikují, sestry jsou velmi vstřícné a vidí, jak se o Mílu starám, dojíždím za ním 3x týdně z Liberce, i když chodím do práce a mám dvě děti. Matka za ním po úrazu přijela až po třech týdnech. Co je však nejhorší, Míla je zmatený, vystrašený, utrápený. Včera mi doslova řekl, že ho bolí srdce, že jeho rodiče nepřejí naší lásce. Vím, že je to naše věc, ale nějak si stín nevím rady, nevím jak mu pomoci, bojím se a nevím na koho se obrátit o radu a o pomoc, bojím se, že ho to ničí. Matka se mnou vůbec nekomunikuje. Neporadila byste mi prosím třeba nějakého psychologa v Praze, který by mohl Mílu navštívit a promluvit s ním, pomoci mu.
   Děkuji velmi za Vaši ochotu a děkuji předem za odpověď.
   Přeji pěkný den.
   Jana Šourková

  •    Žádost o radu - Jana Šourková
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Šourková,

   velmi mě potěšila zpráva o tom, že se stav Vašeho přítele takto zlepšil, ale mrzí mě, že po tom čím jste si prošli se nemůžete z úspěchu radovat naplno.
   Takové dusno není dobré pro nikoho z vás. Přítel teď potřebuje cítit kolem sebe pohodu, aby měl dost sil na další pokroky.
   Napadá mě, zkusit si smluvit schůzku s ošetřujícím lékařem a s Vaší "tchýní" a promluvit si o celé věci objekvivně. Bohužel, po právní stránce má pravdu ona, ale přece musí vidět, že její syn Vás miluje a Vaše přítomnost mu dělá dobře.

   A teď dále k Vašemu dotazu. Psycholog je k dospozici přímo na klinice, kde je přítel hospitalizován, takže Vám posílám kontakt + ještě další kontakty na psychology z oddělení klinické psychologie a na odbornou poradnu neurologické kliniky.

   příme volání: 29647 xxxx nebo 26716 xxxx (kde xxxx = číslo linky)
   Přímé volání z mobilu: 72677 xxxx (účtováno jako volání mobil - Telefonica O2)

   ORTOPEDICKO-TRAUMATOLOGICKÁ KLINIKA
   psycholog, logoped
   číslo linky: 3558
   budova/patro: O/3

   ODDĚLENÍ KLINICKÉ PSYCHOLOGIE
   vedoucí oddělení
   PhDr. Javůrková Alena, Ph.D.
   číslo linky: 2932

   psycholog
   PhDr. Mgr. Křístková Hana
   PhDr. Mgr. Rybínová Kateřina
   číslo linky: 2234
   budova/patro: I/0

   NEUROLOGICKÁ KLINIKA
   odborné poradny
   číslo linky: 3089
   budova/patro: K1/0

   Přeji Vám, ať se situace brzy zlepší a mnoho sil do daší práce.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      KOMA
   Ivana Plívová

   Dobrý den, náš dědeček prodělal prý banální urologickou operaci(operace trvala 15minut a nebyla v celkové anestezii, jelikož před operací byla zjištěna vyšší hladina cukru v krvi, zákrok nám byl popsán jako ,,vypálení,, nádoru o vel.cca 2cm). Operace proběhla bez komplikací, nicméně tři hodiny po operaci došlo k srdeční zástavě, která trvala 15minut. Od té doby leží na oddělení ARO v komatu. Lékaři nevědí proč k této situaci došlo, infarkt se nepotvrdil. Máme počítat s nejhorším. Nevíme, jelikož jsme laici zda je možnost zjistit z jakého důvodu se tak stalo, nebo zda požádat o převoz do ,,lepší,, nemocnice. Velice děkuji za jakýkoliv názor Plívová

  •    Ivana Plívová - KOMA
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Plívová,

   ani já Vám nedokážu přesně říci, z jakého důvodu k této situaci došlo. Bohužel se jedná o komplikaci, ke které během operací, zvláště u starších lidí občas dochází.
   Komunikujte co nejvíce s lékaři, máte právo na to, aby Vám vše vysvětlili, ale v tuto chvíli možná, ještě neproběhla všechna vyšetření (nevím jak je dědeček v nemocnici dlouho). Při zástavě srdce dochází k nedostatečnému okysličování mozku, takže je možné, že mozek Vašeho dědečka bude poškozen. Rozhodne však až neurologické vyšetření. Jak říkám, nebojte se ptát.

   Přeji Vám hodně sil a v případě jakýchkoli dotazů mě neváhejte kontaktovat.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      Krvácení do mozku
   Eliška Koissová

   Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Asi před necelým rokem muj otec(56) měl úraz při kterém utrpěl krvácení do mozku,po převozu a hospitalizaci v nemocnici se měl po cca 1 měsíci dostavit ještě jednou na rengen hlavy kam však nešel.Po úrazu měl neustále bolesti hlavy a o nemocnici nechtěl ani slyšet.Včera ráno v práci omdlel,upadl rozrazil si hlavu,hodně krvácel a do toho měl "nějaký" záchvat a nikoho nepoznával. Odvězli ho do nemocnice kde zjistili,že má krvácení do mozku že ho budou operovat.Dali ho do umělého spánku,zítra po operaci se tam máám zastavit,mám ale hrozný strach že to nepřežije,je i to možné?

  •    Eliška Koissová
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, paní Koissová,

   Váš dotaz se mi zde zobrazil bohužel až teď, proto se omlouvám, že odepisuji až nyní. Doufám, že se s vaším tatínkem všechno vyvíjí dobře.

   Pokud pro Vás mohu něco udělat, jsem k dispozici na níže uvedených kontaktech.

   --
   S pozdravem

   Dominika Linhartová
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      Žadam vas o radu
   Bronislava

   Dobrý den poradte v 17.letech se mi stal uraz,mam postižený pravý malý mozeček a ktomu celou pravou stranu kvuli toho nemohu chodit ted jsem už 14.let na IV.voziku mam odumřelé mišni nervy je mi ted 31.let kdysí bylo v televizi že Francouský a Slovenský vědci jednomu člověku co tež nemohl chodit a měl taký postižený malý mozeček tak mu naopperovali zdravé tkaně do mozečku od prasata a člověk po několika dnech začal normalně chodit nebo pry prase ma stejné bunky jako člověk. Psalá sem i odborným lekařum nikdo otom nic neví existuje ještě nějaká pomoc? Sem ochotná podstupit vše děkuji

  •    Bronislava - žádám Vás o radu
   Dominika Linhartová

   Dobrý den, Bronislavo,

   Váš dotaz mi přišel i na e-mail, budu Vás tedy kontaktovat touto cestou.

   --
   S pozdravem Dominika Linhartová
   sociální pracovnice
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      Žádost o radu
   Jana Šourková

   Dobrý den,
   můj přítel měl před třemi týdny dopr. nehodu, porazilo ho auto. Kromě několika nepodstatných zlomenin, utrpěl vážné poranění mozku. Praskla mu lebka a vznikly četné pohmožděniny mozku. Bojoval o život a hrozil mu otok, který se nakonec vyřešil oboustranným odstraněním částí lebky v čelní oblasti. 14 dní byl silně tlumen i barbituráty, které se již prý běžně neužívají. Nyní po vysazení sedace je ve stavu, kdy pootevírá oči, hýbe pusou, trochu polyká, pohne pravou rukou, odkašlává (má tracheostomii a končící zápal plic). Včera snad reagoval na pokyn a zmáčkl ruku a vyplázl jazyk, ale já jsem to neviděla. Myslím si, že mne poznává, že ho rozruší podněty,které před úrazem znal. Docházím za ním každý den, mluvím na něho, masíruji, hladím, ukazuji mu fotografie, pouštím hlasy dětí, hudbu, kterou má rád, dávám mu i na tamponcích ochutnávat, co má rád, colu, jablko, čokoládu. Na mou prosbu, aby více otevřel pusu zatím nereaguje.
   Chtěla jsem vás velmi poprosit o radu, co dál, jak mu nejlépe pomoci, stimulovat ho, kam ho případně poté umístit na nějakou další rehabilitaci, kde by se mu dostalo patřičné péče. A také, kde bych mohla získat co nejvíce informací o podobných případech a jak postupovat.
   Leží zatím na ARU v Krajské nemocnici Liberec. Dnes mi rehabilitační sestra ukáže nějaké cviky, které bych s ní mohla provádět.
   Děkuji předem za odpověď.
   Jana Šourková

  •    Žádost o radu
   Dominika Linhartová

   Dobrý den paní Šourková,
   děkuji Vám za důvěru se kterou se na nás obracíte a chtěla bych velmi ocenit Vaše úsili pomoci příteli.
   Cvičení, ke kterému se chystáte je určitě dobrým krokem, dále bych Vám mohla doporučit bazální stumulaci. Podrobnosti a kontakty naleznete na http://www.bazalni-stimulace.cz/bazalni_stimulace.php
   Dále bych Vám mohla poslat brožury, které naše zařízení vydalo, jedna stojí 40 Kč a pokud mi napíšete svou adresu na poradna@cerebrum2007.cz, zašleme Vám je na dobírku. Jedná se o tři praktické rádce pro lidi po poranění mozku a pro jejich rodinné příslušníky. Najdete zde i přehled rehabilitačních center a dalších zařízení, která se poraněním mozku zabývají.
   Další seznam služeb najdete na našich stránkách http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/, kde Vám po zadání města vyjede seznam všech zařízení ve vašem okolí.
   V případě jakýchkoli dotazů se na mě neváhejte obráti, na uvedených kontaktech.

   Přeji mnoho sil a zdraví celé rodině.

   --
   S pozdravem Dominika Linhartová
   sociální pracovnice
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      Krvácení do mozku
   Kamila

   Dobrý den, v dubnu jsem prodělala bez úrazu nebo nějaké jiné příčiny krvácení do mozku, chtěla jsem se zeptat jestli se to může stát znova a poradit nějaká cvičení na paměť?

  •    Krvácení do mozku
   Dominika Linhartová

   Dobrý den Kamilo,
   na Váš dotaz nemohu s jistotou odpovědět, nejsem lékař, ale podle toho co vím, existuje pravděpodobnost, že by se to mohlo opakovat.
   Tyto informace by Vám měl podat neurolog, který zná přesně Vaši diagnózu.
   Pošlete mi Vaši e-mailovou adresu a já Vám zašlu nějaké typy na trénování paměti. (Kontakt na mě viz níže.)

   --
   S pozdravem Dominika Linhartová
   sociální pracovnice
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

  • (2)
      dotaz
   Vladka

   Dobrý den nezlobte se ale kde by se měla obratit když mam odumřelý kousek praveho mozečku potřebuji se na něco zeptat zdali je nějaká pomoc? děkuji

  •    Dotaz - Vlaďka
   Dominika Linhartová

   Paní Vlaďko, tyto kontakty jsem Vám posílala k Vašemu dotazu v rubrice Služby pro osoby po poranění mozku a zde jsou tedy ještě jednou.
   Na tato pracoviště se obraťte se svými dotazy.
   přeji hodně zdraví.

   --
   S pozdravem Dominika Linhartová
   sociální pracovnice
   CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin
   Křižíkova 56/75A
   186 00 Praha 8
   E-mail: poradna@cerebrum2007.cz
   Telefon: 226 807 049, 773 540 589

   KONTAKTY NA PACOVIŠTĚ VE VAŠEM OKOLÍ:

   Neurologicko-rehabilitační stacionář
   J. V. Sládka 84
   738 01 Frýdek-Místek
   Telefon: 558 644 560 Mobil: 731 443 060 E-mail: nerest@nerest.cz

   Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o.
   El. Krásnohorské 321
   Frýdek-Místek
   738 18
   Email: schenk@nemfm.cz
   www: www.nemfm.cz

   Fakultní nemocnice Ostrava
   17. listopadu 1790
   Ostrava - Poruba
   708 52
   Telefon: 543182695
   Email: michal.bar@fnspo.cz
   www: www.fnspo.cz

   Sdružení CMP - Klub osob po poškození mozku
   Orlová - Lutyně
   Dagmar Černá , tel. 596 511 888, 736 732 875
   Dům dětí a mládeže - gymnast.sál, Orlová - Lutyně
   http://sdruzenicmp.cz/

  • (2)
      Dotaz
   Blanka

   Dobrý den,prosím o radu,mojí mamince praskla výdut v mozku 4.8.2011,ležela na ARO,kde jí po týdnu probudili z um.spánku.Po vysazení tlumících léků jen na silný podnět hýbala levou rukou a nohou.Po dalším týdnu jí převezli do spádové nemocnice v Táboře,kde ležela na kardio jip a zde začala otvírat oči,reagovala na moje dotazy otáčením hlavy,levou rukou mi pevně tiskla mou.Podle paní doktorky má ochrnutou pravou ruku,nohu méně.Levou nohou dokáže pokrčit v koleni a sunout po podložce.Dýchá sama,v krku má trubici na odsávání hlenů a výživu břichem.Je jí 71 let.Prosím o radu jestli může začít mluvit a sama přijímat jídlo,začít alespon sedět?Včera maminku převezli na LDN-apokal.pokoj.Dávají jí léky na tlumení bolesti a na nervy,prý se jim zdá nervozní.Mnoho let brala citalopram,nebot trpéla nevysvětlitelným strach.Mám obavy aby nebyla tlumená moc a tím pádem se její stav nezhoršoval.Přestala na mě reagovat,ani hlavou mi neodpovídá.Prý je náladová.Prosím o Váš názor.Děkuji Hrubá

  •    Blanka - odpověď
   Dominika Linhartová

   Dobrý den,
   odpovědi na Vaše dotazy jsou v kompetenci lékařů, takže nemějte obavy se zeptat.
   Naše centrum se specializuje spíše na následnou práci s lidmi po poranění mozku.

   S pozdravem,
   Dominika Linhartová
   sociální pracovník centra CEREBRUM

  • (2)
      Můžete nám poradit, co dál?
   Benova Sarka

   Dobrý den,
   mému bratrovi je 49 let, koncem května měl úraz el. proudem, byl asi 15 v
   bezvědomí, než přijela sanitka. Po celou dobu mu byla prováděna masáž srdce.
   Byl převezen do Ostravské nemocnice na Fifejdách a uveden do umělého spánku,
   pak zápal plic, tracheostomie. Po pár týdnech byl převezen na JIP
   neurologie. Jeho stav zlepšoval pouze po fyzické stránce.Po pár týdnech byl
   převezen na JIP neurologie. První den po převozu na toto oddělení byl docela
   vnímavý. Další návštěvy opět prospal, rodina má zato, že bul tlumen léky. Z
   neurologie převezli bratra do LDN v Ostravě Radvanicích. V LDNce je třetí
   týden a může prý tam být pouze 6 týdnů. K dnešnímu dni může chodit s oporou,
   snaží se i sám najíst, dokaže se sám pohybovat na kolečkovém křesle, mluví,
   zná svoji adresu, i tel číslo, ale jinak si nic nevybavuje, neptá se, co se
   stalo, proč tam je. Prostě si nic nevzpomíná. Rodina, i přátelé jsou za ním
   denně, pomáháme, jak se dá. Chodí k němu logopédka, i snad rehabilitační
   pracovník-ce, ale jinak bývá brat přivázaný k posteli. To mu samozřejmě
   vadí, taky je mu nepříjemné být v plenách a když volá, že chce na toaletu,
   sestry nereagují. Rodina má výhrady k péči o bratra. Za 3 týdny pobyt v
   tomto zařízení končí, rodina neví co dál, jeho přítelkyně s 6letým synem si
   ho chce vzít domů, ale nejsem si jistá, jestli to zvládne. Taky by
   potřebovala nějakou odbornou pomoc. Pak se hovořilo o nějakém ústavu,
   rodina by chtěla, aby se o bratra někdo zajímal a jeho stav měl šanci se
   zlepšit. Můžete nám poradit, co dál?

  •    služby rehabilitace po poskozeni mozku
   Tereza Žílová

   Dobrý den, paní Benová,

   je velice důležité, že zjišťujete informace. Protože první půl rok po poškození mozku je v rehabilitaci zcela nejzásadnější a informovaní rodinní příslušníci mohou pomoci využít rehabilitační potenciál svého blízkého v maximální možné míře. Váš bratr v tuto chvíli může být ve stavu tzv. posttraumatické amnézie, což je stav, který obvykle následuje po probuzení z kómatu, pacienti mohou být více zmatení, dezorientování atd. Tento stav obvykle odezní v závislosti na délce kómatu. Nechci říkat, že porucha paměti atd. je způsobená posttraumatickou amnézií a vše bude zase v pořádku. Ale stav zvýšené zmatenosti, dezorientace může odeznít.
   Určitě bych doporučovala využít všechny možnosti rehabilitace a až poté (navíc až bude rodina informačně připravena a vybavená pomůckami) uvažovat o domácí péči. Nyní bych pravděpodobně doporučovala zažádat o rehabilitační ústav, nejblíže to máte v RÚ Hrabyně. V tuto chvíli jim nejdou www stránky. Bude nejlepší jim zavolat. Každopádně se obvykle vyplňuje žádost o pobyt + dotazník soběstačnosti (tzv. náročnosti péče). Obvykle bude min. pár týdnu trvat, než bratra příjmou. Pobyt poté trvá od 3-12 týdnů. To bych zkusila, pomoci by Vám v tom mohla sociální pracovnice v LDN.
   Navíc ostravská nemocnice před nedávnem otevřela kognitivní centrum http://www.fno.cz/tiskove-zpravy/fakultni-nemocnice-ostrava-otevira-unikatni-kognitivni-centrum, můžete se na ně obrátit. Sice je to ambulantní centrum, ale snad by Vám také byli schopni pomoci. Zkusím ještě dnes zavolat paní přednostce Chmelové z rehabilitační kliniky v Ostravě. Zavolejte mi prosím během zítřka, snad budu mít další informace.

   S pozdravem Tereza Žílová

  • (3)
      stav po difusním axonálním poranění
   Lenka Brožová

   Dobrý den, můj syn Vojtěch utrpěl difusní axonální poranění koncem června po pádu z vlaku, byl hospitalisován na neurochirurgii v Olomouci s nutností dekompresní operace a barbiturátového komatu, s následnou sepsí a ventilací přes tracheotomii.V bezvědomí byl asi 5 týdnů,nyní začíná mluvit,je ale ochrnutý na levou horní i dolní končetinu.
   V součané době je na rehabilitační klinice v Olomouci. Chtěla bych se zeptat, jaké jsou- vzhledem k tomu, že pobyt na klinice je omezen prý na 3-4 týdny- možnosti například umístění do rehabiliotačního ústavu a za jakých podmínek?. S díky Lenka Brožová

  •    rehabilitační ústavy
   Tereza Žílová

   Dobrý den, paní Brožová,

   určitě by bylo dobré, aby Váš syn mohl po propuštění z rehabilitační kliniky pokračovat v intenzivní rehabilitaci. Nejvhodnější by byl některý z rehabilitačních ústavů. Nejblíže Vašemu bydlišti je pravděpodobně rehabilitační ústav Hrabyně, dale pak RÚ hamzova léčebna Luže Košumberk. Pro umístění do rehabilitačních ústavů je obvykle potřeba vyplnit žádost o přijetí a dotazník (nazývají ho různě) dotazník soběstačnosti či dotazník náročnosti ošetřovatelské péče. Po odeslání těchto formulářů (předtím vždy doporučuji do RÚ zavolat) jste zařazeni do pořadníku. Čekací lhůty jsou různé, ale obvykle 2-3 měsíce. Proto doporučuji oslovit více rehabilitačních ústavů. Pobyt je hrazen ze zdravotního pojištění. Seznam zařízení můžete najít v naší mapě služeb na poranenimozku.cz v sekci služby.
   Přeji Váh hodně sil
   S pozdravem Tereza Žílová

  •    lečebna
   NÁHLÍKOVÁ

   DOBRY DEN HAMZOVA ODBORNA LÉČEBNA PRO DETI A DOSPELE JE VYBORNA MAM DCERU PO TEŽKÉM URAZU CENTRU HLAVY MELA KRVACENI V KOMATU BILA 2 MESICE JE TOMU 4 ROKY TAM JU POSTAVILY NA NOHY NAUČILA SE ZNOVU CHODIT MLUVIT TROCHU MA JEŠTE PROBLEM Z LEŽAKA U DELALI NOVEHO ČLOVEKA SAMOZŘEJME ŽE NENI 100 PROCENT ALE ASI 80 ALE OPRAVDU JSOU TAM ODBORNÍCI ALE I ČLOVEK MUSÍ CHTIT SAM HODNE DELA I PAK CVIČIT DOMA CHODIT NA BIOFEDBACK HIPO KERAMIKA ATD.DRŽIM PALCE AT VAM TO BOBŘE DOPADNE

  • (6)
      Problem s pamatou, vztahmi,iniciativou
   Angi

   Zdravim,moj priatel mal pred 10 rokmi tazke poranenie mozgu sposobene autonehodou.Mal uplnu stratu pamate.Chodime spolu 1 rok a planujeme si zalozit rodinu,no mam velke pochybnosti,ci to zvladneme.Priatel uz pracuje,no uziva na pamat Ginko.Casto sa vsak stava,ze ked sa na niecom vecer dohodneme,do druheho dna to zabudne.Nemam v nom vobec istotu.Napr.ked sme isli niekam na vylet,vravela som mu,aby nekupoval kolac, pretoze ho beriem ja,no on ho kupil.Urobi iba to,co si zapise.Zda sa mi tiez,ze ma strach z ludi.S kazdym sa snazi vychadzat,co je fajn,no aj napriek tomu,ze to nechce.Boji sa cloveku odporovat.Najviac ma vsak trapi to,ze vie o tychto problemoch,je z toho nestastny a vzdy,ked sa o tom rozpravame,je odhodlany s tym nieco robit,no len co je sam,nic sa nestane..
   Aky bude z neho otec? Bude vobec schopny byt hlavou rodiny?Prosim,poradte mi..

  •    dotaz_pamet
   Mgr. Tereza Žílová

   Dobrý den,

   Váš dotaz jsem předala naší psycholožce. Odpovíme Vám během následujícího týdne.

   S pozdravem Tereza Žílová

  •    problém s pamětí
   Mgr. Slávka Škvareková

   Dobrý deň,
   Je oceňujúce, že sa takto o priateľa staráte a zároveň sa snažíte premýšľať nad budúcnosťou. Po poranení mozgu nastávajú problémy s pamaťou, ktoré sú roznej intenzity a prejavov. Neviem, či váš priateľ niekde pamať trénuje, ak nie, bolo by vhodné skúsiť začať pamať systematicky trénovat a zároveň skúšať stratégie, ktoré by mu mohli pomocť si veci zapamatať. Na druhej strane, fakt, že si aspoň tie veci zapíše, aby na to nezabudol, je dobrým ukazovateľom toho, s akou zodpovednosťou k svojmu obmedzeniu pristupuje. Može si tie veci písať, alebo nahovoriť na diktafón, alebo písať pripomienky do roznych elektornických plánovačov. Neviem, kde bývate, ale skúste nájsť vo vašom okolí odborníka, ktorý sa zaoberá následkami po poranení mozgu a s ktorým by ste tieto veci mohla konzultovať alebo v prípade zájmu napíšte mail do združenia Cerebrum, kde vám možme pomocť poradiť, ako pamať trénovať i v domácich podmienkach.
   Ako druhú rovinu vášho dotazu vnímam vaše pochybnosti ohľadom budúcnosti a toho ako bude váš priateľ fungovať v rodine. Všímajte si teraz, jako sa cítite, ako na veci reagujete, pozorujte svoje pocity, stanovte si sama pre seba, čo vám vyhovuje, čo už nie ste ochotná akceptovať, skúste sa o probléme a pochybnostiach porozprávať s niekým blízkym, alebo odborníkom. Život s človekom po poranení mozgu može byť náročný , a zároveň krásny vo veľa aspektoch. Doležité je pýtať sa zatiaľ seba, jako vám v tom je. Nepíšete, či spolu bývate, spoločné bývanie može ukázať viac, jako funguje „bežný každodenný“ život a pomoct k ďalšiemu rozhodovaniu.

   Zatiaľ prajeme všetko dobré, nech sa vám darí

   Slávka Škvareková

  •    Problem s pamatou, vztahmi,inicia
   Angi

   Dakujem vam velmi pekne za odpoved, priatel sa treningu uz nevenuje, este po uraze chodieval do denneho sanatoria a ako sam hovoril, velmi mu to pomohlo, no teraz si pomaha uz len tym zapisovanim. Ako ste pisala, dost casto sledujem svoje pocity a reakcie. Ten vztah mi vela dava, ale na druhej strane aj vycerpava, kedze vela premyslam o tom, ci priatel urcitu vec urobi. Zistila som, ze problem je casto v tom, co si sam nezapise. To, co ma napisane, urobi, ale ked ma nieco dlhodobejsie planovat, zabudne na to - aktualne povinnosti to zatienia. Ak by bolo mozne, prosim, poslite mi informacie, ako je mozne trenovat funkciu planovania a pamat. Nechcela by som, aby sa raz v zivote stalo, ze budem v rodine musiet na vsetky veci mysliet sama. Som mierne vybusna a reagujem prudsie, co priatel dost tazko znasa, kedze on je pravy opak a sam vie o svojich problemoch. Nie som narocna v ocakavani od svojho partnera. Myslim,ze v manzelstve si manzelia musia svoje ulohy rozdelit, no neviem, ci ich priatel bude zvladat a hlavne tie, co nebudu zaradene. Ci ho urcite veci napadnu sameho.

   Dakujem Vam za pomoc

  •    Cvičení na paměť a plánování
   Mgr. Slávka Škvareková

   Dobrý den,

   určitě Vám mohu poslat určitá cvičení na paměť a plánování, o což si píšete. Prosím napiště mi Váš email, určitě bude lepší dále komunikovat po emailu.

   Slávka Škvareková

  •    Problem s pamatou, vztahmi,inicia
   Angi

   Dakujem Vam, moj email je angelika.neelova@zmail.sk

  • (3)
      Poranění frontálních laloků
   Marie Liškova

   Můj bratr utrpěl úraz hlavy,je po operaci
   dekompresní craniectomii.potřebuji radu
   jak procvičovat jeho paměť.Je při vědomí a komunikuje.Děkuji.

  •    trénink paměti
   Tereza Žílová

   Dobrý den,
   děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Poruchy paměti jsou častým následkem poškození mozku, ale určitě jsou možnosti a strategie, jak paměť trénovat a procvičovat. Každopádně jsem Váš email poslala naší psycholožce, která se věnuje této oblasti a ona by Vám během zítřka (kdy je v práci odpověděla). Každopádně Vám mohu nabídnou zaslání knihy (zdarma)"Jak provádět trénink kognitivních funkcí", kterou jsme před 3 měsíci vydali z anglického originálu. Když napíšete mé kolehyni na info@cerebrum2007.cz Vaší adresu, knihu Vám doručíme.
   S pozdravem Tereza Žílová

  •    poruchy paměti
   Mgr. Slávka Škvareková

   Dobrý den,
   Trénink paměti je důležitá součást procesu rehabilitace a zotavování se po úrazu. Trénink paměti a jeho koncepce záleží od stupně a lokality poškození mozku. Takto se to dá těžko posoudit, tak vám posílám obecnější postupy pro trénink paměti.
   - Je dobré začít postupně od jednoduchých cvičení, až po zvládnutí přidávat na obtížnosti
   - Po každém cvičení ověřovat unavitelnost, dělat přestávky
   - Podle možnosti konzultovat postup s neuropsychologem, psychologem, ergoterapeutem
   Tipy pro trénink paměti:
   Trénink zrakové paměti
   - výborné je pexeso, pro začátek postačí pexeso s 10 obrázky, pak počet lze zvyšovat
   - zapamatování si obrázků, nebo předmětů (začít s max. 5 obrázky) – pokusit se zapamatovat si, pak zakrýt a nechat ho vzpomínat, kdyby v tom měl potíže , zkusit tzv. rekognici, ukázat mu víc obrázků, včetně těch které si zapamatoval a on musí určit jestli ten obrázek byl mezi původními
   Trénink sluchové paměti
   - zkusit mu přehrát nějakou pohádku, román na CD, jeho část a on může zkoušet co si zapamatoval

   - Výborné jsou přísloví (vybrat známé přísloví, začít a jeho úkolem je ho dokončit ) – vhodné pro vybavování z dlouhodobé paměti
   - křížovky
   - Dále tzv. slovní fotbal – začít slovem , a na písmeno kterým slovo končí začít nové slovo (příklad řeknete ananas , on musí vymyslet slovo na písmeno s, atd…)
   V případě závažnějších poruch paměti lze kromě vnitřních pomůcek, využít i vnější (diář, nástěnný kalendář,budík, a různé plánovače, popisky apod.
   Na trhu je spousta populárních knížek s tématikou tréninku paměti. V případě zájmu vám můžeme zaslat publikaci „Jak provádět trénink kognitivních funkcí“.
   Proces tréninku paměti je komplexní, lze se obrátit na nějakého specialistu, anebo víc konkrétně konzultovat s psychologem sdružení.

   Přeji hodně sil
   S pozdravem
   Slávka Škvareková

  • (5)
      následná péče
   Marie2708

   Dobrý večer, chtěla bych Vás požádat o radu, jak máme postupovat. Tatínek je po mozkové mrtvici ochrnutý na polovinu těla již 7 let. Byl rehabilitován v Kladrubech. Jeho stav se po rehabilitaci výrazně zlepšil.Domů se nám vrátil jako chodící pacient.Od 27.10.2010 byl hospitalizován v nemocnici v Roudnici nad Labem. V nemocnici byl se zápalem plic. Po 3nedělích byl předán na následnou péči na LDN. Čekali jsme,že u něho proběhne rehabilitace, alespoň do té míry, aby se postavil na nohy a my jsme si ho mohli vzít domů. Bohužel ze strany lékaře dochází k tomu, že jsme my i tatínek přesvědčováni, že jeho domácí péči nezvládneme. Leží na lůžku na otázku co je nového "řekne no nic stále tu mají bílé strop". Dostává kašovitou stravu.Má vyvedenu cévku.Zdá se nám, že se čeká jen až mu selžou orgány a on umře.Je mu 87 let. Snažíme se pro něho zajistit polohovací postel,aby jsme ho mohli posazovat a následně i stavět na nohy. Popřípadně mu zajistit návštěvy rehabilitační sestry doma.Jenže to je kámen úrazu.Lékař nám sdělil, že si máme zajistit zázemí a pak tatínka propustí. Jenže sám bojkotuje předepsání této postele.Nejprve nám řekl, že je nový abychom mu dali čas se s tatínkem seznámit, pak nám řekl,že musí zjistit jakým způsobem se pomůcka předepisuje.Když jsem mu přinesla žádanku na pomůcku od obvodní lékařky, s tím, aby na ní napsal doporučení,řekl mi že on na to má jiný formulář.Zítra jdeme opět na LDN a jsem zvědavá co se bude dít. Můžete mi prosím poradit jak máme proti takovému jednání lékaře postupovat?Děliko Nováková

  •    následná péče
   Tereza Žílová

   Dobrý den, paní Marie,

   obvykle na dotazy odpovídáme do 5.-ti pracovních dnů, ale Váš email se nám bohužel ztratil a našla jsem ho teprve nyní, nepřišlo nám na něj upozornění na email, jak obvykle chodí. Strašně moc bych se Vám tímto chtěla omluvit a doufám, že Vám naše odpověď ještě bude platná. Nevím, jaká je situace nyní - je to přeci jen už měsíc, osobně doufám, že se situace zlepšila a vy máte tatínka v domácí péči a je Vám zajišťována alespoň nějaká podpora - home care, pečovatelská služba,....atd.

   Nevím, jaké jsou důvody, proč Vám lékař nechce napsat pomůcku nebo propustit Vašeho otce do domácího ošetřování, ale asi není potřeba pátrat po odpovědi na tuto otázku. Každopádně při nespokojenosti s chováním nebo přístupem lékaře máte tyto možnosti. I když Pochopitelně je nejlepší pokusit se vyřešit problém přímo s dotyčným lékařem či jeho nadřízeným. Pokud to nejde nebo to k ničemu nevede, lze stížnost podat:
   - vedoucímu zdravotnického zařízení (např. ředitel nemocnice
   - zřizovateli zdravotnického zařízení (krajskému úřadu nebo v případě fakultních nemocnic a většiny psychiatrických léčeben ministerstvu zdravotnictví)
   - orgánu státní správy, který zdravotnické zařízení registroval (krajské úřady, Magistrát hlavního města Prahy – pokud se jedná o nestátní zařízení),
   - České lékařské komoře
   - zdravotní pojišťovně.

   Stížnost nesmí být anonymní, měla by obsahovat dostatek informací pro její vyřízení příslušným orgánem. Jedná-li se o složitější situaci, je často vhodné nejprve si vyžádat kopii zdravotnické dokumentace a poradit se s odborníkem. Uvedené stížnosti je možné kombinovat.

   Otázkou je také, zda je možné nechat si pomůcku předepsat od jiného specialisty, to je důležité zvážit.

   Jinak při propoštění otce do domácího ošetřování máte nárok na home care/domácí péči. Domácí péče je zaměřena na klienty, kteří by jinak byli hospitalizováni, a je poskytována v jejich vlastních domovech. Na základě indikace ošetřujícího lékaře je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Nárok na domácí péči mají občané všech věkových kategorií, indikačních i diagnostických skupin, kteří jsou z důvodu změněného zdravotního a sociálního stavu plně, či částečně odkázáni na odbornou péči a pomoc druhé osoby.
   Více informací o agenturách domácí péče a jejich adresách se dozvíte na internetových stránkách Centra domácí péče.

   Také máte možnost využít pečovatelské služby, asistence atd.

   V případě dalších dotazů mě kontaktujte, ještě jednou se omlouvám za pozdní odpověď.

   Tereza Žílová

  •    Půjčovna kompenzačních pomůcek
   Dagmar Krejčiříková

   Dobrý den,
   dovolte mi ještě připojit alespoň malou poznámku ohledně kompenzačních pomůcek, snad Vám ku pomoci. Pokud se Vám stále nepodařilo získat polohovatelnou postel pro Vašeho tatínka, je možné si ji na několika místech také zapůčit, někde dokonce i bezplatně. V případě zájmu o bližší informace, mne prosím kontaktujte na dom.rehab@centrum.cz. Pošlu bližší informace o skladu v Praze.

   Přeji Vám hodně sil.

   Dagmar Krejčiříková

  •    rada_polohovatelná postel
   Tereza Žílová

   Díky za rodau, paní Krejčiříková:-)

  •    domácí péče
   Skalková Renata

   Domácí péče.Ve Vašem případě bych se spojila s některou agenturou DP ve Vašem okolí,obvykle mívají i kontakty s lékaři v nemocnici a jsou schopni vykomunikovat potřebné záležitosti.Postel je možno nechat předepsat u neurologa nebo zapůjčit v některé z půjčoven.V případě CMP obvykle praktický lékař potvrdí poukaz k ošetřovatelské rehabilitaci pro DP a zdr.sestra dochází do domácnosti.V péči jsme měli spoustu kl.po CMP a mám velmi dobré zkušenosti s domácím ošetřováním,stav se téměř vždy aspoň o něco málo zlepší.
   S pozdravem Skalková R.

  • (4)
      Co je to vaskulární komobidta?
   Veruna

   Dobrý den,
   přítel ( 53 let) je po 3. CMP, diabetik, bay-pass, hypertenze.Dne 7.10.2010 ležel 4 dny na interním odd. pro hypertenzi. V propouštěcí zprávě je, kromě jiného uvedeno: org.psychosyndrom,demence smíšená s převahou vaskulr. komobidty, s doporučením podat tankan, tiapridal.Možná, že je ve zprávě překlep, neboť jsem "komobidtu" na internetu nikde nenašla.
   Děkuji za odpověď
   Veruna

  •    Co je komorbidita
   Tereza Žílová

   Dobrý den,

   lékař měl na mysli komorbiditu, jedná se pravděpodobně o překlep. Komorbidita znamená současný výskyt více nemocí. Výskyt společně s jiným onemocněním nebo poruchou.

   Například u sociální fobie je častá komorbidita s alkoholismem (neboli sociální fobie je komorbidní s alkoholismem) – to znamená, že sociální fobik se relativně často stane navíc závislým na alkoholu

   Je to srozumitelné?

   S pozdravem Tereza Žílová

  •    RE - Je to srozumitelné, ale ještě něco
   Veruna

   Vážená paní doktorko Žílová, děkuji za odpověď ve věci komorbidity.Jestliže to zlehčím, tak z přítele se mi brzo stane alkoholik? :-)
   Mám však ještě dotaz. Přítel užívá Piracetam AL 800 a Ebrantil 30 retard. U prvního léku cítí po požití nesmírnou únavu a po druhém trpí nespavostí. Rád by věděl, zda to má vydržet. Přečetla jsem si u obou medikamentů příbalový leták, který upozorňuje na tyto stavy. Ale co nadělám - přítel to chce mít patrně potvrzené ještě u dalšího odborníka. Tak mu, prosím, něco napište, ať mám od něj pokoj. :-) Děkuji za pochopení, přeji Vám krásné dny a hodně spokojenosti!
   Zdraví Vás VERUNA :-)

  •    užívání léků
   MUDr. Vladimír Línek

   Dobrý den, na takto položenou otázku nelze bohužel odpovědět. Lékař vždy váží pro a proti. Bez znalosti případu a bez vyšetření nemocného nelze takovéto rady poskytovat. Jediné, co mohu uvést je, že Piracetam většinou nebývá považován za lék nezbytný - a pokud dělá pacientovi problémy, je patrně namístě zvážit jeho vysazení. U Ebrantilu se ovšem toto říci nedá. Hlavní je komunikace mezi pacientem a lékařem - který MUSÍ vědět o přítomnosti nežádoucích efektů. Zde ostych není namístě.
   S pozdravem Dr. Línek

  • (4)
      švagr v kómatu-co dál?
   Moderator

   Dobrý den,
   při hledání možností, jak pomoci své sestře, která doma pečuje o manžela v komatu, jsem narazil na Vaše stránky.
   Její manžel - můj švagr - měl 8.6. letošního roku nehodu na motocyklu a skončil s mj. zlomeninou spodiny lebeční na ARO v Jihlavě. Po několika dnech umělého spánku se již neprobral a zůstal v komatu. Nejprve neměl žádné neurologické reakce a lékaři měli podezření na smrt mozku. Po usilovných snahách mé sestry, která u něj trávila denně mnoho hodin, začal nejprve reagovat na bolestivé podněty (pohyby prstů na nohou) a po několika týdnech na JIP neurologického odd. a bazální stimulaci, kterou na něj sestra krátce po přesunu na JIP začala provádět, začal již reagovat na slova - otevře-zavře oči, zamrká, zvedne hlavu, pohne nohou, vyplázne jazyk.
   Třetí týden má sestra manžela doma. Nebylo ji poskytnuto lůžko s bočním náklonem, takž musí sama (se svými 45kg) svého muže, který má asi 115kg polohovat. A to nemluvím o bezpočtu administrativních problémů a vyřizování s úřady, institucemi, pojišťovou, právníky, lékaři,... K tomu všemu má čtyřletého syna. Nezvládá situaci fyzicky ani finančně.
   V nemocnici jí bylo řečeno, ať nechá manžela umístit na léčebnu dlouhodobě nemocných, že déle jak měsíc tam stejně nevydrží. Že vyhlídky na zlepšení jsou velmi nejisté. Toto odmítla a raději se mu věnuje sama s částečnou výpomocí jeho matky.
   Snažím se zjistit, jestli existuje nějaká instituce, která by ji v její situaci mohla pomoci, ať již možností levnějšího nákupu nutného zdravotnického vybavení, potřeb a léků nebo možností rehabilitace či krátkodobého umístění švagra někam, kam by za ním mohla dojíždět a kde by se mu především věnovali. Nebo aspoň radou, jak postupovat v některých situacích a na koho se obrátit. Bydlíme ve Štokách na Havlíčkobrodsku.
   S pozdravem Michal

  •    Re:švagr v kómatu-co dál?
   Moderator

   Vážený pane Michale,

   Pokud jsem dobře vyrozumněla, manžel Vaší sestry je v současné době ve vigilním kóma ( tj. s minimálním vědomím ).
   Pacienti jsou v začátku s komatem nejčastěji závislí na dýchacím přístroji a bývají na lůžku JIP nebo OCHRIP.
   Pokud si poté dýchají sami, spontáně bez nutnosti přívodu kyslíku, jsou překládáni na LDN, která má vlastní fyzioterapii, pořp. ergoterapii, protože stav je dlouhodobý a velmi pomalu se upravuje.
   Pokud se stav nelepší, je možno zvážit domácí intenzivní péči – např. Home Care ( web: www.homecare.cz ) - sestry internzivní Home Care přicházejí na 3 hodinny denně, i o víkendech. Agentur domácí intenzivní péče je samozřejmě více…
   Pokud je stav bez výrazného zlepšování, dokonce komplikován infekcí, apod., je stanice pro tyto pacienty na ARO Nemocnice v Rakovníku, v nemocnici v Mnichově Hradišti, v menších OCHRIP (oddělení chronické resuscitační a intenzivní péče), jako např. v Tanvaldu.
   Jen ti pacienti, kteří nabudou vědomí, jsou schopni určité spolupráce a nemají tracheostomii, mohou být přijati i na rehabilitační lůžková pracoviště, i mimo Prahu, pokud je tam někdo z rodiny s nimi, aby zajistil opakování jejich cviků, bezpečnost v noci, atd.
   Jak jistě víte, rozhodující je právě bazální stimulace v akutním stavu. Zlepšení závisí i na mnoha dalších faktorech.
   Co se týče, kompenzačních pomůcek, bohužel naše sdružení zatím nemá možnost je poskytovat. Existují však jiné neziskové organizace, které tuto službu provozují. Myslím, že na internetu by se dala některá sdružení najít. Např. občanské sdružení Život bez bariér (www.zbb.cz/index.php?option=com_content&...;id=33&Itemid=77), i přesto, že se soustředí na jiné kraje, je schopno půjčovat i v rámci celé ČR.
   Doufám, že Vám tyto informace alespoň trochu pomohly. Pokud byste potřeboval Vy nebo Vaše sestra nějaké další informace, neváhejte se na nás obrátit. Bude-li to v našich silách, rádi vám pomůžeme.
   Přejeme Vám hodně síly a zdaru při zvažování dalších kroků.
   S pozdravem Lenka

  •    Re:švagr v kómatu-co dál?
   Moderator

   Dobrý den,
   před časem jste se na nás obrátil s dotazem ohledně náročné situace Vaší sestry a jejího manžela. V e-mailu jste uváděl, že Vaší sestře nebylo poskytnuto lůžko s bočním náklonem. Náhodou jsme narazili na materiál jedné firmy vyrábějící a poskytující kompenzační pomůcky, kde mimo jiné uvádní nároky žadatelů na zapůjčení. Nevím, do jaké míry jste informováni, možná vše potřebné víte, ale pro jistotu Vám píšeme, abychom Vám tyto informace předali.
   Polohovací postel je hrazena zdravotní pojišťovnou ze 100%. Pomůcku musí předepsat lékař, ortoped, neurolog, apod. a předepisuje se na „ Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku.“ Konkrétně u lůžka je potřeba ještě souhlas revizního lékaře, a je tedy nutné ještě vyplnit „Žádanku o zvýšení úhrady.“
   Lze také požádat o příspěvek na určitou pomůcku, která není hrazená pojišťovnou, některou z mnoha nadací.
   Více informací naleznete na stránkách: www.dmapraha.cz/ , v sekci „ke stažení“, kde si můžete stáhnout v pdf formátu „Jak získat pomůcku“. Tento materiál Vám posílám i v příloze mailu. Myslím, že na stránkách lze nalézt i jiné potřebné informace.

  •    Vigilní kóma versus minimální vědomí
   Jana

   Dobrý den, v jedné odpovědi na Vašich stránkách jsem četla, že pacient je zřejmě ve "vigilním kóma, čili s minimálním vědomím". Dovolila bych si odporovat - je poměrně značný rozdíl mezi osobami, kteří jsou ve vigilním kómatu a mezi těmi, kteří mají tzv. minimální vědomí. Nejsem odborník, avšak problematika mě zajímá, neboť švagr prodělal intracerebrální krvácení do mozkového kmene a podle všeho se právě nyní nachází ve stavu "minimální vědomí". Onen podstatný rozdíl tkví v tom, že pacienti s "minimálním vědomím" se zotavují rychleji a vůbec celkově dosahují lepších výsledků co se rehabilitace týče. Tento rozdíl mezi komatózními pacienty byl prý "objeven" v Británii díky jedné studii až roku 2002... Přeji hodně zdraví a pěkný advent!

  • (2)
      hledám odborníka, který se zabývá stavem po úrazu
   Moderator

   Dobrý den,
   prosím o pomoc.Přítel před 6 lety utrpěl při nezaviněné autonehodě úraz mozku.Dva něsíce byl v kómatu, nějakou dobu v apalickém syndromu, pomalu začal rehabilitovat, vertikalizovat se na invalidní vozík...Nyní chodí o vycházkové holi, stav se podstatně zlepšil, dokonce nad očekávání lékařů.Má však stále problémy s řečí, pamětí, sebeovládáním, náhledem na určité věci a největším problémem je výrazná porucha stability.Často padá.Také trpí občasnými výbuchy agresivity, nedokáže často ovládnout své emoce.Přítel před úrazem vystudoval vysokou školu technického charakteru, pracoval, sportoval ( lyže, kolo hodně aktivně ) Nyní, i přes velký zájem rodiny a přátel je velmi apatický, nemá chuť do života, je v plném ID, většinu dne tráví u pc. Doslechla jsem se, že vaše sdružení pomáhá lidem v podobné situaci.Mohla bých Vás požádat a kontakt na nějaké odborníky , kteří se zabývají stavy po úrazech mozku na severní Moravě, v blízkosti Ostravy?Tady na Moravě jsem zatím já sama nic nenašla.Vím, že by potřeboval pravidelnou péči specialistů (psychologa, fyzioterapeuta, logopeda...) On však trvá na tom, že se vše zpraví samo.Je to mladý člověk- 37 let.Mám informace, že jsou spec. vyškolení pdbornící na tréning kongitivních funkcí.To by moc potřeboval, ale bohužel po usilovném hledání jsem nikoho tady v okolí nenašla.Můžete mi, prosím, nějakým způsobem pomoci?Díky za odpověď a přeji hezký den. Manželka muže po úrazu mozku

  •    Re: hledám odborníka, který se zabývá stavem po úrazu
   Moderator

   Dobrý večer,

   děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Rodinní příslušníci osob po poranění mozku se na nás v podobné situaci jako jste vy, obracejí. Došlo v velkým zlepšením, obzvláště fyzických následků, ale takzvaně neviditelné následky úrazu přetrvávají. Bohužel se v naší republice málo s kognitivními (paměť, plánování, organizování)a, emocionálními (občasné výbuchy agresivity) a deficity v chování moc nepracuje.
   Mluvila jsem mimojiné s paní doktorkou MUDR. Chmelovou (přednostka Léčebné rehabilitace) a s MUDR. Medřickou(dětská neurologie) a dostali jsme se k nějakým kontaktům. Na severní Moravě není žádná organizace podobná té naší, v blízkosti jsou jen pobytové rehabilitační ústavy na 3 měsíce - Chuchelná a Hrabyně, ale ambulancí, které by pracovaly na Tréninku kognitivních funkcí či podpůrné skupiny moc nejsou. Každopádně mám kontakt na dva neuropsychology, kteří jsou podle paní přednostky výborní - pracují jak s psychikou, tak s kognitivními funkcemi (to co jste psala, že by Váš muž potřeboval). Kontakt na paní PhDr. Niliusová (v Medicentru - bývalá, stará poliklinika) - tel.: 596973111 (tu zkuste jako první). A poté neuropsycholožka PhDr. Jana Veselá, Ostrava- Poruba, nám. Jana Vacka 1668 tel.: 596934245

   Držím palce. Kdyby cokoliv, ozvěte se.
   S pozdravem Tereza Žílová

  • (2)
      Hledáme zařízení pro bratra po úrazu
   Moderátor

   Dobrý večer,
   chtěla jsem Vás poprosit zda nevíte kam bychom mohli úmístit bratra po úrazu hlavy( krvácení do mozku). Je tělesně postižený, nejlépe někde v Západních Čechách. Pro tyto lidi není nikde nic. Buď je to pro nás finančně náročné nebo je ta péče jen pro ležíci pacienty a nebo je to věkově omezené. Už nevíme na koho se obrátit. Děkuji. Kateřina

  •    Re: Hledáme zařízení pro bratra po úrazu
   Moderátor

   Dobrý den paní Kateřino,

   je to jistě hodně náročná situace, ve které se teď nacházíte. A máte pravdu, že služby pro osoby po poranění mozku jsou dosti nedostupné nebo vůbec neexistují.
   Abych se mohla podívat na nějaká zařízení nebo služby, potřebovala bych více vědět o zdravotním stavu Vašeho bratra, jak dlouho je po úrazu, jestli se náchází v akutní fázi nebo následné péči, jakými zařízení již prošel.
   Pokud možno mi napiště konkrétnější místo, odkud jste. A jaký druh péče byste si pro Vašeho bratra potřebovala.

   Jinak se můžete podívat na naše stránky, do sekce Služby a tam případně najít zařízení, které pro Vašeho bratra
   http://www.cerebrum2007.cz/sluzby/

  • (3)
      Stížnost na nemocniční zařízení
   Moderátor

   Dobrý den,
   můj bratranec dostal po úrazu hlavy špičkovou péči v německé nemocnici, poté následovala kvalitní péče rehabilitačního oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, kde se Míšovi věnovali opravdoví profesionalové a tak můžeme být rádi, že je dnes Míša v takovem stavu, v jakém je. Zato se zdravotní péčí na oddělení poúrazovém v Masarykově nemocnici jsme byli velice nespokojeni.
   Víte kam je možné se v takovémto případě, kdy nejsme s péčí spokojeni, avšak nemocnice nás odmítá vyslechnout, obrátit…??? S pozdravem Iva

  •    Re: Stížnost na nemocniční zařízení
   Moderátor

   Dobrý večer paní paní Ivo

   děkuji Vám za projevenou důvěru. Chtěla bych moc ocenit Vaši podporu a pomoc, kterou Vašemu bratranci poskytujete. Vnímám to jako velice důležité hájit jeho práva a zájmy, když tak v tuto chvíli nemůže činit sám.

   Ale teď k radě, kterou žádáte.

   Pokud je pacient nespokojen s chováním lékaře nebo jeho přístupem, považuje podávané informace za nekvalitní, nebo má dokonce podezření na zanedbání povinné péče, případně pochybení při operacích, může si na dané pochybení stěžovat. Pochopitelně je nejlepší pokusit se vyřešit problém přímo s dotyčným lékařem či jeho nadřízeným. Pokud to nejde nebo to k ničemu nevede, lze stížnost podat:

   -vedoucímu zdravotnického zařízení (např. ředitel nemocnice),
   -zřizovateli zdravotnického zařízení (krajskému úřadu nebo v
   případě fakultních nemocnic a většiny psychiatrických léčeben
   ministerstvu zdravotnictví),
   -orgánu státní správy, který zdravotnické zařízení registroval
   (krajské úřady, Magistrát hlavního města Prahy – pokud se jedná o
   nestátní zařízení),
   -České lékařské komoře nebo České stomatologické komoře (pouze
   pokud se stížnost týká lékaře; typicky v případech porušení
   profesní etiky),
   -zdravotní pojišťovně

   Stížnost nesmí být anonymní, měla by obsahovat dostatek informací pro její vyřízení příslušným orgánem. Jedná-li se o složitější situaci, je často vhodné nejprve si vyžádat kopii zdravotnické dokumentace a poradit se s odborníkem. Uvedené stížnosti je možné kombinovat.
   Na této adrese můžete najít vzory stížností a jak jednotlivé instituce stížností pacientů či rodinných příslušníků vyřizují. Je to právní poradna pacientů
   http://www.ferovanemocnice.cz/postup-pri-nespokojenosti-pacienta-29/stiznosti-273.html

   Snad Vám tyto informace pomohou. Kdybyste potřebovali pomoc, radu či podporu, neváhejte se na nás obrátit.

   Přeju Vám hodně sil

   S pozdravem Tereza Žílová

  •    Prosím o radu - Lída Kotlárová
   MUDr. Vladimír Línek

   Dobrý den,

   záleží na mnoha faktorech (typ epilepsie, lokalizace a rozsah ložiska, příp. počet ložisek dalších, efekt dosavadní léčby, prognoza v případě konzervativního postupu, a mnoha dalších). Tyto faktory musí zvážit indikující lékař i operatér. Pokud se shodnou, že profit převažuje riziko a operaci doporučí, je její provedení s vysokou pravděpodobností racionální. Podstatnou součástí rozhodnutí by však měl být t.zv. informovaný souhlas pacienta - t.zn. pokud Vám lékař vysvětlí možná rizika a následky obou variant řešení (vždy individuální) rozhodujete se Vy, který postup z volíte. Toto konečné rozhodnutí za Vás nemůže žádný seriozní rádce udělat - pokud se nepasuje do role jakéhosi duchovního vůdce. Těch se střezte. Nepodléhejte úzkostem a věřte, že co se stát má, to se stane. Jen tak za svým rozhodnutím budete stát a nepropadnete pochybnostem či zpětným výčitkám.

   zdraví

   Vladimír Línek


 • (24)Ostatní

;